ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" вересня 2009 р.Справа № 17/45-1011 Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, м. Тернопіль
до відповідачів: 1. Білецької сільської ради, с. Біла Тернопільського району Тернопільської області
2. Тернопільського районного госпрозрахункового бюро технічної інвентаризації, м. Тернопіль
3. Приватного підприємства "МАРС-БУД", м. Тернопіль
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Тернопільської обласної кооперативно-державної асоціації по агропромисловому будівництву " Облагробуд", м. Тернопіль
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-3: Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м. Тернопіль
За участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_3, головний спеціаліст відділу захисту населення та координації дій, доручення без номеру від 10.09.09р.;
відповідача-1: не зявився;
відповідача-2: не зявився;
відповідача-3: не зявився;
третіх осіб: не зявився.
Учасникам судового процесу, котрі зявилися в судове засідання, розяснено права та обовязки сторін у відповідності до приписів ст.ст. 20, 22, 26, 811 ГПК України.
За відсутності відповідного клопотання фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Позивач Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, м. Тернопіль звернувся до господарського суду Тернопільської області 27.05.2009р. з позовом до Білецької сільської ради, с. Біла Тернопільського району Тернопільської області та Тернопільського районного госпрозрахункового бюро технічної інвентаризації, м. Тернопіль; за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ТОВ “Міжгосподарська пересувна механізована колона №22”, с. Біла Тернопільського району Тернопільської області, в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №55 від 15.05.2001р. в частині оформлення права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), що знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною №22;
- скасувати свідоцтво про право власності в частині визнання права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною №22, виданого 24 травня 2001 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради №55 від 15.05.2001 р.;
- визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради №73 від 29.10.2002 р. в частині оформлення права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), що знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за ТОВ “МПМК-22”; - скасувати свідоцтво про право власності в частині визнання права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище) за ТОВ “МПМК-22”, видане 25 листопада 2002 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради №73 від 29.10.2002 р.;
- визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради №122 від 20.10.2003 р. в частині оформлення права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), що знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за ТОВ “МПМК-22”;
- скасувати свідоцтво про право власності в частині визнання права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище) за ТОВ “МПМК-22”, видане 29 жовтня 2003 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради №122 від 20.10.2003 р.;
- зобов'язати Тернопільське районне госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації скасувати державну реєстрацію права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), що знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за ТОВ “МПМК-22”.
Позов обґрунтовується копією рішень Білецької сільської ради №55 від 15.05.2001 р.; № 73 від 29.10.2002р.; №122 від 20.10.2003р.; копією свідоцтв про право власності від 24.05.2001 р.; від 25.11.2002р.; від 29.10.2003 р.; копією облікової картки захисної споруди цивільної оборони (бомбосховище); копією листа № 03-3199/24 від 13.03.2008 р.; копією листа про ознайомлення з матеріалами кримінальної справи; копією Статуту “МПМК-22”; копією Статуту “Облагробуд”; копією постанови №10 від 15.02.2002 р.; копією протоколів зборів “МПМК-22”; копією постанови “Облагробуд” №1 від 15.02.1995 р.; копією акту про стан захисної споруди; копією установчого договору ТОВ “МПМК-22”, іншими матеріалами.
Судове засідання, призначене вперше на 16.06.09р., неодноразово відкладалося в порядку ст. 77 ГПК України, востаннє на 24 вересня 2009 р. у зв'язку з неявкою представників відповідачів та неподанням ними витребуваних судом документів.
Ухвалою від 14.07.09р. судом в порядку ст.ст. 24, 27 ГПК України залучено до участі в справі Тернопільську обласну кооперативно-державну асоціацію по агропромисловому будівництву " Облагробуд", м. Тернопіль в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача та змінено процесуальне становище ПП "МАРС-БУД" (правонаступника прав та обов"язків ТОВ "МПМК-22") з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на відповідача-3 у справі.
Окрім того, згідно ухвали суду від 10.09.2009р. судом в порядку ст.ст. 24, 27 ГПК України залучено до участі в справі Субєкта підприємницької діяльності фізичну особу-підприємця ОСОБА_2, АДРЕСА_1 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-3.
У судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві. Вказує, що захисна споруда цивільної оборони (бомбосховище) збудована за рахунок централізованих коштів асоціації Облагробуду, про що свідчить довідка № 27/4-22 від 01.02.2004 р., долучена до матеріалів справи. Бомбосховище належало АТП-1900 Тернопільського облміжколгоспбуду та не передавалося до статутного фонду МПМК-22, не передавалося у власність МПМК-№22, а лише знаходилося на його балансі, не було включено в перелік майна, що підлягає приватизації. Такі доводи позивач підтверджує довідкою Облагробуду № 27/29 від 15.06.06 р., листом від 14.04.05р. №150 та обліковою карткою укриття № 72068 від 29.12.85 р. Зазначає, що функції контролю за збереженням об'єкту цивільної оборони, належать Управлінню з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи згідно вимог Закону України «Про цивільну оборону України», Закону України «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру»та Положення про Управління.
Відповідач-1 в судові засідання жодного разу не з'явився, витребуваних документів не представив, клопотань про відкладення судового засідання не заявив, причин неявки суду не повідомив, хоча був повідомлений про час та місце судового засідання належним чином, про що свідчить підпис уповноваженої особи на повідомленнях про вручення поштового відправлення (знаходяться в матеріалах справи).
Відповідач - 2 в судові засідання жодного разу не зявився, однак згідно поданих клопотань №813 від 25.06.09р. та № 1065 від 11.08.09 р. просив суд розгляд справи здійснювати без участі його представника та повідомив, що 7/50 частин адмінбудинку з виробничими будівлями і спорудами, в тому числі бомбосховище під літерою “З”, загальною площею 479,4 м. кв., 7/5 частин відмостки “І-ІІІ”, 1/3 частина огорожі “1-2”, АДРЕСА_3 в с. Біла зареєстровані за підприємцем ОСОБА_2 на підставі договору дарування, посвідченого приватним нотаріусом Тернопільського районного нотаріального округу ОСОБА_4 27.12.04р. за реєстром №9952.
Відповідач-3 в судове засідання 24.09.09р. не з'явився, клопотань про відкладення судового засідання не заявив, причин неявки суду не повідомив, хоча був повідомлений про час та місце судового засідання належним чином у встановленому законом порядку (повідомлення про вручення поштового відправлення №4602502573789).
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача в судове засідання 24.09.09р. не зявився. Згідно поданого клопотання №27/18 від 29.07.09р., зазначив, що обєкт цивільної оборони - бомбосховище збудовано за рахунок коштів структурного підрозділу Облагробуду Міжколгоспбуду. Пізніше даний обєкт було передано на баланс Товариству з обмеженою відповідальністю “Міжгосподарська пересувна механізована колона №22”. Однак, останнє відчужило об"єкт, уклавши договір дарування 27.12.04р. з суб"єктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_2, котрий посвідчено в нотаріальному порядку на 7/50 частин адмінбудинку за адресою: АДРЕСА_2
Суб"єкт підприємницької діяльності фізична особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, витребуваних документів не представив, клопотань про відкладення судового засідання не заявив, причин неявки суду не повідомив, хоча був повідомлений про час та місце судового засідання належним чином у встановленому законом порядку (повідомлення про вручення поштового відправлення №46025025710).
Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані та додатково представлені докази, заслухавши доводи представника позивача, судом встановлено:
Відповідно до статті 10 Закону України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" (№1809-ІІІ від 08.06.2000р.) одним із основних заходів у сфері захисту населення від надзвичайних ситуацій є укриття в захисних спорудах цивільної оборони (ЗСЦО).
Відповідно до Типового положення про управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2000 р. № 1386, Управління є органом управління відповідної територіальної підсистеми єдиної державної системи з питань запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, який утворено з метою забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільної оборони, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню цих ситуацій, реагування на них, а також забезпечення реалізації державної політики з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на відповідній території.
Основними завданнями Управління є реалізація державної політики у сфері цивільної оборони, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання цим ситуаціям та реагування на них, ліквідації їх наслідків.
На Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, як спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, покладено завдання здійснення методичного керівництва та контролю за створенням і утриманням фонду ЗСЦО (постанова Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 р. № 1539 "Про затвердження Положення про Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи").
