Ухвала суду № 55989270, 22.02.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2016
Номер справи
554/12182/15-а
Номер документу
55989270
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2016 р.Справа № 554/12182/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бегунца А.О.

Суддів: Рєзнікової С.С. , Старостіна В.В.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 29.10.2015р. по справі № 554/12182/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві

про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Октябрського районного суду м. Полтава з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві (далі-відповідач, УПФУ Октябрського району в м. Полтаві), в якому просив: визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні та нарахуванні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними; зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 8 грудня 2014 року.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 29.10.2015 року частково задоволено адміністративний позов.

Визнано дії Управління пенсійного фонду України Октябрського району м.Полтави щодо відмови в призначенні та нарахуванні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.

Зобов'язано Управління пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 26 грудня 2014 року.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного і всебічного з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, а також на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Представники сторін в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що згідно з копією військового білета ГЕ №177797, виданого на імя ОСОБА_1, у особливих відмітках зазначено, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (період проходження зборів при військовій частині № 48395 08 червня 1986 року 21.07.1986 року), отримана доза радіації склала 4,899 рентген.

Відповідно до посвідчення НОМЕР_1 від 09.10.1998 року ОСОБА_1 - є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії.

Згідно з наказом Полтавського інженерно-будівельного інституту від 14.07.1986 року за № 61-05 студенту групи 201-П ОСОБА_1, що мобілізований на службу в зону Чорнобильської АЕС, продовжено строк здачі заліків та екзаменів у літню екзаменаційну сесію 1985/1986 учбового року до повернення його із Збройних сил СРСР.

Згідно із наказом Полтавського інженерно-будівельного інституту від 23.07.1986 року за № 63-05 студенту ОСОБА_1, який повернувся із військової частини № 48395 після надання допомоги з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, продовжено строк літньої екзаменаційної сесії до 30 серпня 1986 року.

Відповідно до довідки Полтавського об'єднаного міського військового комісаріату від 18.03.1998 року №4/525 ОСОБА_1 дійсно призивався Полтавським міськвоєнкоматом на спеціальні збори з ліквідації наслідків аварій на Чорнобильській АЕС в складі в/ч 48395 з 08.06.1986 року по 21.07.1986 року та знаходився в 30-ти кілометровій зоні. Підставою для видачі зазначеної довідки вказані: запис у воєнному білеті ГЕ № 177797, свідчення підписані командиром в/ч 48395, отримання дози опромінення 4,899 ренген, встановлення другої категорії.

Згідно з архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 31.07.2000 року №51/1/9976, ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 01.06.1986 року по 21.07.1986 року місце дислокації військової частини з 01.06.1986 року по 07.06.1986 року м.Лубни - з 08.06.1986 року с.Сувіди.

Відповідно до архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України по архівним документам військової частини №48395 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 08.06.1986 р. (наказ № 7 від 07.06.1986) по 21.07.1986 р. (наказ № 51 від 21.07.1986), дні виїзду в зони (на об'єкти, населенні пункти) не відображені, місце дислокації частини за вказаний період: м.Лубни, з 08.06.1986 р. с.Сувіди.

26 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ Октябрського району в м. Полтаві з метою оформлення пенсії згідно із Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві, рішенням № 6029 від 13.03.2015 року відмовив у призначенні пенсії позивачу, у зв'язку з відсутністю необхідних документів, а саме не підтвердженням періоду роботи в зоні відчуження в установленому законодавством порядку.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при розгляді заяви ОСОБА_1 щодо призначення позивачу пільгової пенсії, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Так, статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для отримання державних пенсій.

Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.

Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка за формою №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості подання довідки за формою №122 для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС можуть прийматися виписки з особових рахунків про підвищену оплату (за умови, що в цих документах додержані вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, тобто зазначена кратність оплати або населений пункт та кількість робочих днів). Якщо з первинних документів збереглась лише відомість про оплату праці, то довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження можна вважати документом, що підтверджує період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС лише за умови, що у відомості є запис за скільки днів проведено підвищену оплату та вказано населений пункт, де проводилися роботи (чи кратність).

Наказом Головного архівного управління при КМУ від 20.07.1998 року № 41 затверджено Перелік типових документів, що утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств, установ та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, у відповідності до якого, первинні документи та додатки до них, що фіксують факт виконання господарських операцій і є підставою для записів у реєстрах бухгалтерського обліку та податкових записах (касові, банківські документи, повідомлення банків і переказні вимоги, виписки банків, наряди на роботу, табелі, акти про приймання, здавання і списання майна і матеріалів, квитанцій і накладні з обліку товарно-матеріальних цінностей, авансові звіти та інші).

Як свідчать матеріали справи, у відповіді на запит адвоката Ярошенко С.В. від 28.07.2015 року за № 18 зазначено, що галузевий державний архів Міністерства Оборони України відносно позивача (у відповіді виконавцем також допущено помилку у написанні прізвища, імені та по-батькові позивача) позбавлений можливості надати фотокопії наказів командира в/ч 48395 по стройовій частині стосовно участі позивача, так як за наказом командира в/ч 48395 вказані документи мають гриф секретності «таємно», та надати фотокопії розпорядження Генерального штабу ВС СССР за № 314/3/061 від 31 травня 1986 року немає можливості тому, що вищевказаний документ на зберігання до архіву не надходив.

Згідно з вищевказаною відповіддю на адвокатський запит, позивач позбавлений можливості отримати необхідні первинні документи. Таким чином, у позивача немає можливості підтвердити участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 08.06.1986 року по 04.09.1986 року.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу: професія або посада; характер виконуваної роботи: первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Якщо підприємство, установа чи організація, у якій працювала особа, що звертається за пенсією, ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки видаються правонаступником із зазначенням підстав їх видачі.

Враховуючи вищевикладене та те, що з наданих позивачем довідок організацій вбачається, що він дійсно працював у зоні відчуження з 08.06.1986 року по 21 липня 1986 року, що надає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років згідно п. «1» ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто наявні всі визначені законодавством України підстави для призначення позивачу дострокової пенсії за віком.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві -залишити без задоволення.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 29.10.2015р. по справі № 554/12182/15-а в частині задоволених позовних вимог - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Бегунц А.О.Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Старостін В.В.