Постанова № 55934153, 16.02.2016, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
16.02.2016
Номер справи
902/879/15
Номер документу
55934153
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" лютого 2016 р. Справа № 902/879/15

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Гулова А.Г.

судді Петухов М.Г. ,

судді Сініцина Л.М.

при секретарі Кравчук О.В.

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1 - представника за довіреністю від 16.04.2014р. №647

відповідача - ОСОБА_2 - представника за довіреністю від 10.12.15р. №32.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Могилів-Подільської міської ради Вінницької області

на рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.15 р.

у справі № 902/879/15 (суддя Маслій І.В.)

за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, м.Бершадь Вінницької області

до Могилів-Подільської міської ради Вінницької області, м.Могилів-Подільський

про визнання укладеним договору купівлі-продажу земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Вінницької області від 04 вересня 2015 року у справі 902/879/15 позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Могилів-Подільської міської ради Вінницької області про визнання укладеним договору купівлі-продажу задоволено повністю. Визнано договір купівлі-продажу земельної ділянки від 10 березня 2015 року за адресою вул. Київська. 11-а м. Могилів-Подільський Вінницької області, кадастровий помер 0510400000:00:004:1031 між продавцем - Могилів Подільською міською радою Вінницької області та покупцем - фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 укладеним на умовах проекту цього договору.

Стягнуто з Могилів-Подільської міської ради Вінницької області в дохід Державного бюджету України 1218,00 грн. судового збору.

Задовольняючи позов, з огляду на положення ст.ст. 11, 202, 649 ЦК України, ст. 20, 23, 179 ГК України, ст. ст. 12, 82, 116, 127 ЗК України, ст. 26, 77 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, суд вказав, що право позивача на придбання спірної земельної ділянки ґрунтується на чинному рішенні Могилів-Подільської міської ради 33 сесії 6 скликання №812 від 04.07.2012р. та виконанні своїх, обумовлених цим рішенням, зобовязань, його вимоги щодо зобовязання органу місцевого самоврядування реалізувати прийняте ним же рішення шляхом укладання договору купівлі-продажу є законним та обґрунтованим.

Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій зазначає, що висновки суду не відповідають обставинам справи та судом не повно досліджено обставини справи, не встановлено правовідносини, які виникли між сторонами, внаслідок чого не застосовано законодавство, яке підлягало до застосування.

Зазначає, що судом при винесенні рішення порушені положення статей 12, 78, 83 123, 124, 125, 128, 150, 151 Земельного Кодексу України, Закону України "Про оцінку земель" за приписами яких продаж земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування після надання цим органом дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, погодження місця розташування об'єкта, розміру земельної ділянки та умов її вилучення (викупу).

З посиланням на ст. 13 Конституції України, ст. ст. 12, 83 Земельного кодексу України вказує, що вирішення питання про передачу землі у власність чи користування є виключним правом ради - суб'єкта права комунальної власності на землю.

На думку скаржника, позивач звернулася до суду не з підстав визнання або захисту оспорюваного права, а з наміром набути вказане право за рішенням суду, що не передбачено чинним законодавством.

Задовольняючи позов, суд, не звернув уваги на те, що сторони не досягли згоди щодо всіх істотних умов договору купівлі-продажу земельної ділянки, відсутнє рішення ради про продаж земельної ділянки в межах повноважень, передбачених законом.

З посиланням на положення статей 128 Земельного кодексу України, 16, 26, 42, 59, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зауважує, що вирішення питання про продаж земельної ділянки є виключним правом ради і це питання вирішується виключно на пленарному засіданні відповідної ради.

Просить скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.15р. та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У відзиві на апеляційну скаргу Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 вважає рішення законним та обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Зазначає, що в апеляційній скарзі не наведено жодного доводу, з посиланням на норму закону, щодо відмови підписати договір купівлі-продажу земельної ділянки по вул.. Київська, 11-а, м. Могилів - Подільський та не підтверджено належними та допустимими доказами, відповідно до вимог ст.ст.4-3,33,34,36 ГПК України.

