Справа № 676/1874/15-ц
Номер провадження 2/676/1060/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2015 року м.Камянець-Подільський
Камянець-Подільський міськрайонний суд, Хмельницької області в складі:
головуючого судді - Лисюка А.І
з участю секретаря - Сопрун С.В.,
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі до ОСОБА_3 про стягнення надміру сплачених сум пенсій, суд,
В С Т А Н О В И В :
Управління Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру сплачених сум пенсій.
В обґрунтування позову вказує, що за заявою ОСОБА_3 від 07.05.2002 року та наданих документів Управлінням Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі призначено соціальну пенсію по інвалідності.
Відповідно заяви ОСОБА_3 зобовязався в разі прийняття на роботу, звільнення та інші обставини, що можуть вплинути на пенсійне забезпечення своєчасно повідомити орган, що призначає пенсію.
Відповідно п.2 ч.1 ст.64 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», територіальні органи Пенсійного фонду України мають право проводити планові та позапланові перевірки у порядку, передбаченому законом.
Згідно п.4.2 «Порядку подання та оформлення документів для призначення(перерахунку) пенсій» №22-1 від 25.11.2005 року, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно ч.1 ст.93 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», соціальні пенсії призначаються і виплачуються непрацюючим громадянам, крім інвалідів з дитинства, при відсутності права на трудову пенсію.
Управлінням Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі при опрацюванні «списку працюючих» (даних про працевлаштування пенсіонерів) було виявлено, що гр.ОСОБА_3 здійснював підприємницьку діяльність, тобто був працевлаштованим.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця гр. ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 08.09.2004 року (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
В повідомленні №347 від 23.05.2013 року про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою- підприємцем зазначено те, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 23.05.2013 року внесено запис №26760100003000276 про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, НОМЕР_1 на підставі судового рішення.
Відповідно п.1 ч.1 ст.49 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.
За результатами проведеної перевірки, з метою встановлення суми переплати пенсійну справу ОСОБА_3 було передано до управління з нарахування та виплати пенсій головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області.
13.05.2013 року Управління Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі отримало лист №5365/04-02 від 29.04.2013 року в якому встановлено розмір виплаченої соціальної пенсії по інвалідності за період з 08.09.2004 року по 31.03.2013 року.
Управління Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі по вині ОСОБА_3, а саме не повідомлення управління про працевлаштування понесло витрати в сумі 53195,97 грн..
Зазначену суму необхідно стягнути як безпідставно виплачену з ОСОБА_3, так як сума виплаченої пенсії виплачена внаслідок зловживань з боку останнього, оскільки займаючись підприємницькою діяльністю відповідач знав про наслідки, а саме: втратить право на виплату соціальної пенсії по інвалідності. При цьому, жодним чином не повідомив Управління Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі.
Відповідно ст.50 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Управління Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі відправило ОСОБА_3 повідомлення №5900/05 від 14.05.2013 року для вирішення питання подальшої виплати пенсії. Повторно відправлено повідомлення №10896/05 від 24.09.2013 року щодо вирішення питання погашення утвореної переплати. Відповідач повторно не зявився до Управління.
Несплата вказаних сум призводить до порушення інтересів в особі Пенсійного Фонду України, позбавляючи можливості надавати соціальні послуги населенню коштів Пенсійного Фонду України, що тягне за собою несвоєчасну виплату пенсій та інших соціальних виплат та до порушення конституційних прав громадян, сприяє виникненню соціальної напруженості в державі.
Ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Згідно постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 14.02.2014 року №2 «Про внесення змін до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 8 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" було внесено зміни до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року «8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів», шляхом виключення із її змісту п.16.2, у якому Пленум Вищого адміністративного суду України висловив позицію щодо підвідомчості спорів про стягнення надміру виплачених коштів адміністративним судом.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі безпідставно виплачену пенсію в розмірі 53195,97 грн..
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав. Просив задовільнити позов та стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі безпідставно виплачену пенсію в розмірі 53195,97 грн. за період з 08.09.2004 року по 31.03.2013 року..
