ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2015 р. Справа № 804/8954/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренко Д.В., при секретарі Гончаровій В.Г., за участю:
прокурора - Трубіцина Д.М.,
представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора м.Дніпропетровська в особі Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово-будівельний центр "Созидатель"
про стягнення заборгованості.
Обставини справи: прокурор м.Дніпропетровська в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансово-будівельний центр «Созидатель» заборгованості в розмірі 25500,00 грн. штрафу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «ФБЦ «Созидатель» не надало регулярну річну інформацію до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у зв'язку з чим на підставі постанови уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №191-ДН-1-Е від 15.03.2015р. застосовано штрафну санкцію у розмірі 25500,00 грн., яка у добровільному порядку несплачена.
22.12.2015р. від Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника.
Прокурор в судовому засіданні підтримав адміністративний позов в повному обсязі. Надав письмові пояснення, згідно яких необхідність захисту інтересів держави обґрунтовано тим, що позивач не може організувати ефективну позовну роботу зі стягнення штрафів внаслідок недостатності коштів. Крім того зазначив, що відповідно до Положення про Дніпропетровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, територіальне управління наділено повноваженнями на звернення до суду з позовом про примусове стягнення штрафів.
Відповідач проти задоволення позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що Дніпропетровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не є уповноваженим державним органом на здійснення функцій державного регулювання ринку цінних паперів і не має права заявлення позову до відповідача. Крім того, прокурор не обґрунтував і не надав доказів неможливості захисту інтересів держави особисто з боку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, до компетенції якої віднесені відповідні повноваження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2015 року допущено заміну позивача Дніпровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, правонаступником - Східне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
15.03.2015 року у відношенні ТОВ «ФБЦ «Созидатель» винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої ТОВ «ФБЦ «Созидатель» не подано до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну річну інформацію за 4 квартал 2012 року, у зв'язку з чим порушено вимоги п.4 глави 4 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 року №2826.
У відношенні ТОВ «ФБЦ «Созидатель» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 29.04.2014 року №186-ДН-1-Е.
Постановою від 29.04.2014 року повідомлено ТОВ «ФБЦ «Созидатель» про місце і час розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановою №191-ДН-1-Е від 15.05.2015 року уповноваженою особою Комісії ОСОБА_3, начальником Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на відповідача накладено штраф у розмірі 25500,00 грн., який підлягає сплаті до державного бюджету України.
Вищезазначена постанова була оскаржена відповідачем у судовому порядку та постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2014 року у справі №804/8963/14, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.04.2015р., в задоволенні адміністративного позову ТОВ «ФБЦ «Созидатель» до Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування розпорядження та постанови відмолено.
Крім того, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2015р. у справі №826/8041/15 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/49335549), яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2015р., відмовлено в задоволенні адміністративного позову ТОВ «ФБЦ «Созидатель» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування розпорядження Дніпровського територіального управління Комісії №224-ДН-1-Е від 27.12.2013 року про усунення порушень законодавства про цінні папери та про визнання протиправним та скасування постанови Дніпровського територіального управління Комісії №191-ДН-1-Е від 15.05.2014 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон) державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
За правилами частини 1 статті 5 та частини 2 статті 6 Закону, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
У відповідності зі статтею 9 Закону, уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст.11 Закону національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст.12 Закону уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів. Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Згідно з ст.11 Закону, у разі несплати штрафу протягом 15 днів, примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частинами 3-4 ст.6 Закону передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Рішенням Національної комісії з цінним паперів та фондового ринку №218 від 31.01.2012р. затверджено положення про Дніпропетровське територіальне управління Національної комісії з цінним паперів та фондового ринку, згідно пунктів 4 та 14 розділу 6 якого управління має право відповідно до наданих повноважень звертатися до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушеннями законодавства України про цінні папери та звертатися до суду з позовом про примусове стягнення штрафів накладених уповноваженою особою Комісії.
Враховуючи, що територіальний орган Національної комісії з цінним паперів та фондового ринку наділений повноваженнями щодо звернення до суду з позовом про примусове стягнення штрафів, накладених уповноваженою особою Комісії, та відповідачем штраф у встановлений строк не сплачено, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 22.12.2015 року.
У повному обсязі постанову складено 11.01.2016 року.
Керуючись ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансово-будівельний центр «Созидатель» штрафні санкції у розмірі 25500,00 грн. у дохід Державного бюджету України за балансовим рахунком 3111 «»Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106 на рахунок територіального управління Державного казначейства за місцезнаходженням платника.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду
Суддя Д.В. Сидоренко