Постанова № 5525866, 22.07.2009, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
22.07.2009
Номер справи
6/210а/5а
Номер документу
5525866
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.07.2009 № 6/210а/5а

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Смірнової Л.Г.

суддів: Тищенко О.В.

Калатай Н.Ф.

при секретарі: Камінська Т.О.

За участю представників:

від позивача -Сагайдак О.В.представник за дов. б/н від 15.12.2008 року

від відповідача - не зявились

від третіх осіб: 1) не зявились

2) не зявились

3) не зявились

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватне підприємство "Юридична фірма "Олександра"

на рішення Господарського суду м.Києва від 01.04.2009

у справі № 6/210а/5а (суддя Блохiна Ж.В.)

за позовом Приватне підприємство "Юридична фірма "Олександра"

до Максимівська сільська рада

третя особа позивача

третя особа відповідача ОСОБА_3

ОСОБА_4

Управління Держкомзему у Козелецькому районі Чернігівської області

про скасування рішень; визнання рішення чинним і таким, що відповідає діючому законодавству; зобов"язання утриматись від прийняття певних рішень

СУТЬ СПОРУ ТА СКАРГИ:

На розгляд господарського суду Чернігівської області передані вимоги Приватного підприємства "Юридична фірма "Олександра" (далі-позивач) до Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (далі-відповідач), про:

-скасування рішення 18 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про відміну рішення одинадцятої сесії пятого скликання від 11.07.2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 19.09.2008 року;

-скасування рішення 17 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” від 23.07.2008 року;

-визнання рішення 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 11.07.2007 року чинним і таким, що відповідає діючому законодавству України;

-зобовязання Максимівську сільську раду Козелецького району Чернігівської області утриматись від прийняття рішень по скасуванню, відміні або зміні рішень 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 11.07.2007 року.

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 13.01.2009 року у справі №6/210а/5а залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 19.03.2009 року у справі №6/210а/5а залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління Держкомзему у Козелецькому районі Чернігівської області.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 01.04.2009 року у справі №6/210а/5а позов задоволено частково. Скасовано рішення 18 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про відміну рішення одинадцятої сесії пятого скликання від 11.07.2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 19.09.2008 року. Скасовано рішення 17 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” від 23.07.2008 року. В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив рішення господарського суду Чернігівської області від 01.04.2009 року у справі №6/210а/5а в частині відмови в задоволенні вимог про визнання рішення 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 11.07.2007 року чинним і таким, що відповідає діючому законодавству України; про зобовязання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області утриматись від прийняття рішень по скасуванню, відміні або зміні рішень 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 11.07.2007 року скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Обґрунтовуючи свою апеляційну скаргу, позивач посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, зокрема п. 3 ч. 1 ст. 84 Господарського процесуального кодексу України. Скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не вказує конкретних нормативно-правових актів із застосуванням відповідних норм чинного законодавства, які передбачають виключний перелік способів захисту прав та інтересів, які в судовому процесі мають право реалізувати особи.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 29.04.2009 року апеляційну скаргу позивача було прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні 13.05.2009 року.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив рішення господарського суду Чернігівської області від 01.04.2009 року у справі №6/210а/5а скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Обґрунтовуючи свою апеляційну скаргу, відповідач посилається на порушення господарським судом Чернігівської області норм матеріального та процесуального права. Зокрема відповідач зазначив, що господарський суд Чернігівської області помилково визначив, що директором ПП “Юридична фірма “Олександра” у порядку, встановленому Земельним кодексом України, була подана до Максимівської сільської ради заява щодо надання в довгострокову оренду підприємству земельної ділянки 2,5 га, оскільки ПП “Юридична фірма “Олександра” не подавала разом з заявою матеріали, передбачені ч. 15 ст. 151 Земельного кодексу України документи, що обґрунтовують розмір земельної ділянки, її призначення та місце розташування. Крім цього, скаржник зазначає, що позивач помилково застосовує положення норм чинного законодавства України, щодо не можливості органу місцевого самоврядування скасовувати власні рішення. На думку відповідача, судова практика інших країн, а саме посилання господарського суду Чернігівської області на рішення Європейського суду з прав людини від 24.06.2003 року “Stretch проти Обєднаного Королівства Великобританії і Північної Ірландії” не є частиною національного законодавства України та не може застосовуватись.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 29.04.2009 року апеляційну скаргу відповідача було прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні 13.05.2009 року.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України у звязку з незявленням у судове засідання 13.05.2009 року представників відповідача та третіх осіб, а також зважаючи на клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, колегією суддів ухвалою від 13.05.2009 року розгляд справи було відкладено на 03.06.2009 року.