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечила, просила відмовити в позові, посилаючись на те, що ОСОБА_3 ніяким чином не зловживав, а переплата пенсії виникла через неналежне виконання позивачем трудових обовязків. Позивач не надав доказів, що пенсія ОСОБА_3 була виплачена над міру внаслідок зловживань з його боку, тобто неправомірної поведінки. В період з 08.09.2004 року по 31.03.2013 року діяв «Порядок формування та подання органам Пенсійного Фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України 10.06.2010 року за №7-6. За цим Порядком працівники Управління Пенсійного фонду в Камянець-Подільському районі мали забезпечити використання відомостей електронних баз, даних персоніфікованого обліку про визначені права ОСОБА_3 на виплати з Пенсійного Фонду та їх розміру за загальнообовязковим державним пенсійним страхуванням.
Тобто позивач не надав доказів, що періодично, щомісяця проводились перевірки пенсійної справи відповідача та не представили підтвердження, що ОСОБА_3 фактично займався підприємницькою діяльністю, звітував до податкового органу та чи мала місце сплата податків.
Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, заперечення представника відповідача, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що за заявою ОСОБА_3 від 07.05.2002 року та наданих документів Управлінням Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі призначено соціальну пенсію по інвалідності.
На виконання наказу ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.03.2012 року "про посилення контролю щодо додержання вимог пенсійного законодавства" за дорученням начальника головного управління від 06.02.2012 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець - Подільському районі при опрацюванні "списку працюючих" було виявлено, що ОСОБА_3 здійснює підприємницьку діяльність.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа підприємець з 08.09.2004 року (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
13.05.2013 року УПФУ в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області отримало листа №5365/04-02 від 29.04.2013 року, в якому встановлено розмір виплаченої соціальної пенсії по-інвалідності за період з 08.09.2004 року по 31.03.2013 року.
УПФУ в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області направило ОСОБА_3 повідомлення №5900/05 від 14.05.2013 року для вирішення питання подальшої виплати пенсії у зв'язку із тим, що він був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 08.09.2004 року.
Відповідно до статті 81 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII, в редакції Закону України від 16 жовтня 2012 року №5462-VI, «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно статті 33 Закону №1788-XII до пенсії по інвалідності, в тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюється, зокрема, надбавка непрацюючим інвалідам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, - на кожного непрацездатного члена сім'ї (статті 37, 40, 41) в розмірі соціальної пенсії, передбаченої для відповідної категорії непрацездатних.
Відповідно до статті 78 Закону №1788-XII у тих випадках, коли після призначення пенсії пенсіонер у зв'язку із зміною в сімейному стані, влаштуванням на роботу або її припиненням здобуває або втрачає право на надбавку на непрацездатних членів сім'ї або розмір цієї надбавки підлягає зміні, провадиться відповідний перерахунок пенсії.
Статтею 102 Закону №1788-XII встановлений обов'язок пенсіонерів повідомляти органи, що призначають пенсії, про зміну умов, що впливають на виплату пенсій. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Стаття 103 Закону №1788-XII передбачає, що суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Пунктом 6 Прикінцевих положень Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV, в редакції Закону України від 20 листопада 2012 року №5492-V, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлено, що до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення».
За приписами статті 16 Закону №1058-IV фізичні особи-підприємці, на яких поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», беруться на облік до Пенсійного фонду України на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей територіальними органами Пенсійного фонду.
Таким чином, 07.05.2002 року, тобто з моменту взяття відповідача на облік в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі, позивач був повідомлений про зміну умов, що впливають на виплату пенсії.
Згідно частини 1 статті 50 Закону №1058-IV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення міститься у статті 1166 Цивільного кодексу України. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка заподіювача шкоди; 3) причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; 4) вина. Перераховані підстави визнаються загальними, оскільки їх наявність необхідна для всіх випадків відшкодування шкоди, якщо інше не передбачено законом.
Позивачем не надано доказів того, що пенсія ОСОБА_3 була виплачена над міру внаслідок зловживань з його боку, тобто неправомірної поведінки.
На думку суду, переплата пенсії стала наслідком неналежного виконання трудових обов'язків працівниками позивача.
В періоди з 08.09.2004 року діяв «Порядок формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року №7-6.
