Справа № 676/2698/15-ц
Номер провадження 2/676/1346/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2015 року м. Камянець-Подільський
Камянець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області в складі :
головуючого судді Лисюка А.І.,
з участю секретаря Сопрун С.В.,
за участю прокурора Шумейко Л.П.,
представника відповідача ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представників третьої особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши позовну заяву прокурора Камянець-Подільського району в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації до Камянець-Подільської районної державної адміністрації, ОСОБА_5, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: землевпорядна організація ПП Фірма «ЗЕМЛЯ» та відділ Держземагентства у Камянець-Подільському районі Хмельницької області про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, визнання недійсним договору оренди землі, зобовязання повернути земельні ділянки, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Камянець-Подільського району звернувся до суду з цим позовом. Вказує, що розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації №63/2007-р від 06.02.2007 "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» надано дозвіл 8 громадянам України (в тому числі ОСОБА_5В.) замовити в проектній організації розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 0,12 га кожному, що розташовані на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів, з метою передачі у власність для ведення садівництва.
Розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 64/2007-р від 06.02.2007 «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» надано дозвіл 8 громадянам України (в тому числі ОСОБА_5В.) замовити в проектній організації розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 0,20 га кожному, що розташовані на території Устянської сільскої ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів, з метою надання в оренду для сінокосіння.
На підставі цих розпоряджень проектною організацією - приватним підприємством фірмою «Земля» виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_5 для ведення садівництва та для сінокосіння на території Устянської сільської ради за межами населеного пункту с. Баговиця Кам'янець- Подільського району Хмельницької області.
Розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації №385/2007-р від 29.05.2007 «Про передачу у власність земельних ділянок на території Устянської сільскої ради» передано у власність громадянам України (в тому числі ОСОБА_5В.) земельні ділянки для ведення садівництва, що розташовані на території Устянської сільскої ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів та дозволено виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки.
Розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 340/2007-р від 15.05.2007 «Про надання в оренду земельних ділянок для сінокосіння» надано в оренду терміном на 49 років земельні ділянки для сінокосіння, що розташовані на території Устянської сільської ради за межами населених пунктів громадянам України (в тому числі ОСОБА_5В.) та встановлено орендну плату за земельні ділянки в розмірі 35,00 грн. в рік за 1,00 га кожному, яку вносити в рівних частках щомісячно, до 30 числа наступного за звітним періодом на розрахунковий рахунок Устянскої сільської ради.
На підставі зазначених розпоряджень ОСОБА_5 отримав державний акт серії ЯГ №977703 про право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 6822489100:12:017:0009, площею 0,0953 га, який зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею за № 0107755910194 від 15.06.2007. Окрім того, між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_5 укладено договір оренди земельної ділянки від 30.05.2007 щодо передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6822489100:12:017:0010, загальною площею 0.1390 га в оренду для сінокосіння на 49 років.
Зазначені розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають визнанню незаконними та скасуванню.
Згідно із ч.І ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України та ст.7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Підстави для набуття права власності на земельну ділянку встановлені ст. 116 ЗК України, відповідно до якої громадяни та юридичні особи набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтями 2, 8 Цивільного кодексу України встановлено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
У пункті 12 Розділу X Перехідних положень ЗК України (чинному на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень) зазначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч.З ст.122 ЗК України (чинної на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання, ведення водного господарства та будівництва об'єктів пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
Так, відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянину ОСОБА_5 для ведення садівництва та для сінокосіння на території Устянської сільської ради за межами населеного пункту Баговиця Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, виданого державного акту й договору оренди, земельна ділянка, площею 0,0953 га, за кадастровим номером 6822489100:12:017:0009 надана ОСОБА_5 для ведення садівництва (цільове призначення вказаної земельної ділянки відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі 3.4., категорія земель - землі іншого призначення), а земельна ділянка, площею 0,1390 га за кадастровим номером 6822489100:12:017:0010 надана в оренду для сінокосіння (цільове призначення вказаної земельної ділянки відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі - 6, категорія земель - землі водогосподарського призначення).
