КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 372/5155/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Потабенко Л.В. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
У Х В А Л А
Іменем України
19 лютого 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
розглянувши в приміщенні суду в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області на постанову Обухівського районного суду Київської області від 04 січня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання незаконним рішення відповідача щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання призначити їй пенсію відповідно до статей 26,27,29,40 вказаного Закону з 17.09.2015, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2012-2014 роки.
Постановою Обухівського районного суду Київської області від 04 січня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Перевіряючи правильність встановлення обставин справи судом першої інстанції та його висновків, колегія суддів виходить з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач з вересня 2006 року по вересень 2010 року перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З вересня 2010 року, відповідно до особистої заяви, виплата пенсії припинена у зв'язку із працевлаштуванням на посаду, яка дає право на призначення пенсії за вислугою років.
17 Вересня 2015 року позивач, не отримуючи жодного виду пенсії, звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статей 26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі від 22.09.2015 в призначенні пенсії за віком їй було відмовлено. Вказане рішення вмотивоване тим, що призначити ОСОБА_3 пенсію за віком неможливо, оскільки з 01.09.2006 їй була призначена пенсія за вислугу років, а тому відповідно до положень постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, вона має право лише на переведення на інший вид пенсії, а не призначення пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при призначенні позивачу пенсії за віком підлягає застосуванню середня заробітна плата, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки при призначенні їй пенсії за вислугу років пенсія обчислювалася в процентному відношенні від відповідних сум грошового забезпечення і показник середньої заробітної плати при її призначенні не застосовувався. Крім того, за призначенням пенсії за віком вона звернувся вперше, а тому в даному випадку не йде мова про переведення з одного виду пенсії на інший.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак у випадку із заявою ОСОБА_3 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, ОСОБА_3 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона звернулася вперше. Крім того, після звільнення позивач продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Аналогічна правова позиція була також висловлена Верховним Судом України у постанові від 31 березня 2015 року у справі № 21-612а14, яка, відповідно до приписів статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковою для всіх судів України.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_3 та необхідність їх задоволення.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, визнавши, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197 ч.1, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області залишити без задоволення, а постанову Обухівського районного суду Київської області від 04 січня 2016 року, - без змін.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області на користь Київського апеляційного адміністративного суду (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 38004897, банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві, МФО 820019, рахунок отримувача 31211206781007, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у сумі 1071(одна тисяча сімдесят одна) гривня 84 копійки.
Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення та оскарженню не підлягає.
Головуюча:
Судді:
.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Шостак О.О.
Мамчур Я.С