ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/6756/13-а
Категорія: 10.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Домусчі С.Д.,
- Кравець О.О.,
за участю: секретар судового засідання - Курманова І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року по справі за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі до Ліквідаційної комісії Державної санітарно - епідеміологічної служби в Одеській області про стягнення капіталізованих платежів,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулось Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі до Ліквідаційної комісії Державної санітарно - епідеміологічної служби в Одеській області про стягнення капіталізованих платежів у сумі 579946,26 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення заявлених вимог, наголошуючи, зокрема, на порушенні судом норм матеріального права, що призвело до неправильного її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, Державна санітарно-епідеміологічна служба в Одеській області зареєстрована у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Приморському районі м. Одеси (правонаступник - позивач) з 03 травня 2001 року як суб'єкт страхування згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 року.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.09.2012 року № 176-о «Про ліквідацію бюджетних закладів, установ і організацій, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України» було відкрито ліквідаційну процедуру Державної санітарно-епідеміологічної служби в Одеській області, про що було розміщено відповідне оголошення в газеті «Одеські вісті» № 109 від 06 жовтня 2012 року.
Інформація про ліквідацію Державної санітарно-епідеміологічної служби в Одеській області була надана державному реєстратору для початку процедури ліквідації та на підставі цього звернення реєстратором до ЄДР було внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи - Державної санітарно-епідеміологічної служби в Одеській області.
Також, судом першої інстанції встановлено, що у Державній санітарно-епідеміологічній службі в Одеській області на обліку перебували дві особи (ОСОБА_2, ОСОБА_3), справи яких перейшли до Відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі, потерпілі на виробництві - ОСОБА_2, ОСОБА_3 продовжують отримувати страхові виплати та соціальні послуги по трудовому каліцтву.
Згідно листа Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 09.02.2005 року № 298-07-1, а також з урахуванням даних середньої очікуваності тривалості життя чоловіків та жінок в Україні у 2011 році від Державної служби статистики України, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса було проведено розрахунок потреби у капіталізації платежів Державної санітарно-епідеміологічної служби в Одеській області для розрахунку з потерпілими на виробництві ОСОБА_2, ОСОБА_3
Відповідно до розрахунку потреби у капіталізації коштів Державної санітарно-епідеміологічної служби в Одеській області для розрахунку з потерпілими на виробництві було встановлено загальний розмір капіталізованих платежів, що складає - 579946, 26 грн.
22 серпня 2013 року Відділенням Фонду на адресу ліквідаційної комісії Державної санітарно-епідеміологічної служби в Одеській області направлений лист від 21.08.2013 року № 03/871 з вимогою сплатити в добровільному порядку суму зазначених капіталізованих платежів.
Проте, станом на момент звернення з цим позовом вказана сума капіталізованих платежів відповідачем не сплачена, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірне питання та відмовляючи у задоволенні заявлених вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Відділення виконавчої дирекції Фонду не було дотримано порядок звернення з відповідною вимогою передбаченою цивільним законодавством України.
Також, доходячи такого висновку, суд першої інстанції послався на те, що Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса на ім'я Ліквідаційної комісії Державної санітарно-епідеміологічної служби в Одеській області було видано довідку про відсутність заборгованості від 12.12.2013 року № 02/2873 у Ліквідаційної комісії Державної санітарно-епідеміологічної служби в Одеській області перед Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, вважає, що вони ґрунтуються на неповному дослідженні обставин справи, помилковому застосуванні норм матеріального права, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Згідно зі ст. 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
Абзацом 2 частини 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» визначено, що фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок, зокрема, капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765 затверджений Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю (далі - Порядок).
У відповідності до п. 1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Згідно з пунктом 3 Порядку капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1-5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що вищезазначеними нормами передбачений обов'язок страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, а не лише у випадку ліквідації підприємства - банкрута.
Таким чином, безпідставними є посилання відповідача на те, що положення абз. 2 ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765 не розповсюджуються на дані правовідносини, так як Державна санітарно - епідеміологічна служба в Одеській області не є підприємством-банкрутом.
Зазначений висновок суду апеляційної інстанції узгоджується з правовою позицією Верховного суду України викладеною, зокрема, у постанові від 26.06.2012 року у справі № 21-156а12.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний був визнати грошові вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Апеляційний суд не погоджується з позицією суду першої інстанції, що позивачем пропущено встановлений ч. 3 ст. 112 Цивільного кодексу України строк на звернення до боржника про визнання грошових вимог про сплату капіталізованих платежів, оскільки відповідно до статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи: акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, який затверджено рішенням засновників (учасників) або уповноваженого ними органу; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості.
На момент звернення позивача з вказаними вимогами та розгляду даної справи судом відносно Державної санітарно - епідеміологічної служби в Одеській області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесено запису про припинення цієї юридичної особи, а тому вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.
Також, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у позивача не було підстав для звернення до суду з цим позовом, так як фактично відповідач не відмовляв у виплаті капіталізованих платежів, оскільки станом на момент заявлення цього позову відповідачем сума капіталізованих платежів на рахунок позивача у добровільному порядку не сплачена, а тому позивач цілком правомірно звернувся до суду про стягнення цих коштів.
В свою чергу, в матеріалах справи наявний розрахунок розміру капіталізації платежів по страхових виплатах по наступних потерпілих та особах, які мають право на отримання відповідної страхової виплати: ОСОБА_2, ОСОБА_3, всього на загальну суму 579946,26 грн., з якого вбачається, що при здійсненні цього розрахунку позивачем були враховані наступні показники: потреба в капіталізації платежів, розмір щомісячної виплати по відшкодуванню шкоди, середня очікувана тривалість життя (а.с.24-25).
Також, в матеріалах справи наявні копії актів про нещасні випадки на виробництві, акти розслідування професійних захворювань, постанови про призначення потерпілим перерахованих страхових виплат ОСОБА_2, ОСОБА_3 (а.с.13-23).
Посилання суду першої інстанції на довідку про відсутність заборгованості від 12.12.2013 року № 02/2873, видану позивачем, що, на думку суду першої інстанції, свідчить про відсутність заборгованості відповідача перед фондом з капіталізованих платежів, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки зі змісту вказаної довідки вбачається, що вона видана відносно поточних платежів Державної санітарно - епідеміологічної служби в Одеській області зі сплати страхових внесків та не стосується капіталізованих платежів, що є предметом стягнення за цим позовом.
Таким чином, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що факт наявності спірної заборгованості Державної санітарно - епідеміологічної служби в Одеській області по капіталізованих платежах в розмірі 579946,26 грн. є доведеним, а висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення заявлених вимог є помилковим.
Враховуючи викладене, оскільки судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до її неправильного вирішення по суті, колегія суддів вважає, що судове рішення, відповідно до вимог ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про задоволення заявлених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі до Ліквідаційної комісії Державної санітарно - епідеміологічної служби в Одеській області про стягнення капіталізованих платежів - задовольнити.
Стягнути з Державної санітарно - епідеміологічної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 02008556) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі капіталізовані платежі у сумі 579946 (п'ятсот сімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот сорок шість) гривень 26 коп.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: М.П. Коваль
Суддя: С.Д. Домусчі
Суддя: О.О. Кравець