ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
29 січня 2016 рокусправа № 337/5625/15-а (2а/337/159/2015)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Коршуна А.О. Туркіної Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську
апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя
на постанову Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 19 жовтня 2015 року
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя
про визнання дій незаконними та зобов'язання призначити та нарахувати належний розмір пенсії,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя, в якому просила визнати незаконним рішення відповідача від 28.09.2015 року щодо відмови зарахувати в розрахунок її пенсії індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язати відповідача нарахувати їй належний розмір пенсії державного службовця у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум одноразових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 31.08.2010 року, тобто з моменту її виходу на пенсію.
Постановою Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 19 жовтня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано дії УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя про відмову включити в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум індексації заробітної плати, одноразових премій та матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, незаконним.
Зобов'язано УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 вересня 2015 року в розмірі 86% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, одноразових премій та матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що обчислення пенсії у розмірі 86% з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум одноразових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, позивачу має розраховуватися не з моменту виходу на пенсію, а з моменту її звернення з цим перерахунком до УПФУ в 2015 році, тобто з 01.09.2015 року. Пенсія позивачу призначена і виплачувалася в розмірі 86% від суми заробітної плати, тому підстави для нарахування пенсії в розмірі 90% відсутні.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що пенсія, яка призначена ОСОБА_1, виплачується згідно з вимогами законодавства України, а тому підстави для її перерахування відсутні. Посилається на те, що матеріальна допомога носить разовий характер, тому неврахування при обчисленні пенсії матеріальної допомоги є правомірним, а тому вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що, позивач 31.08.2010 року вийшла на пенсію державного службовця за віком та перебуває на обліку в УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя. Позивачу призначена та виплачується пенсія відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 86% від заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, на яку нараховувався єдиний соціальний внесок.
14.09.2015 року позивач звернулась до УПФУ в Хортицькому районі з заявою про розрахунок їй пенсії як державному службовцю з урахуванням індексації заробітної плати, одноразових премій та матеріальної допомоги на оздоровлення, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та надала відповідні довідки.
З довідок Запорізького обласного центру зайнятості вбачається, що за останні 24 календарні місяці роботи позивач отримувала індексацію заробітної плати, одноразові премії та матеріальну допомогу на оздоровлення, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
28.09.2015 року відповідач відмовив позивачці включити індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення для обчислення пенсії, оскільки вважає, що такі види виплат згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» не є складовими заробітної плати і ні до премій, ні до інших надбавок не відносяться.
Отже виходячи із обставин справи та доказів, що мітяться у матеріалах справи, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії в 2010 році, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80%-90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці», до структури заробітної плати входять основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 вказаного Закону, до заробітку про обчислення пенсії включаються всі види оплати праці /виплат, доходу/, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу, сукупного оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів.
Згідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат /доходів/, що враховуються у заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані /обчислені/ та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, відповідно до спеціальних норм, встановлених ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії в 2010 році, щодо спірних правовідносин, які визначають виплати для обчислення пенсії за наведених обставин, мають бути зараховані отримані нею індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги правову позицію ВСУ з розгляду побідних справ, зокрема постанову Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, згідно якої, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Тому, виходячи з вищевикладеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що постанова суду першої інстанції прийнята в скороченому провадженні. В силу ч.9, 10 ст. 183-2 КАС України, постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточно. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним та оскарженню не підлягає.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя - залишити без задоволення.
Постанову Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 19 жовтня 2015 року за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов'язання призначити та нарахувати належний розмір пенсії - залишити без змін.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції в розмірі 80,39 грн. за реквізитами:
Отримувач коштівУДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37989274 Банк отримувачаГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровськ Код банку отримувача (МФО)805012 Рахунок отримувача31217206781004 Код класифікації доходів бюджету22030001 Призначення платежу*;101;20516929(код клієнта за ЄДРПОУ); Судовий збір, за апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: А.О. Коршун
Суддя: Л.П. Туркіна