ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2009 року №22а-9551/08/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого-судді: Пліша М.А.,
суддів: Шавеля Р.М.,Каралюса В.М.,
при секретарі судового засідання: Вітер І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області на постанову Господарського суду Тернопільської області від 05 травня 2008р. у справі за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» до Державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області та Головного управління Державного казначейства в Тернопільській області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, визнання за товариством права на відшкодування з бюджету податку на додану вартість, -
В С Т А Н О В И Л А :
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Україна» звернулось в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області та Головного управління Державного казначейства в Тернопільській області в якому просило визнати недійсними податкові повідомлення-рішення відповідача від 27.12.2007р. №0003542301/0, №0003522301/0, від 26.01.2008р. №0000102301/0, №0000112301/0 та визнати за позивачем право на відшкодування з бюджету податку на додану вартість.
Постановою Господарського суду Тернопільської області від 05 травня 2008р. позовні вимоги задоволено частково, визнано недійсними податкові повідомлення-рішення відповідача від 27.12.2007р. №0003542301/0, №0003522301/0, від 26.01.2008р. №0000102301/0, №0000112301/0, в частині позовних вимог щодо визнання за позивачем права на відшкодування з бюджету податку на додану вартість згідно декларації за вересень 2007 рік на суму 27830 грн., згідно декларації за жовтень 2007 р. - 20959 грн., підтвердження податкового кредиту в розмірі 28376 грн., від'ємного значення в розмірі 23631 грн. в податковій декларації за жовтень 2007 рік провадження у справі закрито.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Державна податкова інспекція у Підволочиському районі Тернопільської області оскаржила його в апеляційному порядку, вважає, що висновки суду не ґрунтуються на вимогах законодавства, а постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що при винесенні рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що спірні операції не торкаються спеціального режиму оподаткування передбаченого п. 11.21 Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки згідно з п. 6.2 ст. 6 цього Закону сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м"ясо в живій вазі з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою, для вчинення вказаних поставок сільськогосподарські товаровиробники в свою чергу здійснюють операції по придбанню товарів, робіт, послуг, які включаються до податкового кредиту в загальну декларацію по податку на додану вартість.
Однак, норма п.п.6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлює лише розмір ставки податку, а право акумуляції сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності сум податку на додану вартість за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, та порядок виплати їм дотацій переробними підприємствами визначено п. 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість», яким уповноважено Кабінет Міністрів України визначити порядок нарахування і використання зазначених коштів.
Такий механізм затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року N 596 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 р. N 271 і від 12 травня 1999 р. N 805».
Пунктом 12 вказаної постанови передбачено, що на підставі даних бухгалтерського обліку сільськогосподарські товаровиробники щомісяця складають окрему податкову декларацію з податку на додану вартість поставлених ними молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах.
Крім того встановлено, що залишок податкових зобов'язань відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість з поставленої зазначеної продукції перераховується підприємством з поточного на окремий рахунок, а залишок податкового кредиту покривається податковими зобов'язаннями наступних податкових періодів.
Постановою не передбачено норми, згідно з якою б суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) сільськогосподарськими товаровиробниками по операціях з придбання товарів (послуг) та використаних в межах господарської діяльності, пов'язаної з операціями і поставки переробним підприємствам молока і м'яса живою вагою, включалися до податкової декларації, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом.
Таким чином, суми від'ємного значення податку на додану вартість, що виникли у сільськогосподарських товаровиробників в результаті здійснення операцій з поставки переробним підприємствам молока і м'яса живою вагою за нульовою ставкою, включаються до спеціальної декларації, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом.
Відповідно до абзацу третього пункту 7 Постанови №805 не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням.
При цьому зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2008 р. №300 «Про доповнення пункту 2 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», доповнено реченням наступного змісту: «При цьому суми податкового кредиту за звітний період включаються до податкової декларації з податку на додану вартість платника податку, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом», тобто право на відображення сум податкового кредиту за звітний період за операціями з поставки переробними підприємствами молока та м'яса в живій вазі у податковій декларації з ПДВ, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом сільськогосподарські виробники отримали після внесення зазначених доповнень.
Виходячи з наведеного вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесено відповідно до вимог чинного законодавства.
Тому просить постанову суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що 20 грудня 2007 року податковим органом була проведена перевірка діяльності позивача, за результатами якої складений Акт «Про результати виїзної позапланової перевірки СГ ТОВ «Україна» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за вересень 2007 рік» №1490/23/03781989. Перевіркою встановлено та зафіксовано в Акті перевірки, що СГ ТОВ «Україна» не підтверджено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2007 року в сумі 27830 грн. Також, встановлено порушення товариством п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 2, п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. №805 «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», а саме: завищено податковий кредит по декларації з ПДВ №3 (по розрахунках з бюджетом) за серпень 2007 року на суму 31342 грн., в результаті чого занижено податок на додану вартість на 3512 грн.; занижено податковий кредит по декларації з ПДВ №1 (сільськогосподарського підприємства п. 11.21 Закону) за серпень 2007 року на суму 31342 грн.; завищено податковий кредит по декларації з ПДВ №3 (по розрахунках з бюджетом) за вересень 2007 року на суму 20959 грн.; занижено податковий кредит по декларації з ПДВ №1 (сільськогосподарського підприємства п. 11.21 Закону) за вересень 2007 року на суму 20959 грн.
27 грудня 2007 року відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0003542301/0, яким згідно п.п. «б», «в» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 2, п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України №805 від 12.05.1999р. «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» на підставі Акту перевірки від 20.12.2007р. №1490/2301/3781989 за порушення п. 11,21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» СГ ТОВ «Україна» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 27830 грн. по декларації за 9 місяць 2007 рік.
