Рішення № 5561334, 19.02.2009, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
19.02.2009
Номер справи
30/425-35/54
Номер документу
5561334
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 30/425-35/5419.02.09 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оболонь-КСВ»

До 1) Київської міської ради;

2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого

органу Київради (Київської міської державної адміністрації)

про внесення змін до договору

Суддя М.Є. Літвінова

Представники:

від позивача: Петров С.В. предст. за довір.;

від відповідача-1: Дорошенко О.С. предст. за довір.;

від відповідача-2: не з»явились.

Рішення прийняте 19.02.2009 року, у зв»язку з оголошеною в судовому засіданні, на підставі ст.77 ГПК України, перервою з 18.02.2009 року по 19.02.2009 року.

В судовому засіданні 19.02.2009р. за згодою представників сторін, на підставі ч.2 ст.85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Оболонь - КСВ” до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державного адміністрації) про:

- визнання за позивачем права на оренду земельної ділянки на вулиці Лугова, 9 у Оболонському районі міста Києва згідно з технічною документацією, розробленою відповідно до положень Закону України «Про землеустрій»та рішення Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві»;

- визнання укладеним договір оренди земельної ділянки для реконструкції та подальшої експлуатації, обслуговування виробничих будівель та споруд на вулиці Лугова, 9 у Оболонському районі міста Києва між товариством з обмеженою відповідальністю Оболонь-КСВ»та Київською міською радою вважати укладеним в редакції, яка підписана товариством з обмеженою відповідальністю «Оболонь-КСВ»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 та переданою дану земельну ділянку на умовах, викладених у нижчезазначеному договорі, з моменту набрання чинності судовим рішенням.

- зобов»язання Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід»ємними частинами, між позивачем та відповідачем-1 у встановленому порядку.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 30.11.2007 року у справі №30/425 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Оболонь-КСВ»задоволені повністю.

Визнано право Товариства з обмеженою відповідальністю «Оболонь-КСВ»на оренду земельної ділянки на вул. Лугова, 9 у Оболонському районі м. Києва згідно технічною документацією, розробленою відповідно до положень Закону України «Про землеустрій»та рішення Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві.

Визнано укладеним договір оренди земельної ділянки для реконструкції та подальшої експлуатації, обслуговування виробничих будівель та споруд на вул. Лугова, 9 в Оболонському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю «Оболонь КСВ»та Київською міською радою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Оболонь-КСВ»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220, та переданою дану земельну ділянку з моменту набрання чинності судового рішення, на умовах визначених цим договором.

Зобов»язано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід»ємними частинами, між Орендодавцем Київською міською радою та Орендарем Товариством з обмеженою відповідальністю «Оболонь-КСВ», у встановленому порядку.

Постановою Вищого господарського суду України №30/425 від 03.12.2008 касаційне подання заступника прокурора міста Києва задоволено.

Рішення Господарського суду міста Києва від 30.11.2007 року у справі №30/425 скасовано і справу передано на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.

За резолюцією Голови Господарського суду міста Києва справу №30/425 передано на розгляд судді Літвіновій М.Є.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.01.2009 (суддя Літвінова М.Є.) прийнято справу до свого провадження та присвоєно даній справі №30/425-35/54. Розгляд справи призначено на 04.02.2009 року.

В судовому засіданні 04.02.2009 року представник позивача надав суду письмові пояснення по справі на виконання вимог ухвали суду від 19.01.2009 року.

Представники відповідачів в судове засідання не з»явились, про поважність причин нез»явлення суд не повідомили, вимог ухвали суду від 19.01.2009 року №30/425-35/54 не виконали.

Ухвалою Господарського суду міста від 04.02.2009 року №30/425-35/54 розгляд справи відкладений до 18.02.2009 року.

В судовому засіданні 18.02.2009 року представник позивача подав суду додаткові документи до матеріалів справи.

В судовому засіданні представник відповідача-1 надав суду відзив на позов в якому проти позовних вимог в повному обсязі заперечує у зв»язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.

Представники відповідача-2 в судове засідання не з»явились та вимог ухвал суду від 19.01.2009 року та від 04.02.2009 року у справі №30/425-35/54 не виконали, відповідних пояснень суду не надали, про поважність причин нез»явлення суд не повідомили.

В судовому засіданні 18.02.2009 року, на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 19.02.2009 року для дослідження доказів та прийняття рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, Господарський суд міста Києва,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю „Оболонь КСВ” створене в результаті припинення (реорганізації) Закритого акціонерного товариства „Оболонь-КСВ” шляхом його перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю (п.1.2. Статуту ТОВ „Оболонь-КСВ», копія якого залучена до матеріалів справи).

