ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2015 р. Справа № 804/7964/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1, секретаря судового засіданняОСОБА_2, за участю: представника позивача ОСОБА_3, представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу від 17.06.2015 №123-СК ,-
ВСТАНОВИВ:
01 липня 2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_5 до Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області від 17.06.2015 №123-СК про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт № ДП 082150920151 від 02.04.2015.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області протиправно винесений наказ від 17.06.2015 № 123-СК про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт № ДП 082150920151 від 02.04.2015, а тому позивач просить суд його скасувати.
Відповідач проти заявленого адміністративного позову заперечив з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов. Відповідач зазначив, що на підставі звернення громадянина ОСОБА_6 від 24.03.2015 № Г-198 щодо незаконного будівництва, за адресою: пр. Кірова між будинками № 42 та № 44 та самовільного захоплення земельної ділянки для такого будівництва, Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства, в результаті якої встановлено, що по пр. Кірова в районі буд. № 42 та № 44 виконуються роботи з реконструкції будівлі невідомого призначення. Перевіряючими встановлено, що громадянами ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_9 до Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області подано декларацію про початок виконання будівельних робіт по обєкту «Реконструкція торгівельного комплексу, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, проспект Кірова № 44Н», яка передбачала здійснення робіт з реконструкції торгівельного комплексу за вказаною адресою без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів. Проте, під час перевірки відповідачем встановлено, що зміна геометричних розмірів все ж таки відбулася, а також здійснено забудову прилеглої земельної ділянки, яка для зазначених потреб не виділялася, що підтверджується листом Дніпропетровської міської ради від 11.06.2015 № 2/11-401. З огляду на зазначені обставини, Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області був прийнятий наказ від 17.06.2015 № 123 - СК, яким скасована реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт № ДП 082150920151 від 02.04.2015 по обєкту «Реконструкція торгівельного комплексу за адресою: місто Дніпропетровськ, проспект Кірова, № 44 Н», замовник будівництва - ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_5С ., ОСОБА_11. За таких обставин, правові підстави для визнання протиправним та скасування оскарженого наказу у суду відсутні, з огляду на те, що під час його прийняття посадові особи Департаменту архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області діяли в межах компетенції та у відповідності із вимогами чинного законодавства України.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити адміністративний позов повністю.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, громадянами ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_9 до Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області подано декларацію про початок виконання будівельних робіт по обєкту: «Реконструкція торгівельного комплексу, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, проспект Кірова № 44 Н». Вказана декларація зареєстрована 02.04.2015 за № ДП 082150920151.
Відомості про земельну ділянку в декларації про початок виконання будівельних робіт не вказані на підставі п. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки реконструкція здійснюється без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів.
Порядок реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, що був чинний на момент подання декларації позивачем, визначався Порядком виконання будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 № 466 ( далі Порядок).
Згідно з пунктом 9 Порядку, виконання будівельних робіт (у редакції, яка була чинною на момент заповнення декларації позивачем) замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2.
Відповідно до п. 8 Порядку, замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2.
Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала.
Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та вносить їх до єдиного реєстру.
Згідно з ч. 8 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
Інспекцією Державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області зареєстрована декларація про початок виконання будівельних робіт № ДП 82150920151 від 02.04.2015 по обєкту: «Реконструкція торгівельного комплексу за адресою: місто Дніпропетровськ, проспект Кірова, № 44 Н».
Матеріалами справи підтверджено, що отримавши звернення громадянина ОСОБА_6 від 24.03.2015 № Г-198 щодо незаконного будівництва в районі пр. Кірова, 42 та пр. Кірова, 44 д, Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області 26.03.2015 проведена позапланова перевірка дотримання вимог містобудівного законодавства, в результаті якої встановлено, що по пр. Кірова, в районі будинків 42 та 44 виконується реконструкція споруди невідомого призначення, а саме: виконується надбудова та виконана цегляна кладка колон зі сторони пр. Кірова. Також, на обєкті на час перевірки були у наявності будівельні матеріали та встановлено риштування, що зафіксовано в акті перевірки від 26.03.2015.