Згідно цього Порядку працівники управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі мали забезпечити використання відомостей електронних базах даних персоніфікованого обліку при визначенні права ОСОБА_3 на виплати з Пенсійного фонду та їх розміру за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Представником позивача не представлено підтвердження щодо періодичного шомісячного проведення перевірки пенсійної справи, не представлено підтвердження що ОСОБА_3 фактично займався підприємницькою діяльністю, звітував до податкового органу, чи мала місце сплата податків.
Під час розгляду справи судом не було виявлено в діях відповідача ознак умисного невиконання ним своїх обов'язків чи зловживання ними при отриманні пенсії.
Тому суд дійшов висновку, що на момент звернення до управління ПФУ про призначення пенсії, ОСОБА_3 не відносився до категорії зайнятого населення, діяльністю яка приносить дохід у грошовій або іншій формі не займався, а тому пенсія отримана ним правомірно.
Судом встановлено, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.03.2010 року, в адміністративній справі №2-а-1136/10/2270 за позовом Кам'янець - Подільської об'єднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_3 припинено підприємницьку діяльності відповідача.
Згідно ч.1 ст.255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Постановою суду від 19.03.2010 року по справі №2-а-1136/10/2270 було припинено підприємницьку діяльність відповідача, а не розпочато процедуру припинення. Відтак внесення державним реєстратором запису про цей факт до ЄДРПОУ є лише формальним відображенням фактичної обставини. Постанова суду від 19.03.2010 року не оскаржувалась сторонами, а тому набрала законної сили.
Відповідно до абз.5 ч.1 ст.46 Закону України від 15.05.2013 року №755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться, зокрема, у разі постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Частиною 3 статті 49 зазначеного Закону передбачено обов'язок державного реєстратора не пізніше наступного дня з дати надходження судового рішення внести відповідні дані до Єдиного державного реєстру та в той же день повідомити органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фізичну особу-підприємця, щодо якої було постановлено судове рішення, про внесення такого запису.
23.05.2013 року до ЄДРПОУ було внесено запис про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_3 за судовим рішенням.
При таких обставин, суд вважає, що підприємницьку діяльність ОСОБА_3 було припинено 19.03.2010 року, а не під час внесення запису про фактичне припинення до реєстру - 23.05.2013 року.
Відповідно до статті 81 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII, в редакції Закону України від 16 жовтня 2012 року №5462-VI, «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно статті 33 Закону №1788-XII до пенсії по інвалідності, в тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюється, зокрема, надбавка непрацюючим інвалідам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, - на кожного непрацездатного члена сім'ї (статті 37, 40, 41) в розмірі соціальної пенсії, передбаченої для відповідної категорії непрацездатних.
Відповідно до статті 78 Закону №1788-XII у тих випадках, коли після призначення пенсії пенсіонер у зв'язку із зміною в сімейному стані, влаштуванням на роботу або її припиненням здобуває або втрачає право на надбавку на непрацездатних членів сім'ї або розмір цієї надбавки підлягає зміні, провадиться відповідний перерахунок пенсії.
Пунктом 6 Прикінцевих положень Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV, в редакції Закону України від 20 листопада 2012 року №5492-V, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлено, що до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення».
За приписами статті 16 Закону №1058-IV фізичні особи-підприємці, на яких поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», беруться на облік до Пенсійного фонду України на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей територіальними органами Пенсійного фонду.
Отже, суд, аналізуючи та оцінюючи надані докази, вважає, що в задоволенні позову Управління Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі до ОСОБА_3 про стягнення безпідставно виплаченої пенсії за період з 08.09.2004 року по 31.03.2013 року в розмірі 53195,97 грн. слід відмовити.
На підставі ст.ст.33, 81,78,102,103 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII, в
редакції Закону України від 16 жовтня 2012 року №5462-VI, «Про пенсійне забезпечення»
ст.16,ст.50, п. 6 Прикінцевих положень Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV, в редакції Закону України від 20 листопада 2012 року №5492-V, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,
«Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року №7-6,
керуючись ст.ст. 3,10,15,30, 88, 107, 208,209,213,215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову Управління Пенсійного Фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі до ОСОБА_3 про стягнення безпідставно виплаченої пенсії за період з 08.09.2004 року по 31.03.2013 року в розмірі 53195,97 грн. - відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Хмельницької області через Камянець-Подільський міськрайонний суд на протязі десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя міськрайонного суду: А.І.Лисюк