Постанова № 56262153, 23.02.2016, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
23.02.2016
Номер справи
263/417/16-а
Номер документу
56262153
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №263/417/16-а

Провадження №2-а/263/31/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И

23 лютого 2016 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі: головуючого судді Скрипниченко Т.І., при секретарі Момот А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовною заявою до відповідача, зазначила, що з 28.05.2004 року вона є пенсіонером та знаходиться на обліку у відповідача. При призначенні пенсії, а саме при розрахунку її заробітку, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», її заробітну плату за період з 01.05.2002 по 30.04.2004 (за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії) пенсію було розраховано із (90%) відсотків від заробітної плати, проте заробітну плату було враховано не в повному обсязі. А саме не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за сумлінну працю, з яких були сплачені страхові внески до пенсійного фонду. Тому, 03.12.2015 звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю та додала відповідну довідку від 02.12.2015 №09-29/21 про суму виплачених надбавок, премій та інших виплат (допомоги, індексації, тощо) за період з 01.05.2002 по 30.04.2004 роки. Проте, рішенням відповідача №231 від 25.06.20117.12.2015 у перерахунку пенсії було відмовлено. Вважає дії відповідача неправомірними, тому просить суд визнати дії відповідача в частині виплати пенсії державного службовця без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю неправомірними, скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю, 03.12.2015 року , а також зобовязати сплатити недоотриману суму пенсії з 03.12.2015 року.

Позивач в судове засідання не з'явилася, надала заяву з клопотанням про підтримку позовних вимог в повному обсязі та про розгляд справи у її відсутності.

Представником відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя надані заперечення, в яких в задоволенні позову просив відмовити. ОСОБА_1 є одержувачем пенсії з 02.06.2004 року у відповідності до Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування». Розмір пенсії обчислено з розрахунку 90% від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Згідно до вимог ст.33 Закону України «про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. У тексті статті відокремив поняття «надбавки та доплати» від поняття «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань». Пенсія державним службовцям призначається відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У зв'язку з тим, що обидві сторони у судове засідання не з'явилися, суд відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого технічного засобу не здійснював.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з червня 2004 року позивач є пенсіонером та знаходиться на обліку у відповідача. При призначенні пенсії, а саме при розрахунку її заробітку, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», її заробітну плату за період з 01.05.2002 по 30.04.2004 (за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії) відповідачем було враховано не в повному обсязі, а саме не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премії, з яких нею було сплачено страхові внески до пенсійного фонду. 03.12.2015 позивач звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю. Проте, рішенням відповідача №231 від 17.12.2015 у перерахунку пенсії їй було відмовлено.

Заробітна плата працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності регулюється Законом України «Про оплату праці»; оплата праці державних службовців регулюється статтею 33 Закону України «Про державну службу», та відповідно до ч.ч.2.6,7 ст. 33 цього закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Постановою КМУ від 09.03.2006 р. №268 встановлено, що керівникам надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася до щорічної відпустки, відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому є об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 цього Закону.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати. До останніх належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсації та інші грошові та матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами. Являючись бюджетною установою, органи Пенсійного фонду України справляють статистичну звітність з праці за формою 1-ПВ, за якою фонд оплати праці визначається згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату №5 від 13.01.2004 р. та зареєстрованої в Мінюсті 27.01.2004 р. за №114/8713. Згідно підпункту 2.3.3 пункту 2.3 статті 2 Інструкції матеріальну допомогу, що має систематичний характер, надану всім або більшості працівників (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань), віднесено до інших компенсаційних виплат.

Аналогічні положення містяться й в Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, де відповідно п. 2.3.3 ст. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на відповідну суму місяців трудового стажу перед призначенням пенсії. Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премії, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В письмових поясненнях сторонами не заперечувалось, що з таких виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852. Але постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 р. по справі № 2а-4753/09/2670 постанова правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року N 19-11 визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. Зазначена постанова суду ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року була залишена без змін.

У зв'язку з чим, до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії були внесені зміни постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-7 та в цій довідці передбачено надання також довідки про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу" та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, додається.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання дій відповідача в частині виплати пенсії державного службовця без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премії неправомірними, тому вважає за необхідне скасувати рішення №231 від 17.12.2015 про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку заробітної плати, з якої було призначено пенсію (90 відсотків від суми заробітної плати) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премії починаючи з 03.12.2015.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 41, ст. ст. 158 -163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст. 46 Конституції України, Закону України "Про державну службу"суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення заступника начальника УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя ОСОБА_3 від 17.12.2015 року №231 про відмову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 03.12.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю, отриманих за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (тобто з 01.05.2002 року по 30.04.2004 року) та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, із розрахунку 90% від суми заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих сум.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Т.І. Скрипниченко