УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2016 р.Справа № 530/577/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калиновського В.А.
Суддів: Водолажської Н.С. , Бенедик А.П.
за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області на постанову Зіньківського районного суду Полтавської області від 21.07.2015р. по справі № 530/577/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області, в якому просив: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати йому пенсії згідно довідки № 1425 від 20 лютого 2015 року, виданої Зіньківським РВ УМВС України в Полтавській області; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області здійснити йому перерахунок пенсії згідно довідки № 1425 від 20 лютого 2015 року, виданої Зіньківським РВ УМВС України в Полтавській області, з серпневого заробітку 1986 року (1132,48 грн.), провести відповідне нарахування та виплатити пенсію з дня звернення до Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області про перерахунок пенсії, починаючи з 01 квітня 2015 року.
Постановою Зіньківського районного суду Полтавської області від 21.07.2015 року позов задоволено.
Визнано безпідставними та неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії згідно довідки № 1425 від 20.02.2015 року, виданої Зіньківським РВ УМВС України в Полтавській області.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на основі довідки № 1425 від 20 лютого 2015 року, виданої Зіньківським РВ УМВС України в Полтавській області, з серпневого заробітку 1986 року (1132,48 грн.), провести відповідне нарахування та виплатити пенсію з дня звернення до Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області про перерахунок пенсії, починаючи з 01.04.2015 року.
Відповідач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Зіньківського районного суду Полтавської області від 21.07.2015 року та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач зазначив, що вказівка МВС СРСР № 1/5725 від 21.10.1986 року про включення до складу оплати праці оплату за перебування в стані бойової готовності, на яку посилається суд першої інстанції в оскаржуваній постанові, не носить нормативного характеру. Крім того, дія КЗпП УРСР, постанови Ради Міністрів СРСР № 524-156 від 07 травня 1986 року, постанови Державного комітету СРСР з праці і соціальних питань та Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 153/10-43 поширюється виключно на працівників, безпосередньо зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ не поширюється, про що Мінсоцполітики надавались відповідні роз'яснення. Пояснив, що згідно з листом Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій від 25.02.2014 р. № 02-2528/201 особовий склад зведеного загону проходив службу в зоні Чорнобильської АЕС безвиїзно по 24 години на добу у щоденному режимі роботи у три зміни по 8 годин, інші 16 годин доби виконував обов'язки з чергування в стані бойової готовності в пожежній частині міста Чорнобиль. Однак, згідно з роз'ясненням Мінсоцполітики № 7375/0/14-12/20 від 17.07.2012 р. години постійного перебування працівників в резерві у стані бойової готовності не вважаються роботою, а виплачені суми за цей обліковий час не враховуються до середнього заробітку при обчисленні пенсії. З огляду на викладене, вважає, що відповідачем було правомірно відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 1425 від 20.02.2015 р.
Позивач подав письмові пояснення, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2015 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 15.12.2015 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2015 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Ухвалою судді Харківського апеляційного адміністративного суду Калиновського В.А. від 19.01.2016 року дану справу прийнято до свого провадження, справу призначено до розгляду.
В судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, справа розглядається за відсутності сторін.
Згідно ст. 41 КАС України, колегія суддів, враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 01.04.2015 року позивач звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі з проханням провести йому перерахунок пенсії як ліквідатору аварії на ЧАЕС в 1986 році на підставі довідки № 1425.
Рішенням від 06.04.2015 року за №27 Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі відмовило позивачу в перерахунку пенсії на підставі поданих документів, з посиланням на безпідставність включення до розрахунку сум заробітної плати доплати за час перебування у стані бойової готовності (а.с.5).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості, оскільки довідка № 1425 від 20.02.2015 року повністю підтверджує перебування позивача у зоні відчуження, отримання ним відповідної винагороди та період участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з ч. 1 статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірах відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до частини 4 статті 15 зазначеного Закону видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 виданим 29.09.1998 р., вкладкою до нього № НОМЕР_2 від 08.11.2007 р. (а.с.4).
04.09.1998 року військово-лікарською комісією УМВС України в Полтавській області на основі ст.ст.39-Б, 40-В, 41-В, 55-В, 36-В графи 1 Розділу хвороб і фізичних вад наказу МВС України від 17.07.1995р. №488 встановлено причинний зв'язок захворювання з виконанням службових обов'язків по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.16-18).
07.05.2013 року при освідченні в Полтавській обласній медико-соціальній експертній комісії № 1 позивача визнано інвалідом 2-ї групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія довідки Серія 10 ААА № 186283 (а.с.16).
18.05.2012 року позивачу видано посвідчення інваліда 2-ї групи серія НОМЕР_3 (а.с.4).