Разом з тим, співставленням ситуаційної схеми проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ОСОБА_5, експлікації земель за ф.6 ЗЕМ, а також плану-схеми розташування земельних ділянок, розробленого спеціалістами землевпорядної організації ТОВ Кайлас-К» вказані земельні ділянки розташовані в межах прибережної захисної смуги Дністровського водосховища.
Згідно ст.4 Водного кодексу України, ст.58 Земельного кодексу України до земель водного фонду, окрім інших, належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж річок та навколо водойм.
Статтями 85, 88 Водного кодексу України, статтями 59, 84 Земельного кодексу України передбачено, що землі прибережних захисних смуг перебувають виключно у державній та комунальній власності і можуть надаватися лише в користування та для спеціально визначених цілей.
Пунктом «д» ч.4 ст.84 ЗК України передбачено, що землі водного фонду із земель державної власності не можуть передаватись у приватну власність крім випадків, визначених цим Кодексом.
Отже, надання земель прибережної захисної смуги уздовж Дністровського водосховища у приватну власність законодавством не передбачено.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду України по справах № 6-14цс14 від 21.05.2014 та № 3-41гс14 від 02.09.2014.
Пунктом «а» ч.2 ст.61 Земельного кодексу України передбачено, що в прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво.
Окрім того, при прийнятті вказаних розпоряджень Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією допущено й інші порушення законодавства.
Враховуючи те, земельна ділянка за кадастровим номером 6822489100:12:017:0009, площею 0,0953 га розташована в межах прибережної захисної смуги Дністровського водосховища та відноситься до категорії земель водного фонду, надання її для ведення індивідуального садівництва із земель іншого призначення, без зміни у встановленому законом порядку її цільового призначення, є порушенням вимог земельного законодавства.
Так, відповідно до змісту ст.20 Земельного кодексу України надання (передача) земельної ділянки громадянам та юридичним особам відбувається згідно з їх цільовим призначенням.
У випадку передачі громадянам у приватну власність земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності, межі якої не встановлені в натурі або цільове призначення якої змінюється, обов'язковим є розроблення проекту землеустрою про відведення земельної ділянки.
Разом з тим, ОСОБА_5, при наданні у приватну власність та в оренду земельних ділянок розроблявся проект землеустрою без зміни цільового призначення, що є порушенням ст.ст.22 п.З Земельного кодексу України та Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 677.
Згідно ст.31 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, відмови у реєстрації земельної ділянки або визнання реєстрації недійсною.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду України по справах №6-123цс13 від 13.11.2013 та№ 6-35цс14 від 15.05.2014.
Крім того, статтею 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» установлено, що обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Відповідно до вимог ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України та ст.35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» лише позитивні висновки державної експертизи землевпорядної документації є підставою для прийняття органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування відповідного рішення. Реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи, без позитивних висновків державної експертизи забороняється.
Проте, відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 25.04.2007 №1101 землевпорядна документація по зазначених земельних ділянках не в повній мірі відповідала вимогам чинного на той час законодавства України, встановленим нормам і ' правилам та повернута на доопрацювання.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України по справі 6- 11цс13 від 22.05.2013.
Згідно зі ст.321 ЦК України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.
З огляду на викладене, розпорядження райдержадміністрації суперечать законодавству, порушують цивільні права та інтереси, що згідно зі ст.21 ЦК України, ст.152 ЗК України та ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» є підставою для визнання їх незаконними та скасування у судовому порядку.
Відповідно до пункту 11 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04.2004 №7 розглядаючи позови про захист прав власників земельних ділянок і землекористувачів (про усунення перешкод у користуванні ними тощо), суд має перевіряти законність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки іншій особі без вилучення (викупу) її в позивача в установленому порядку і за наявності для цього підстав ухвалювати рішення про його недійсність.
Згідно ч.4 ст.122 ЗК України (чинної на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень) розпорядником вказаних земельних ділянок є Хмельницька обласна державна адміністрація.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України (в редакції чинній на момент :рийняття спірних розпоряджень), зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Частинами 1, 3 ст. 215 ЦК України, передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.
Аналогічний спосіб захисту прав на земельні ділянки передбачено п. «в» ч.3 ст. 152 ЗК України.
З огляду на викладене, розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації мають бути визнані незаконними та скасованими з підстав перевищення органом виконавчої влади своїх повноважень при розпорядженні землями, а договір оренди земельної ділянки має бути визнаний недійсним.