Відповідно до п.1.3. Статуту позивача, ТОВ „Оболонь-КСВ” є правонаступником ЗАТ „Оболонь- КСВ” і до нього переходять все майно, усі права і обов”язки ЗАТ „Оболонь-КСВ).

Як вбачається з матеріалів справи позивачем відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна №894674 від 01.02.2006 р., укладеного між ТОВ „Оболонь-КСВ” та ВАТ „Завод ДСП” було отримано у власність нежилі будівлі установка очищення води (літ. В”), відділення мокрого фільтру (літ. Г), каналізаційно насосна станція (літ. Е), димова труба (літ. З) розташовані на вулиці Лугова, 9 у Оболонському районі міста Києва. Майно передане позивачеві згідно Акту прийому-передачі від 28.02.2006.

Відповідно до договору купівлі продажу №303965 від 13.06.2006, укладеного між позивачем та НВПП „Ленком”, ТОВ „Оболонь КСВ” придбало нежитлові будівлі адміністративно виробничий та торгівельно спортивний комплекс (літ. Ю), що розташовані по вул. Луговій, 9 у м. Києві. Майно передане позивачеві згідно Акту прийому-передачі від 13.06.2006р.

Відповідно до умов договору про поділ майна №680013 від 11.04.2006 року, укладеного між ТОВ „Транс Термінал” та ЗАТ „Оболонь-КСВ”, право попередник позивача отримав у власність нежилі будівлі а, саме: побутові приміщення (літ.А) площею 932,60 кв.м, головний корпус (літ.Б) площею 6603,40 кв.м.

Вказані нежилі приміщення були передані ЗАТ „Оболонь-КСВ” на підставі актів приймання-передачі від 28.02.2006 року, 13.06.06.

На підставі вищевказаних документів Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна здійснено реєстрацію права власності ЗАТ „Оболонь КСВ” на побутові приміщення (літ.А) площею 932,60 кв.м, головний корпус (літ.Б) площею 6603,40 кв.м., що знаходяться по вул. Луговій, 9 у м.Києві, про що видано реєстраційне посвідчення №020554 від 18.04.2006р (копія залучена до матеріалів справи).

Як вбачається з матеріалів справи, при укладенні договору про поділ майна та договорів купівлі-продажу нерухомого майна №№894674, 303965 відповідно від 01.02.2006р., 13.06.2006р. право користування земельною ділянкою, на якій знаходились придбані обєкти нерухомості співвласниками (ТОВ „Транс Термінал” та ЗАТ „Оболонь КСВ”) не було оформлено належним чином.

З метою оформлення у відповідності до закону право користування земельною ділянкою на якій розташоване майно позивача, останній звернувся до відповідача-1 з клопотанням про надання земельної ділянки площею 20707 (двадцять тисяч сімсот сім) кв.м, на якій розташовані належні йому на праві власності обєкти нерухомості по вул. Луговій, 9 в Оболонському районі м. Києва у користування (оренду).

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля є обєктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцію України.

Статтею 9, з врахуванням пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок у користування на території міста Києва віднесено до компетенції Київської міської ради.

Відповідно до ч.1 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно ч. 5 ст.16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 16 Закону України „Про оренду землі” визначено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Порядок надання земельних ділянок у користування встановлений ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України. Таким чином, законодавством України передбачено, що право користування набувається у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі клопотання позивача, відповідно до рішення Київради від 26 червня 2003 р. №512/672 було отримано згоду Київського міського голови на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вулиці Лугова, 9 у Оболонському районі міста Києва площею 2,074 га в оренду для реконструкції та подальшої експлуатації, обслуговування виробничих будівель та споруд.

Позивачем у встановленому порядку розроблено технічну документацію та отримано усі необхідні висновки. Головним управлінням земельних ресурсів за результатами підготовки технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції та подальшої експлуатації, обслуговування виробничих будівель та споруд на вулиці Лугова, 9 у Оболонському районі міста Києва сформована кадастрова справа № Д-2727 (копія кадастрової справи наявна в матеріалах справи).

01.10.2007 року позивач звернувся до Київради з пропозицією про укладення договору оренди земельної ділянки та надав два примірники договору, який відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству для реконструкції та подальшої експлуатації, обслуговування виробничих будівель та споруд на вулиці Лугова, 9 у Оболонському районі міста Києва.

Відповідно до ч. 7 статті 123 Земельного Кодексу України, погоджений проект відведення земельної ділянки подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, позивачем здійснено всі необхідні дії для укладення договору оренди земельної ділянки.

