Справа № 591/8060/15-а
Провадження № 2-а/591/30/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2016 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді - Прокудіної Н.Г.
при секретарі - Різниченко Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Сумах про визнання рішення протиправним, зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач, остаточно уточнивши позовні вимоги, просить визнати протиправним рішення відповідача , викладене в листі від 25.09.2015 року за № 432/Г «Про розгляд заяви», про відмову врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що зазначені в довідці Сумської обласної державної адміністрації від 17.09.2015 року № 0996-01/Г у розмірі 88 відсотків, зобовязати здійснити з 08 вересня 2009 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст.37 Закону України Про державну службу (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), в розмірі 88 % з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації заробітної плати, що вказані у довідці Сумської обласної державної адміністрації від 17.09.2015 року № 0996-01/Г року про складові заробітної плати, стягнути витрати по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що з 8 вересня 2009 року їй була призначена пенсія відповідно до ст.37 Закону України Про державну службу (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), в розмірі 88 % заробітної плати , але при нарахуванні і призначенні пенсії не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексація заробітної плати. 22.09.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, однак їй було відмовлено з посиланням на п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення » з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», скасовані . Вважає відмову в перерахунку пенсії неправомірною та зазначає, що такою відмовою відповідачем порушені ст.ст. 33, 37 Закону України „Про державну службу, ст.ст. 1, 2 Закону України „Про оплату праці, ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення, ст. 41 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, також зазначає, що такі дії відповідача суперечать правовій позиції, висловленій в постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 року (справа № 21-348а13) та від 17.12.2013 року (справа № 21-445а13).
Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю, просить його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просить відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З наданих письмових доказів вбачається, що з 08 вересня 2008 року ОСОБА_1 була призначена пенсія відповідно до ст.37 Закону України Про державну службу (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), в розмірі 88 % заробітної плати , але при нарахуванні і призначенні пенсії не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексація заробітної плати.
22.09.2015 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше
призначеної пенсії та надала Довідку про складові заробітної плати, видану Сумською обласною державною адміністрацією від 17.09.2015 року № 0996-01/Г про складові заробітної плати .
Однак листом від 25.09.2015 року за № 432/Г позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення » з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», скасовані (а.с.13) .
Правовідносини, що склалися між сторонами, врегульовані ст.ст. 33, 37 Закону України „Про державну службу, ст.ст. 1, 2 Закону України „Про оплату праці, ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення, ст.ст. 41, 45, 48 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування,
Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України " Про державну службу " заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Положення ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу" передбачають, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Положення ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачають, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із Законом України "Про внесення змін до Закону України " Про державну службу " від 16 січня 2003 року зазначений закон доповнено ст. 37-1, яка передбачає порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме те, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Одночасно суд враховує, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду
пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
У разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
У справі, яка розглядається, судом встановлено, що відповідачем рішення щодо перерахунку пенсії не приймало.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідно до статей 44 та 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
Тому, суд вважає неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в. м. Сумах здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця, на підставі ст.37 Закону України Про державну службу, тому необхідно зобовязати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.09.2015 року. В іншій частині позову відмовити.
Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Враховуючи зазначене, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 487 грн. 20 коп., слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах розглянутизаяву ОСОБА_1 від 22.09.2015 року.
В задоволенні іншої частини позову відмовити .
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 487 грн. 20 коп. .
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня ї ї проголошення.
Повний текст виготовлено та підписано 02 лютого 2016 року.
Суддя Н.Г.Прокудіна