Ухвала суду № 56391929, 12.03.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2016
Номер справи
813/1704/15
Номер документу
56391929
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.03.2016р. Справа № 876/7550/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Левицької Н.Г.,

судді Обрізка І.М.,

судді Сапіги В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові

апеляційні скарги Заступника прокурора Львівської області та Державної екологічної інспекції у Львівській області

на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2015р. у справі №813/1704/15

за позовом Заступника прокурора Львівської області

до Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства “Галсільліс”

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна екологічна інспекція у Львівській області

про визнання протиправними дій та скасування лісорубних квитків, -

ВСТАНОВИВ:

03.04.2015р. позивач: заступник прокурора Львівської області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача: Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства “Галсільліс”, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування лісорубних квитків.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області в січні-лютому 2015р. проведено позапланові перевірки дотримання Старосамбірським дочірнім лісогосподарським підприємством “Галсільліс” вимог природоохоронного законодавства при призначенні та проведенні рубок впродовж 2014 року, про що складено акти перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів №7/12-04/19 від 29.01.2015p. та №19/2-04/42 від 20.02.2015p.

У ході перевірки встановлено, що посадовими особами Старосамбірського ДЛГП “Галсільліс”, всупереч вимогам пунктів 4, 26, 29 Правил поліпшення якісного складу лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724, з порушенням пунктів 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України, видано лісорубні квитки на заготівлю 3237 м куб. ліквідної деревини на площі 12,5га. Оскільки вищевказані квитки видано всупереч чинному законодавству, позивач просить скасувати незаконні лісорубні квитки.

За результатами розгляду справи Львівський окружний адміністративний суд у задоволені адміністративного позову відмовив, оскільки позивач звернувся до суду у квітні 2015р. про скасування лісорубних квитків після закінчення строку їх дії та обрав не передбачений законом спосіб захисту природоохоронних інтересів держави, який не може призвести до фактичного захисту цих інтересів.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, апелянти: заступник прокурора Львівської області та Державна екологічна інспекція у Львівській області оскаржили її в апеляційному порядку. В своїх апеляційних скаргах апелянти зазначають, що лісорубні квитки були видані з порушенням норм Лісового кодексу України та Правил поліпшення якісного складу лісів. Також апелянти вказують на те, що наявні два кримінальні провадження за ознаками вчинення посадовими особами відповідача кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.367 КК України. Апелянти просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позов задоволити.

З урахуванням вимог п.1 ч.1 ст.197 КАС України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг у їх сукупності, встановивши обставини справи та відповідні їм правовідносини, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегією суддів встановлено наступне:

Як свідчать матеріали справи та встановлено судом першої інстанції, Державною екологічною інспекцією у Львівській області у січні-лютому 2015 року проведено позапланові перевірки дотримання Старосамбірським дочірнім лісогосподарським підприємством “Галсільліс” вимог природоохоронного законодавства при призначенні та проведенні рубок упродовж 2014 року, про що складено акти перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів №7/12-04/19 від 29.01.2015p. та №19/2-04/42 від 20.02.2015р.

У ході перевірки було встановлено, що посадовими особами Старосамбірського ДЛГП “Галсільліс”, всупереч пунктам 4, 26, 29 Правил поліпшення якісного складу лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007p. №724, з порушенням пунктів 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України, видано лісорубні квитки на заготівлю 3227 м.куб ліквідної деревини на площі 12,5 га, а саме: серія 02 ЛКБ №400437, виданий 22.10.2014p.; серія 02 ЛКБ №400439 виданий 28.10.2014р.; серія 02 ЛКБ №400443 виданий 10.11.2014р.; серія 02 ЛКБ №400445 виданий 20.11.2014р.; серія 02 ЛКБ №400446 виданий 20.11.2014р.; серія 02 ЛКБ №400447 виданий 28.11.2014р.; серія 02 ЛКБ №400448 виданий 01.12.2014р.; серія 02 ЛКБ №400449 виданий 09.12.2014р.

