Єдиний державний реєстр судових рішень копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Категорія статобліку 6.6.6 Справа № 2-а-4730/09/0470
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
при секретарі Попович Н.М.
за участю представників:
позивача Скок Г.Ю. довір. № 30-10 від 14.04.2009р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції м. Нікополь
до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1
про звернення стягнення на активи,-
в с т а н о в и в:
Нікопольська обєднана державна податкова інспекція м. Нікополь звернулась із адміністративним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду в якому з уточненими позовними вимогами просить звернути стягнення на активи Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 у сумі 33156,92 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що Фізична особа підприємець ОСОБА_1 має заборгованість по платежам до бюджету в сумі 33156,92 грн. зі сплати податку на додану вартість, проте в добровільному порядку борг не сплачує, що є підставою для звернення з відповідним позовом до суду.
Відповідач до суду не зявився, заперечень на позовну заяву та повноважного представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином. Однак на адресу суду повернувся конверт з поштовою відміткою «за закінченням терміну зберігання» Згідно із ч.8 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою вказаною у довідці з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України, тому суд вважає, що він здійснив всіх заходів для повідомлення відповідача про судовий розгляд справи.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Фізична особа підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОДПІ м. Нікополя як платник податків та інших обовязкових платежів.
22.09.2008 р. працівниками Нікопольської ОДНІ була проведена перевірка ФОП ОСОБА_1 з питання своєчасності сплати податку на додану вартість за період з 01.06.2008 р. по 22.09.2008 р. (Акт перевірки № 2161/171.2823910947 від 22.09.2008 р.). Перевіркою встановлено порушення відповідачем пп.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України № 2181-III. а саме ФОП ОСОБА_1. несвоєчасно сплатила податкове зобов'язання з податку на додану вартість по податковій декларації за червень 2008 року (вх. № 33587 від 21.07.2008 р.) в сумі 2462,00 грн.
Відповідно до пп. 17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону № 2181-111 встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі Акту перевірки № 2161/171.2823910947 від 22.09.2008 р. Нікопольською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення № 0003981710/0/50658 від 02.10.2008р., яким визначено платнику до сплати суму штрафу в розмірі 246,15 грн. Сума штрафу визначена в цьому податковому повідомленні-рішенні на підставі пп. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-III у розмірі 10 % (2461.54 грн. х 10%) узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченого з затримкою.
Також, Відповідачем до Нікопольської ОДПІ були подані наступні декларації з податку на додану вартість: 22.09.2008 р. податкова декларація по податку на додану вартість за серпень 2008 р. задекларовано до сплати податкове зобов'язання в сумі 3028.00 грн.:
20.10.2008 р. податкова декларація по податку на додану вартість за вересень 2008 р. задекларовано до сплати податкове зобов'язання в сумі 2009.00 грн.:
20.11.2008 р. податкова декларація по податку на додану вартість за жовтень 2008 р. задекларовано до сплати податкове зобов'язання в сумі 2955.00 грн.:
19.12.2008 р. податкова декларація по податку на додану вартість за листопад 2008 р. задекларовано до сплати податкове зобов'язання в сумі 1727.00 грн.;
20.01.2009 р. податкова декларація по податку на додану вартість за грудень 2008 р. задекларовано до сплати податкове зобов'язання в сумі 2034.00 грн.
Загальна сума податкових зобов'язань з податку на додану вартість визначених до сплати за даними декларацій складає 11753.00 грн.(3028.00 грн. + 2009.00 грн. + 2955.00 грн. + 1727.00 грн. + 2034.00 грн.).
У зв'язку з частковою сплатою відповідачем заборгованості з податку на додану вартість сумі 446.47 грн.. залишок несплаченої суми становить 11306,53 грн. (11753.00 грн. - 446.47 грн.)
Загальна сума податкового боргу з податку на додану вартість становить 11552,68 н.(246.15 грн. + 11306,53 грн.). Додатково на суму несплаченого податкового боргу нарахована пеня в сумі 17,54 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості ОСОБА_1. по платежам до бюджету в сумі 11750,22 грн.
