Постанова № 56224553, 23.02.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2016
Номер справи
815/4031/15
Номер документу
56224553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/4031/15

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Домусчі С.Д.,

- Кравець О.О.,

за участю: секретар судового засідання - Курманова І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційні скарги ОСОБА_2, Державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Каменської Олени Андріївни на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, Державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Каменської Олени Андріївни, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача - Одеська міська рада, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача - ОСОБА_2, про визнання дій протиправними, скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_4 до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, Державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Каменської Олени Андріївни, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача - Одеська міська рада, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача - ОСОБА_2, про: визнання дій державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Каменської Олени Андріївни з прийняття рішення, індексний номер 15859187 від 17.09.2014 року про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт громадянина України НОМЕР_2, виданий 23.01.2002 року Фрунзівським РВ УМВС України в Одеській області, на житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 455741051101), за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 101,9 кв.м., житловою площею 63,8 кв.м. (номер запису про право власності 7029185 від 17.09.2014 року) протиправними; скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Каменської Олени Андріївни, індексний номер 15859187 від 17.09.2014 року про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2; зобов`язання Реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції Одеської області внести до Державного реєстру прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації прав ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт громадянина України НОМЕР_2, виданий 23.01.2002 року Фрунзівським РВ УМВС України в Одеській області, на житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 455741051101), за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 101,9 кв.м., житловою площею 63,8 кв.м. (номер запису про право власності 7029185 від 17.09.2014 року).

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року вказаний адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції ОСОБА_2, Державний реєстратор Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Каменська Олена Андріївна подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні заявлених позивачем вимог, наголошуючи, зокрема, на порушенні судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, що призвело до неправильного її вирішення.

Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 17.09.2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Каменською Оленою Андріївною, прийнято рішення, індексний номер 15859187, про державну реєстрацію (з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно) права власності ОСОБА_2 на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 101,9 кв.м., житлова площа - 63,8 кв.м., що складається з: два житлові будинки під літ. «А», «Л», вбиральні під літ. «В», сараї під літ. «Г», «Е», «Ж», навіс під літ. «Д», веранда під літ. «З», про що свідчать відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Позивач не погоджуються з вказаним рішенням державного реєстратора-відповідача посилаючись на те, що всупереч нормам діючого законодавства України державним реєстратором здійснено реєстрацію права власності на самочинно побудований будинок до вирішення судом позову про знесення самочинно побудованого об`єкта, з порушенням вимог Порядку № 868 - подані заявником документи не відповідають вимогам та не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, за наявності суперечностей щодо заявленого та вже зареєстрованого права на об'єкт нерухомості, реєстрацію права власності проведено 17.09.2014 року державним реєстратором на підставі декларації про готовність об'єкта (житлового будинку під літ. «Л» за адресою: АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_2) до експлуатації № ОД 18212119327 від 16.07.2012 року, яку скасовано постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20.01.2014 року.

Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції, враховуючи, що державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області всупереч нормам діючого законодавства України прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 15859187 від 17.09.2014 року на самочинно побудоване майно (житловий будинок під літ. «Л»), дійшов висновку про необхідність визнання протиправними таких дій державного реєстратора та скасування відповідного рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 15859187 від 17.09.2014 року щодо реєстрації житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_2

Крім того, врахувавши наведені висновку про незаконність оскаржуваного рішення державного реєстратора, суд першої інстанції прийшов до висновку про необхідність задоволення заявлених позовних вимог про зобов'язання реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області внести запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування рішення щодо реєстрації житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_2

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на викладене.

Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно.

За правилами ч. 2 ст. 5 вказаного Закону якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.

Частиною 1 статті 15 цього ж Закону визначено послідовність державної реєстрації прав та їх обтяжень, яка проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Також, відповідно до ч. 4 ст. 15, ч. 7 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам, яка проводиться на підставі заяви власника, іншого право набувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи, разом із якою подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

Згідно вимог абз. 2 ч. 2 ст. 15 вказаного Закону перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Так, за правилами п. 49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна заявник подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку; документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на такий об'єкт нерухомого майна, заявник не подає.

Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування); документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (в разі коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна змінилася його адреса).

За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає одне з таких рішень: про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації (п. 20 зазначеного Порядку).

З наведеного вбачається, що обов'язковою умовою для реєстрації права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна є подання заінтересованою особою (замовником будівництва), зокрема, документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.

Відсутність таких документів, а так само не прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації виключає можливість проведення реєстрації права власності на такий об'єкт.