13.05.2009 року представником позивача у судовому засіданні було заявлено усне клопотання про залучення до матеріалів справи відзиву на апеляційну скаргу, в якому він просив апеляційну скаргу Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області залишити без задоволення.

29.05.2009 року поштою до відділу документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду надійшло клопотання від Управління Держкомзему у Козелецькому районі Чернігівської області, в якому зазначається, що третя особа буде згодна з прийнятим відповідно до чинного законодавства судовим рішенням по даній справі та просить розглядати справу за відсутністю повноваженого представника третьої особи.

Розпорядженням голови Київського апеляційного господарського суду №01-23/1/5 від 01.06.2009 у звязку з виробничою необхідністю - перебуванням судді Смірнової Л.Г. у відпустці та зайнятістю судді Коротун О.М. при розгляді інших справ розгляд апеляційних скарг у справі №6/210а/5а було доручено колегії суддів у складі: головуючий суддя - Тищенко О.В, судді Алданова С.О., Калатай Н.Ф. відповідно до приписів статті 46 Господарського процесуального кодексу України та статті 28 Закону України „Про судоустрій України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України у звязку з незявленням у судове засідання 03.06.2009 року представників відповідача, третьої особи-1, третьої особи-2 та з метою повного та всебічного розгляду справи, колегією суддів ухвалою від 03.06.2009 року розгляд справи було відкладено на 17.06.2009 року.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України у звязку з незявленням у судове засідання 17.06.2009 року представників відповідача, третьої особи-1, третьої особи-2, необхідністю направлення запиту до Управління Держкомзему у Козелецькому районі Чернігівської області про надання інформації, колегією суддів ухвалою від 17.06.2009 року розгляд справи було відкладено на 08.07.2009 року.

03.07.2009 року до відділу документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду від Управління Держкомзему у Козелецькому районі Чернігівської області надійшов лист-відповідь № 01-16/764 від 30.06.2009 року на запит № 02-11/736 від 17.06.2009 року.

Розпорядженням голови Київського апеляційного господарського суду №01-23/1/8 від 07.07.2009 в звязку з виробничою необхідністю - зайнятістю судді Калатай Н.Ф. при розгляді інших справ та з метою забезпечення дотримання вимог законодавства в частині додержання процесуальних строків, розгляд апеляційних скарг у справі №6/210а/5а було доручено колегії суддів у складі: головуючого судді - Смірнової Л.Г., суддів Алданової С.О., Тищенко О.В. відповідно до приписів статті 46 Господарського процесуального кодексу України та статті 28 Закону України „Про судоустрій України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України у звязку з незявленням у судове засідання 08.07.2009 року представників відповідача, третьої особи-1, третьої особи-2, наданням можливості представнику позивача ознайомитись з листом-відповіддю Управління Держкомзему у Козелецькому районі Чернігівської області № 01-16/764 від 30.06.2009 року, колегією суддів ухвалою від 08.07.2009 року розгляд справи було відкладено на 22.07.2009 року.

Розпорядженням голови Київського апеляційного господарського суду №01-23/1/6 від 21.07.2009 в звязку з виробничою необхідністю - перебуванням судді Алданової С.О у відпустці та з метою забезпечення дотримання вимог законодавства в частині додержання процесуальних строків, розгляд апеляційних скарг у справі №6/210а/5а було доручено колегії суддів у складі: головуючого судді - Смірнової Л.Г., суддів Тищенко О.В., Калатай Н.Ф. відповідно до приписів статті 46 Господарського процесуального кодексу України та статті 28 Закону України „Про судоустрій України.

Представник позивача в судовому засіданні апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримав в повному обсязі.

Представники відповідача, третьої особи-1, третьої особи-2, третьої особи-3 в судове засідання 22.07.2009 року не зявився, будучи належним чином повідомленим про час та місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги, тому колегія суддів вважає можливим розглянути справу в апеляційному порядку за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст.75 Господарського процесуального кодексу України та без участі представників відповідача, третьої особи-1, третьої особи-2, третьої особи-3.

Статтею 101 ГПК України встановлено, що в процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі та додатково поданими доказами повторно розглядає справу.