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено форму актів, які приймаються радою, порядок прийняття нею актів, а також встановлено презумпцію правомірності актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування через вказівку, що такі акти з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України можуть бути визнані незаконними в судовому порядку.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Предметом позову в даній справі є визнання недійсними та скасування індивідуально-правових актів - рішень виконкому Білецької сільської ради № 55 від 15.05.2001р. в частині оформлення права власності на бомбосховище в с. Біла, вул.. Сагайдачного, 2 за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною, рішень № 73 від 29.10.2002р., № 122 від 20.10.2003р. в частині оформлення права власності на бомбосховище в с. Біла, вул. Сагайдачного, 2 за ТОВ "МПМК-22".
З урахуванням вищенаведених обставин, виходячи із субєктного складу учасників процесу, суд вважає, що даний спір є підсудним господарському суду.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до рішення № 55 від 15.05.2001 виконавчим комітетом Білецької сільської ради вирішено оформити право власності на адмінбудинок, склад-млин, гараж-цех, склад, розчинний вузол, майстерню, вбиральню, бомбосховище в с. Біла вул.. Сагайдачного, 2 за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22. Дане рішення прийнято за результатами розгляду представлених Тернопільським БТІ матеріалів та згідно Інструкції "Про порядок реєстрації прав власності на обєкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб".
У відповідності до Інструкції "Про порядок реєстрації прав власності на обєкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб", затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.1998р. (далі - Інструкція), оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами державної виконавчої влади, місцевого самоврядування фізичним особам на - новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта державної комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію;
- власникам спільних будівель, які на законних підставах зробили перебудову, прибудову, внаслідок чого змінились належні їм частки. У випадках, коли співвласники не згодні змінити частки добровільно - це питання вирішується в судовому порядку;
- членам житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, товариства або об'єднання, які повністю внесли свої пайові внески;
- фізичним особам, які у разі ліквідації підприємства, об'єднання, організації отримали у власність в установленому законодавством порядку нерухоме майно підприємства, об'єднання, організації, що ліквідується;
- фізичним особам, що вийшли зі складу засновників підприємства і за рішенням засновників (власників) отримали у власність об'єкт нерухомого майна, переданий їм за актом прийняття-передачі;
- інвесторам, які у встановленому законодавством України порядку отримали у власність об'єкти нерухомого майна або його частини, побудовані за їх кошти, за наявності відповідного рішення органу місцевої виконавчої влади, місцевого самоврядування, акта прийняття-передачі об'єкта (частини) інвестору;
- фізичним та юридичним особам, прийнятим у співзасновники підприємства, які внесли в статутний фонд цього підприємства об'єкт нерухомого майна; реабілітованим громадянам, яким повернуто у власність належні їм об'єкти нерухомого майна з представленням рішень комісій з реабілітації про повернення цього майна; у разі виділення окремого будинку зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше будинків (будівель);
- фізичним та юридичним особам при представленні договору про дольову участь у будівництві об'єкта нерухомого майна, акта про прийняття об'єкта в експлуатацію та акта прийняття-передачі цього об'єкта дольовику;
- фізичним та юридичним особам на підставі документів, встановлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна.
З наявних у справі матеріалів, на підставі яких було прийнято 15.05.2001р. спірне рішення, слідує, що жодного із перелічених у підпункті "а" пункту 4.1. ст. 4 Інструкції документів, МПМК-22 для оформлення права власності на нерухоме майно, зокрема бомбосховище, виконкому сільської ради не надавало.
В силу положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, виконком Білецької сільської ради, сільська рада, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому, маючи повноваження на оформлення права власності на нерухоме майно, органи місцевого самоврядування повинні діяти у межах, спосіб та порядку, передбачених як Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", так і, на час прийняття рішення № 55 від15.05.2001р., Інструкцією "Про порядок реєстрації прав власності на обєкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб".
Проте, органом місцевого самоврядування було вирішено оформити право власності на спірний обєкт без дослідження підстав набуття права власності на майно чи внесення його до статутного фонду МПМК-22, у звязку з чим суд враховує наступне.