Вказує, що 21 січня 2014 року міським головою м. Могилів-Подільський ОСОБА_4 було узгоджене технічне завдання з директором ПП Поділля-експерт щодо визначення найбільш імовірної вартості земельної ділянки на дату оцінки за адресою вул.. Київська, 11-а, м. Могилів- Подільський.

Замовником оцінки є виконавчий комітет Могилів - Подільської міської ради, об'єкт оцінки- земельна ділянка яка знаходиться в оренді ФОП ОСОБА_3, мета оцінки-визначення вартості земельної ділянки, використання оцінки - встановлення ціни продажу земельної ділянки, матеріали, які були надані замовником викладені на арк..5 звіту, характеристика об'єкту описана на арк.. 14-16.

В проекті відведення земельної ділянки ОСОБА_3 міститься акт обстеження земельної ділянки, що відводиться в оренду з подальшим правом викупу для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, складений комісією у складі секретаря міської ради, головного архітектора, начальника відділу земельних ресурсів та архітектури, начальника держкомзему м.Могилів-Подільський, за висновками якої земельна ділянка може бути передана у власність

Апеляційна скарга ґрунтується на рішеннях сесії міської ради №1219 від 12.08.2015 року про повторний розгляд заяви ОСОБА_3 від 10.03.2015 року у відсутність рішення сесії про первинний розгляд. Суд першої інстанції неодноразово просив надати рішення сесії міської ради про первинний розгляд заяви ОСОБА_3 в строки, визначені Земельним кодексом України та ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні. Таке рішення відсутнє, а відтак суд прийняв рішення за наявними письмовими доказами, застосувавши ст.ст. 11,202,649 ЦК України, ст.ст.12,82,116,127 ЗК України,ст.ст.20,23,179 ГК України, п.2 ст.77 ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні.

Експертно-грошова оцінка проводилася на замовлення відповідача, а тому твердження відповідача про те, що вартість земельної ділянки, вказана у даній оцінці є необґрунтованою, є безпідставним, враховуючи той факт, що відповідач дану оцінку не оскаржував та прийняв від відповідача грошові кошти, які було сплачено на підставі вказаної оцінки.

Позивач неодноразово зверталася до міської ради з проханням розглянути питання на предмет прийняття рішення про затвердження експертно-грошової оцінки земельної ділянки, однак дані заяви залишилися без розгляду на пленарних засіданнях.

Відповідно до положень ст.ст. 81, 124, 125, 128, 154 Земельного кодексу України звертає увагу, що право позивача на придбання спірної земельної ділянки ґрунтується на чинному рішенні Могилів-Подільської міської ради 33 сесії 6 скликання №812 від 04.07.2012 року та виконанні своїх, обумовлених цим рішенням, зобов'язань, його вимоги щодо зобов'язання органу місцевого самоврядування реалізувати прийняте ним рішення шляхом укладання договору купівлі-продажу є законним та обґрунтованим.

Просить залишити рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.15р. без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Крім того, представником позивача подано пояснення, в якому зазначає, що 21 січня 2014 року міським головою м. Могилів-Подільський ОСОБА_4 було узгоджене технічне завдання з директором ПП Поділля-експерт щодо визначення найбільш імовірної вартості земельної ділянки на дату оцінки за адресою вул.. Київська, 11-а, м. Могилів - Подільський.

З посиланням на ст.ст. 128, 201 ЗК України, ст. 25 Закону України "Про землеустрій", ст.ст. 5,13 Закону України "Про оцінку земель" вважає, що експертна грошова оцінка земельної ділянки не затверджується радою, а є ціною продажу земельної ділянки.

Могилів - Подільська міська рада уклала договір на проведення експертної грошової оцінки, яку оплатила ФОП ОСОБА_3 і мала бути врахована, як авансовий платіж. 25 лютого 2014 року подала до міської ради звіт про експертну грошову оцінку, що підтверджується заявою, яка міститься в матеріалах справи.

Додатково зазначила, що 17 березня 2014 року ОСОБА_3 звернулась із заявою про передачу їй земельної ділянки, відповідно до договору оренди, який вона підписала 10 січня 2014 року. Заступник міського голови ОСОБА_5 07 квітня 2014 року направив відповідь про необхідність додатково узгодити умови договору, що суперечить рішенню сесії міської ради. Дії міської ради були оскаржені до Могилів-Подільського міськрайонного суду (справа №138/1339/14-ц). 15 травня 2014 року ОСОБА_3 відкликала позовну заяву з підстав, що Могилів-Подільська міська рада надала їй примірник підписаного договору оренди та передала за актом земельну ділянку в оренду з правом викупу.

