Ухвала суду № 55340359, 26.01.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2016
Номер справи
815/1970/15
Номер документу
55340359
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 січня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/1970/15

Категорія: 10.4.2 Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

Судді доповідача - Потапчука В.О.

суддів - Жук С.І.

- Семенюк Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Житлової комісії військової частини А2393 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеси, Житлової комісії в/ч А2393 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулись до суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси (далі - КЕВ м. Одеси), Житлової комісії в/ч А2393 (ЖК в/ч А2393) в якому з урахуванням уточнень до позову просили визнати протиправними дії ЖК в/ч А2393, щодо зняття ОСОБА_2 та його сім'ї з квартирного обліку від 30.10.2013 року; визнати протиправною бездіяльність КЕВ м. Одеси по не забезпеченню житлом протягом трьох років після звільнення ОСОБА_2 та його сім'ю дружину ОСОБА_3 і неповнолітніх доньок ОСОБА_4 та ОСОБА_5; визнати бездіяльність відповідачів, щодо порушення строків надання житла протиправною.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 2003 року по березень 2012 року позивач проходив військову службу у штабі Південного оперативного командування у м. Одесі. 30.03.2012 року він був звільнений у запас у зв'язку з реформуванням Збройних сил України та вислуга років складає 30 років 9 місяців 18 днів, та до 30.03.2015року мав бути забезпечений житлом для постійного проживання. У зв'язку з проходженням військової служби у штабі, позивач і його дружина, та неповнолітні доньки, перебували на обліку в Одеському гарнізоні як військовослужбовець, який потребує поліпшення житлових умов. Однак до цього часу житлом за рахунок МО України не забезпечений. Крім того згідно відповіді КЕВ м. Одеси, за протоколом №8 від 30.10.2013 року на засіданні житлової комісії управління Південного оперативного командування ОСОБА_2 знято з квартирного обліку. Проте позивач вважає, що були порушенні його права щодо зняття його з черги та відповідачами було допущено бездіяльність щодо ненадання йому житла протягом трьох років після звільнення, а тому він звернувся з зазначеним позовом до суду.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Житлової комісії в/ч А2393 щодо зняття ОСОБА_2 та його сім'ї з квартирного обліку 30.10.2013р. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Сторони були сповіщені належним чином про час і місце судового засідання, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи, сторони до суду не прибули.

Відповідно до ч 4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, з огляду на зазначене, а також враховуючи те що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, - дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутністю сторін по справі.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так судом першої інстанції встановлено, що на підставі рапорту позивача від 20.10.1997 року протоколом засідання житлової комісії військової частини А0224 від 31.10.1997 року позивача було включено до загальної черги для отримання житла з 20.10.1997 року зі складом сім'ї 3-и особи.

Протоколом засідання житлової комісії управління Південного оперативного командування (на даний час В/ч А2393) №8 від 30.10.2013 року було вирішено тимчасово, до подачі військовослужбовцями і особами, звільненими з військової служби у запас або відставку , документів, необхідних для відпрацювання Форм подання інформації до Єдиного реєстру, зняти з квартирного обліку у управлінні Південного оперативного командування ОСОБА_2

Підставою для видання зазначеного протоколу була інформація голови житлової комісії , якій довів вимоги начальника Одеського гарнізону та начальника КЕВ м. Одеси про зняття з квартирного обліку у військових частинах та установах гарнізону, військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби, що не подали інформацію до Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Інформація щодо подання відомостей до Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов неодноразово оголошувалась у ЗМІ, на загальних зборах військовослужбовців, повідомлялись у письмовій та усній формі до всіх військовослужбовців, які перебувають на квартирному обліку в управлінні Південного оперативного командування. Але в той же час, 76 військовослужбовців, серед яких був і позивач не надали копії особистих документів та ідентифікаційних кодів до житлової комісії, для включення їх до Єдиного реєстру. У зв'язку із закінченням терміну відпрацювання і подання Форм до Єдиного реєстру, КЕВ м. Одеси було запропоновано житловій комісії управління Південного оперативного командування зняти з квартирного обліку осіб, які не надали відомості до Єдиного реєстру.

Суд першої інстанції не прийняв даних підстав для задовольнив адміністративний позов у частині визнання протиправними дії житлової комісії військової частини А2393, щодо зняття ОСОБА_2 та його сімї з квартирного обліку від 30 жовтня 2013 року.

Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.

Статтею 43 ЖК України встановлено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Згідно з п. 9 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла (далі - Закон № 2011-ХІІ від 20 грудня 1991р.).