Дослідивши доводи апеляційних скарг, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши правильність застосування господарським судом Чернігівської області при прийнятті оскарженого рішення норм матеріального та процесуального права, Київський апеляційний господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

06.06.2007 року директор приватного підприємства „Юридична фірма „Олександра” подав до Максимівської сільської ради заяву з проханням розглянути на сесії сільської ради питання щодо надання в довгострокову оренду підприємству земельну ділянку площею 2,5 га в урочищі „Мельників ріг” для будівництва бази відпочинку та надати дозвіл на розробку проекту відведення.

Рішенням 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області від 11.07.2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди”: 1) надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки приватному підприємству „Юридична фірма „Олександра” в розмірі 2,5 га з земель резерву на умовах оренди в селі Максим для рекреаційного призначення; 2) „Технічну документацію подати на розгляд сесії”.

При прийнятті даного рішення сільська рада керувалась ст.ст. 124,118,123 Земельного кодексу України.

Також 11 сесією 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області прийнято рішення від 11.07.2007 року ”Про надання в оренду земельної ділянки ПП „Юридична фірма „Олександра”, яким: 1) надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки розміром 2,5 га з земель запасу в межах населеного пункту с. Максим ПП „Юридична фірма „Олександра” на умовах оренди для рекреаційного призначення; 2) „Технічну документацію подати на затвердження чергової сесії сільської ради”.

Рішенням 14 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради від 11.12.2007 року „Про відміну рішення 11 сесії пятого скликання від 11 липня 2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в кількості 2,5 га з земель запасу Максимівської сільської ради село Максим на умовах оренди”:

1) відмінено рішення 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області від 11.07.2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в кількості 2,5 га з земель запасу Максимівської сільської ради село Максим на умовах оренди приватній фірмі „Олександра”;

2) земельну ділянку переведено в землі запасу Максимівської сільської ради .

Підставою для прийняття такого рішення явилося те, що „дана фірма на протязі пяти місяців не зверталась і не займалась проектом відведення земельної ділянки та не виконала умови сесії сільської ради від 11 липня 2007 року”.

Пізніше, Рішенням 17 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” від 23.07.2008 року:

1) надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,75 га в селі Максим з земель запасу в урочищі „Мельників ріг” ОСОБА_3;

2) надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,75 га в селі Максим з земель запасу в урочищі „Мельників ріг” ОСОБА_4.

Дане рішення Максимівською сільрадою прийнято за результатами розгляду заяв вищевказаних громадян та на підставі ст. 12,118,120, 121 Земельного кодексу України.

Рішенням 18 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області від 19.08.2008 року „Про протест прокурора в Козелецькому районі на рішення Максимівської сільської ради” скасовано рішення 14 сесії 5 скликання „Про відміну рішення 11 сесії пятого скликання від 11 липня 2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в кількості 2,5 га з земель запасу Максимівської сільської ради, с. Максим на умовах оренди Юридичній фірмі „Олександра”.

Одночасно рішенням 18 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області від 19.08.2008 року „Про відміну рішення одинадцятої сесії пятого скликання від 11.07.2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” відмінено рішення одинадцятої сесії пятого скликання від 11.07.2007р. „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди”.

Підставою для прийняття сесією Максимівської сільської ради такого рішення є те, що відмінене рішення було прийнято „без врахування ст. 151 (п. 1,5,7 за відсутності матеріалів погодження місця розташування обєкта), ст. 124 Земельного кодексу України та в постановчій частині вищевказаного рішення сесії невірно вказана класифікація земель ( в постановчій частині рішення сесії сказано, що земельна ділянка відводиться за рахунок земель резервного фонду, а відповідно земельно-облікових даних по Максимівській с.р. землі резервного фонду на території с. Максим відсутні), з метою приведення власних рішень у відповідність до вимог діючого земельного законодавства”.

Колегія суддів вважає, що господарський суд Чернігівської області дійшов правомірного висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до пункту 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

В матеріалах справи міститься лист від 25.03.2009 року №01-16/315 про те, що земельна ділянка, яка розташована в урочищі „Мельників Ріг”, відноситься до категорії земель землі сільськогосподарського призначення. Відповідно земельно-облікових даних (державна статистична звітність) за формою 6-зем земельна ділянка площею 2,5 га обліковується в рядку 12.3 „Землі, не надані у власність або постійне користування в межах населеного пункту”, а саме як землі Максимівської сільської ради.

Оскільки земельна ділянка площею 2,5 га розташована в с. Максим Максимівської сільської ради, в межах населеного пункту, як зазначено у ф. 6-зем, то в силу п.12 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження нею здійснює Максимівська сільська рада (відповідач у справі).