З вини Могилів-Подільської міської ради договір оренди від 10 січня 2014 року було внесено до Реєстру прав власності лише 19 травня 2014р.. З моменту державної реєстрації договору оренди до викупу земельної ділянки орендарем ОСОБА_3 В В. сплачувалась орендна плата в розмірі та в строки, визначені договором.

Разом з тим, вказує, що 11 січня 2016 року ФОП ОСОБА_3 оскаржила до господарського суду Вінницької області рішення №1220 від 12.08.2015р. Могилів-Подільської міської ради (справа №902/44/16 від 14.01.2016р.), на підставі якого незаконно зменшено розмір земельної ділянки у відсутність рішення про примусове вилучення земельної ділянки у землекористувача.

Вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв законне, обґрунтоване рішення.

У судовому засіданні представник скаржника підтримала доводи, викладені в апеляційній скарзі та поясненнях, надала пояснення в обґрунтування своєї правової позиції. Просить скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.15р. та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача заперечила проти доводів апеляційної скарги та надала пояснення на обґрунтування своєї правової позиції. Вважає, що рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.15р. у справі № 902/879/15 є законним та обґрунтованим, а тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. У процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.

Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при винесенні оскарженого рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Могилів - Подільської міської ради підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Як убачається з матеріалів справи, 27 червня 2012 року ФОП ОСОБА_3 відповідно до договору купівлі - продажу нежитлового об'єкту нерухомого майна набула у власність нежитлову будівлю, розташовану за адресою вул. Київська. 11-а, м. Мотилів-Подільський Вінницької області, яка розташована на земельній ділянці площею 0,0160 га. Земельна ділянка знаходилась у Продавця - ПАТ Харчування у постійному користуванні на підставі Державного акта на право постійного користування землею, виданого Могилів-Подільською міською радою 01 грудня 1998 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів за №52 Держкомзему у місті Могилів-Подільському Вінницької області.

04 липня 2013 року рішенням №812 33 сесії 6 скликання Могилів-Подільської міської ради Вінницької області Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, з наступною передачею їх у приватну власність, оренду та постійне користування, вирішено:

1. Затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 па земельну ділянку, площею 0.0159 га по вул.. Київська.11-а для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (кадастровий номер 0510400000:00:004:1031);

2. Передати земельну ділянку за рахунок територіальної громади міста (землі житлової та громадської забудови) в оренду ОСОБА_3 на земельну ділянку, площею 0,0159 га по вул. Київська 11-а для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (кадастровий номер 0510400000:00:004:1031) терміном на 5 років з подальшим правом викупу.

Зобов'язано орендаря земельної ділянки ОСОБА_3 укласти договір оренди на земельну ділянку з міською радою та зареєструвати його в установленому законом порядку.

10 січня 2014 року між Могилів - Подільською міською радою Вінницької області в особі міського голови ОСОБА_4 та ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки.

За вищезазначеним договором в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0159 га, на якій розміщене нежитлове приміщення. (п.п.2,3 договору).

Відповідно до п. 8 договору його укладено на 5 (п'ять) років.

Підставою передачі земельної ділянки в оренду є рішення Могилів - Подільської міської ради 33 сесії 6 скликання від 04.07.2013р. №812 (п. 17 договору).

Пунктом 40 договору сторони визначили, що він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Як убачається із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, право землекористування на орендовану земельну ділянку було зареєстроване 19.05.2014р. (т.1 а.с. 35).