У відповідності до п. 1.2 Статуту організації, що входить до складу обласної асоціації по агропромисловому будівництву "Облагробуд" МПМК-22, зареєстрованого виконавчим комітетом Тернопільської районної ради народних депутатів від 01.12.1991, МПМК-22 створена на добровільних засадах за рішенням установчих зборів господарства пайовиків і трудових колективів-засновників на базі ліквідованого районного кооперативно-державного будівельно-монтажного обєднання (райагробуд) і є правонаступником його майна , коштів, кредиторських, дебіторських, договірних і інших зобовязань.
Пунктами 5.1, 5.2, 5.3 Статуту визначено, що виробничо-господарська діяльність організації базується на централізованому виконанні функцій по виконанню державних замовлень на будівництво і реконструкцію обєктів агропромислового комплексу. Всі взаємовідносини із партнерами, замовниками і організаціями, які не є господарствами-учасниками, ґрунтуються лише на підставі укладених договорів. Основними джерелами створення майна і грошових коштів є здійснення виробничо-господарської діяльності, реалізація виробленої продукції, надання послуг. Майно і кошти організації створюються за рахунок пайових внесків засновників. Закріплені за організацією основні засоби та оборотні кошти створюють її статутний фонд, розмір якого відображається в балансі організації. Сума дольової участі господарств учасників відображається на їх балансах.
Разом з тим, як видно з п. 1.4 Статуту, організація може засновуватися на колективній, кооперативній, акціонерній власності. Вона здійснює на початках оперативного управління право володіння, користування і розпорядження закріпленим за нею майном, що належить на праві загальної власності господарствам учасникам.
Отже, з Статуту МПМК-22 слідує, що дана юридична особа могла розпоряджатися майном лише у межах своєї спеціальної правоздатності, а оскільки організація не є суб'єктом права власності, тому не вправі розпоряджатися належним майном в цілому, оскільки це означало б, по суті, ліквідацію спільної власності.
Як видно з матеріалів справи та підтверджено представником Тернопільської обласної кооперативно-державної асоціації по агропромисловому будівництву "Облагробуд", в судовому засіданні, захисна споруда цивільної оборони (укриття) в с. Біла збудована за централізовані кооперативні кошти колишнього "Укрміжкомунгоспу" і передано на баланс автотранспортному підприємству № 1900, в звязку з ліквідацією якого, наказом № 7 від 07.01.1987 р. п.5, територія, приміщення, споруди, а також пункт управління передані на баланс МПМК-22. Архівні документи колишнього Облміжкомунгоспу, зокрема акт державної комісії по завершенню будівництва пункту управління в с. Біла не збереглися. При створенні на базі МПМК-22 товариства з обмеженою відповідальністю даний обєкт не був включений до статутного фонду товариства.
Конституція України визначає, що виключно законами України визначається правовий режим власності (ст. 92 Конституції України).
Закон визначає способи набуття майна тими чи іншими особами у власність. Майно, набуте особою за вказаними у законі підставами, вважається належним цій особі. Майно може належати лише власнику, який має право володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном, а також вимагати від інших осіб, аби ті не перешкоджали йому у здійсненні його права.
Функція інституту права власності полягає не лише у закріпленні приналежності майна за конкретним субєктом, але у визначенні змісту та обсягу наданих власнику правомочностей по використанню належним йому майном. Для того, аби власник міг реально користуватися належними йому правомочностями, необхідно забезпечити їх реальне здійснення. Тому право власності включає норми, що гарантують здійснення даних правомочностей.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).
Позатим, матеріалами справи не підтверджується факт передачі відповідачу-3 (на момент прийняття спірного рішення сільською радою МПМК-22) спірного майна у власність, оскільки захисна споруда цивільної оборони (бомбосховище) передана на баланс МПМК-22 у звязку з ліквідацією автотранспортного підприємства -1900, на балансі якого вона перебувала, що, в свою чергу, не може бути підставою згідно чинного законодавства для набуття права власності на даний обєкт юридичною особою, відтак, наведені обставини свідчать про відсутність права власності у МПМК 22 на спірний обєкт.