Однак, договір оренди земельної ділянки площею 20707 (двадцять тисяч сімсот сім) кв.м, яка розташована по вул. Луговій, 9 в Оболонському районі м. Києва не був підписаний Київським міським головою, та не був повернутий на адресу позивача.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Стаття 1 Закону України „Про оренду землі” та стаття 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно ч.1-2 ст.120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування на підставі договору оренди.

При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.

Зазначена норма закону кореспондується також зі ст. 377 Цивільного кодексу України, відповідно до якої визначено, що до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.

Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.

Якщо житловий будинок, будівлю або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

Відповідно до статті 6 Закону України „Про оренду землі” орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Стаття 16 Закону України „Про оренду землі” визначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування Земельної ділянки заяву (клопотання).

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичними особами у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Умови і строк розроблення проектів відведення земельних ділянок визначається договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт.

Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міської державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

До клопотання про відведення земельної ділянки додаються документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об”єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

При наданні земельної ділянки у користування обласними державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або Кабінетом Міністрів України сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній державній адміністрації, Раді міністрів Автономної Республіки Крим.

Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому засіданні.

Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно ст. 8 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 клопотання (заява) про надання земельної ділянки у постійне користування або передачу в оренду реєструється приймальнею Київради із земельних питань у день надходження і протягом доби або наступного дня після вихідних днів подається Київському міському голові або заступнику міського голови секретарю Київради для розгляду.

Реєстраційний номер клопотання (заяви) у приймальні Київради є одночасно реєстраційним номером цього звернення у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).

Клопотання (заява), подане до Київської міської ради, Київський міський голова або заступник міського голови секретар Київради протягом п”яти робочих днів з дня надходження направляють із відповідним дорученням до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для підготовки проекту висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування:

А) згоди на розроблення документації із землеустрою згідно з додатком 3 до цього Регламенту;

Б) проекту повідомлення особі про відмову у задоволенні клопотання (заяви).

Постійна комісія Київради з питань містобудування та землекористування в двотижневий термін розглядає проект висновку із проектами документів, підготовленими Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).

Якщо постійна комісія Київради з питань містобудування та землекористування погоджується з проектами документів, підготовлених Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), то за результатами розгляду головою комісії підписується висновок і в день розгляду, але не пізніше наступного робочого дня, передається до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).

Якщо постійна комісія Київради з питань містобудування та землекористування не погоджується з проектами документів, підготовлених Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), то за результатами розгляду постійна комісія подає витяг з протоколу комісії, який підписується головою комісії в день розгляду, але не пізніше наступного робочого дня, і у день підписання передається до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для підготовки згоди або повідомлення відповідно до висновку комісії.

На підставі витягу із протоколу постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) подає разом із висновком постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування на розгляд Київського міського голови або заступника міського голови секретаря Київради один із документів, зазначених у пункті першому цієї статті.

Київський міський голова або заступник міського голови секретар Київради на підставі висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування протягом одного тижня підписує згоду на розроблення документації із землеустрою або повідомлення про відмову в задоволенні клопотання (заяви).

Підставами для відмови на розроблення документації із землеустрою можуть бути:

А) обставини, внаслідок яких розміщення об”єкта містобудування є недоцільним з екологічних, санітарних, соціально-економічних, містобудівних, інших підстав, передбачених законодавством;

Б) інші обставини, безпосередньо передбачені у нормативно-правових актах.

Відмова у наданні згоди має бути обґрунтованою і містить посилання на підстави, передбачені законодавством.

Київський міський голова, заступник міського голови секретар Київради у разі незгоди з висновком постійної комісії протягом одного тижня повертає його із своїми зауваженнями для повторного розгляду.

Згода або відмова передається до приймальної Київради з земельних питань для видачі зацікавленій особі або її уповноваженому представнику.

Копія згоди або відмови надсилається до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

Видача згод або відмов здійснюється кожного дня.

Таким чином, даним Регламентом визначений порядок розгляду заяв (клопотань) осіб щодо розгляду питань надання погодження або відмови в погодження розроблення документації із землеустрою.

Посилання представника відповідача-1 на те, що станом на день вирішення справи у суді до Київської міської ради не надходив ні проект висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування, ні проект згоди на розроблення документації із землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки позивачу, судом до уваги не приймається, оскільки Головне управління земельних ресурсів, у відповідності до положень Закону України „Про місцеве самоврядування” є виконавчим органом Київради.