В подальшому, за актом прийому - передачі земельної ділянки від 19.10.14р. Могилів - Подільська міська рада Вінницької області, в особі міського голови ОСОБА_4, передала, а гр.ОСОБА_3 прийняла в оренду земельну ділянку загальною площею 0,0159 га по вул. Київська, 11 -а для будівництва та обслуговування будівель торгівлі терміном на 5 років. (а.с. 28 т. 1)

Виконавчим комітетом Могилів - Подільської міської ради було замовлено експертну грошову оцінку земельної ділянки, яка станом на 21 січня 2014 року складала 57402,00 грн. Дійсність отриманих в процесі експертної грошової оцінки результатів і, відповідно до п.3.3. "Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок" (Наказ Держкомзему України від 09.01.2003р. №2), складає один рік від дати оцінки. (т. 1 а.с.36-57)

У матеріалах справи містяться копії договору на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення №01-20/01-п від 20.01.2014р. та акта прийому передачі виконаних робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки від 20.01.2014р. №01-20/01-п.

25.02.2014 року гр. ОСОБА_3 звернулася до Могилів - Подільської міської ради із заявою, в якій просить затвердити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,0159 га, яка розташована за адресою м.Могилів - Подільський, вул. Київська, 11-а, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі та продати земельну ділянку вартістю 57402,00грн. одноразовим платежем. (т.1 а.с. 160 зворот)

У відповідь на звернення у своєму листі від 24.03.2014р. №06-07/143 Могилів - Подільська міська рада вказала, що звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки виготовляється та затверджується на підставі звернення користувача земельної ділянки, а так як вона не являється користувачем даної земельної ділянки, не може затвердити звіт про експертну грошову оцінку. (т. 1 а.с. 160)

В подальшу, листами від 21.05.14р. та від 26.05.14р. гр. ОСОБА_3 зверталася до Міського голови Могилів - Подільської міської ради, в яких просила винести на розгляд сесії міської ради питання про затвердження звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки. (а.с. 129-131, т.1)

Відповідно до витягу з протоколу 43 сесії 6 - го скликання Могилів - Подільської міської ради Вінницької області від 09.09.2014р. питання про продаж земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 винесено на сесію міської ради, проте не набрало необхідної кількості голосів, а тому не було прийнято. (т.2 а.с.42-43)

10.03.2015р. гр. ОСОБА_3 повторно звернулася до Могилів - Подільської міської ради із заявою, в якій зазначає, що вартість земельної ділянки, яка проводилася відповідно до договору №01-20/01-П від 20.01.2014р. складає 57402,00 грн., просить підписати договір купівлі - продажу земельної ділянки та посвідчити його нотаріально.

10.04.2015р. Могилів - Подільська міська рада у своєму листі №06-07/191 повідомила, що вказана вартість земельної ділянки згідно з п. 3.3. "Порядку проведення Держкомзему України від 09.01.2003 №2" є необґрунтованою й рекомендовано звернутися у відділ земельних ресурсів управління містобудування та архітектури міської ради. (а.с. 161, т.1)

За наведених обставин, гр. ОСОБА_3, керуючись ст.ст.13, 14, 19, 41, 55, 144 Конституції України, ст.ст. 11, 16, 167, 169, 181, 186, 202, 207, 208, 209, 214, 220, 319, 320, 321, 374, 377, 391, 393, 415, 638, 639, 641, 644, 647, 648, 655, 656, 657, 662, 663, 692 ЦК України, ст. 20 ГК України, ст.ст. 120, 123, 127, 128, 132 ЗК України, Законом України "Про місцеве самоврядування", п.п. 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 постанови Пленуму ВГСУ Від 17.05.11р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", звернулася до господарського суду Вінницької області із позовом до Могилів - Подільської міської ради Вінницької області про визнання укладеним договору купівлі - продажу на умовах її проекту договору.

У період розгляду справи господарським судом Вінницької області, Могилів Подільською міською радою було прийнято рішення №1219 від 12.08.2015р. 52 сесії 6 скликання "Про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_3В.", яким відмовлено у задоволенні вищевказаної заяви від 10.03.2015р., у зв'язку із втратою чинності звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки від 20.01.2014р. Зобов'язано Фінансове управління міської ради кошти, внесені гр. ОСОБА_3 на рахунок міського бюджету в сумі 57402,00 грн., на підставі квитанції про оплату №ПН1068 від 10.03.2015р. ПАТ "Укрінбанк", повернути заявнику.

