Постанова № 55103146, 19.01.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2016
Номер справи
805/2467/15-а
Номер документу
55103146
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Куденков К.О.

Суддя-доповідач - Ляшенко Дмитро Володимирович

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2016 року справа №805/2467/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д., розглянувши апеляційну скаргу Корпорації "Будівельників автомобільних доріг та транспортних споруд "Альтком" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року у справі № 805/2467/15-а, за позовом Корпорації "Будівельників автомобільних доріг та транспортних споруд "Альтком" до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Корпорація "Будівельників автомобільних доріг та транспортних споруд "Альтком" (надалі - позивач, Корпорація "БАДТС "Альтком") звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області (надалі - відповідач, Жовтнева ОДПІ м. Маріуполя) про скасування повністю рішень Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне) перерахування єдиного внеску від 06.03.2015р. №0003341700, №0003331700, 0003361700, 0003351700, 0003371700, 0003381700, 0003391700, 0003401700; скасування рішення Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне) перерахування єдиного внеску від 06.03.2015р. №0003411700 в частині визначення пені в сумі 1 102,39 грн. та застосування штрафної санкції - 2 163,15 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідно пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску які перебувають на обліку у податкових органів які в свою чергу перебувають в зоні проведення антитерористичної операції, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р міста Донецьк та Маріуполь включені в Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Позивач вважає, що обставини непереборної сили підтверджені відповідним сертифікатом Торгово-промислової палати України.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року у позовних вимогах відмовлено у повному обсязі. Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що на момент виникнення у податкового органу підстав для застосування фінансових санкцій згідно з ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тобто на момент сплати (погашення) позивачем у повному обсязі недоїмки за окремі звітні періоди, був відсутній діючий затверджений Кабінетом Міністрів України перелік населених пунктів, де проводилася антитерористична операція. Також спірним рішенням №0003341700 від 06.03.2015р. застосовано фінансові санкції за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період до 14 квітня 2014 року, що виключає можливість застосування абзацу третього п.9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції підприємство подало апеляційну скаргу в якій посилається на порушення норм матеріального та процесуального права. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на форс-мажорні обставини, які унеможливлювали своєчасну сплату єдиного соціального внеску та які засвідчені сертифікатом Торгово-промислової палатиУкраїни №5100. Вважає що Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 листопада № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 № 1053 не повинно було застосовуватись до даних спірних правовідносин оскільки його положення не має зворотної сили та воно прийнято поза межами компетенції Кабінету Міністрів України. Просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги підприємства у повному обсязі.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Корпорація "БАДТС "Альтком" зареєстрована у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 34604365, місцезнаходження: 87525, Донецька область, місто м. Маріуполя, вул. Бахчиванджи, будинок 2, знаходиться на обліку у відповідача, про що зазначено у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 04.06.2015р.

З матеріалів справи вбачається, що до 23.12.2014 року позивач був зареєстрований за адресою 83060, Донецька область, м. Донецьк, вул. Шахтарів Донбасу, будинок 163, на підтвердження чого надана виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 13.11.2013 року

Позивачем надана звітність з єдиного внеску за період лютий 2014р. - листопад 2014р.; за якою позивачем визначена суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі: 10 233,40 грн. за лютий 2014р., 14 642,66 грн. за березень 2014р., 13 201,34 грн. за квітень 2014р., 15 364,46 грн. за травень 2014р., 16 095,62 грн. за червень 2014р., 18 493,66 грн. за липень 2014р., 16 318,56 грн. за серпень 2014р., 11 256,38 грн. за вересень 2014р., 15 818,00 грн. за жовтень 2014р., 21 631,48 грн. за листопад 2014 року.

Також, позивачем надані платіжні доручення щодо сплати єдиного внеску: №758 від 24.03.2014р. за лютий 2014р., №166 від 26.03.2015р. за лютий 2015р., №138 від 19.02.2015р. за січень 2015р., №126 від 10.02.2015р. за червень-грудень 2014р., №12 від 20.06.2014р. за травень 2014р., №4 від 02.06.2014р. за квітень 2014р., №6 від 02.06.2014р. за березень 2014р.