Таким чином, представником відповідача-1 не було надано суду доказів прийняття Київський міський головою або заступником міського голови секретарем Київради на підставі висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування протягом одного тижня згоду на розроблення документації із землеустрою або повідомлення про вмотивовану відмову в задоволенні клопотання (заяви) у строки та в порядку передбаченому законом.

Крім того слід зазначити, що відповідно до п.3 Розяснень Вищого арбітражного суду України №02-5/743від 27.06.2001 ”Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних із захистом права власності на землю і землекористування” слід враховувати відмінність виділення земельної ділянки від оформлення прав на земельну ділянку:” Обовязок рад відвести земельну ділянку у власність або у користування необхідно відрізняти від їх обов'язку оформити право на земельну ділянку, якщо воно виникло у зв'язку з переходом права на будівлю і споруду, приватизацією об'єктів незавершеного будівництва або внаслідок укладення передбачених законом цивільно-правових угод (міна, дарування, купівля і под.), а також коли земельну ділянку було надано підприємству чи організації до введення вдію Земельного кодексу України”.

“У разі ухилення ради від оформлення права на земельну ділянку заінтересована особа відповідно до статей 74 і 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вправі звернутись до господарського суду з заявою про спонукання ради видати державний акт чи укласти відповідну угоду.”

Відповідно до п.34 ст.26, п.2 ст.77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Отже, недотримання радою вимог земельного законодавства та зволікання з укладенням відповідного договору (бездіяльність) є підставою для захисту порушеного права в судовому порядку.

Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Оформлення права користування земельною ділянкою шляхом укладення договору оренди земельної ділянки випливає зі змісту ст. 120 Земельного Кодексу України та ст. 415 ЦК України, що кореспондується з приписом ст. 187 Господарського Кодексу України.

Судом встановлено, що договір оренди земельної ділянки для реконструкції та подальшої експлуатації, обслуговування виробничих будівель та споруд, що знаходяться по вул. Луговій, 9 у Оболонському районі м. Києва, який був запропонований позивачем відповідає вимогам ст. 15 Закону України „Про оренду землі” та Типовій формі договору оренди землі, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N220.

Таким чином, відповідно до ст. 16 Закону України „Про оренду землі” та ст.125 Земельного кодексу України сторонами, Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Оболонь КСВ” забезпечено підготовку всіх необхідних документів для укладання договору оренди земельної ділянки.

Однак, договір оренди земельної ділянки Київською міською радою не був підписаний та не був повернутий позивачу із зауваженнями.

Стаття 641 Цивільного кодексу України встановлює, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Відповідь особи, відповідно до ст. 642 Цивільного кодексу України, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.

Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Частиною 3 ст.181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.

Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), слід зазначити, що відповідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.

Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.02. № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.

Також, відповідно до рішення Київради від 29 травня 2003 року N433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту "з" статті 9 та пункту "є" статті 184 Земельного кодексу України.

Таким чином Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не забезпечило підготовку угоди до договору оренди земельної ділянки від 04.10.2002р. №72-6-00066 (про зміну цільового використання та поновлення), у встановленому порядку та не здійснило його державну реєстрацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України „Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.

Згідно ст. 18 „Про оренду землі” договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

З огляду на вищевикладене та приймаючи до уваги те, що відповідачами не були наведені заперечення щодо істотних умов запропонованого позивачем договору оренди земельної ділянки, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Оболонь-КСВ” є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до усного клопотання позивача витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на Товариство з обмеженою відповідальністю «Оболонь-КСВ».

Враховуючи вищевикладене, та керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Оболонь-КСВ” задовольнити повністю.

2. Вважати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 20707 (двадцять тисяч сімсот сім) кв.м, що знаходиться по вул. Луговій, 9 в Оболонському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю „Оболонь-КСВ” (04074, м. Київ, вулиця Лугова, 9, код ЄДРПОУ 30153981) та Київською міською радою (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) в редакції, яка підписана Товариством обмеженою відповідальністю „Оболонь-КСВ”та відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типового договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Мінстатів від 03.03.04. № 220, а земельну ділянку переданою з моменту набрання чинності судового рішення на умовах визначених договором:

„ДОГОВІР

оренди земельної ділянки”

Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) далі у тексті „Орендодавець”, в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” з однієї сторони, та товариство з обмеженою відповідальністю „Оболонь-КСВ” (04074, м. Київ, район Оболонський, вулиця Лугова, 9) далі у тексті - „Орендар”, в особі директора Товариства, Пилипець Віктора Тимофійовича, що діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті Договір) про нижченаведене:

1. Предмет Договору

1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі обєкт оренди або земельна ділянка), визначену цим Договором.

