ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/6999/14
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.
при секретарі Кучмій І.В.
за участю представника апелянта ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу концерну "Чорне море" на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2015 року по справі за позовом концерну "Чорне море" до Овідіопольської районної Державної адміністрації Одеської області, 3-ті особи Йосипівська сільська рада Овідіопольського району Одеської області, селянське фермерське господарство "Моя Україна" про визнання нечинним та скасування розпорядження, -
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2014 року концерн «Чорне море» звернулось до суду з позовом до Овідіопольської районної Державної адміністрації Одеської області, 3-ті особи селянське фермерське господарство «Моя Україна», Йосипівська сільська рада Овідіопольського району Одеської області про визнання нечинним та скасування розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації №1041 від 16.09.2009 року «Про надання селянському фермерському господарству «Моя Україна» в оренду земельної ділянки на території Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2015 року адміністративний позов концерну "Чорне море" залишено без розгляду.
Не погоджуючись з зазначеною ухвалою місцевого суду, концерн "Чорне море" в апеляційній скарзі зазначає, що судом порушено норми процесуального права. На думку апелянта, суддя місцевого суду порушив вимоги ст. 99, 100 КАС України, що є підставою для скасування ухвали про залишення позовної заяви без розгляду та постановлення нової ухвали з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Дотримання строків звернення до суду з адміністративним позовом є однією з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі.
Провадження в адміністративних судах, як спосіб захисту цих прав, базується на процесуальних принципах та забезпечується чітко регламентованими строками. Дотримання цих строків впливає на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків.
Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як встановлено з матеріалів справи, концерн «Чорне море» (ідентифікаційний код 13890403) зареєстрований виконкомом Овідіопольської районної ради народних депутатів Одеської області 19.09.1991 року, реєстр. № 480, перереєстрований Овідіопольською районною державною адміністрацією 10.10.1997 року, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Концерну «Чорне море» серія А01, № 113953, номер запису в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 15431200000002169.(а.с. 50-55 т.1).
Згідно п.3 Статуту Концерну «Чорне море» одним із засновників концерну є Селянське фермерське господарство «Моя Україна» (а.с. 50-53 т.1).
Відповідно виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців керівником Концерну «Чорне море» є ОСОБА_2. Керівником Селянського фермерського господарства «Моя Україна» також є ОСОБА_2.
азом з тим, головою правління Селянського(фермерського) господарства «Моя Україна» ОСОБА_2 до Овідіопольської районної Державної адміністрації надано письмову заяву щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду за вх. № 1/35/01-1912 від 03.08.2009 року.
Також в присутності голови правління Селянського(фермерського) господарства «Моя Україна» ОСОБА_2 проведено обстеження і встановлення (відновлення) в натурі меж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, про що складено акт від 06.10.2009 року, в якому зазначено, що ці дії проведенні відповідно до розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Овідіопольського району Одеської області від 16 вересня 2009 року № 1041. Цей акт підписано головою правління Селянського(фермерського) господарства «Моя Україна» ОСОБА_2
Крім цього головою правління Селянського(фермерського) господарства «Моя Україна» ОСОБА_2 був підписаний договір оренди земельної ділянки від 11.01.2010 року, укладений між Овідіопольською районною державною адміністрацією Одеської області та Селянським фермерським господарством «Моя Україна», зареєстрований Овідіопольським районним відділом Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр земельного кадастру» 27.04.2010 року за № 041052900097. та акт приймання передачі цього об'єкту оренди від 27.04.2015 року.
В апеляційній скарзі апелянтом зазначається, що Концерну «Чорне море» стало відомо про винесення Овідіопольською районною державною адміністрацією розпорядження № 1041 від 16.09.2009 року, яке оскаржується по даній справі, тільки в серпні 2014 року, оскільки виконавча служба почала вимагати повернення орендованої земельної ділянки на підставі постанови Одеського апеляційного господарського суду від 08.07.2014 року по справі № 916/3434/13, а тому ним не пропущений строк звернення до суду з даним позовом.
В обгрунтування зазначеного апелянт виходить з того, що ОСОБА_2, який є керівником і концерну «Чорне море» і селянського фермерського господарства «Моя Україна», при вчиненні ним дій та підписання документів щодо укладення договору оренди земельної ділянки між селянським фермерським господарством «Моя Україна» та Овідіопольською районною Державною адміністрацією Одеської області та передачі згідно цього договору зазначеної земельної ділянки у користування, не діяв в офіціальному статусі представника концерну «Чорне море», а діяв як керівник СФГ «Моя Україна», а тому він як керівник концерну «Чорне море» не знав і не повинен був дізнатися про порушення прав, свобод чи інтересів Концерну «Чорне море».