27 грудня 2007 року відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0003522301/0, яким згідно п.п. «б» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на підставі Акту перевірки від 20.12.2007р. №1490/2301/3781989 за порушення п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 2, п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» СГ ТОВ «Україна» визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій) за платежем податок на додану вартість в сумі 3512 основного платежу та 1404,8 грн. штрафних санкцій.
18 січня 2008 року податковим органом проведена перевірка діяльності позивача, за результатами якої складений Акт перевірки «Про результати виїзної позапланової перевірки СГ ТОВ «Україна» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за жовтень 2007 року» №106/23/03781989. Перевіркою встановлено, що СГ ТОВ «Україна» не підтверджено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2007 року в сумі 1151 грн.
Також, встановлено порушення Товариством п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 2, п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. №805 «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», а саме: завищено податковий кредит по декларації з ПДВ №3 (по розрахунках з бюджетом) за вересень 2007 року на суму 20959 грн.; занижено податковий кредит по декларації з ПДВ №1 (сільськогосподарського підприємства п. 11.21 Закону) за вересень 2007 року на суму 20959 грн.
Встановлено порушення п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7, п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 2, п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. №805 «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», а саме: завищено податковий кредит по декларації з ПДВ №3 (по розрахунках з бюджетом) за жовтень 2007 року на суму 26755 грн., в результаті чого занижено податок на додану вартість на 3124 грн.; занижено податковий кредит по декларації з ПДВ №1 (сільськогосподарського підприємства п. 11.21 Закону) за жовтень 2007 року на суму 26755 грн.
26 січня 2008 року відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000112301/0, яким згідно п.п. «б», «в» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 2, п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України №805 від 12.05.1999р. «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» на підставі Акту перевірки від 18.01.2008р. №106/2301/3781989 за порушення Закону України «Про податок на додану вартість» СГ ТОВ «Україна» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 20959 грн. по декларації за 10 місяць 2007 рік.
26 січня 2008 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000102301/0, яким згідно п.п.»б», «в» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на підставі Акту перевірки від 18.01.2008р. №106/2301/3781989 за порушення п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7, п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 2, п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України №805 від 12.05.1999р. «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» СГ ТОВ «Україна» визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість в сумі 3124 грн. основного платежу та 937,2 грн. штрафних санкцій.
Задовольняючи позовні вимоги суд вірно вказав що відповідно до пунктів 2, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. №805 «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» (в редакції станом на дату здійсненні позивачем відповідних дій та подання податкових декларацій) сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою. Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за поставлені ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.
Згідно п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.
Згідно розрахунків сум бюджетного відшкодування, а також заяви про повернення сум бюджетного відшкодування СГ ТОВ «Україна» визначено бюджетне відшкодування в сумі 59884 грн., 27830 грн. та 22110 грн.
Положеннями п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» та п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. №805 «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», на порушення яких посилається податковий орган, а також п. 11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено спеціальний режим використання (акумулювання) сум ПДВ за ставкою оподаткування 20% та звітності сільськогосподарських товаровиробників (декларації з ПДВ №1) по окремих операціях, за якими не здійснюються розрахунки з бюджетом. Згідно з п. 6.2 ст. 6 цього Закону і п. 2 Порядку сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою.
Для вчинення вказаних в п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість» поставок, сільськогосподарські товаровиробники в свою чергу здійснюють операції по придбанню товарів, робіт, послуг, сплачуючи їх постачальникам суми ПДВ у складі вартості товарів, робіт, послуг. Сплачені суми податку у зв'язку з придбанням таких товарів, робіт послуг і були включенні позивачем до свого податкового кредиту в декларації №3 (загальна) за правилами ст. 7 Закону про ПДВ.
Суд першої інстанції вірно вважав, що спірні операції не торкаються зазначеного спеціального режиму, зокрема, передбаченого п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість».
Тому правильним є висновок суду , що недоведеними є висновки податкової інспекції про порушення позивачем п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість».
Крім того вірним є висновок суду про необгрунтованість доводів ДПІ у Підволочиському районі про порушення позивачем п.п. 2, 12 Порядку, оскільки останній розроблено відповідно до пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» і він, на відміну від Закону України «Про податок на додану вартість», самостійно не визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Правильність відображення позивачем податкового кредиту з ПДВ в декларації №3 стверджується також листами Мінагрополітики України від 13.02.2008р. №37-21-111/1914,06.03.2008р. та частково Мінюсту від 26.02.2008р. № 20-14-67.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що не можуть бути самостійним предметом судового розгляду вимоги позивача про визнання права на відшкодування з бюджету податку на додану вартість згідно декларації за вересень 2007 рік на суму 27830 грн., згідно декларації за жовтень 2007 рік 20959 грн., підтвердження податкового кредиту в розмірі 28376 грн., від'ємного значення в розмірі 23631 грн. в податковій декларації за жовтень 2007 рік, а тому провадження у справі щодо таких позовних вимоги підлягає закриттю.
Тому суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги частково, лише в частині що стосується оскарження спірних податкових повідомлень-рішень.
З врахуванням вище викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ч.3 ст. 160, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області - залишити без задоволення , а постанову Господарського суду Тернопільської області від 05 травня 2008р. у справі № 12/21-432- без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя : М.А.Пліш
Судді: Р.М. Шавель
В.М.Каралюс
Повний тест ухвали виготовлено
22.09.2009 р.