Постанова № 54940472, 24.12.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2015
Номер справи
809/4376/15
Номер документу
54940472
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" грудня 2015 р. Справа № 809/4376/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Черепія П.М.

при секретарі судового засідання Дубінській І.В.

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1,

відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

до відповідача: Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області

про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 та рішення про застосування фінансових санкцій №0000632207 від 18.11.2015 року,-

ВСТАНОВИВ:

07.12.2015 року фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (надалі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (надалі відповідач) про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 та рішення про застосування фінансових санкцій № НОМЕР_2 від 18.11.2015 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що контролюючим органом проведена перевірка господарської одиниці магазину Сімя, що розташований в м. Коломиї по вул. Мазепи, 39, де позивач здійснює свою підприємницьку діяльність. За результатами перевірки 04.11.2015 року складено акт № 090123. 18.11.2015 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 110 748,28 грн. за порушення ЗУ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та рішення № НОМЕР_2, яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 10 000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі напої.

Вважає такі рішення необгрунтованими та просить суд визнати їх протиправним і скасувати.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав викладених в адміністративному позові. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, щодо задоволення адміністративного позову заперечив з підстав наведених в письмовому запереченні, що долучене до матеріалів справи. (а.с. 49 - 50).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що 08.05.2013 року позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. (а.с. 19 - 21).

30.10.2015 року посадовими особами Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці магазину Сімя, що розташований в м. Коломиї по вул. Мазепи, 39, де позивач здійснює свою підприємницьку діяльність, про що 04.11.2015 року складено акт № 090123. (а.с. 14 15).

У висновку акта перевірки відображено порушення позивачем пунктів 11, 12 статті 3, статті 6 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, Постанови КМУ № 957 від 30.10.2008 року Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних цін на окремі види алкогольних напоїв, пункту 177.10 статті 177 Податкового кодексу України, Наказу Міністерства доходів і зборів України № 481 від 16.09.2013 року Про затвердження форми книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення, статтей 21 24 Кодексу законів про працю України, проведення розрахункової операції через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості, а саме реалізовано коньяк Борисфен 3 зірковий 0,5 л. по ціні 75,0 грн., а через РРО вказано продаж бренді Борисфен 0,5 л. по ціні 75,0 грн.; торгівля алкогольними напоями за цінами нижчими від мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін; не відображення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації у книзі обліку доходів і витрат у сумі 55 331,64 грн.

За наслідками перевірки, що викладені у висновках вищевказаного акту, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.11.2015 року, яким на підставі статтей 17, 20 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 110 748,28 грн. та рішення № НОМЕР_2 від 18.11.2015 року, яким на підставі частини 2 статті 17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 10 000 грн. (а.с. 16, 17).

Підставою застосування санкцій в розмірі 10 000 грн. слугував факт роздрібної торгівлі в магазині Сімя алкогольними напоями за цінами нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі напої.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Частиною 10 статті 18 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв установлено згідно з додатком постановою Кабінету Міністрів України за № 957 від 30.10.2008 року Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 957 від 30.10.2008 року Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв визначено, що з 01.09.2015 року мінімальна роздрібна ціна на коньяк (бренді) три зірочки становить 84,00 грн., а мінімальна роздрібна ціна на горілку 0,5 л. 40% становить 54,9 грн.

В судовому засіданні встановлено, що в магазині Сімя, де позивач здійснює свою підприємницьку діяльність реалізовано коньяк Борисфен 3 зірки 0,5 л. по ціні 75,00 грн., коньяк Ай-Петрі 0,5 л. по ціні 80,5 грн., горілку Наша марка класична 0,5 л. по ціні 53,00 грн.

Факт продажу алкогольних напоїв за цінами нижчими від встановлених постановою Кабінету Міністрів України за № 957 від 30.10.2008 року із змінами та доповненнями, мінімальних роздрібних цін на такі напої підтверджується поясненнями продавця, ОСОБА_4 та фіскальними чеками. (а.с. 59).

Абзацом 13 частини 2 статті 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів передбачено, що до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень

У звязку з цим, здійснення роздрібної торгівлі в магазині Сімя алкогольними напоями за цінами нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі напої, що визначені постановою Кабінету Міністрів України за № 957 від 30.10.2008 Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв із змінами і доповненнями, є порушенням, що передбачене абзацом 13 частини 2 статті 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, за допущення якого підлягають застосуванню фінансові санкції в розмірах, встановлених зазначеною нормою Закону.