Як встановлено судом першої інстанції зі змісту реєстраційної справи № 12.7-43 (№ 455741051101) щодо об'єкта нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, та підтверджується наявними в матеріалах справи її копіями (а.с.208-233 т.1), оскаржувана реєстрація права власності на об'єкт нерухомого майна, розташованого за вказаною адресою, за ОСОБА_2, була проведена на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція житлового будинку без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів», зареєстрованої Інспекцією ДАБК в Одеській області 16.07.2012 року № ОД 18212119327, замовник ОСОБА_2 (а.с.209, 221-223 т.1)

Водночас, як встановлено судом першої інстанції під час офіційного з'ясування обставин справи та підтверджується наявним в матеріалах справи листом Департаменту ДАБІ в Одеській області від 26.08.2015 року № 21044/15 (а.с.243 т.1) за тим ж самим номером № ОД 18212119327 та цієї ж дати 16.07.2012 року Інспекцією ДАБК в Одеській області була зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації «Будівництво житлового будинку (літ. «Л») за адресою: АДРЕСА_1» (а.с.244-246 т.1), декларація про готовність об'єкта до експлуатації з реконструкції житлового будинку за вказаною адресою 16.07.2012 року за № ОД18212119327 (а.с.221-223) Інспекцією ДАБК в Одеській області не реєструвалась.

В свою чергу, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20.01.2014 року по справі № 815/7744/13-а (а.с.33-37 т.1), яку залишено без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2014 року (а.с.188-193 т.1), визнано дії Інспекції ДАБК в Одеській області щодо реєстрації 16.07.2012 року декларації № ОД 18212119327 про готовність об`єкта (житлового будинку під літ. «Л» за адресою: АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_2) до експлуатації протиправними та скасовано реєстрацію зазначеної декларації.

За правилами ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Пунктом 2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 року № 3502/5, визначено, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.

З наведеного вбачається, що підставою для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав є рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.

Таким чином, законодавець встановив, що скасування запису про реєстрацію права власності можливе лише на підставі рішення суду про скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію такого права власності.

Для скасування запису про реєстрацію права власності в будь-якому випадку, попередньо до звернення до реєстратора, необхідно звертатися з окремим позовом до суду. При цьому, сама по собі така реєстрація може бути правомірною.

Тобто, законодавець встановив судовий контроль за вищенаведеною процедурою за зверненням відповідних органів (права яких у наведеній процедурі не поновлюються і протиправності реєстраційних дій не мається).

За викладених обставин, враховуючи, що Інспекцією ДАБК в Одеській області не реєструвалась декларація про готовність об'єкта до експлуатації з реконструкції житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, 16.07.2012 року за № ОД18212119327, яка і була підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення від 17.09.2014 року № 15859187 про реєстрацію права власності на такий об'єкт нерухомого майна, а декларація зареєстрована Інспекцією ДАБК в Одеській області за тим ж самим номером № ОД 18212119327 та цієї ж дати 16.07.2012 року про готовність об'єкта до експлуатації «Будівництво житлового будинку (літ. «Л») за адресою: АДРЕСА_1» скасована постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20.01.2014 року по справі № 815/7744/13-а, що набрала законної сили, та фактично цей об'єкт нерухомого майна є таким, що не прийнятий в експлуатацію, що суперечить приписам ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», колегія суддів вважає, що заявлені позивачем вимоги в частині скасування зазначеного рішення державного реєстратора є обґрунтованими, відповідають наведеним вище вимогам ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV, п. 2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 року № 3502/5.

Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправних дій державного реєстратора щодо проведення оскаржуваної реєстрації з посиланням на те, що така реєстрації була проведена відповідачем за відсутності документа, що посвідчує права власності чи користування земельною ділянкою замовника ОСОБА_2, оскільки за правилами п. 49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) надання такого документу є не обов'язковим при реєстрації права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, за проведенням саме якої і звернулась третя особа у справі.

Також, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для зобов'язання Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області внести запис до державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування рішення щодо реєстрації житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_2, оскільки відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV відповідне рішення приймає державний реєстратор за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

За правилами ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV підставою для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав є саме рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили. При цьому, внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється державним реєстратором в Порядку, визначеним наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 року № 3502/5, не з власної ініціативи або за рішенням суду, а за заявою заінтересованої особи, до якої останнім подається рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього Порядку.

Зазначені обставини помилково не були встановлені та враховані судом першої інстанції, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Таким чином, оскільки судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до її неправильного вирішення по суті, колегія суддів вважає, що судове рішення, відповідно до вимог ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про часткове задоволення заявлених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційні скарги ОСОБА_2, Державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Каменської Олени Андріївни на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року - задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, Державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Каменської Олени Андріївни, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача - Одеська міська рада, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача - ОСОБА_2, про визнання дій протиправними, скасування рішення - задовольнити частково.

Скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Каменської Олени Андріївни індексний номер: 15859187 від 17 вересня 2014 року про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт громадянина України НОМЕР_2 виданий 23 січня 2002 року Фрунзівським РВ УМВС України в Одеській області, на житловий будинок, об'єкт житлової нерухомості (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 455741051101), за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 101,9 кв. м., житловою площею 63,8 кв. м. (номер запису про право власності 7029185 від 17 вересня 2014 року).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: М.П. Коваль

Суддя: С.Д. Домусчі

Суддя: О.О. Кравець