Як зазначалося вище, рішенням господарського суду Вінницької області від 04 вересня 2015 року у справі 902/879/15 позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Могилів-Подільської міської ради Вінницької області про визнання укладеним договору купівлі-продажу задоволено повністю. Визнано договір купівлі-продажу земельної ділянки від 10 березня 2015 року за адресою вул. Київська. 11-а м. Могилів-Подільський Вінницької області, кадастровий помер 0510400000:00:004:1031 між Продавцем - Могилів Подільською міською радою Вінницької області та Покупцем - фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 укладеним на умовах проекту цього договору.

Як зазначалося, задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на придбання спірної земельної ділянки ґрунтується на чинному рішенні Могилів-Подільської міської ради 33 сесії 6 скликання №812 від 04.07.2012р. про надання в оренду з подальшим правом викупу земельної ділянки площею 0,0159 га по вул. Київська, 11-а, яке є підставою для укладення договору купівлі - продажу вказаної земельної ділянки та сплатою позивачем вартості земельної ділянки, зазначеної у звіті про експертну грошову оцінку земельної ділянки.

Колегія суддів не погоджується із таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Стаття 11 ЦК України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

У відповідності до ст. 82 ЗК України, юридичні особі можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності, зокрема, у разі придбання їх за договором купівлі-продажу.

Отже, чинним законодавством, передбачено право юридичних осіб бути учасниками правовідносин купівлі-продажу земельних ділянок у встановленому порядку та спосіб.

Згідно із ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Стаття 13 Конституції України передбачає, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні встановлена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад де зазначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам визначає стаття 128 цього кодексу.

Відповідно до ч. 1 вищевказаної статті продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються:

а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);

б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови (ч.3 ст. 128 ЗК України).

Відповідно до ч. 5 ст. 128 ЗК України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:

а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;

б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;

г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;

ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Зокрема, ч.6 ст. 128 ЗК України передбачено, рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає нотаріальному посвідченню. Документ про оплату або про сплату першого платежу (у разі продажу земельної ділянки з розстроченням платежу) є підставою для видачі державного акта на право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації (ч.7 ст.128 ЗК України).

Ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб'єктами господарювання, які є суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Ціна земельної ділянки площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд визначається за нормативною грошовою оцінкою, вказаною в технічній документації. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки. Сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки. У разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сума авансового внеску не повертається (ч.8 ст.128 ЗК України).

Рішення про відмову продажу земельної ділянки може бути оскаржено в суді (ч.10 ст.128 ЗК України).

Таким чином, зі змісту ст. 128 ЗК України випливає, що передумовою укладення договору купівлі - продажу земельної ділянки є рішення органу, уповноваженого розпоряджатися відповідною земельною ділянкою про проведення експертної грошової оцінки, угода про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки, рішення органу, уповноваженого розпоряджатися земельною ділянкою, про продаж земельної ділянки.

Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Згідно з ч. 3 ст. 180 ГК України при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що Могилів Подільською міською радою рішення про продаж земельної ділянки площею 0,0159 га по вул. Київській 11 - передбаченого ч. 6 ст. 128 ЗК України не приймалося.

Як зазначалося, відповідачем прийнято рішення №812 від 04.07.2013р. про передачу позивачці земельної ділянки в оренду строком на 5 років, з подальшим правом викупу.

На виконання рішення міської ради було укладено договір оренди земельної ділянки від 10.01.2014року і 19.05.2014 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права позивачем було зареєстроване право оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Таким чином, апеляційний господарський суд зазначає, що право оренди земельної ділянки виникло у позивачки 19.05.14р., що свідчить про те, що позивачка реалізувала своє право землекористування, передбачене ст. 120 ЗК України, ст. 377 ЦК України, шляхом укладення, на підставі рішення відповідача №812 від 04.07.2013р., договору оренди земельної ділянки строком на 5 років.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що у справі міститься звіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки №01-20/01-П від 20.01.14р., замовником якого є виконавчий комітет Могилів - Подільської міської ради. Відповідно до даного звіту ціна земельної ділянки площею 0,0159 га складає 57402,00грн.

