Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2016 р. Справа № 805/2697/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Мар`їнської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства "Техсервіс" про стягнення податкового боргу в розмірі 103 177, 10 грн.
В С Т А Н О В И В:
Мар`їнська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Техсервіс" про стягнення податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 103 177, 10 грн.
Позивач зазначає, що вказана заборгованість виникла за рахунок несплати податкових зобов'язань, визначених відповідачем у податкових деклараціях з плати за землю (103 093,73 грн.) та на підставі нарахованої відповідачу пені (83,87 грн.).
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що ним, розуміючи складний стан в країні, обмежуючи власну промислову діяльність, надано у повне користування Збройним силам України за плату в 1 грн. свої будівлі, що знаходяться на земельній ділянці, за яку нараховано орендну плату.
Крім цього, як вказав у судовому засіданні представник відповідача, його звільнено від виконання обов'язку з плати за землю на підставі Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".
Позивачем було надано заяву про розгляд справи без участі його представника.
Відповідач у судове засідання 11.01.15 р. не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце слухання даної справи.
Суд вважає за можливе розглянути дану справу за наявними у ній доказами, у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі та встановив наступні обставини.
Позивач - Публічне акціонерне товариство "Публічне акціонерне товариство "Техсервіс" (код ЄДРПОУ 03737652), зареєстрований платником податку на додану вартість, місцезнаходження: вул. Горького, 51, смт. Велика Новосілка, Великоновосілківський район, Донецька область, 85500 та перебуває на податковому обліку Великоновосілківського відділення Мар'їнської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.
Суд застосовує норми права у редакції, що буда чинною станом на момент виникнення спірних правовідносин.
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України, визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідачем було подано податкові декларації з плати за землю, відповідно до яких відповідач зобов'язався сплачувати за земельну ділянку, розташовану за адресою: вул. Горького, 51, смт. Велика Новосілка, Великоновосілківський район, Донецька область, 85500 (кадастровий № 1421255100:04:011:0077).
Так, за декларацією за 2014 рік № 9008969756 від 20.02.14 р., відповідач зобов'язався сплачувати по 5 449,89 грн. щомісяця, а за декларацією за 2015 рік № 1500001397 від 19.02.15 р., по 14 873,64 грн. з січня по листопад 2015 року та 14 873,60 грн. у грудні 2015 року.
Згідно зі ст.67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України (далі - ПК України), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Абзацом 1 пункту 57.1 статті 57 ПК України, визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
За даними облікової картки відповідача з плати за землю, заборгованість відповідача, станом на 10.06.15 р., склала 103 177,10 грн., з яких 103 093,73 грн. плати за землю та 83,37 грн. пені. Позивачем визначено, що вказана заборгованість визначена станом на 10.06.15 р. за період травень 2014 року - квітень 2015 року (а.с. 10).
Для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення було прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон № 1669).
Стаття 6 вказаного закону встановлює - під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Відповідно до ст.1 Закону № 1668 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1668 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275- р від 02 грудня 2015 року про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить смт. Велика Новосілка Донецької області.
Відповідно до матеріалів справи відповідач перебуває на обліку та здійснював діяльність на території проведення антитерористичної операції, що позивачем не заперечується.
Позивачем заявлено до стягнення з відповідача заборгованість за період травень 2014 року - квітень 2015 року, тобто за період проведення антитерористичної операції.
Станом на момент розгляду даної справи Указ Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України видано не було.
Суд зазначає, що з аналізу ст. 6 Закону № 1669 видно, що вказана норма є безумовною та не передбачає виконання платником податку якихось дій для звільнення від плати за землю - подання заяв, уточнюючих декларацій, сертифікатів, тощо.
Частина 3 ст. 11 Закону № 1669 встановлює, що закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином, Податковий кодекс України та Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" по різному регулюють питання щодо плати за землю на території, на якій проводилась антитерористична операція, припускають неоднозначне трактування обов'язку платника податку та суперечать один одному.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Приймаючи до уваги скрутне становище, у якому опинився відповідач через проведення антитерористичної операції на території, на якій відповідач здійснює діяльність та, фактично, неможливість повноцінно здійснювати господарську діяльність, а також зважаючи на мету, з якою було прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" суд вважає, що відповідач, починаючи з 14 квітня 2014 року (дата початку антитероиситичної операції) та до моменту коли набере чинності Указ Президента України про завершення проведення антитерористичної операції - звільнений від плати за користування земельною ділянкою кадастровий № 1421255100:04:011:0077.
Враховуючи викладене суд вважає вимогу позивача про стягнення з відповідача заборгованості з плати за вказану земельну ділянку, за період з травня 2014 року по квітень 2015 року, неправомірною та у задоволенні позовних вимог відмовляє повністю.
Керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України, "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", Кодексом адміністративного судочинства України,
П ОС Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову Мар`їнської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства "Техсервіс" про стягнення податкового боргу в розмірі 103 177, 10 грн. - відмовити повністю.
Постанова прийнята у порядку письмового провадження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частин постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бабіч С.І.