Суд вважає, що перебування майна на балансі МПМК-22 не встановлює факту знаходження такого майна у власності, оскільки баланс підприємства є лише формою бухгалтерського обліку, визначення складу та вартості майна, обсягу фінансових зобовязань на певну дату.
Основним з критеріїв визначення законності володіння майном і відображення його на балансі підприємства є джерела фінансування, передача підприємству у володіння такого майна безпосередньо власником (уповноваженим органом) чи підприємством, яке володіє майном на праві повного господарського відання.
Проте, матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження правомірності набуття відповідачем -3 майна у власність, адже факт перебування майна, у тому числі приміщень, споруд, будинків, на балансі підприємства (організації) не є безспірною ознакою його права власності.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що спірне рішення № 55 від 15.05.2001р. в частині оформлення права власності на бомбосховище, котре знаходиться в с. Біла Тернопільського району Тернопільської області, вул. Сагайдачного, 2 за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22 прийнято відповідачем-1 з порушенням чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню з моменту його прийняття.
Разом з тим, враховуючи, що рішення виконкому Білецької сільської ради № 55 від 15.05.2001р. в частині оформлення за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22, права власності на бомбосховище є незаконним з моменту його прийняття, відтак, незаконним з моменту його видачі, тобто з 24.05.2001р., є свідоцтво про право власності як правовстановлюючий документ, в частині визнання права власності за МПМК -22 на бомбосховище.
У відповідності до Постанови ради Тернопільської обласної кооперативно-державної асоціації по агропромисловому будівництву "Облагробуд" № 1 від 15.02.1995р., виконавчій дирекції Асоціації "Облагробуд" делеговано право управління кооперативним майном, створеним за рахунок централізованих фондів асоціації, у звязку з чим постановлено виконавчій дирекції асоціації "Облагробуд" виступити в процесі приватизації співзасновником організацій та підприємств, кооперативна частка майна яких створена за рахунок централізованих фондів Облагробуду, в тому числі МПМК-22, з внеском, що дорівнює кооперативній частці майна, створеного за рахунок централізованих фондів.
З матеріалів справи вбачається, що згідно пункту 1.1. Статуту, ТОВ "МПМК-22" є правонаступником міжгосподарської пересувної механізованої колони № 22 й утворено шляхом об'єднання часток членів трудового колективу МПМК-22, виділених (персоніфікованих) працівникам колони, в процесі приватизації майна міжгосподарських організацій.
Даний факт підтверджується Статутом та Установчим договором ТОВ МПМК-22", постановами Тернопільської обласної кооперативно-державної асоціації по агропромисловому будівництву "Облагробуд" №1 від 15.02.1995 р. та №10 від 15.02.2002 р., протоколом комісії Облагробуду і МПМК-22 від 31.01.1996 р; протоколами загальних зборів колективу МПМК-22 № 1 від 10.07.2002 року та № 2 від 29.07.2002 р., довідкою асоціації Облагробуду від 18.10.2002 р. та листом 14.04.2005 р., довідкою Головного управління сільського господарства і продовольства Тернопільської обласної державної адміністрації від 15.06.2004 р., довідкою про наслідки перевірки правильності (законності) проведення паювання майна колективної власності та визначення пайового фонду МПМК-22, складеною 19.07.2004 р. Управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області.
Позивач стверджує, і це випливає з матеріалів справи, ТОВ "МПМК-22" створено на внесках Міжколгоспбуду. При цьому, державного майна при створенні товариства в ньому не було і на даний час немає. Частка Тернопільської обласної кооперативно-державної асоціації по агропромисловому будівництву "Облагробуд" в майні товариства становить 37,7 % трудового колективу - 62, 3 %, що випливає з довідок, виданих Асоціацією Облагробуду № 26/5-98 від 01.04.2002 р. та № 212 від 30.06.2005 р.
З постанови ради Асоціації Облагробуду "Про розмежування майнового комплексу Тернопільської МПМК-22" № 10 від 15.02.2002 р., яка знаходиться у матеріалах справи, і якою визначено Перелік майна, яке передано на баланс Асоціації "Облагробуд", вбачається, що приміщення бомбосховища (укриття) у Переліку відсутнє.