Порядок передачі земельних ділянок в оренду регулюється ст. 124 Земельного кодексу, згідно якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Також в даній статті передбачено, що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено, зокрема, що:

- умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.2);

- юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради (ч. 3);

- до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування (ч.4);

- відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки (ч.5);

- відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. (ч.9).

Відповідно до ч. 15 ст. 151 Земельного кодексу України, на яку є посилання у ч. 4 ст. 123 цього кодексу, матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається.

Як зазначено вище, Рішенням 14 сесії 5 скликання Міксимівської сільської ради від 11.12.2007 року „Про відміну рішення 11 сесії пятого скликання від 11 липня 2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в кількості 2,5 га з земель запасу Максимівської сільської ради село Максим на умовах оренди”:1) відмінено рішення 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради від 11.07.2007р. „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в кількості 2,5 га з земель запасу Максимівської сільської ради село Максим на умовах оренди приватній фірмі „Олександра”;2) земельну ділянку переведено в землі запасу Максимівської сільської ради .

Підставою для прийняття такого рішення явилося те, що „дана фірма на протязі пяти місяців не зверталась і не займалась проектом відведення земельної ділянки та не виконала умови сесії сільської ради від 11 липня 2007р.”

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що така підстава для прийняття рішення про відміну рішення від 11.07.2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в кількості 2,5 га з земель запасу Максимівської сільської ради село Максим на умовах оренди приватній фірмі „Олександра” не відповідає фактичним обставинам, є неправомірною і суперечить ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, яка передбачає, що умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору.

Такий договір укладений між позивачем та приватним підприємством „Руслана” 21.07.2007 року, строк дії договору встановлений з 21.07.2007 року по 20.07.2008 року, при цьому термін проходження державних експертиз та реєстрацій технічної документації не входить до терміну дії договору.

Законодавством не визначено термін, протягом якого особа повинна подати на затвердження сесії ради проект відведення земельної ділянки. Також законодавством не віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин право на встановлення терміну на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Крім цього, колегія суддів вважає, що рішенням 18 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради від 19.08.2008 року „Про відміну рішення одинадцятої сесії пятого скликання від 11.07.2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 19.09.2008 року є таким, що прийнято з порушенням законодавства, поза межами повноважень органу місцевого самоврядування з наступних підстав.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Відповідно до ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, такі питання:

- скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень ( п.15);

- вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п.34).

Повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин визначені ст. 12 Земельного кодексу України, відповідно до якої до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно до частин 1, 2, 4, 10 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”:

- рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1);

- рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.2);

- „Рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності” (ч.4);

- „Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч.10).

Отже, враховуючи вищевикладене колегія суддів зазначає, що з аналізу норм Конституції України, Закон України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Земельного кодексу України вбачається, що орган місцевого самоврядування, в даному випадку Максимівська сільська рада, не мала повноважень на прийняття рішень про скасування попередньо прийнятих рішень.

Таким чином рішення 18 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про відміну рішення одинадцятої сесії пятого скликання від 11.07.2007р. „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 19.09.2008р. прийнято відповідачем з порушенням Конституції України, Закон України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Земельного кодексу України, а тому підлягає скасуванню.

Щодо рішення 17 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” від 23.07.2008 року, яким надано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,75 га кожна в селі Максим з земель запасу в урочищі „Мельників ріг” ОСОБА_3 та ОСОБА_4 колегія суддів зазначає наступне.

Колегією суддів апеляційної інстанції з метою повного та всебічного розгляду справи було здійснено запит до Управління Держкомзему у Козелець кому районі Чернігівської області щодо надання інформації:

1)Яку загальну площу земельної ділянки складає Урочище “Мельників ріг” на території села Максим Козелецького району Чернігівської області;

2)Чи співпадають точки координат земельної ділянки, які зазначаються у рішенні 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області від 11.07.2007 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди”, яким надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки приватному підприємству „Юридична фірма „Олександра” в розмірі 2,5 га з земель резерву на умовах оренди в селі Максим для рекреаційного призначення, з точками координат земельних ділянок, які зазначаються у рішенні 17 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” від 23.07.2008 року, яким надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,75 га в селі Максим з земель запасу в урочищі „Мельників ріг” ОСОБА_3, ОСОБА_4;

3)Чи виготовлювалась технічна документація щодо передачі в оренду земельної ділянки ПП „Юридична фірма „Олександра” (код 33943634);

4) Чи виготовлювалась технічна документація щодо передачі земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (згідно рішення 17 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області 23.07.2008 року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства”).

