копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2016 р. Справа № 804/10418/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Марганецьтепломережа" про стягнення заборгованості у розмірі 1 358 951,12 грн, -
ВСТАНОВИВ:
17 серпня 2015 року Нікопольська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області звернулась з позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, в якому просить суд: стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство «Марганецьтепломережа» (ідентифікаційний код юридичної особи 02128112) на користь Державного бюджету України кошти на суму податкового боргу у розмірі 1 358 951,12грн.
В обґрунтування позову зазначено, що у звязку із несвоєчасною сплатою за відповідачем рахується податковий борг зі сплати податку на додану вартість та податку на прибуток приватних підприємств у загальному розмірі 1358951,12грн. На момент звернення до суду сума податкового боргу залишається не сплаченою.
Ухвалою суду від 18.08.2015 року провадження у даній адміністративній справі.
Ухвалою суду від 15.01.2016 року призначено справу до розгляду у судовому засіданні.
Позивач у судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідач у судовому засіданні повідомив суд про те, що податковий борг з ПДВ в т.ч. і пеня погашений у повному обсязі, на підтвердження чого надано лист позивача від 13.01.2016 року, з якого вбачається, що залишок податкового боргу, який заявлено до стягнення у даній адміністративній справі, становить 1 093 151,65 грн. з податку на прибуток. Відповідач у судовому засіданні заявив клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Суд дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи встановив наступне.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Марганецьтепломережа» (далі КП «Марганецьтепломережа», ідентифікаційний код юридичної особи 02128112) було зареєстроване Марганецькою міською радою Дніпропетровської області як юридична особа. Це підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, наявною в матеріалах справи.
Також згідно довідки від 20.12.2010 року за №82 позивач перебуває на обліку в Нікопольській обєднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області як платник податків з 12.03.1992 року за №476 та згідно свідоцтва №03348623 є платником податку на додану вартість.
Податковим органом проведено ряд камеральних перевірок податкової звітності КП «Марганецьтепломережа» щодо своєчасності сплати податку на прибуток приватних підприємств, за результатами яких були складені акти від 15.01.2014 року №70/04-07-153/02128112, від 13.03.2014 року №793/04-06-152/02128112, від 05.06.2014 року №1730/04-06-152/02128112, від 08.10.2014 року №2863/04-06-152/02128112.
За висновками вказаних актів камеральної перевірки відповідачем було несвоєчасно сплачено суми узгоджених грошових зобовязань з податку на прибуток приватних підприємств згідно податкової декларації за 9 місяців 2010 року №12287 від 08.11.2010 року.
На підставі вказаних актів перевірок позивачем були складені податкові повідомлення-рішення від 24.01.2014 року №0000282300 на суму штрафу у розмірі 4949,57грн., від 13.03.2014 року №000066406 на суму штрафу у розмірі 42000,00грн., від 16.06.2014 року №000334406 на суму штрафу у розмірі 8928,13грн., від 16.10.2014 року на суму штрафу у розмірі 370,96грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем, про що містяться відповідні відмітки на копіях таких, а саме: 24.01.2014 року, 13.03.2014 року, 16.06.2014 року, 16.10.2014 року відповідно.
Проте, визначені у них суми податкових зобовязань не були сплачені відповідачем у добровільному порядку, доказів оскарження вказаних вище податкових повідомлень-рішень в адміністративному або в судовому порядку сторонами не надано.
Крім того, 02.03.2015 року відповідачем було подано до податкової інспекції податкову декларацію з податку на прибуток приватних підприємств за звітний (податковий період) 2014 року, в якій також було визначено суму авансового внеску з податку на прибуток підприємства по 91334,00грн. за кожен місяць дванадцяти місячного періоду для сплати авансових внесків згідно даних податкової декларації за березень липень 2015 року (станом на момент звернення до суду), загалом на суму 1 096 008,00грн., з яких не було сплачено 456 670,00грн.
