УХВАЛА
14 березня 2016 р.Справа № 820/10415/15
Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Григоров А.М., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Харківської митниці ДФС на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.02.2016р. по справі № 820/10415/15
за позовом Державного підприємства завод "Електроважмаш"
до Харківської митниці ДФС
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 01.02.2016р. задоволено позов Державного підприємства завод "Електроважмаш" до Харківська митниця ДФС про визнання протиправним та скасування рішення.
На зазначену постанову суду Харківською митницею ДФС подано апеляційну скаргу.
Вказана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як встановлено частиною 6 вказаної статті, до апеляційної скарги додаються її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. До апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору, а також копії доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Слід зазначити, що в порушення вимог наведеної статті заявником не надано оригінал документу про сплату судового збору , з якого вбачається, що судовій збір за подання апеляційної скарги сплачено в повному обсязі.
Так, з 01.11.2011 року набрав чинності Закон України "Про судовий збір", частиною 1 статті 4 якого визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" установлено у 2015 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року N 484-VIII, та які набули чинності з 01 вересня 2015 року, встановлено, що розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги. В свою чергу, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною або фізичною особою підприємцем встановлено судовий збір - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
При цьому, відповідно до чинної на час подання апеляційної скарги редакції Закону України "Про судовий збір" Державна фіскальна служба України та її органи не наділені пільгами щодо сплати судового збору.
Заявник апеляційної скарги просить звільнити його від сплати судового збору, як орган державної влади, посилаючись на те, що з 01.09.2015 набрали чинності зміни до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674, відповідно до якого митні органи повинні сплачувати судовий збір на загальних підставах. Відповідно до ч.І ст.8 Закону України «Про судовий збір», у редакції, що діє з 01.09.2015, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Крім цього, відповідно до ч.2 ст.8 вказаного Закону України, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Відповідно до ч.З ст.546 Митного кодексу України Харківська митниця ДФС є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і підпорядковується йому.Відповідно до ч.2 ст.546 МКУ митний орган є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк із зображенням Державного Герба України та із своїм найменуванням і діє відповідно до Конституції України, цього Кодексу, інших нормативно-правових актів та на підставі положення, яке затверджується наказом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Відповідно до п.12 ч.І ст.2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими. Відповідно до п.2 до ч. 1 ст.7 Бюджетного кодексу України передбачений принцип збалансованості - повноваження на здійснення витрат бюджету мають на відповідний бюджетний період. Відповідно до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 21.06.2012 № 754, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2012 №1199/21511 за кодом 2800 «Інші видатки» здійснюється, серед іншого сплата податків і зборів, відповідно до законодавства. Відповідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору»: Кабінету Міністрів України доручено забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. Разом з цим, на теперішній час фінансування видатків на ці цілі митниця не отримала. З урахуванням вищевикладеного та п.2 ч.І ст.7 Бюджетного кодексу України у митного органу відсутня можливість сплатити судовий збір. Згідно ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Для забезпечення Харківської митниці ДФС по справі №820/10415/15 наданого їй Конституцією України та іншими законами України права на оскарження рішення до суду вищої інстанції. Відповідно до п.6 ч.2 ст.544 МКУ до основних завдань митного органу відноситься зокрема: забезпечення справляння митних платежів, контроль правильності обчислення, своєчасності та повноти та їх сплати. Неможливість оскарження митницею рішення суду по справі №820/10415/15 призведе до подальших втрат Державного бюджету України та позбавить митний орган можливості захистити економічні інтереси держави в повному обсязі. Наявність у митниці обґрунтованих підстав для звільнення від сплати судового збору підтверджується практикою Вищого адміністративного суду України, зокрема ухвалою від 21.10.2015 по справі №К/800/40631/15та ухвалою від 23.09.2015 по справі №К/800/40998/15. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 184-187, 195, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, просять звільнити Харківську митницю ДФС від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України " Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення по справі.
Обмежене фінансування державної бюджетної установи не може бути підставою для її звільнення від сплати судового збору, встановленого законом. Доказів неможливості отримання додаткових коштів на кошторисні призначення відповідач не надає . Крім того, Харківська митниця ДФС жодних документів що обґрунтовують доводи клопотання стосовно майнового стану, не надає. За таких підстав клопотання не підлягає задоволенню , а тому апеляційна скарга, відповідно до вимог ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України має бути залишена без руху. Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, Харківська митниця ДФС не подає.
Посилання Харківської митниці ДФС на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 21.10.2015 по справі №К/800/40631/15 та ухвалу Верховного Суду України від 23.09.2015 по справі № К/800/40998/15 є не обґрунтованим. Дані судові рішення не є рішеннями які підпадають під застосування статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства, та такими що мають юрисдикційне значення для вирішення справи.
Апеляційна скарга, відповідно до вимог ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України має бути залишена без руху.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставку судового збору встановлено у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, розмір ставки судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, до апеляційної скарги повинно бути додано документ про сплату судового збору у розмірі 1339 грн. 80 коп. (110 % від 1218 грн.).
Отже, заявнику апеляційної скарги необхідно надати оригінал документу про сплату судового збору.
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу документу про сплату судового збору на суму 1339 грн. 80 коп. на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, , рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 .
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.1 ст.108, ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У Х В А Л И В:
Клопотання Харківської митниці ДФС області про звільнення або відстрочення сплати судового збору залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Харківської митниці ДФС на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.02.2016р. по справі № 820/10415/15 за позовом Державного підприємство завод "Електроважмаш" до Харківської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без руху.
Надати Харківській митниці ДФС строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору на суму 1339 грн. 80 коп. на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, , рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 протягом десяти днів з моменту отримання ухвали.
Роз'яснити Харківській митниці ДФС , що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: (підпис) Григоров А.М.