ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2016 року № 813/6272/15
о 10 год., 38 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним
позовом Личаківської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області (№ 30), представник - Слюсарчук О.В.до Держаної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області, представник - Чижевський М.В.про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені
ВСТАНОВИВ:
Личаківська виправна колонія управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області (№ 30) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Держаної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області у якому просила визнати протиправним і скасувати Рішення № 0016661703 від 04.09.2015 року та Рішення № 0016681703 від 04.09.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується із спірними рішенням, оскільки про несвоєчасну сплату єдиного внеску позивачу стало відомо лише 16.02.2015 року під час позапланової виїзної перевірки з питань дотримання правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
23.02.2015 позивач звернувся листом № 10/30-4/987 до відповідача з проханням зарахувати кошти у сумі 202799,51 грн. з рахунку 37190201001307 на рахунок 371992020011307 та не нараховувати штрафні санкції, так як позивачем подано до УДК у Шевченківському районі м. Львова Львівської області платіжні доручення № 957 від 18.12.2014 року на сплату єдиного соціального внеску на грошове забезпечення військовослужбовців за грудень 2014 року на рахунок 37199202001307 в ГУДКСУ у Львівській області в сумі 202799,51 грн., однак 22.12.2014 року УДК у Шевченківському районі м. Львова вказані кошти помилково зараховано на рахунок 37190201001307 на сплату єдиного внеску на заробітну плату в ГУДКСУ у Львівській області.
Таким чином, кошти з рахунку установи були списані вчасно 22.12.2014 року, відповідно, саме цю дату слід вважати днем сплати внесків до органу доходів і зборів. У зв'язку з тим, що платіжні доручення на сплату єдиного внеску вчасно передавались до УДК у Шевченківському районі м. Львова Львівської області, а несвоєчасна сплата єдиного внеску відбулась не з вини установи.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові пояснення на підтвердження позовних вимог, просив суд позов задоволити повністю.
Позиція відповідача викладена у запереченні на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити в задоволені позовних вимог повністю з підстав, що спірного рішення є правомірними, висновки податкового органу викладені акті перевірки позивача відповідають фактичним обставинам справи і не спростовані позивачем.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
04.09.2015 року ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області прийнято Рішення № 0016661703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до позивача штраф у розмірі 55632,13 грн. за період з 21.01.2015 року до 21.04.2015 року та нараховано пеню у розмірі 3740,05 грн.
04.09.2015 року ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області прийнято Рішення № 0016681703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до позивача штраф у розмірі 14.74 грн. за період з 21.01.2014 року до 24.01.2014 року, за період з 21.04.2015 року до 21.04.2015 року у розмірі 357,88 грн., та нараховано пеню у розмірі 2,38 грн.
20.11.2015 року Державною фіскальною службою України прийнято Рішення про результати розгляду скарги, яким Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ДПІ у Шевченківському районі м. Львові ГУ ДФС у Львівській області від 04.09.2015 року № 0016681703, № 0016661703 без змін, а скаргу Личаківської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної Служби Ураїни у Львівській області № 30 від 27.10.2015 року № 10/30-16/5074 - без задоволення.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно ч. 5 ст. 9 цього ж Закону, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Згідно ч. 10 ст. 9 цього ж Закону, днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Згідно ч. 10 ст. 25 цього ж Закону, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 цього ж Закону, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно ч. 13 ст. 25 цього ж Закону, нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
В обґрунтуванні позовних вимог позивачем надано суду копії:
- платіжного доручення № 957 від 18.12.2014 року;
- реєстру бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів.
Судом враховуються обґрунтування позовних вимог лише в частині протиправності і скасування рішення від 04.09.2015 року № 0016661703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, оскільки підставою для відповідальності є саме несплата чи несвоєчасна сплата, а не відображення сплачених сум в обліку не на тому рахунку.
Надані позивачем платіжне доручення підтверджує вчасне виконання позивачем обов'язку зі сплати єдиного внеску саме перед бюджетом.
З цих підстав в цій частині судом не враховуються заперечення відповідача про правомірність спірного рішення.
Вказана позиція суду, по суті повністю узгоджується із позицією Львівського апеляційного адміністративного суду викладеною в ухвалі від 23.11.2015 року по справі № 876/3906/15 (Ухвалою ВАС України 09.02.2016 року касаційну скаргу повернуто скаржнику).
Представником позивача в судовому засіданні не підтримано позовну вимогу в частині протиправності рішення № 0016681703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.09.2015 року, оскільки по суті таке рішення є правомірним, а згідно даних зворотного боку облікової картки платника податків у позивача станом на 20.01.2015 року наявна недоїмка по сплаті єдиного соціального внеску у сумі 147,43 грн., відтак штрафна санкція є правомірно.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем не переконують в обґрунтованості позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що позивачем було зроблено частково.
Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, позовні вимоги Личаківської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області (№ 30) до Держаної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені підлягають задоволенню в частині протиправності і скасування рішення від 04.09.2015 року № 0016661703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задоволити частково.
2. Визнати протиправним і скасувати Рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області від 04.09.2015 року № 0016661703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
3. В іншій частині адміністративного позову відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області на користь Личаківської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області (№ 30) (ЄДРПОУ 08563932, вул. Шевченка, 156, м. Львів) 1047,48 грн. сплаченого судового збору грн.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 22.02.2016 року.
Суддя Гавдик З.В.