Ухвала суду № 55983344, 29.01.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2016
Номер справи
204/6395/15-а(2-а/204/112/15)
Номер документу
55983344
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

29 січня 2016 рокусправа № 204/6395/15-а(2-а/204/112/15)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Туркіної Л.П. Коршуна А.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську

апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська

на постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 16 жовтня 2015 року

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі міста Дніпропетровська щодо не призначення ОСОБА_1 з 30 червня 2015 року пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі міста Дніпропетровська призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30 червня 2015 року включно.

Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 16 жовтня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі міста Дніпропетровська щодо не призначення ОСОБА_1 з 30 червня 2015 року пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі міста Дніпропетровська призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30 червня 2015 року включно.

Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що позивачем доведені ті обставини, на яких ґрунтується його вимоги, а відповідачем не доведена правомірність дій щодо відмови позивачу в призначенні йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС та перебував в зоні відчуження понад 30 днів, і має право на пенсію на пільгових умовах у відповідності з Списком №1.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що ОСОБА_1 надав довідку з Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №471 від 12.02.2015, в якій початок періоду у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС не зазначений, період закінчення по 28.05.1986, в довідці дні виїзду в зону не відображені. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. При зверненні із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачем не було надано вищевказаний перелік документів, що б підтверджував факт роботи в зоні відчуження у 1987 році протягом 14 календарних днів, а тому відсутні підстави для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має 2 категорію учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Серії НОМЕР_1, виданим 05.02.2015 року та перереєстрованого у відповідності до вимог законодавства України.

Матеріалами справи підтверджено, що проходивши військову службу в військовій частині № 54979 позивач з 29.04.1986 року по 11.05.1986 року та з 11.05.1986 року по 28.05.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_2).

Судом апеляційної інстанції встановлено, що судом першої інстанції до даних правовідносин правильно застосовані норми Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.

Згідно зі ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є періоди роботи в зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами, які видаються підприємствами, установами, організаціями.

Пунктом 2 статті 14, частиною 1 статті 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.

Згідно з вимогами ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсійний вік зменшується на 8 років. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно зі статтею 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що факт приймання участі позивачем у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції підтверджується наступними документами: архівною довідкою Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України № 471 від 12.02.2015 року, в якій вказано, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по 28.05.1986 року (а.с.20); супровідним листом командира військової частини із списком військовослужбовців, які в квітні 1986 року вибули для участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, серед яких є й позивач - ОСОБА_1

Отже виходячи із обставин справи та доказів, що мітяться у матеріалах справи, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що позивач дійсно є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та перебував в зоні відчуження понад 30 днів, про що йому 10.03.1998 року було видане посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та в подальшому 05.02.2015 року перереєстроване та видане нове Серії НОМЕР_1.

Слід зазначити, що Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 7 вказаного Порядку визначено документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком. При цьому документами, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, виходячи з вищевикладеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.

Керуючись п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська - залишити без задоволення.

Постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 16 жовтня 2015 року за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції в розмірі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. за реквізитами:

Отримувач коштівУДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37989274 Банк отримувачаГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровськ Код банку отримувача (МФО)805012 Рахунок отримувача31217206781004 Код класифікації доходів бюджету22030001 Призначення платежу*;101;21928605(код клієнта за ЄДРПОУ) ;Судовий збір, за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: Л.П. Туркіна

Суддя: А.О. Коршун