Пунктом 8 частини першої статті 1 Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" № 1763- IV від 15 червня 2004р. передбачено, що у порядку, визначеному законодавством, особи, які звільнилися з військової служби і потребують поліпшення житлових умов, протягом трьох років після звільнення забезпечуються житловими приміщеннями.

Вище приведені положення законодавства України гарантують права позивача на отримання житла, проте в порядку, визначеному законодавством.

Вказаний порядок передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006р. № 1081 "Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями".

За положеннями даного Порядку, питання, пов'язані із забезпеченням житлом військовослужбовців, вирішуються за місцем перебування їх на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Військовослужбовцям житло надається згідно з чергою. Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).

Наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011р. № 737 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, відповідно до якої (п. 4.1. розділу IV) військовослужбовці забезпечуються житловими приміщеннями для постійного проживання згідно з чергою, яка визначається часом зарахування на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов (включення до Списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень або Списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень).

Згідно з п. 1.4 Інструкції військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до набрання чинності Законом України від 24.06.2004 N 1865-IV "Про внесення змін до статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку.

Відповідно до п. 1.6 Інструкції з метою дотримання вимог чинного законодавства під час ведення обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, розподілу жилої площі, призначеної для постійного проживання, участі в розподілі службового житла та контролю за використанням житла в органах військового управління, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), гарнізонах створюються житлові комісії.

Пунктом 2.1 Інструкції передбачено, що облік військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах, гарнізонах та квартирно-експлуатаційних органах. Узагальнені списки осіб, що перебувають на обліку, за всі військові частини знаходяться у ГКЕУ ЗС України.

Згідно п 2.5 Інструкції на облік приймаються військовослужбовці, які потребують поліпшення житлових умов і зареєстровані в даному населеному пункті, з дня прийняття рішення житловою комісією військової частини, затвердженого командиром цієї військової частини.

Військовослужбовці зараховуються на квартирний облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке оформлюється у формі протоколу засідання житлової комісії, який затверджується командиром військової частини. Підпис командира завіряється гербовою печаткою військової частини. Дані про військовослужбовців, які зараховані на квартирний облік, заносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов (одержання житла для постійного проживання) (додаток 6 до цієї Інструкції), яка ведеться в житлових комісіях військових частин. Дані зазначених книг повинні щорічно звірятися (уточнюватися) під час проведення щорічної перереєстрації облікових справ.

Згідно п. 2.20 Інструкції КЕВ (КЕЧ) району має право клопотати перед командуванням військової частини та житловою комісією військової частини про зняття з обліку військовослужбовця чи особи, звільненої з військової служби, облікові справи яких не пройшли щорічну перереєстрацію, у разі, коли ними не надано: Ф-3 (довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї ); Ф-5 (довідка з послужного списку особової справи військовослужбовця) (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом); Ф-7 (довідка про склад сім'ї з військової частини)(у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом).

Житлова комісія військової частини повинна в місячний строк провести засідання, на якому в присутності особи, щодо якої надійшло клопотання КЕВ (КЕЧ) району (або уповноваженої ним іншої особи) розглянути зазначене клопотання та прийняти відповідне рішення. Копія витягу з протоколу видається (надсилається) військовослужбовцю чи особі, звільненій з військової служби, питання щодо якого розглядалося на засіданні, та надсилається до КЕВ (КЕЧ) району і житлової комісії гарнізону в 15-ти денний строк з дня проведення засідання.

Постановою Кабінету Міністрів України ід 11.03.2011 року №238 затверджений Порядок ведення Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Цей Порядок визначає процедуру формування і ведення Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - Реєстр), з метою забезпечення прозорості ведення обліку зазначених громадян та громадського контролю за розподілом і наданням житлових приміщень.

Відповідно до п. 4 цього Порядку органи виконавчої влади, виконавчі органи рад, підприємства, установи та організації, що ведуть облік громадян, подають для внесення до Реєстру щомісяця до 15 числа реєстратору інформацію, яка містить передбачені законодавством відомості про громадян, за формою, встановленою Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за погодженням з Міністерством економічного розвитку та торгівлі та Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що не надання позивачем інформації до Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов не може слугувати підставою для зняття його з обліку, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дії ЖК в/ч А2393, щодо зняття ОСОБА_2 та його сім'ї з квартирного обліку від 30.10.2013 року підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог позивача щодо визнання протиправною бездіяльність КЕВ м. Одеси по не забезпеченню житлом протягом трьох років після звільнення ОСОБА_2 та його сім'ю дружину ОСОБА_3 і неповнолітніх доньок ОСОБА_4 та ОСОБА_5 та визнати бездіяльність відповідачів, щодо порушення строків надання житла протиправною, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української PCP та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з абзацом першим пункту 9 статті 12 Закону № 2011 -ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Статтею 43 Житлового кодексу Української PCP визначено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).

Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання, регулюють Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджені постановою Ради міністрів Української PCP і Української Республіканської Ради Професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 (далі - Правила).

Відповідно до пункту 45 Правил генералам, адміралам, офіцерам і тим, що перебували на військовій службі не менше двадцяти календарних років, військовослужбовцям надстрокової служби, прапорщикам і мічманам Збройних Сил СРСР та прирівняних до них особам, звільненим з військової служби за станом здоров'я, віком або скороченням штатів, жилі приміщення надаються виконавчими комітетами місцевих Рад народних депутатів у першу чергу, але не пізніше, ніж у тримісячний строк з дня прибуття до місця проживання, обраного з урахуванням існуючого порядку прописки.

Частиною другою статті 9 Житлового кодексу Української PCP передбачено, що забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 року № 114 затверджена Програма забезпечення житлом військовослужбовців, звільнених в запас або відставку, якою передбачено, що вона розроблена з метою розв'язання проблеми забезпечення житлом військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, в тому числі тих, що підлягають відселенню із закритих та віддалених від населених пунктів військових містечок (далі -звільнені військовослужбовці), та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов і надання житлових приміщень та перебувають на квартирному обліку у виконавчих органах місцевих рад (далі - квартирний облік).

Цією Програмою визначалось, що джерелом фінансування будівництва квартир для звільнених військовослужбовців є субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво та придбання житла для військовослужбовців, учасників бойових дій в Афганістані та воєнних конфліктів у зарубіжних країнах, членів сімей військовослужбовців, що загинули під час виконання ними службових обов'язків, а також для військовослужбовців, звільнених у запас або відставку за станом здоров'я, віком, вислугою років та у зв'язку із скороченням штатів, які перебувають на квартирному обліку за місцем проживання.

Програма забезпечення житлом військовослужбовців, звільнених в запас або відставку втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №704.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 1999 року № 2166 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 року № 1191) затверджена Комплексна Програма забезпечення житлом військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби та членів їх сімей.

Цю Програму розроблено з урахуванням даних про чисельність військовослужбовців та посадових осіб, які перебувають на квартирному обліку, і прогнозних розрахунків обсягів потреби в загальній площі житла, а також у бюджетних коштах та коштах інших не заборонених законодавством джерел для будівництва (придбання) житла для військовослужбовців та посадових осіб.

Метою Програми є забезпечення житлом військовослужбовців та посадових осіб, а основними завданнями Програми є реалізація державної політики, спрямованої на забезпечення соціального захисту, зокрема права на житло військовослужбовців та посадових осіб; надання житла військовослужбовцям та посадовим особам, а також забезпечення поповнення фонду службового житла; збільшення обсягу будівництва житла для військовослужбовців та посадових осіб за рахунок не заборонених законодавством джерел фінансування; забезпечення будівництва (придбання) в 2011 - 2017 роках житла для зазначених категорій громадян загальною площею 6485,91 тис. кв. метрів (близько 104 тис. квартир).

З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що позивач з 31 жовтня 1997 року перебуває в загальній черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та 28 лютого 2014 року рішенням житлової комісії Південного оперативного командування позивача поновлено на квартирному обліку при житловій комісії Південного оперативного командування військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби (а.с. 150).

Колегія суддів вважає правильною позицію суду першої інстанції, що відповідачем не відмовлено позивачу у праві на отримання житла, оскільки позивач до цього часу перебуває у списку осіб, які користуються правом позачергового отримання житла, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають а за таких обставин колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо необхідності відмовити у задоволенні позову в цій частині, оскільки надання постійного житла позивачу призведе до порушення прав інших військовослужбовців, які перебувають в черзі на отримання житла попереду нього, а також до порушення вимог статті 24 Конституції України щодо рівності громадян перед законом.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 200,206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Житлової комісії військової частини А2393 - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, Житлової комісії в/ч А2393 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя-доповідач: Потапчук В.О.

Судді: Жук С.І.

Семенюк Г.В.