06 березня 2015 року відповідачем прийняті спірні рішення про нарахування штрафних санкцій та нарахування пені:

- №0003341700, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 929,11 грн. та нарахована пеня у розмірі 37,16 грн. за період з 21.03.2014р. по 24.03.2014р.;

- №0003331700, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1 328,47 грн. та нарахована пеня у розмірі 526,11 грн. за період з 23.04.2014р. по 02.06.2014р.;

- №0003361700, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1 473,76 грн. та нарахована пеня у розмірі 3 006,47 грн. за період з 22.07.2014р. по 10.02.2015р.;

- №0003351700, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1 320,14 грн. та нарахована пеня у розмірі 171,62 грн. за період з 21.05.2014р. по 02.06.2014р.;

- №0003371700, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1 849,37 грн. та нарахована пеня у розмірі 3 217,90 грн. за період з 21.08.2014р. по 10.02.2015р.;

- №0003381700, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1 631,86 грн. та нарахована пеня у розмірі 2 300,92 грн. за період з 23.09.2014р. по 10.02.2015р.;

- №0003391700, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1 125,64 грн. та нарахована пеня у розмірі 1 271,97 грн. за період з 21.10.2014р. по 10.02.2015р.;

- №0003401700, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1581,80 грн. та нарахована пеня у розмірі 1 297,08 грн. за період з 21.11.2014р. по 10.02.2015р.;

- №0003411700, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 4 326,30 грн. та нарахована пеня у розмірі 2 183,96 грн. за період з 23.12.2014р. по 13.02.2015р.

Зазначені спірні рішення прийняті на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

До вказаних рішень додані відповідні розрахунки штрафних санкцій.

Рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області про результати розгляду скарг від 09.04.2015р. №2694/10/05-99-10-03-121 скасовано рішення від 06.03.2015р. №0003411700 на загальну суму 3 265,54 грн., у тому 1 081,57 грн. пені та 2 163,15 грн. штрафних санкцій. В іншій частині спірні рішення залишені без змін.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 21.05.2015р. №10722/6/99-99-10-01-07-15 спірні рішення та рішення Головного управління ДФС у Донецькій області про результати розгляду скарг від 09.04.2015р. №2694/10/05-99-10-03-121 залишені без змін.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VІ (зі змінами та доповненнями) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Позивач в розумінні зазначених норм Закону є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Статтею 9 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції". Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, м. Слов'янськ Донецької області віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінет Міністрів України № 1079-р від 05 листопада 2014 року.

Статтею 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" доповнено пунктом 9-3 такого змісту: платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються. Судом встановлено, що заява позивачем була подана 10 червня 2015 року.

Відповідно до частини 2-3 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з абзацом 1 статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.

До суду наданий сертифікат №5100 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 21.09.2015р. №2981/05.0-4, яким Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема: акти тероризму на території Донецької області м. Донецька. Сертифікат видано Корпорації "БАДТС "Альтком" щодо обов'язку платника податків, а саме сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами: - сплата єдиного соціального внеску з квітня 2014року - грудень 2014 року, які унеможливлювали його виконання в зазначений термін.

02 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України". Зазначене розпорядження опубліковано 08 грудня 2015 року на єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України "Урядовий портал".

Пунктом 1 та 3 вказаного розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком та визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція"; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053".

Згідно з додатками до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р та № 1053-р від 30.10.2014 року, до зазначених населених пунктів зокрема належать м. Донецьк та Маріуполь.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців що міститься в матеріалах справи, місцезнаходження позивача: 87525, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Бахчиванджи, буд. 2.

Отже, колегія суддів вважає, що за таких обставин, у апелянта не виникло правових підстав для прийняття оскаржуваних рішень і застосування штрафних санкцій., крім рішення №0003341700, а відтак, спірні рішення які прийняті податковим органом від 06.03.2015 року за№0003331700, 0003361700, 0003351700, 0003371700, 0003381700, 0003391700, 0003401700 підлягають скасуванню.

Стосовно спірного рішення №0003341700 від 06.03.2015 року, колегія суддів вважає що воно не підлягає скасуванню, так як воно прийнято за період до 14 квітня 2014 року, що виключає можливість застосування абзацу третього п.9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Таким чином, враховуючи наведене, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, апеляційний адміністративний суд вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а ухвала суду першої інстанції від 29 вересня 2015 року скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись статтями: 9, 11, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Корпорації "Будівельників автомобільних доріг та транспортних споруд "Альтком" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року у справі № 805/2467/15-а - задовольнити частково.

Постанову суду першої інстанції скасувати.

Позовні вимоги Корпорації "Будівельників автомобільних доріг та транспортних споруд "Альтком" до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішень - задовольнити частково.

Скасувати рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.03.2015 року №№ 0003331700, 0003361700, 0003351700, 0003371700, 0003381700, 0003391700, 0003401700;

Скасувати рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.03.2015 року № 0003411700 в частині визначення пені в сумі 1102,39 грн., та застосування штрафної санкції - 2163,15грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Д.В. Ляшенко

Судді Л.В. Ястребова

І.Д. Компанієць