Ухвала суду № 56224557, 02.03.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
815/4765/15
Номер документу
56224557
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/4765/15

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Одесі апеляційну скаргу відділу Державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Одеського міського управління юстиції на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21.12.2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області, Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

В серпні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області, Головного територіального управління юстиції в Одеській області та з урахуванням уточнень до позову просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області від 03.06.2015р. №21783507 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції в Одеській області зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на дачну будівлю 43/1000 по АДРЕСА_1;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції в Одеській області видати ОСОБА_1 Свідоцтво про право власності на дачну будівлю 43/1000 по АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що для державної реєстрації права власності на нерухоме майно позивачем було подано заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а також документи, передбачені п.26 Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а тому у Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області не було законодавчо передбачених підстав для винесення рішення від 03.06.2015р. №21783507 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21.12.2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 03.06.2015р. №21783507. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, відділ Державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Одеського міського управління юстиції в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень, однак в судове засідання вони не з'явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що 14.05.2015р. ОСОБА_1, з метою державної реєстрації права власності на дачну будівлю, що складаються з 43/1000 причалу АДРЕСА_1, звернувся до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області з заявою №11374976 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

За результатами розгляду заяви позивача від 14.05.2015р. №11374976 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень Державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області Ігнатовим Дмитром Володимировичем винесено Рішення №21783507 від 03.06.2015р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, яким ОСОБА_1 відмовлено у державній реєстрації права власності на дачну будівлю, що складаються з 43/1000 причалу АДРЕСА_1.

Підставою для відмови у проведенні Державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області Ігнатовим Дмитром Володимировичем державної реєстрації права власності на дачні будівлі, що складаються з 43/1000 причалу АДРЕСА_1, послугувало те, що ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області подано технічний паспорт на частку (43/1000) об'єкта нерухомого майна, у якому зазначена площа частини дачних будівель, яка позначена літ.«Г» та належить позивачу, тоді як об'єкт нерухомого майна знаходиться у спільній частковій власності, та необхідним документом для державної реєстрації є технічний паспорт на дачні будівлі, а не окрему їх частину.

З матеріалів справи вбачається, що 04.09.2002р. Управлінням житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Одеської міської ради видано Свідоцтво НОМЕР_1 про право власності на дачні будівлі, яким посвідчено, що об'єкт 43/1000, який розташований в АДРЕСА_1 дійсно належить ОСОБА_1 на праві приватної власності.

Відповідно до наявного у матеріалах справи Витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 01.09.2010р. №27183562, ОСОБА_1 на праві приватної спільної часткової власності, на підставі Свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 04.09.2002р., виданого Управлінням житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Одеської міської ради, належить 43/1000 об'єкта - дача, ДБК «Риболов», розташована за адресою: АДРЕСА_1.

18.08.2010р. КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» ОСОБА_1 виготовлено Технічний паспорт на дачні будівлі, що складаються з 43/1000 причалу АДРЕСА_1.

Як вбачається з наявного у справі Листа КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» від 20.09.2012р. №381115.70, за підписом заступника директора КП «ОМБТІ та РОН» Кожуховського В.Г., станом на 20.09.2012р. за ОСОБА_1 було зареєстровано 43/1000 частин дачних будівель по АДРЕСА_1.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: 1) право власності на нерухоме майно; 2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; 3) інші речові права відповідно до закону; 4) податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Згідно статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

У відповідності до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», що державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначаються Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013року №868, відповідно до п.8 якого для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав заяву.

Відповідно до п.20 зазначеного Порядку, за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.

Згідно з п.28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013року №868 державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до ч.3 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

Відповідно до п.36 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868, для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.

Згідно п.4 ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Відповідно до п.26 Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.

З матеріалів справи було встановлено, що ОСОБА_1 14.05.2015р. звернувся з заявою №11374976 до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області про державну реєстрацію права власності на дачну будівлю, що складаються з 43/1000 причалу АДРЕСА_1.

Позивачем крім заяви було подано наступні документи Свідоцтво НОМЕР_1 від 04.09.2002р. про право власності на дачну будівлю 43/1000 по АДРЕСА_1, Витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 01.09.2010р. №27183562, Технічний паспорт КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» від 18.08.2010р. на дачні будівлі, що складаються з 43/1000 причалу АДРЕСА_1, Лист КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» від 20.09.2012р. №381115.70.

Технічний паспорт на нерухоме майно - це документ, в якому зазначаються розміри, інвентаризаційна вартість, дані про власників (замовників) та відмітки про переобладнання об'єкта нерухомості за підсумками проведення технічної інвентаризації. Право власності позивача на це приміщення підтверджується свідоцтвом НОМЕР_1 від 04.09.2002р. про право власності на дачну будівлю 43/1000 по АДРЕСА_1, частка позивача у спільній власності виділена та зазначена у свідоцтві про право власності. Оскільки замовити технічний паспорт має право лише власник на підставі правовстановлюючих документів на його власність, а в даному випадку це 43/1000 дачної будівлі, вимоги відповідача надати ОСОБА_1 технічний паспорт на весь об?єкт нерухомості із зазначенням його загальної площі є неправомірними.

Зявник надав державному реєстратору для реєстрації речових прав необхідні документи, які підтверджують виникнення права на зазначене нерухоме майно.

Крім того з витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 01.09.2010р. №27183562, вбачається, що ОСОБА_1 володіє на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 04.09.2002 року 43/1000 дачної будівлі, ОСОБА_4 на підставі договору дарування від 21.05.2004 року володіє 99/1000 дачної будівлі,

решта ідеальної частки 64/1000 зареєстрована за ОСОБА_5, а 794/1000 ідеальної частки взагалі не зареєстрована.

З урахуванням зазначеного судова колегія погоджується з доводами суду першої інстанції щодо визнання протиправним та скасування рішення Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 03.06.2015р. №21783507.

Отже, враховуючи наведене, колегія суддів вважає, шо постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обгрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.

Доводи викладені у апеляційній скарзі за змістом ідентичні наданим до адміністративного позову запереченням, зазначених висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу відділу Державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Одеського міського управління юстиції залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21.12.2015 року без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва

суддя О.А. Шевчук

суддя А.Г. Федусик