Як зазначалося вище, гр. ОСОБА_3 25.02.2014 року, тобто до реєстрації 19.05.2014р. свого права землекористування, звернулася до Могилів - Подільської міської ради із заявою, в якій просила затвердити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,0159 га, яка розташована за адресою м.Могилів - Подільський, вул. Київська, 11-а, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі та продати земельну ділянку вартістю 57402,00грн. одноразовим платежем, додавши до цієї заяви лише звіт, на яку отримала листом від 24.03.2014р. відмову, з посиланням на те, що заявник не є користувачем земельної ділянки.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні, акт оцінки майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна, здійсненої суб'єктом оціночної діяльності - органом державної влади або органом місцевого самоврядування самостійно. Якщо процедурами з оцінки майна для складання акта оцінки майна передбачене попереднє проведення оцінки майна повністю або частково суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання, звіт про оцінку такого майна додається до акта оцінки майна. Акт оцінки майна підлягає затвердженню керівником органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Судова колегія звертає увагу, що затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,0159 га, яка розташована за адресою м.Могилів - Подільський, вул. Київська, 11-а Могилів - Подільською міською радою, матеріали справи не містять.

Також, п. 3.4. Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затверджених наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 09.01.2003р. №2 передбачено, що термін чинності звіту становить один рік з дати оцінки.

На момент звернення позивачки 24.06.2015р. з позовом до господарського суду Вінницької області, термін чинності звіту закінчився.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що законодавством визначено, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії.

Беручи до уваги, що необхідною умовою укладення договору купівлі - продажу земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування, погодження такої істотної умови договору купівлі продажу, як ціна, зобов'язання цього органу укласти договір купівлі - продажу земельної ділянки, за відсутності рішення про продаж земельної ділянки, є порушенням чинного законодавства України та його виключного передбаченого Конституцією України права на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями.

Прийняття Могилів - Подільською міською радою рішення про передачу земельної ділянки в оренду з подальшим правом викупу та в подальшому укладення договору оренди земельної ділянки підтверджують, що міською радою приймалося рішення лише щодо оренди земельної ділянки і цим же рішенням підтверджено право позивачки подальшого викупу цієї земельної ділянки, що передбачено й законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

За наведених вище обставин, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність підстав для укладення договору купівлі - продажу у судовому порядку, оскільки відсутнє рішення міської ради про продаж земельної ділянки, закінчився термін чинності звіту грошової оцінки на момент звернення 10.03.2015р. позивачки до відповідача із заявою про продаж земельної ділянки та на момент звернення з позовом до господарського суду Вінницької області.

Слід зазначити, право викупу земельної ділянки під нерухомим майном позивачкою не втрачене, однак воно має бути реалізоване з дотриманням норм земельного законодавства, зокрема, ст. 128 ЗК України.

З огляду на вказане, судова колегія зазначає, що відображені вище висновки суду першої інстанції є помилковим, оскільки вони не узгоджуються з нормами чинного законодавства та обставинами справи, а доводи, викладені в апеляційній скарзі, підтверджуються належними доказами та відповідають нормам чинного законодавства, відповідно, апеляційна скарга Могилів - Подільської міської ради Вінницької області підлягає до задоволення.

Відповідно до п.п.3, 4 ч.1 ст.104 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.2015р. у справі №902/879/15 слід скасувати та у задоволенні позову - відмовити.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101 - 105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Могилів - Подільської міської ради Вінницької області задовольнити.

2. Рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.2015р. у справі №902/879/15 скасувати. Прийняти нове рішення. У позові ФОП ОСОБА_3 до Могилів - Подільської міської ради Вінницької ради області про визнання укладеним договору купівлі - продажу земельної ділянки від 10.03.2015р. за адресою по вул. Київській, 11-а у м. Могилів - Подільському, кадастровий №0510400000:00:004:1031 відмовити.

3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (вул. Матросова,5 м.Бершадь Вінницької області, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Могилів - Подільської міської ради Вінницької області (пл. Шевченка, 6/16, м.Могилів - Подільський Вінницької області, ідентифікаційний код 26340549) 1339 грн. 80 коп. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

4. Видачу наказу на виконання даної постанови доручити господарському суду Вінницької області.

5. Справу №902/879/15 повернути до господарського суду Вінницької області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.

Головуючий суддя Гулова А.Г.

Суддя Петухов М.Г.

Суддя Сініцина Л.М.