Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2а-10252/09/0470 Категорія статобліку- 6.12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юхно І.В.
при секретарі - Чупіній О.В.
за участю представника позивача - Ємченко В.Г.
представника відповідача - Ганжи М.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Лівобережжя» Дніпропетровської міської ради
про стягнення недоїмки за страховими внесками, -
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Лівобережжя» Дніпропетровської міської ради про стягнення недоїмки за страховими внесками в сумі 8015,83 грн.
В обґрунтування позову, зазначено, що відповідачем порушено вимоги п.2 ч.2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Зокрема у звязку з порушенням строків перерахування та несвоєчасною сплатою узгоджених сум страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності за І півріччя 2009 р. відповідач має прострочену заборгованість у сумі 6185 грн. 10 коп. В добровільному порядку відповідач зазначену заборгованість не сплачує, що є підставою для звернення до суду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та відповідача, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відносини, що виникають між суб'єктами системи державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням регулюються Законом України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 р. № 2240-III.
Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство «Лівобережжя» Дніпропетровської міської ради є платником страхових внесків (страхувальником) на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, та зареєстроване за № 120030000089 у Амур-Нижньодніпровській районній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду.
Згідно ст. 9 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 р. № 2240-III Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Усі застраховані особи є членами цього Фонду. Держава є гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам Фондом, стабільної діяльності Фонду.
Відповідно до ст. 19 Закону № 2240-III джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є: страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених Законом; суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб відповідно до Закону та інших актів законодавства.
П. 2 ч. 2 ст. 27 зазначеного Закону встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески і згідно ст. 30 Закону несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181-111 контролюючими органами є органи фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування - стосовно внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у межах компетенції цих органів, встановленої законом.
Відповідно до п.п. 1.2, 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. А податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
А згідно п. 5.1 ст. 5 цього ж Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Таким чином, Звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності по формі Ф4-ФССзТВП, який подається відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", п. 1 Порядку подання та обліку звітів по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 4 березня 2004 р. №21 та п. 3.3 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. № 16, і є документом в якому страхувальник самостійно узгоджує суму заборгованості по страховим внескам до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідачем було подано до Фонду соціального страхування звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності по формі Ф4-ФССзТВП за І півріччя 2009 року у якому самостійно визначено прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 8015 грн. 83 коп.
Відповідач суму страхових внесків у визначений законодавством термін не сплатив у повному обсязі, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість за І півріччя 2009 року зі сплати даних внесків в сумі 8015 грн. 83 коп.
Відповідно до п. 5.1 Інструкції, не сплачені в строк страхові платежі стягуються в доход Фонду зі страхувальника, згідно з Порядком надіслання органам державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого податкового зобов'язання за рішенням суду (господарського суду) від інших контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2001 р. N 1387, та Угоди про інформаційне співробітництво між Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Державною податковою адміністрацією України від 25.04.2003 р. Указані платежі можуть стягуватись із страхувальника у судовому порядку. На виконання вказаних вимог позивачем на адресу ДПІ у АНД районі м. Дніпропетровська були направленні подання ( від 24.07.2009р. №27/в) для здійснення заходів з погашення податкового боргу Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Лівобережжя» Дніпропетровської міської ради (а.с.11).
28.04.2009 року на адресу страхувальника надіслано лист-вимогу про сплату страхових внесків, в якому пропонувалось невідкладно сплатити прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків (а.с.9).
Проте відповідач добровільно не погасив заборгованість перед Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
«Інструкцією про порядок надходження, обліку та витрачання коштів ФСС з ТВП» від 26.06.2001р. №16 встановлено, що суми донарахованих платежів, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом №2240, які не перераховані на рахунок Фонду у визначений строк, вважаються недоїмкою.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону №2240 не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Пунктом 9.1 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду, передбачено, що спори, які виникають з правовідносин за базовим Законом та цією Інструкцією, вирішуються органами Фонду, та в судовому порядку.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем добровільно не сплачена, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Лівобережжя» Дніпропетровської міської ради про стягнення недоїмки - задовольнити.
Стягнути з Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Лівобережжя» Дніпропетровської міської ради (юридична адреса: пр-т Воронцова, б. 13, м. Дніпропетровськ, код ЄДРПОУ 25841545, р/р 26001160111200, назва банку: Дніпропетровська обласна дирекція АППБ «Аваль», МФО 305653) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 26050024, р\р 25608216020100 у відділенні ВАТ «Райффайзен банк Аваль», МФО 305653, одержувач Амур-Нижньодніпровська виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) недоїмку по сплаті страхових внесків у сумі 8015 (вісім тисяч пятнадцять) грн. 83 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений 21.09.2009 року.
Суддя І. В. Юхно