Виконавці будівельних робіт відмовилися надати інформацію стосовно замовника будівництва, що також відображено в акті від 26.03.2015.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Як зазначено в листі Державної архітектурно - будівельної інспекції України від 02.08.2013 № 40-16-3790 «Щодо реконструкції будівель та споруд та їх консервація» пунктами 3.10, 3.11 розділу 3 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» визначено, що реконструкція - це перебудова введених в експлуатацію в установленому порядку об'єктів будівництва, яка передбачає удосконалення виробництва, підвищення його техніко - економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та проживання, якості послуг, зміну основних техніко -економічних показників (кількість продукції, потужність, функціональне призначення, геометричні розміри, тощо).
Реконструкція передбачає збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності).
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність»: замовник - фізична або юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку, подала у встановленому законодавством порядку заяву (клопотання) щодо її забудови для здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування.
В ході проведеної перевірки 26.03.2015 Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області з'ясовано, що замовником будівництва виконувалися будівельні роботи не тільки в межах фундаменту, як заявлено в декларації про початок виконання будівельних робіт, але й на прилеглій земельній ділянці. Для зясування правомірності дій забудовника відповідачем направлено запит до Дніпропетровської міської ради щодо надання інформації стосовно виділення або надання в користування земельної ділянки за зазначеною адресою під забудову.
Листом від 11.06.2015 за № 2/11-401 Дніпропетровська міська рада повідомила, що за результатами пошуку за адресними параметрами в Муніципальній земельній інформаційній системі «Фіскальний кадастр» станом на 11.06.2015 рішень міської ради щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, за адресою: просп. Кірова, 44 - Н не виявлено.
Позивачем також не надано суду доказів на підтвердження права користування земельною ділянкою, на якій здійснено забудову.
Суд оцінює критично доводи позивача про відсутність у Державної архітектурно - будівельної інспекції України та її територіальних органів повноважень по скасуванню декларації про початок виконання будівельних робіт, з огляду на таке.
У відповідності до ч. 7 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно - будівельного контролю у разі: 1) подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт; 2) отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою; 3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності обєкта будівництва проектній документації на будівництво такого обєкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно -будівельного контролю.
Відповідно до ч. 2 ст. 39-1 цього Закону, у разі виявлення інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Згідно з ч. 3 ст. 375 Цивільного кодексу України, право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного, документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до п. 14 Порядку виконання будівельних робіт (в редакції від 31.12.2013), у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.
Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом пяти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом.
Інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Про скасування реєстрації декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня її скасування.
Оскільки під час перевірки встановлено, що замовником виконуються будівельні роботи на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, з урахуванням вимог наведених положень та на підставі службової записки головного державного інспектора Дніпропетровського інспекційного відділу ОСОБА_12, листа Дніпропетровської міської ради від 11.06.2015 № 2/11-401, Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області виданий наказ від 17.06.2015 № 123-СК, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт № ДП 082150920151 від 02.04.2015 по обєкту: «Реконструкція торгівельного комплексу за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, проспект Кірова, № 44 Н», замовники будівництва - ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_5С , ОСОБА_11.
Про скасування декларації замовники будівництва повідомлені листом від 18.06.2015 № 1004-32/1417 засобами поштового зв'язку.
Доводи позивача про не повідомлення забудовника про виявлені розбіжності у повідомленні, як це передбачено п. 15 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466, критично оцінюються судом, оскільки як на момент заповнення декларації, зареєстрованої від 02.04.2015 за № ДП 082150920151 по обєкту: «Реконструкція торгівельного комплексу, за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, проспект Кірова №44 Н», так і на момент проведення перевірки відповідачем на вказаному обєкті, діяла інша редакція постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466, а саме: в редакції від 31.12.2013, яка визначала окремо Порядок виконання підготовчих робіт та Порядок виконання будівельних робіт, а пункт 15 наведеного змісту взагалі був відсутній в обох порядках. Крім того, наведений представником позивача пункт 15 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт стосується повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, яке направляється до територіальних органів Державної архітектурно - будівельної інспекції на етапі саме підготовчих робіт, які передують будівництву.
У відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
З урахуванням вищевикладеного, враховуючи фактичні обставини у даній справі, суд дійшов висновку, що оскаржений наказ від 17.06.2015 № 123-СК, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт № ДП 082150920151 від 02.04.2015, Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області винесений правомірно та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому у суду відсутні підстави для його скасування.
Згідно з частиною другою статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Керуючись ст. ст. 94, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу від 17.06.2015 №123-СК відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 16 листопада 2015 року.
Суддя ОСОБА_1