Постанова № 55801691, 11.02.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2016
Номер справи
812/18/16
Номер документу
55801691
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

5.1.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 лютого 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/18/16

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,

за участю

секретаря судового засідання Михальченко Д.С.,

та

представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1,

від І-го відповідача - не прибув,

від ІІ-го відповідача - не прибув,

від третьої особи - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 812/18/16 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області ОСОБА_3, державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «НЕО», про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (далі - Позивач) до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області ОСОБА_3 (далі - 1-й Відповідач), державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області ОСОБА_4 (2-й - Відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «НЕО», в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області - ОСОБА_3 щодо залишення без розгляду документів, поданих 16.12.2015 для проведення внесення змін до відомостей про юридичну особу (зміна керівника), що не пов'язані зі змінами в установчих документах щодо товариства з обмеженою відповідальністю «НЕО» (ідентифікаційний код юридичної особи 31083642);

- зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області - ОСОБА_3 внести зміни до відомостей про юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю «НЕО» (ідентифікаційний код юридичної особи 31083642) на підставі документів, поданих 16.12.2015 щодо заміни керівника ОСОБА_2 на ОСОБА_5 та виключення зі складу осіб, які мають право вчиняти дії від імені товариства без довіреності, у тому числі підписувати договори - ОСОБА_2;

- визнати протиправними дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області - ОСОБА_4 щодо залишення без розгляду документів, поданих 18.12.2015 для проведення державної реєстрації внесення змін до установчих документів юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «НЕО» (ідентифікаційний код юридичної особи 31083642);

- зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області - ОСОБА_4 провести державну реєстрацію змін № 1 до нової редакції статуту товариства з обмеженою відповідальністю «НЕО» (ідентифікаційний код юридичної особи 31083642).

Ухвалою суду від 01.02.2016, після усунення недоліків позовної заяви, було відкрито провадження по справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

За результатами чергових місцевих виборів 25 жовтня 2015 року Позивача обрано депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області в подальшому обрано секретарем Сєвєродонецької міської ради VII-го скликання розпорядженням голови зараховано на відповідну посаду.

Враховуючи обмеження суміщати службову діяльність з іншою посадою, встановлені частиною 2 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частиною 2 статті 6 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», рішенням загальних зборів учасників TOB «НЕО», оформленим протоколом б/н від 15.12.2015, Позивача було звільнено за власним бажанням з посади директора TOB «НЕО» і в той же день на посаду директора призначено ОСОБА_5 з 16.12.2015.

16 грудня 2015 року з метою внесення змін до відомостей про юридичну особу TOB «НЕО» щодо заміни керівника призначення директором TOB «НЕО» ОСОБА_5 було подано державному реєстратору необхідні документи. Повідомленням від 16 грудня 2015 року (вихідний № 1442/02.3.3-07) 1-й Відповідач повідомив TOB «НЕО» про залишення без розгляду документів, на підставі статті 4 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», згідно якої проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, на період її проведення забороняється.

Наполягав на порушені 1-м Відповідачем вимог статей 8, 38 Конституції України, статей 1, 5 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», виборчих прав Позивача. Додатково зазначав про порушення частини 6 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», якою передбачений вичерпний перелік підстав для залишення державним реєстратором без розгляду документів.

Стосовно оскарження дій 2-го Відповідача зазначив наступне.

На підставі рішення загальних зборів від 17.12.2015 про виведення Позивача зі складу учасників та зміну розподілу часток в статутному капіталі, звернувся до 2-го Відповідача з відповідними документами, які також були залишені без розгляду зі схожих підстав.

Відповідачі позов не визнали надали заперечення (а.с. 40-43), в яких визнавали факти відповідних звернень та надання документів, але на підставі заборони проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, на період її проведення, встановленої частиною 3 статті 4 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» документи подані TOB «НЕО» для проведення реєстраційних дій, державним реєстратором були залишені без розгляду.

Просили відмовити в задоволені позову.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги. Додатково зазначив про подачу документів першому та другому Відповідачам безпосередньо директором TOB «НЕО» ОСОБА_5 без супровідного листа та відмітки про отримання документів Відповідачами. Просив розглянути справу на підставі наявних доказів.

Відповідачі в судове засідання не прибули, в запереченнях серед іншого просили провести розгляд справи без їх участі (а.с. 41, 43).

Третя особа в судове засідання не прибула, про час розгляду справи була повідомлена належним чином (а.с. 36).

З урахуванням вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд вважає можливим розглянути справу за відсутності Відповідачів та третьої особи на підставі наявних доказів, які містять достатньо інформації про права та обовязки сторін.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

За результатами чергових місцевих виборів 25 жовтня 2015 року Позивача було обрано депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області від міської організації політичної партії «Опозиційний блок».

Рішенням Сєвєродонецької міської ради VII-го скликання від 10 грудня 2015 року №7 Позивача було обрано секретарем Сєвєродонецької міської ради VII-го скликання (а.с. 10).

Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією міського голови.

Розпорядженням Сєвєродонецького міського голови ОСОБА_6 від 18 грудня 2015 року № 292-К, ОСОБА_2, секретарю міської ради, який займає посаду віднесену до IV (четвертої) категорії посад в органах місцевого самоврядування, з 21.12.2015 присвоєно 9 (дев'ятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування та встановлено з 21.12.2015 посадовий оклад у розмірі 2793 грн (а.с. 11).

Згідно із статтею 3 Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції» депутатам місцевих рад і посадовим особам місцевого самоврядування забороняється входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.