Таким чином, рішення відповідача за № НОМЕР_2 від 18.11.2015 року про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 10 000 грн. є правомірним, а позовні вимоги про його скасування є такими, що до задоволення не підлягають.

Податковим повідомленням-рішенням за № НОМЕР_1 від 18.11.2015 року відповідачем застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 110 748,28 грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів, які не обліковані у встановленому порядку.

Фактичною перевіркою магазину Сімя, де здійснює господарську діяльність позивач (акт № 090123) встановлено порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів, які не обліковані у встановленому порядку, а саме не відображення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації у книзі обліку доходів і витрат на загальну суму 55 331,64 грн. (а.с. 14 - 15).

Форма, а також порядок ведення та використання Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, встановлені Порядком ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність затвердженим Наказом Міністерства доходів і зборів України № 481 від 16.09.2013 року (надалі Порядок).

Відповідно до пункту 6 Порядку, відомості до Книги обліку доходів і витрат заносяться в наступному порядку:

1) у графі 1 зазначається дата запису;

2) у графі 2 відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);

3) у графі 3 вказується сума повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) та/або повернутої передплати;

4) графа 4 розраховується як різниця між отриманим доходом від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності (графа 2) та сумою повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) (графа 3);

5) у графі 5 зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо повязані з отриманим доходом. Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг;

6) у графі 6 відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо повязані з отриманням доходу за підсумками дня;

7) у графі 7 відображається сума витрат на оплату праці та нарахування на оплату праці найманих осіб, понесені у звітному місяці;

8) у графі 8 відображається сума фактично понесених інших витрат, безпосередньо повязаних з одержанням доходу, які не зазначені в графах 6 та 7, зокрема, витрати на сплату послуг, звязку, орендних та комунальних платежів тощо;

9) у графі 9 зазначається сума чистого оподатковуваного доходу, яка розраховується як різниця між сумою доходу за звітний період (графа 4) та сумою понесених витрат від провадження господарської або незалежної професіональної діяльності (графи 6, 7, 8).

Як встановлено Порядком до Книги обліку доходів і витрат інформація про придбання товарів та реквізити документів на придбання не заносяться і навіть не передбачено можливість її занесення.

Таким чином, Книга обліку доходів і витрат не є документом, в якому відображається облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації. Книга обліку доходів і витрат ведеться фізичною особою-підприємцем виключно для визначення отриманого чистого доходу за кожен день, а також обчислюється підсумок чистого доходу в цілях оподаткування за кожен звітний період (місяць, квартал, рік).

Пунктом 12 статті 3 ЗУ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Згідно зі статтею 21 ЗУ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у визначеному цією статтею розмірі.

Статтею 6 ЗУ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено, що облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) ведеться у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

Таким національним положенням (стандартом) є затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 року № 246 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 року за № 751/4044; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі -Положення (стандарт) 9), яким визначено методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності.

Правові ж засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності визначені ЗУ Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.

Відповідно до статті 9 ЗУ Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

У розділі V ЗУ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг передбачена відповідальність за порушення вимог лише цього Закону.

Зокрема, фінансова санкція, встановлена статтею 21 ЗУ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, може бути застосована до юридичної особи лише у тому випадку, коли ця особа не веде обліку товарів або веде його з порушенням порядку, визначеного Положенням (стандартом) 9.

Сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до ЗУ Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні та Положення (стандарту) 9, не є підставою для застосування фінансової санкції, передбаченої статтею 21 Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Судом встановлено, що позивач мав всі первинні документи на товари, що реалізувались (а.с. 22 40), а питання про облік запасів не може стояти, оскільки Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси» не поширюється на фізичних осіб-підприємців.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України № 21-275а14 від 20.01.2015 року.

З урахуванням викладеного, на переконання суду, оскаржуване податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.11.2015 року не ґрунтується на нормах права, внаслідок чого підлягає скасуванню, а адміністративний позов в цій частині до задоволення.

Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № НОМЕР_1 від 18.11.2015 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Черепій П.М.

Постанова складена в повному обсязі 29.12.2015 року.