Згідно з вимогами ст.6 Закону України Закону України № 2181-III Нікопольською ОДПІ на адресу відповідача були виставлені перша і друга податкові вимоги, але податковий борг відповідачем сплачений не був.
26.05.2009 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції надійшло клопотання про збільшення позовних вимог, у яких зазначено, що за вказаний період податковий борг Відповідача збільшився і станом на 20.05.2009 року складає 33156,92 грн., в тому числі: 23706,92 грн. - з податку на додану вартість, 9450,00 грн. - з податку з доходів фізичних осіб.
Відповідно до ст.51 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час судового розгляду. Позивач має відмовитися від адміністративного позову й у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду.
Нікопольською ОДПІ з 9 по 27 лютого 2009р. була проведена планова виїзна документальна - ФОП ОСОБА_1. з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 22.02.2007р. по 31.12.2008р., результати якої зафіксовано в Акті №366/172.2823910947 від 04.03.2009р.
Перевіркою були встановлені порушення щодо податку на додану вартість.
Підпунктом 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97р. І97-ВР (далі - Закон України «Про ПДВ») передбачено, що не підлягають включенню до :. податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням різ (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту). У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом і документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Відповідачем в порушення пп. 7.4.1. п.7.4. ст. 7, пп.7.4.5. п.7.4. ст. 7 Закону України «Про ПДВ» від 03.04.97р. №168/97-ВР до складу податкового кредиту були віднесені суми ПДВ, які не підтверджені податковими накладними, а саме:
в декларації по ПДВ за жовтень 2007р. згідно з отриманою податковою накладною від ПП „Бумер-7" №10 від 31.10.2007р. Відповідачем до складу податкового кредиту була віднесена сума ПДВ 2166,67грн.;
в декларації по ПДВ за листопад 2007р. згідно з отриманими податковими накладними від ТОВ «Довіра» №0811079 від 08.11.2007р. та №1511016 від 15.11.2007р. Відповідачем до складу податкового кредиту була віднесена сума ПДВ 858,65грн.;
в декларації по ПДВ за грудень 2007р. згідно з отриманими податковими накладними від ТОВ «Довіра» №06112042 від 06.12.2007р., №1312026 від 13.12.2007р., .№2712046 від 27.12.2007р. та від ПП „Бумер-7" №12 від 20.12.2007р. Відповідачем до складу податкового кредиту була віднесена сума ПДВ 2831,30грн.;
в декларації по ПДВ за лютий 2008р. згідно з отриманими податковими накладними від ТОВ «Довіра» №Д160209 від 16.02.2008р. та №21020389 від 21.02.2008р. Відповідачем до складу податкового кредиту була віднесена сума ПДВ 1450,41грн.;
в декларації за березень 2008р. згідно з отриманою податковою накладною від ТОВ «Довіра» №Д063055 від 06.03.2008р. Відповідачем до складу податкового кредиту була віднесена сума ПДВ 784,10грн.
Таким чином, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1. невірно визначений податковий кредит, що призвело до заниження податку на додану вартість в сумі 8091,13 грн. (2166,67 грн. + 858,65 грн. + 2831.30 грн. + 1450,41 грн. + 784,10 грн. = 8091,13 грн.).
Відповідно до пп.17.1.3 п.17.1.ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 11.12.2000р. (далі - Закон України №2181) у разі коли контролюючий орган самостійно понараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, зору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Підпунктом „б" пп.4.2.2 п.4.2. ст. 4 цього Закону передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
На підставі Акту перевірки №366/172.2823910947 від 04.03.2009р. Нікопольською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення №0000401720/0/11815 від 16.03.2009р., яким Відповідачу визначено загальну суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 12136,70 грн.., в тому числі 8091,13 грн. - основний платіж, 4045,57 грн. - штрафні фінансові) санкції (отримано відповідачем 23.03.2009р.. що підтверджується поштовим повідомленням про вручення).