03.07.2009 року до відділу документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду від Управління Держкомзему у Козелецькому районі Чернігівської області надійшов лист-відповідь № 01-16/764 від 30.06.2009 року, в якому Управління Держкомзему у Козелецькому районі Чернігівської області повідомляє, що загальну площу земельної ділянки, що складає урочище “Мельників Ріг” на території Максимівської сільської ради надати не має можливості, так як облік земель в розрізі урочищ не ведеться.

Відповідно координат земельних ділянок, по яким прийняті рішення Максимівської сільської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення ПП “Юридична фірма “Олександра” в оренду для реакційного призначення гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_3 для відведення особистого селянського господарства йде накладення однієї ділянки на іншу орієнтовно на 40%. Викопіювання з планово-картографічного матеріалу додається.

Що стосується виготовлення технічної документації, ПП “Сінав” відповідно до Рішення 17 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради від 23.07.2008 року була проведена кадастрова зйомка земельних ділянок гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_3, але проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства не розроблявся по причині негативних висновків Чернігівської обласної інспекції по охороні памяток історії та культури. ПП “Юридична фірма “Олександра” також підготовлені матеріали відведення земельної ділянки в оренду площею 2,0618 га для рекреаційного призначення, розробник ПП “Руслана”, які знаходяться на стадії погодження.

Отже, рішення 17 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” від 23.07.2008 року, яким надано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,75 га кожна в селі Максим з земель запасу в урочищі „Мельників ріг” ОСОБА_3 та ОСОБА_4, порушує права позивача щодо вчинення певних дії, передбачених Земельних кодексом України, спрямованих на отримання земельної ділянки розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим в урочищі „Мельників ріг” на умовах оренди.

Крім того, матеріали справи містять дані про те, що відповідно до земельно-облікових даних за формою 6-зем земельна ділянка площею 2,5 га, що знаходиться в м. Максим в урочищі „Мельників Ріг”, межує з річкою Десна, яка класифікується як велика річка. У звязку з цим відповідно до п. „в” ч. 2 ст. 60 Земельного кодексу України мінімальний розмір прибережної захисної смуги р. Десна не може бути меншою ніж 100 метрів, а при певних обставинах вона подвоюється. Статтею 61 Земельного кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України №486 від 8 травня 1996 р., якою затверджено Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них, встановлюються обмеження у використанні земельних ділянок прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм та на островах, що не було враховано відповідачем при прийнятті вищевказаного рішення від 23.07.2008р.

За таких обставин, позовні вимоги в частині скасувати рішення 17 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” від 23.07.2008 року підлягають задоволенню.

Щодо визнання рішення 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 11.07.2007 року чинним і таким, що відповідає діючому законодавству України; та зобовязання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області утриматись від прийняття рішень по скасуванню, відміні або зміні рішень 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 11.07.2007 року, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов'язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 13.07.2004року.

Отже, вимоги щодо зобовязання Максимівську сільську раду утриматись від прийняття рішень по скасуванню, відміні або зміні рішень 11 сесії 5 скликання Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 2,5 га з земель запасу в с. Максим на умовах оренди” від 11.07.2007 року не підлягають задоволенню, оскільки законодавством не встановленого такого способу захисту цивільного права або інтересу.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду Чернігівської області від 01.04.2009 року по справі № 6/210а/5а прийнято з повним та всебічним зясуванням обставин, які мають значення для справи, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, є законним і обґрунтованим, а тому апеляційні скарги Приватного підприємства "Юридична фірма "Олександра" та Максимівської сільської ради Козелецького району Ченігівської області, з викладених у них підстав, задоволенню не підлягають.

Судові витрати розподіляються між сторонами відповідно до приписів статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційні скарги Приватного підприємства "Юридична фірма "Олександра" та Максимівської сільської ради Козелецького району Ченігівської області залишити без задоволення, рішення Господарського суду Чернігівської області від 01.04.2009 року у справі №6/210а/5а залишити без змін.

2. Матеріали справи №6/210а/5а повернути до Господарського суду Чернігівської області

3. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом одного місяця з дня її прийняття.

Головуючий суддяСмірнова Л.Г.

СуддіТищенко О.В.

Калатай Н.Ф.