У відповідності до п. 4.1 розділу 4 Установчого договору про створення та діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю "МПМК-22" володіло Статутним фондом в розмірі 399460 грн. із розподілом часток кожного учасника в статутному фонді. До основних засобів, які входили до Статутного фонду товариства, згідно списку, підписаного директором Волянюком В.І. та головним бухгалтером увійшли: ангар для автомашин вартістю 120000грн., пристройка водогріву -2332 грн, адмінбудинок 122968 грн., вагон-домік 2804 грн, вагон КСО 3320 грн., склад матеріалів 78000 грн., гараж 41994 грн., трансформаторна підстанція 3450 грн., камаз 53102 - 8419 грн., камаз 53212 10000грн., автокран ЗІЛ-КС 2853, прицеп 1658 грн., МАЗ-5334 1667 грн. всього на суму 399465 грн..
Таким чином, приміщення бомбосховища до статутного фонду ТОВ "МПМК-22" не ввійшло, а відтак, не входило воно і до майна МПМК-22, що було виділено (персоніфіковано) між членами трудового колективу МПМК-22.
Відповідно до п.п. 5.1, 5.3 Статуту ТОВ "МПМК-22", товариство є власником майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність, продукції, набутої товариством в результаті господарської діяльності, одержаних доходів, іншого майна, набутого на підставах не заборонених законом. Джерелами формування майна товариства є: майно і грошові кошти, передані учасникам товариства, доходи, одержані в результаті господарської діяльності, доходи від цінних паперів та корпоративних прав; кредити банків та інших фінансових установ; безвідплатні внески організацій та громадян; асигнування державного та місцевих бюджетів; доходи від випуску та розміщення цінних паперів. Решта майна, що залишилася після передачі асоціації, розподіляється між членами трудового колективу.
Отже, до складу майна, що підлягало розпаюванню, ввійшло приміщення бомбосховища, яке при створенні ТзОВ "МПМК-22" передане на його баланс.
Згідно з ст. 12 Закону України "Про господарські товариства", товариство є власником майна, зокрема переданого йому засновниками і учасниками у власність. Однак матеріалами справи спростовується факт передаі учасниками(членами трудового колективу МПМК 22) у власність Товариству спірного приміщення бомбосховища, оскільки даний обєкт не увійшов до майна, персоніфікованого між членами трудового колективу, про що свідчать п.п. 4.1, 4.2 Установчого договору Товариства та вбачається із Переліку основних засобів, що входять до статутного фонду.
Даний факт підтверджено і Тернопільською обласною кооперативно-державною асоціацією по агропромисловому будівництву "Облагробуд", яка стверджує, що при створенні на базі МПМК-22 товариства з обмеженою відповідальністю, даний обєкт не був включений до статутного фонду товариства, довідкою про наслідки перевірки правильності (законності) проведення паювання майна колективної власності та визначення пайового фонду МПМК - 22, складеною 19.07.2004 р. Управлінням СБ України в Тернопільській області, листом відповіддю "Облагробуд" начальнику Тернопільського МРВ УСБУ № 150 від 14.04.2005р., згідно якого обєкт цивільної оборони до статутного фонду для розпаювання не включався і знаходиться на балансі ТОВ "МПМК-22".
Встановлені судом обставини спростовують твердження, що захисна споруда цивільної оборони ввійшла до переліку майна, що було розпайоване між членами трудового колективу Тернопільської міжгосподарської пересувної механізованої колони № 22, шляхом об'єднання часток яких створено ТОВ "МПМК-22", а відтак даний обєкт не може вважатися власністю товариства, набутою в результаті передачі засновниками та учасниками товариству.
Отже, як випливає із зібраних по справі доказів та не заперечено належним чином відповідачем-1, спірне майно не передавалось ТОВ “МПМК-22" його засновниками (учасниками) та не було придбано товариством іншим шляхом, а відтак, рішення № 73 від 29.10.2002 р. виконавчого комітету Білецької сільської ради, яким вирішено оформити право власності на майно за ТОВ "МПМК-22" у звязку з реорганізацією міжгосподарської пересувної механізованої колони № 22 у ТОВ "МПМК-22" в частині оформлення права власності на бомбосховище, є незаконним, відповідно і свідоцтво на право власності від 25.11.2002р., як правовстановлюючий документ, в частині визнання права власності за ТОВ "МПМК -22" на бомбосховище, підлягає скасуванню.