Як встановлено судом першої інстанції, всі лісорубні квитки видано Старосамбірським ДЛГП “Галсільліс”, строком дії до 31.12.2014р.

Після проведеної перевірки, державна екологічна інспекція у Львівській області з листами зверталась до Старосамбірського ДЛГП “Галсільліс” на підставі ст.78 Лісового кодексу України з вимогами анулювати вищезазначені лісорубні квитки, як такі що були видані незаконно.

Листами від 23.02.2015p. №88 та від 13.03.2015p. №87 Старосамбірське ДЛГП “Галсільліс” відмовило в анулюванні лісових квитків.

Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулась до Прокуратури Львівської області з матеріалами вказаних перевірок для вжиття заходів прокурорського реагування.

На підставі вказаних матеріалів, прокурор прийшов до висновку про необхідність звернення до суду із даним позовом.

Статтею 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов'язані: вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Згідно із вимогами ст.48 Лісового кодексу України, у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обгрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.

У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.

Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Відповідно до вимог ст.65 Лісового кодексу України, використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.

Згідно з нормами ст.67 Лісового кодексу України, у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини, заготівля другорядних лісових матеріалів, побічні лісові користування, використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.

Вимогами ст. 69 Лісового кодексу України передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватись лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України за №761 від 23.05.2007р., лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.

Відповідно до п.14 Порядку, лісорубний або лісовий квиток може бути анульований за рішенням органів Держлісагенства, власників лісів або постійних лісокористувачів, які видали квиток, відповідно до закону.

Відповідно до норм ст.78 Лісового кодексу України, право використання лісових ресурсів припиняється в разі: 1) добровільної відмови від використання лісових ресурсів; 2) закінчення строку, на який було надано право використання лісових ресурсів; 3) припинення діяльності лісокористувачів, яким було надано право використання лісових ресурсів; 4) порушення правил і норм, умов спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів; 5) використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища; 6) порушення встановлених строків справляння збору за використання лісових ресурсів; 7) використання лісової ділянки не за цільовим призначенням; 8) невідшкодування в установленому порядку збитків, заподіяних лісовому господарству внаслідок порушень лісового законодавства, та невиконання вимог щодо усунення виявлених недоліків. Припинення права використання лісових ресурсів здійснюється в установленому порядку шляхом анулювання лісорубного квитка або лісового квитка тими органами, які їх видали.

Колегією суддів не беруться до уваги доводи апеляційних скарг, оскільки такі є безпідставними та жодним чином не спростовують висновків суду першої інстанції. Колегія суддів звертає увагу на те, що оспорювані лісорубні квитки були видані строком дії до 31.12.2014р. Підрядними організаціями проведені рубки, використано право спеціального користування лісовими ресурсами. Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідальність за порушення лісового господарства, способи захисту від таких порушень та наслідки вчинення дій, що порушують лісове законодавство, передбачені Главою 22 Лісового кодексу України. Щодо посилань апелянтів на наявні кримінальні провадження щодо дослідження дій посадових осіб позивача та наявності в їх складі ознак кримінального правопорушення, колегія суддів зазначає, що саме в рамках згаданих кримінальних проваджень буде з’ясоване питання правомірності дій посадових осіб СДЛП “Галсільліс”.

Приписами статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.9 КАС України, суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивач, звернувшись до суду після закінчення строку дії лісорубних квитків, обрав не передбачений законом спосіб захисту природоохоронних інтересів держави.

Відповідно до приписів ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись вимогами ст.ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

суд, –

УХВАЛИВ:

1. Апеляційні скарги Заступника прокурора Львівської області та Державної екологічної інспекції у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2015р. у справі №813/1704/15 за позовом Заступника прокурора Львівської області до Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства “Галсільліс”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна екологічна інспекція у Львівській області, про визнання протиправними дій та скасування лісорубних квитків, - залишити без задоволення.

2. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2015р. у справі №813/1704/15, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Н.Г. Левицька

Суддя І.М. Обрізко

Суддя В.П. Сапіга