Головуючий у 1 інстанції - Токарєв А.Г.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2016 року справа №235/6401/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Чебанова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 02 листопада 2015 р. у справі № 235/6401/15-а (головуючий І інстанції Токарєв А.Г.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, Головного Управління Міндоходів України у м.Красноармійськ Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
10 серпня 2015 року позивач звернувся до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою (з урахуванням уточнень) до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, Головного Управління Міндоходів України у м.Красноармійськ Донецької області в якому просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо стягнення з нього з 1 лютого 2015 року податку з пенсії в розмірі 15%, як з особи, яка постраждала внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС та інваліда 2 групи та стягнути з відповідача утриману суму податку та здійснити йому виплату пенсії з 1 лютого 2015 року як особі, постраждалої внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії та інваліду 2 групи в повному обсязі.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 02 листопада 2015 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково.
Визнані неправомірними дії відповідача щодо утримання з 1 лютого 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із розміру призначеної відповідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"та нарахованої пенсії ОСОБА_2 Зобовязано відповідача видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_2 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 1 лютого 2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії.
Суд першої інстанції виходив з того, що позивач звільнений від сплати податків та зборів всіх видів на підставі того, що захворювання повязано з виконанням службових обовязків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є відшкодуванням шкоди, тому на думку суду дії відповідача є неправомірними.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційна скарга відповідача обґрунтована тим, що ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, зокрема нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподаткованого доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати встановленого законом на 1 січня звітного податкового року, тобто державою визначено, Управління зобовязано утримувати податок на доходи фізичних осіб зі ставкою 15%. Апелянт також зазначив, що з 01.01.2015 року відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено в сумі 1218 грн. на місяць. Згідно Закону України від 31.07.2014 року №1621-7 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» встановлено ставку військового збору 1,5% від обєкта оподаткування. Сума пенсії, що перевищує у 2015 році 3654,00 грн.- частина такого перевищення обкладається військовим збором.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у звязку з відсутністю коштів на відрядження представника.
Колегія суддів вважає, що причина неявки сторони не є поважною та присутність сторони підчас перегляду справи не є обовязковою. При таких обставинах у задоволенні клопотання про відкладення справи необхідно відмовити.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зазначає наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, перебуває з 25.08.2010 року на обліку відповідача як отримувач пенсії по інвалідності 2 групи в розмірі фактичних збитків (захворювання повязане з виконанням службових обовязків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС) відповідно до ст.ст. 50, 54 Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п.18 ст.20 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам віднесеним до категорії 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.
Пунктом 23 ст.13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту інвалідам та прирівняним до них особам (ст.7 цього Закону) надаються пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.
Згідно до ст.8 Закону України Про пенсійне забезпечення, пенсії не підлягають оподаткуванню.
Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи №71-VІІІ від 28.12.2014року внесені зміни до Податкового Кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року.
Відповідно до п.п.164.2.19 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць ), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.
З 01 січня 2015 р. відповідно до ст.8 Закону України від 28.12.2014 р. № 80- VІІІ Про Державний бюджет України на 2015 рік розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1218 грн. на місяць .
Тобто, починаючи з 01.01.2015 р. податкові агенти, яким у даному випадку є Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн.х3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.
Згідно п.168.3 ст.168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.
Крім того, п.168.3 ст.168 Податкового кодексу України встановлено, що розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом .
Згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 28.05.2015 р. розмір пенсійної виплати урахуванням з індексації складає 8680 грн.56 коп. Отже, базою оподаткування є 5026 грн.56 коп. (8680,56 3654,00) до якої застосовується ставка 15% . Розмір податку склав 829,38 гривень. (арк. справи 6).
З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи, та саме п.18 ст.20 цього Закону та п.23 ст. 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, колегія судів приходить до висновку, що саме податковим законодавством встановлюються пільги зі сплати податків, зборів.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що Податковим кодексом України та Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи № 71-VІІІ від 28.12.2014 року, які не визнані неконституційними, не передбачено пільг по сплаті податків та зборів для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, тобто, Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області є податковим агентом, який нараховує та виплачує пенсію позивачу, та правомірно утримує податок на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування. ОСОБА_3 № 71-VІІІ, а з ним і редакція статті 164, а також відповідних норм розд. ХХ ПК України прийнятий пізніше у часі за норми статтей 4 та 165 ПК України (на положення якої посилався апелянт), тому при подоланні колізій положень нормативно-правового(их) акту(ів) рівної юридичної сили слід надавати перевагу тому, що прийнятий пізніше, тобто, Закону № 71-VІІІ.
Така ж сама позиція стосується й правомірності утримання відповідачем з сум пенсії позивача військового збору у розмірі 1,5% колегія суддів зазначає, що якщо сума пенсії(включаючи суму її індексації ,нараховану відповідно до закону) перевищує у 2015 р. 3654 грн., то частина такого перевищення обкладається військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
При таких обставинах колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог позивача.
Також необхідно зазначити, що з 1 вересня 2015року податок на доходи з фізичних осіб з пенсії позивача не утримується, оскільки набув чинності ОСОБА_3 України від 17.07.2015 № 653-VIII "Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб", яким звільнено від оподаткування пенсії осіб, прирівняних до інвалідів війни відповідно до ст.10 Закону № 3551-XII.
Відповідно до ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.4 ч.1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено порушення норм матеріального або процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи, що судом першої інстанції невірно застосовані норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ч.ч.1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-197, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 02 листопада 2015 р. у справі № 235/6401/15-а задовольнити.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 02 листопада 2015 р. у справі № 235/6401/15-а скасувати.
Прийняти нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області , Головного Управління Міндоходів України у м. Красноармійськ Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії- відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: О.О.Шишов
Судді: І.В.Сіваченко
ОСОБА_4