Так, за рахунок переплати у розмірі 43,00грн. за КП «Марганецьтепломережа» рахується податковий борг з авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 456 627,00грн. за березень липень 2015 року за декларацією №9081382812 від 02.03.2015 року (станом на момент звернення до суду).
Рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 30.03.2015 року за №30 відповідачу була надана розстрочка податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств КП «Марганецьтепломережа» на період з 30.03.2015 року по 12.12.2015 року.
За вказаним рішенням про розстрочення по строкам сплати на момент звернення до суду із даним позовом КП «Марганецьтепломережа» не сплачено наступні частини розстрочення: на 10.04.2015 року в сумі 121730,00грн., на 11.05.2015 року в сумі 121730,00грн., на 13.06.2015 року в сумі 121730,00грн., на 11.07.2015 року в сумі 121730,00грн., всього на суму 486920,00грн.
Отже, сума податкового боргу відповідача зі сплати податку на прибуток приватних підприємств становить 999 795,66грн.
Крім того, на підставі вимог ст.129 Податкового кодексу України на суму грошових зобовязань, не сплачених у встановлені законодавством строки, КП «Марганецьтепломережа» була нарахована пеня у розмірі 93 355,99грн. Дана сума грошових зобовязань також не була сплачена відповідачем.
З урахуванням вищевикладеного загальна сума податкового боргу відповідача зі сплати податку на прибуток приватних підприємств, з урахуванням авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств становить 1 093 151,65грн.
Щодо податкового боргу з ПДВ, то суд зазначає наступне.
У матеріалах справи міститься лист позивача від 13.01.2016 року з якого вбачається, що залишок податкового боргу, який заявлено до стягнення у даній адміністративній справі, становить 1 093 151,65 грн. з податку на прибуток; податковий борг з ПДВ у розмірі 265 799,47 грн. погашений у повному обсязі.
Отже, податковий борг з ПДВ у відповідача станом на день розгляду справи відсутній.
Згідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст.36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
За вимогами п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових установ (організацій), у тому числі визначених пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують двадцяти мільйонів гривень) щомісяця, протягом дванадцятимісячного періоду, сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду. Сума щомісячних авансових внесків обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) рік, зменшеної на суму сплачених авансових внесків з цього податку при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов'язання з цього податку, без подання податкової декларації.
У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступний дванадцятимісячний період. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобовязань.
Податкова декларація, в тому числі розрахунок щомісячних авансових внесків, за базовий звітний (податковий) рік подаються до 1 червня року, наступного за звітним (податковим) роком.
Положеннями ст.ст.58, 59 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;
завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;
заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У разі якщо вручити податкове повідомлення - рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У матеріалах справи є докази направлення та отримання відповідачем першої та другої податкової вимог податкового органу від 12.12.2005 року № 1/214 та від 20.01.2006 року № 2/5 відповідно, які отримано відповідачем нарочно.
Доказів погашення податкового боргу, який вказаний у податкових вимогах відповідачем суду не надано, а тому нова податкова вимога додатково відповідачу податковим органом не надсилалась.
Відповідно до ст.126 Податкового кодексу України, у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, загальна сума податкового боргу КП «Марганецьтепломережа» станом на день розгляду справи становить 1 093 151,65 грн. з податку на прибуток.
Суд, приймаючи до уваги вищевикладене та, враховуючи, що на час розгляду справи податковий борг відповідачем сплачено частково в добровільному порядку, дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, тому підлягають задоволенню в частині стягнення податного боргу у розмірі 1 093 151,65 грн. з податку на прибуток; у стягненні податкового боргу з ПДВ у розмірі 265 799,47 грн. суд відмовляє, оскільки останній станом на день розгляду справи сплачено.
Відповідно до ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163, 183-2 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство «Марганецьтепломережа» (ідентифікаційний код юридичної особи 02128112), на користь Державного бюджету України кошти у сумі податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 1 093 151,65 грн.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 27.01.2016 року Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_1 ОСОБА_1 Р.Ю, Ричка