Рішенням загальних зборів учасників TOB «НЕО», оформленим протоколом б/н від 15.12.2015, Позивача було звільнено за власним бажанням з посади директора TOB «НЕО» та виключено зі складу осіб, які мають вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності (в тому числі підписувати договори), призначено на посаду директора ОСОБА_5 з 16.12.2015 із правом вчиняти дії від імені товариства без довіреності (а.с. 12).

15 грудня 2015 року на підставі протоколу б/н загальних зборів TOB «НЕО» від 15.12.2015 видано наказ № 2-К від 16.12.2015 про призначення на посаду директора TOB «НЕО» ОСОБА_5 з 16.12.2015 (а.с 13).

З пояснень представника позивача встановлено, що 16 грудня 2015 року ОСОБА_5 Позивач подав 1-му Відповідачу наступні документи: реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (Форма 4); оригінал примірника протоколу загальних зборів учасників TOB «НЕО» б/н від 15.12.2015; наказ № 2-К від 16.12.2015 про призначення на посаду директора TOB «НЕО» ОСОБА_5; документ про сплату реєстраційного збору.

Зазначені обставини не оспорюються сторонами.

Згідно із повідомленням від 16 грудня 2015 року (вихідний № 1442/02.3.3-07) 1-го Відповідача зазначені документи залишені без розгляду на підставі статті 4 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», оскільки проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, на період її проведення забороняється (а.с. 14)

З пояснень представника позивача встановлено, що 18 грудня 2015 року з метою проведення державної реєстрації змін до нової редакції статуту TOB «НЕО», ОСОБА_5 2-му Відповідачу були подані наступні документи: заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (Форма 3); примірник оригіналу протоколу реєстрації учасників загальних зборів учасників TOB «НЕО» від 17.12.2015; примірник оригіналу протоколу загальних зборів учасників TOB «НЕО» б/н від 17.12.2015; оригінали установчих документів TOB «НЕО»; два примірники змін № 1 до нової редакції Статуту TOB «НЕО» у вигляді окремих додатків; квитанція про оплату адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів; договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі TOB «НЕО» від 15.12.2015; нотаріально засвідчена заява ОСОБА_2 від 17.12.2015 серії НАС №578454 про вихід зі складу учасників TOB «НЕО».

Зазначені обставини не оспорюються сторонами.

Згідно із повідомленням 2-го Відповідача від 18 грудня 2015 року (вихідний №1430) зазначені документи залишені без розгляду на підставі Закону України від 02.09.2014 №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, оскільки проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, на період її проведення забороняється (а.с 20).

Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України № 755) регулюються відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців.

Згідно частини 1 статті 3 Закону України № 755 дія цього Закону поширюється на всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування. Державна реєстрація юридичних осіб - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

З урахуванням вищенаведених вимог діючого законодавства наявність записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців впливає на права Позивача в частині службової діяльність в органі місцевого самоврядування на посаді секретаря Сєвєродонецької міської ради.

Порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі передбачено статтею 19 Закону України № 755.

Частиною 6 статті 19 Закону України № 755 передбачений перелік підстав для залишення державним реєстратором без розгляду документів, поданих для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме: 1)документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; 2) документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; 3)документи подані не у повному обсязі; 4) документи подані особою, яка не має відповідних повноважень; 5) у разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили.

Частиною 12 статті 29 Закону України № 755 передбачений перелік підстав для залишення державним реєстратором без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, а саме: 1) документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; 2) документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; 3) документи подані не у повному обсязі; 4) документи подані особою, яка не має відповідних повноважень; 5) до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи визначено статтею 29 Закону України № 755.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України № 755 зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон України № 1669) визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Згідно із статтею 1 Закону України № 1669 період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Відповідно до частини 2 статті 11 Закону України № 1669, дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Згідно із частиною 2 статті 1 Закону України № 1669 територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Зазначеним розпорядженням м. Сєвєродонецьк віднесено до населених пунктів де проводилась антитерористична операція.

Відповідно до пункту 3 параграф 31 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950, зазначене розпорядження набрало чинності 02.12.2015.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України № 1669 проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, на період її проведення забороняється

Згідно із частиною 3 статті 11 Закону України № 1669 закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Таким чином, особливості державної реєстрації юридичних осіб встановлені статтею 4 Закону України № 1669.

Аналогічні положення містяться в Наказі Міністерства юстиції України від 5 листопада 2014 року № 1849/5 «Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, місцезнаходженням місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції», зареєстрованому в Мінюсті 6 листопада 2014 року за № 1408/26185 (далі - Наказ № 1849/5).

Пунктом 1 Наказу № 1849/5 передбачено, що проведення реєстраційних дій, пов'язаних зі зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, у період її проведення забороняється.

Згідно пункту 6 Наказу № 1849/5 до затвердження та введення в дію акта Кабінету Міністрів України, яким визначено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, дія підпункту 2 та абзац 1 підпункту 3 пункту 1, пунктів 2- 5 та абзацу 2 пункту 8 цього наказу поширюється на юридичних осіб, фізичних осіб, які мають намір стати підприємцями, та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є Донецька та Луганська області.

Таким чином залишаючи подані документи без розгляду за наявності прямої заборони проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, відповідачі діяли на підставі вимог закону та у визначений спосіб.

Сторонам були розяснені вимоги статей 69-72 КАС України та наслідки їх невиконання.

На виконання вимог статей 11, 71 КАС України судом приймались заходи щодо повного обєктивного розгляду справи, у тому числі шляхом витребування у сторін доказів.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

У звязку із відмовою в задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору Позивачу не відшкодовуються.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 11 лютого 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області ОСОБА_3, державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «НЕО», про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 16 лютого 2016 року.

Суддя ОСОБА_7