Рішенням № 122 від 20.10.2003р. виконавчого комітету Білецької сільської ради «Про оформлення права власності на адмінбудинок з виробничими будівлями і спорудами»вирішено оформити право власності на адмінбудинок з надвірними будовами і спорудами, які знаходяться в ОСОБА_3 за ТОВ "МПМК-22"- 4/5; за приватним підприємцем ОСОБА_6 1/5.
Оформлення прав власності на об'єкти нерухомого майна з видачею свідоцтва, в силу положень ст. 6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року № 6/5 із змінами, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 28 січня 2003 року № 141/2003, провадиться з видачею свідоцтва про право власності, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування у випадках, визначених підпунктом "а" пункту 6.1 ст. 6 Тимчасового положення, зокрема:
- юридичним особам у разі внесення до статутного фонду об'єктів нерухомого майна їх засновниками; фізичним особам та юридичним особам, які в разі ліквідації (реорганізації) підприємства, об'єднання, організації отримали у власність у встановленому законодавством порядку нерухоме майно підприємства, об'єднання, організації, що ліквідовується; у разі виділення окремого будинку зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше будинків (будівель); фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна, крім правовстановлюючих документів, передбачених у додатку 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Крім того, державну реєстрацію прав власності, тобто внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, здійснюють, згідно п. 1.4. Тимчасового положення, БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлюючих документів коштом особи, що звернулася до БТІ.
Як стверджує позивач та вбачається з матеріалів справи жодного із перелічених у підпункті "а" пункту 6.1. ст. 6 Тимчасового положення документів, Товариство з обмеженою відповідальністю "МПМК-22" для оформлення права власності на нерухоме майно, виконкому не подавало.
Таким чином, приймаючи спірне рішення № 122 виконком Білецької сільської ради діяв з порушенням вимог закону (ст. 19 Конституції України, ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", норм Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно).
Враховуючи викладене та беручи до уваги, що матеріалами справи не підтверджено підстави виникнення та факт набуття права власності на захисну споруду цивільної оборони у ТОВ "МПМК-22", а встановлено лише факт перебування даного обєкта на балансі Товариства, суд вважає правомірними позовні вимоги позивача в частині скасування рішення № 122 від 20.10.2003р. про оформлення права власності за ТОВ "МПМК-22" на бомбосховище в с. Біла АДРЕСА_3 та свідоцтва на право власності, виданого на підставі даного рішення, від 29.10.2003р. в частині визнання за ТОВ "МПМК-22" права власності на бомбосховище правомірними.
Разом з тим, даючи правову оцінку позовним вимогам щодо зобов'язання Тернопільське районне госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації скасувати державну реєстрацію права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за ТОВ “МПМК-22”, господарський суд не знаходить правових підстав для задоволення даних вимог, виходячи з такого.
Згідно додатку 1 до пункту 2.1 «Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно», затвердженого наказом Міністерства Юстиції України від 07.02.02р. №7/5, для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.
Як свідчать матеріали справи, зокрема листи відповідача-2 №714 від 09.06.09р., №813 від 25.06.09р. та № 1065 від 11.08.09 р., 7/50 частин адмінбудинку з виробничими будівлями і спорудами, а саме бомбосховище за літерою “З”, загальною площею 479,4 м. кв., 7/5 частин відмостки “І-ІІІ”, 1/3 частина огорожі “1-2”, АДРЕСА_4 зареєстровані за підприємцем ОСОБА_2 на підставі договору дарування посвідченого приватним нотаріусом Тернопільського районного нотаріального округу ОСОБА_4 27.12.04р. за реєстром №9952. Наведене підтверджується також наданим позивачем договором дарування від 27.12.2004р., реєстраційним посвідченням №24, виданим Тернопільським районним госпрозрахунковим БТІ 30.12.2004р.
Правомірність укладення договору дарування посвідченого приватним нотаріусом Тернопільського районного нотаріального округу ОСОБА_4 27.12.04р. за реєстром №9952 є предметом судового дослідження у справі №14/35-646 (6/137-1938), провадження у якій станом на 24.09.2009р. зупинено.