Таким чином, станом на 22.05.2009р. сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1. з податку на додану вартість збільшилася на 12136,70 грн. (8091,13грн. + 4045,57грн.) і загальна сума зазначеного податкового боргу становить 23706,92грн. (11570,22грн.+ 12136.70грн.)
Відповідно до п.1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб" №889-1V від 12.05.2003р. (далі - Закон України №889- IV) податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника додатку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону (пп.8.1.1. п.8.1. ст.8 Закону України №889- IV).
Згідно з п.7.1 ст. 7 Закону України №889- IV ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є, зокрема, для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент (пп. „а" п.17.2 ст.17 Закону України №889- IV).
Згідно з пп.20.3.2 п.20.3 ст. 20 Закону України №889- IV у разі коли податковий агент до або лід час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
Перевіркою також встановлено, що у перевіряємому періоді ФОП ОСОБА_1 використовувала працю одного найманого працівника без укладання трудової угоди, якому за період з 01.04.2007р. по 31.12.2008р. (21 місяць) виплачено заробітну плату в сумі 21000,00грн. (1000.00грн. на місяць), в тому числі 9000,00грн. за 2007 рік, 12000,00грн. за 2008 рік.
В порушення пп. 8.1.1 п.8.1. ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-ГУ від 22.05.2003р. заробітна плата виплачувалася без утримання та перерахування до Бюджету податку з доходів фізичних осіб.
Враховуючи викладене, підлягає донарахуванню податок з доходів фізичних осіб в сумі 3150,00грн. (21000x15%), в тому числі 1350,00грн. - за 2007р., 1800,00грн. - за 2008р.
Відповідно до пп.17.1.9 п.17.1 ст. 17 Закону України №2181-111 у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).
На підставі зазначеного відповідачеві нараховані штрафні санкції в сумі 6300,00 грн. 3150грн.х200%).
На підставі Акту перевірки №366/172.2823910947 від 04.03.2009р. Нікопольською ОДШ було винесено податкове повідомлення-рішення №0000411720/0/11814 від 16.03.2009р., яким визначено загальну суму податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 9450,00грн.., з яких 6300,00грн. - основний платіж, 3150,00грн. - штрафні (фінансові) санкції (отримано відповідачем 16.03.2009р.).
Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181-III податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення за винятком випадків, визначених пп.5.2.2 цього Закону. Аб. 3 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181-III передбачено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. "а" - "в" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4. платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли --стягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
У пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України № 2181-ІИ вказано, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з пп.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України № 2181-Ш активи платника податків можуть рути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням оду.
При вирішенні судом спору по суті позовних вимог встановлено, що статтею 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до статті 2 цього закону завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю; за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з підпунктом 2.3.1 пункту 23 статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 зазначеного вище закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Системний аналіз змісту зазначених норм права свідчить про те, що органи Державної податкової адміністрації України є органами виконавчої влади, їм надано право здійснювати контроль за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів та здійснювати заходи погашення податкового боргу, зокрема, примусово шляхом звернення до суду.
Суд також доходить висновку, що позивачем надані належні докази, які свідчать про заборгованість Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 перед бюджетом, а також здійснені всі заходи, направлені на досудове врегулювання відповідного спору.
З огляду на сукупність викладених обставин, з урахуванням вимог чинного законодавства, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог податкової інспекції.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 94, 158-163, 186, 254 КАС України суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Звернути стягнення на активи Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1, АДРЕСА_1, фактична та почтова адреса: АДРЕСА_2; юридична адреса: просп. Трубників, 19-б/50; р/р26057050213600, р/р 26004050215521, КБ «ПриватБанк», МФО 305299)
- в розмірі 23706,92 грн. в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість на користь держави (р/р31115029700029, код платежу 14010100, отримувач відділення ДКУ у м. Нікополь, банк УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012),
- в розмірі 9450,00 грн. в рахунок погашення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб (р/р33213800700029, код платежу 11010101, отримувач відділення ДКУ у м. Нікополь, банк УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова складена в повному обсязі 02.09.2009 року.
Суддя (підпис) О.В. Єфанова
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Єфанова