2. Обєкт оренди

2.1. Обєктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:

- місце розташування - вулиця Лугова, 9 у Оболонському районі міста Києва;

- розмір 20707 (двадцять тисяч сімсот сім) кв.м.;

- цільове призначення для реконструкції та подальшої експлуатації, обслуговування виробничих будівель та споруд;

- кадастровий номер - 8000000 000:78:082:0013.

- виробничих будівель та споруд;

- кадастровий номер - 8000000 000:78:082:0015

2.2. Нормативна грошова оцінка відповідно до витягу з технічної документації Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

3. Строк дії Договору

3.1. Договір укладено на 10 (десять) років.

4. Орендна плата

4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.

4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку, відповідно до рішення Київради від 21 грудня 2000 року №118/1095 „Про орендну плату за землю в м. Києві”встановлюється у розмірі 2 (двох) відсотків від її нормативної грошової оцінки.

4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.

4.4. Зміна нормативної грошової оцінки Земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

4.5. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33216812700011, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Шевченківському р-ні м.Києва, ідентифікаційний код 26077968. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що повязані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.

4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобовязується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.

4.7. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.

4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

4.9. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування Земельної ділянки.

5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання Земельної ділянки

5.1. Умови збереження стану обєкта оренди:

- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не повязана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Земельної ділянки у звязку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення сплачує Орендар;

5.2. Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.

6. Умови і строки передачі Земельної ділянки в оренду

6.1. Передача Земельної ділянки здійснюється в день державної реєстрації цього Договору.

6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.

7. Умови повернення Земельної ділянки

7.1. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві Земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої Земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

8. Права та обовязки Сторін

8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;

- дотримання місцевих правил забудови;

- своєчасного внесення орендної плати;

- дострокового розірвання цього Договору;

- відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.

8.2. Орендодавець зобовязаний:

- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися Земельною ділянкою;

- передати в користування Земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.

8.3. Орендар має право:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;

- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;

- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;

- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обовязків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору;

- переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу.

8.4. Орендар зобовязаний:

- приступати до використання Земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору та державної реєстрації Договору;

- - використовувати Земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

- своєчасно вносити орендну плату;

- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представнику контролюючих органів;

- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;

- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати;

- питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку,

- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, розміщених у межах земельної ділянки;

- у разі необхідності проведення реконструкції чи нового будівництва питання оформлення дозвільної та проектно-кошторисної документації вирішувати в порядку, визначеному правилами забудови м. Києва,

- у пятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування Земельної ділянки.

8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обовязки, визначені законодавством України.

9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.

10. Страхування об'єкта оренди

Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.

11. Зміна умов Договору та припинення і поновлення Договору

11.1.Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.

11.2. Витрати, повязані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.

11.3.Договір оренди припиняється в разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;

- поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та Орендаря;

- ліквідації юридичної особи Орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

11.4. Припинення Договору шляхом розірвання.

Договір може бути розірваний:

- за взаємною згодою сторін;

- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;

- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар використовує Земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично (протягом півроку) не сплачує орендну плату, здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування Земельною ділянкою третім особам;

11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обовязків, визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.

11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.

11.7. Поновлення Договору:

- Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обовязків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

- У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобовязаний повернути Орендодавцеві Земельну ділянку на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обовязку щодо умов повернення Орендодавцеві Земельної ділянки Орендар зобовязаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.

11.9. Перехід права власності на орендовану Земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.

12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання Договору та вирішення спорів

12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.

12.2. У разі невиконання Орендарем умов цього Договору та обовязків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.

12.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

12.4. Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.

13. Суборенда Земельної ділянки

13.1. Орендар має право передати Земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.

13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі Земельної ділянки або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.

13.3.Умови договору суборенди Земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.

14. Прикінцеві положення

14.1. Цей Договір складений у двох примірниках. Один примірник для зберігання у Орендаря, один для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

14.2. Невідємною частиною цього Договору є:

- план Земельної ділянки;

- кадастровий план Земельної ділянки;

- акт визначення меж Земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- акт приймання-передачі Земельної ділянки”

3. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код ЄДРПОУ 261990097) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невідємними частинами, між Орендодавцем Київською міською радою (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) та Орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю „Оболонь-КСВ” (04074, м. Київ, вулиця Лугова, 9, код ЄДРПОУ 30153981), у встановленому порядку.

4. Після вступу рішення в закону силу видати наказ.

5. Рішення вступає в закону силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.

Суддя М.Є.Літвінова

Дата підписання

повного тексту рішення 02.03.2009.