З 1997 року позивач перебуває на військовій пенсії як пенсіонер МВС та визнаний інвалідом II групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС при виконанні службових обов'язків.
За рішенням Зінківського районного суду Полтавської області від 02.07.2010 року ОСОБА_1 з 28.05.2008 року отримував пенсію як ліквідатор аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.14-15).
З 01.01.2012 р. вступила в силу Постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, відповідно до якої пенсія нараховується з розрахунку оплати в зоні ЧАЕС в 1986 році.
При отриманні довідки №86 від 13.01.1992 року про заробітну плату для нарахування пенсії перебування в зоні ЧАЕС в період з 25 липня 1986 року по 25 серпня 1986 року було встановлено, що до розрахунку оплати праці за вказану роботу позивачу не було включено оплату за перебування в стані бойової готовності, яка передбачена вказівкою МВС СРСР № 1/5725 від 21 жовтня 1986 року та листом Держкомпраці СРСР жовтня 1986 року № 33-БГ.
Позивачем зібрано документи, які підтверджували його перебування в тридцяти кілометровій зоні ЧАЕС за вказаний період в стані бойової готовності.
Після звернення до УМВС України в Полтавській області позивачу була надана відповідна довідка № 1425 від 20.02.2015 року (а.с.7).
Управління Пенсійного фонду України в Зінківському районі є органом державної влади, в своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, діє на основі "Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах" № 8-2 від 30.04.2002 року, яке затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 року № 442/6730.
Відповідно до Положення Управління Пенсійного фонду України в Зінківському районі забезпечує призначення, проведення перерахунку та виплату пенсії, відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства.
Як вбачається з листа Пенсійного фонду України, департаменту персоналу від 07.03.2012 року за № 325/К0-02, - особам, яким не було нараховано підвищену оплату праці за основним місцем роботи у встановлених розмірах підприємство зобов'язане здійснити такий перерахунок відповідно до чинного на той час законодавства.
Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 27.01.2012 року відповідно до вказівки МВС СРСР від 21.10.1986 року № 1/5725 та листа Держкомпраці СРСР від 21.10.1986 року - працівникам зведеного загону протипожежної служби 1 годину перебування у 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС у резерві у стані бойової готовності слід враховувати як 1 третину робочого часу з виплатою за цей обліковий період одинарної тарифної ставки (посадового окладу), а працівникам з числа начальницького складу й окладу за спеціальне звання.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правлінням Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, п. 38 передбачено, що орган, який призначає пенсію, зобов'язаний при прийнятті документів здійснити попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених пенсіонером документів. Пунктом 43 вказаного вище Порядку зазначено, що орган, який призначає пенсію, повинен не пізніше 10 днів після винесення рішення видати або направити адміністрації, чи особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший із зазначенням причини відмови та порядку його оскарження.
Колегія суддів зазначає, що довідка Зінківського РВ УМВС №1425 від 20.02.2015 року підтверджує перебування позивача у зоні відчуження, отримання ним відповідної винагороди, період участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - з 25.07.1986 р. по 25.08.1986 р. з вказівкою на перебування у 1 зоні відчуження, розмір заробітної плати за роботу з урахуванням перебування у резерві у стані бойової готовності.
Також колегія суддів зазначає, що позивачем надано до суду апеляційної інстанції докази фактично отриманої заробітної плати за серпень 1986 року та його перебування в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС у стані бойової готовності, а саме: картка грошового утримання, наказ №89 ЛС від 31.07.1986 року, наказ №83 ЛС від 22.07.1986 року, наказ №105 ЛС від 16.09.1986 року, довідка про виплачену заробітну плату №25 від 25.07.1986 року, довідка про період перебування в м. Чорнобиль, довідка про перерахування заробітної плати №1425 від 20.02.2015 року (а.с.165-172).
Доводи відповідача про те, що перебування позивача в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС у стані бойової готовності не вважається роботою (виконанням службових обов'язків) в зоні відчуження, є безпідставними, оскільки матеріалами справи підтверджується, що позивач був залучений до ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС як працівник протипожежної служби, мав спеціальне звання - лейтенант внутрішньої служби, в зоні відчуження перебував в стані бойової готовності в складі зведеного загону протипожежної служби.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про задоволення позовних вимог, оскільки дії відповідача, пов'язані із відмовою в перерахунку пенсії позивачу згідно довідки № 1425 від 20.02.2015 року, не відповідають вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів апеляційної інстанції підтверджує, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Зіньківського районного суду Полтавської області від 21.07.2015р. по справі № 530/577/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бенедик А.П. Повний текст ухвали виготовлений 05.02.2016 р.