Між тим, матеріалами справи підтверджується, що станом на 24.09.09р. право власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області зареєстровано Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації за Субєктом підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2.
У звязку з наведеним, вимога позивача про зобовязання БТІ скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (7/50 частин адмінбудинку з виробничими будівлями і спорудами: бомбосховище за літерою “З”, загальною площею 479,4 м. кв., 7/5 частин відмостки “І-ІІІ”, 1/3 частина огорожі “1-2”, яке знаходиться АДРЕСА_3 у с. Біла Тернопільського району Тернопільської області) за Товариством з обмеженою відповідальністю “МПМК-22”, не підлягає до задоволення, оскільки як встановлено судом, дане нерухоме майно зареєстровано за іншим субєктом господарювання.
Згідно вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, дають підстави для висновку, що відповідач-1, прийнявши спірні рішення, діяв всупереч вимог чинного законодавства України.
Згідно довідки Головного управління статистики у Тернопільській області №31-1006 від 24.09.09р. виконавчий комітет Білецької сільської ради не значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств організацій та установ України як юридична особа, а тому позивачем правомірно заявлено позов до Білецької сільської ради, котра згідно даних довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.07.09р. наділена статусом юридичної особи та, у звязку з цим, має необхідний обсяг цивільної правоздатності.
При таких обставинах справи, суд задовольняє позовні вимоги частково та скасовує:
- рішення Білецької сільської ради № 55 від 15.05.2001р. в частині оформлення права власності на бомбосховище в с. Біла, вул. Сагайдачного, 2 за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22, та свідоцтво на право власності від 24.05.2001р. в частині визнання права власності на бомбосховище за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22;-
- рішення Білецької сільської ради № 73 від 29.10.2002р. в частині оформлення права власності за ТОВ "МПМК-22" на бомбосховище та свідоцтво на право власності від 25.11.2002р., як правовстановлюючий документ, в частині визнання права власності за ТОВ "МПМК -22" на бомбосховище;
- рішення Білецької сільської ради № 122 від 20.10.2003р. про оформлення права власності за ТОВ "МПМК-22" на бомбосховище в с. Біла АДРЕСА_3 та свідоцтва на право власності, виданого на підставі даного рішення, від 29.10.2003р. в частині визнання за ТОВ "МПМК-22" права власності на бомбосховище як такі, що прийняті з порушенням вимог закону.
В силу вимог ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються судом на відповідача-1 у справі.
У судовому засіданні 24.09.2009р. за згодою представника позивача оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду відповідно до ст. 85 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 19, 124 Конституції України, ст. 6 Закону України "Про судоустрій України", Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 1, 42-47, 12, 20, 22, 27, 33, 34, 43, 44, 49, 811, 82, 84, 85, 116, 117 ГПК України, господарський суд ,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 55 від 15 травня 2001р. в частині оформлення права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за Тернопільською кооперативно - державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22.
3. Скасувати свідоцтво про право власності в частині визнання права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району, Тернопільської області, за Тернопільською кооперативно - державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22, виданого 24 травня 2001 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 55 від 15 травня 2001 року.
4. Скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 73 від 29 жовтня 2002 р. в частині оформлення права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за TOB "МПМК-22".
5. Скасувати свідоцтво про право власності в частині визнання права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за TOB "МПМК-22", виданого 25 листопада 2002 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 73 від 29 жовтня 2002 року.
6. Скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 122 від 20 жовтня 2003 року в частині оформлення права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яка знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за TOB "МПМК-22".
7. Скасувати свідоцтво про право власності в частині визнання права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за TOB "МПМК-22", виданого 29 жовтня 2003 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 122 від 20 жовтня 2003 року.
8. В решті позову відмовити.
9. Стягнути з Білецької сільської ради, с. Біла Тернопільського району Тернопільської області, вул. Гетьмана Мазепи, 27, ідент. код 14029160, 397,50 грн. судових витрат на користь Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, м. Тернопіль, вул. Родини Барвінських, 10, ідент. код 14373153.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор - апеляційне подання, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішенця «_07 _»_жовтня__ 2009 р. через місцевий господарський суд.
Суддя