Ухвала суду № 55983347, 29.01.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2016
Номер справи
214/4909/15-а (2-а/214/159/15)
Номер документу
55983347
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

29 січня 2016 рокусправа № 214/4909/15-а (2-а/214/159/15)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Коршуна А.О. Туркіної Л.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу

на постанову Саксаганського районного суду м.Кривого Рогу від 15 жовтня 2015 року

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу

про визнання дії УПФУ щодо відмови в перерахунку розміру пенсії за вислугу років протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу про визнання протиправними дій та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області вчинити певні дії.

Постановою Саксаганського районного суду м.Кривого Рогу від 15 жовтня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови витребування довідки про чинну заробітну плату відповідного прокурорського працівника та здійснення перерахунку пенсії за вислугу років.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області витребувати довідку про розмір заробітної плати станом за грудень 2014 року з зазначенням всіх видів оплати праці, з якої було сплачено Єдиний внесок (включаючи посадовий оклад, класний чин, вислугу років, надбавку за особливо важку роботу, щомісячну премію, матеріальна допомога на оздоровлення (1/12), матеріальна допомога на соціально-побутові потреби (1/12), разові премії з нагоди державних, професійних свят та ювілейних дат а також інші виплати, складові заробітної плати, з яких сплачувався Єдиний внесок) та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, у відповідності до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 01.01.2008 року, починаючи з 24.12.2014 року та здійснити відповідні виплати.

Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Посилається на те, що пенсія позивачці призначена та виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства України; позивачка у 2014 році не зверталася до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії, а отже відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії з 24.12.2014 року.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку у УПФУ з 22.05.2008 року і отримує пенсію за вислугу років, про що свідчать відповіді УПФУ, довідкою про перебування на обліку в УПФУ. Для перерахунку пенсії позивачка надала довідку від прокуратури Дніпропетровської області №18ф-94 вих. 12 від 20.08.2012 року, згідно якої визначено заробітну плату для нарахування пенсії у розмірі 4326,72 грн. Заробітна плата складається з 14.06.2012 року : посадового окладу 1379,00 грн. ; класний чин - 120 грн.; вислуга років20% -299,80 грн. ; надбавка за особливо важку роботу 64% -1151,23; щомісячна премія 30%- 885,01 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 245,84 грн. ; матеріальна допомога на соціально-побутові потреби (1/12) - 245,84 грн. Вказаний перерахунок було проведено. С заявою про перерахунок пенсії з грудня 2014 року, позивачка надала інформацію Прокуратури Дніпропетровської області від 09.12.2014 року № 18-712 вих.14 про розмір заробітної плати, з якої вбачається, що змінилися розмір надбавки за особливо важку роботу з 64% до 70 %; щомісячна премія з 30% до 60 %.

Відповідачем було призначено пенсію в розмірі 57 % від місячної (чинної) заробітної плати з 22.05.2008 року. При призначені пенсії було надано довідку №18ф-8 від 26.05.2008 року про розмір заробітної плати 3104,63 грн., яка складалася з основного окладу, класного чину, вислуги років та інших виплат передбачених законодавством.

Судом першої інстанції також встановлено, що позивачка не працюю на теперішній час в органах прокуратури та не мала можливості самостійно надати повні відомості щодо розміру заробітної плати відповідної категорії прокурорського працівника. На звернення до прокуратури нею отримано лише загальні відомості про підвищення заробітної плати у відсотковому відношенні, що дає підстави для витребування відповідної довідки для використання свого законного права на перерахунок пенсії.

Виходячи із обставин справи та доказів, що мітяться у матеріалах справи, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, виходячи з наступного.

Згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції 01.01.2008 року, а саме ч. 4 ст. 50-1, працівникам, які не мають вислуги 20 років, якщо стаж служби в органах прокуратури становить не менше 10 років, після досягнення чоловіками 55 років при страховому стажі 25 років і більше, а жінками - 50 років при страховому стажі 20 років і більше, пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється. ( Частина четверта статті 50-1 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3108-IV ( 3108-15 ) від 17.11.2005 ).

Згідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, що набрав чинності 01.10.2011 року, було внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру». Згідно з ними обмеження пенсії (щомісячного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим законом. Якщо розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги правову позицію, викладену в Постанові Верховного суду України від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13, згідно якої, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім того, в Рішенні Конституційного Суду України у справі №1-15/2002 за конституційними поданнями 55 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 58, 60 Закону України «Про Державний бюджет України на 2001 рік» та Верховного суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пунктів 2, 3,4, 5, 8, 9 частини першої статті 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2001 рік» і підпункту 1 пункту 1 Закону України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів» (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій) від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, зауважено, що Конституційний Суд України у мотивувальній частині Рішення у справі за конституційними поданнями Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень частини шостої статті 22 Закону України "Про міліцію" та частини сьомої статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 зазначив, що "служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Частина п'ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей". Конституційний Суд України вважає, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Конституційним Судом України зазначено, що багато таких "пільг", встановлених Законами України "Про міліцію", Про прокуратуру" тощо, є не пільгами, а гарантіями та іншими засобами забезпечення професійної діяльності окремих категорій громадян, ефективного функціонування відповідних органів.

Тому, виходячи з вищевикладеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що постанова суду першої інстанції прийнята в скороченому провадженні. В силу ч.9, 10 ст. 183-2 КАС України, постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточно. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним та оскарженню не підлягає.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу - залишити без задоволення.

Постанову Саксаганського районного суду м.Кривого Рогу від 15 жовтня 2015 року за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу про визнання дії УПФУ щодо відмови в перерахунку розміру пенсії за вислугу років протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції в розмірі 80,39 грн. за реквізитами:

Отримувач коштівУДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37989274 Банк отримувачаГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровськ Код банку отримувача (МФО)805012 Рахунок отримувача31217206781004 Код класифікації доходів бюджету22030001 Призначення платежу*;101;24450512(код клієнта за ЄДРПОУ); Судовий збір, за апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа) Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: А.О. Коршун

Суддя: Л.П. Туркіна