Однак колегія суддів як суд першої інстанції вважає такі доводи апеллянта необгрунотованими виходячи з настпуного.
Відповідно до п. 1-5 ст. 65 Господарського кодексу України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів. Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства. У разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначаються строк найму, права, обов'язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін. Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Згідно п. 19 розділу 3 Статуту Концерну «Чорне море» вищим керівним органом концерну є збори засновників. Виконавчі функції по управлінню концерном здійснює правління концерну під керівництвом президента концерну, який обирається засновниками та трудовим колективом відкритим голосуванням строком на 5 років без додаткових контрактів та звільняється від посади засновниками з урахуванням гарантій згідно законодавства України.
Відповідно п. 21 розділу 3 Статуту Концерну «Чорне море» президент концерну самостійно вирішує питання діяльності концерну згідно Статуту концерну та засновницького договору. Усякого роду договори, зобов`язання та інші документи підписуються президентом концерну.
Згідно протоколу засновників Концерну «Чорне море» від 05.10.2002 року президентом Концерну «Чорне море» призначено ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою АДРЕСА_1.
Отже, фізична особа ОСОБА_2 є посадовою особою суб'єкта господарювання Концерну «Чорне море», яка, як передбачено п.21 Статуту самостійно вирішує питання діяльності концерну згідно Статуту концерну.
Також фізична особа ОСОБА_2 є головою правління Селянського фермерського господарства «Моя Україна», та саме головою правління Селянського фермерського господарства «Моя Україна» ОСОБА_2 вчинялись дії та підписувались документи щодо укладення договору оренди земельної ділянки між Селянським фермерським господарством «Моя Україна» та Овідіопольською районною державною адміністрацією Одеської області та передачі згідно цього договору зазначеної земельної ділянки у користування.
Станом на 06.10.2009 року ОСОБА_2 як голові СФГ «Моя Україна» було відомо про винесення Овідіопольською районною державною адміністрацією Овідіопольського району Одеської області розпорядження від 16 вересня 2009 року № 1041, оскільки в акті від 06.10.2009 року про встановлення в натурі меж зазначеної земельної ділянки, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва селянського(фермерського) господарства «Моя Україна» та прийомки-передачі межових знаків на зберігання, який підписаний, крім інших, головою СФГ «Моя Україна» ОСОБА_2, зазначено, що цей акт складений згідно розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Овідіопольського району Одеської області розпорядження від 16 вересня 2009 року № 1041.
А отже, фізичній особі ОСОБА_2 при вчиненні ним цих дій та підписанні зазначеного акту було відомо про винесення розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Овідіопольського району Одеської області розпорядження від 16 вересня 2009 року № 1041.
Таким чином, фізичній особі ОСОБА_2, який призначений президентом Концерну «Чорне море», та відповідно до пункту 21 Статуту який самостійно вирішує питання діяльності концерну згідно Статуту Концерну, станом на 06.10.2009 року було відомо про винесення розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Овідіопольського району Одеської області розпорядження від 16 вересня 2009 року № 1041 та дії, які вчинялись на його виконання.
Вихоядчи з цього судова колегія вважає, що якщо ОСОБА_2, як президент Концерну «Чорне море», вважав що цим розпорядженням було порушено права та законні інтереси юридичної особи Концерну «Чорне море» то у встановленому законодавством порядку та строки відповідно до п. 19, 21 Статуту він мав право звернутись щодо захисту цих прав та інтересів від імені концерну «Чорне море», однак до 10.12.2014 року це ним зроблено не було.
За таких обставин, колегія суддів вважає доводи апелянта про те, що йому було не відомо про існування розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Овідіопольського району Одеської області від 16 вересня 2009 року № 1041 до серпня 2014 р. езпідставними, оскільки вони є необгрунтованими та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Крім того, перебіг строку звернення до суду слід вираховувати з 06.10.2009 року, а саме з моменту коли було проведено обстеження цієї земельної ділянки, встановлені межі земельної ділянки згідно спірного розпорядження та був складений про це акт, який крім інших був підписаний ОСОБА_2, який є президентом концерну «Чорне море».
Отже суд першої інстанції виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, постановив обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи.
Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності та з огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції, тому суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 199, 200, 205, 206 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу концерну "Чорне море" залишити без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2015 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 21.01.2016 р.
Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва
суддя О.А. Шевчук
суддя А.Г. Федусик