Оскільки в даному випадку спірна земельна ділянка вибула з власності та користування держави всупереч вимогам законодавства та поза волею належного розпорядника - Хмельницької обласної державної адміністрації, тому існують всі підстави для повернення їх державі згідно ст.ст. 387, 388 ЦК України.
Із змісту ч.ч. 2, 3 ст. 152 ЗК України, ч. 1 ст. 387 ЦК України вбачається, що власник земельної ділянки може звернутися за захистом до суду.
Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту судом цивільного права є відновлення становища, яке існувало до порушення.
Вищевказані обставини незаконної передачі земель водного фонду державної власності викликають необхідність повернення спірної земельної ділянки Хмельницькій облдержадміністрації.
З огляду на викладене, способом відновлення становища, яке існувало до вилучення земельних ділянок державної власності із земель водного фонду на користь ОСОБА_5 є їх повернення у розпорядження Хмельницької облдержадміністрації.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладена функція представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Право звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено також ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст.45 Цивільного процесуального кодексу України.
Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є шхзність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Обираючи форму представництва прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Статтями 14 Конституції України та 373 ЦК України встановлено, що земля є основним нацональним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Незаконне надання у власність та в користування ОСОБА_5 спірної земельної ділянки державної власності порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом предявлення цього позову.
Згідно зі ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 177, 181, 324 ЦК України земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, вказаний спір є приватноправовим та виник із відносин, урегульованих нормами цивільного права, які пов'язані зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.
Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01.03.2013 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», земельні відносини, суб'єктами яких є :: фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю.
Отже, спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі ст. 15 ЦПК України розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Оскільки позовні вимоги стосуються визнання незаконними та скасування розпоряджень, визнання недійсним державного акту, що стосуються одного й того ж майна - спірної земельної ділянки, що має наслідком повернення цього майна законному власнику, то згідно із ст.ст. 15, 6. 126 ЦПК України ці вимоги необхідно розглядати в одній справі, як нерозривно пов'язані між собою.
З огляду на те, що спірні земельні ділянки розташовані в Кам'янець-Подільському районі, позов відповідно до приписів ст.114 ЦПК України пред'являється до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства» 4176-УІ від 20.12.11 визначено, що протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом особа має право звернутися до суду з позовом, зокрема, про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.
При цьому, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України № 4176-УІ від 20.12.11 передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення : порядку здійснення судочинства» № 4176-УІ від 20.12.11 офіційно опублікований в газеті «Голос України» № 6 від 14.01.12.
Враховуючи те, що прокурору району про існування спірних правовідносин, а саме про порушення вимог земельного та водного законодавства стало відомо з листа землевпорядної організації ТОВ «Кайлас-К», який надійшов до прокуратури району 03.04.2015 (№1517вх-15) журналу вхідної кореспонденції прокуратури Кам'янець- Подільського району), а тому строк звернення до суду підлягає поновленню.
Прокурор просить: 1.поновити строк звернення до суду. 2.Визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 63/2007-р від 06.02.2007 «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5, орієнтовною площею 0,12 га, що розташовані на території Устянської сільскої ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів, з метою передачі у власність для ведення садівництва.
3.Визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 64/2007-р від 06.02.2007 «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині надання дозволу ОСОБА_5 замовити в проектній організації розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 0,20 га, що розташована на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів, з метою надання в оренду для сінокосіння.4.Визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 385/2007-р від 29.05.2007 «Про передачу у власність земельних ділянок на території Устянської сільської ради» в частині надання у власність земельної ділянки площею 0,0953 га для садівництва ОСОБА_5 5.Визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації №340/2007-р від 15.05.2007 «Про надання в оренду земельних ділянок для сінокосіння» в частині надання в оренду терміном на 49 років земельної ділянки площею 0,1390 га для сінокосіння ОСОБА_5, що розташовані на території Устянської сільської ради за межами населених пунктів.6.Визнати недійсним державний акт серії ЯГ №977703 про право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 6822489100:12:017:0009, площею 0,0953 га, який зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею.7.Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 30.05.2007, укладений між Кам'янець-ГІодільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_5 щодо передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6822489100:12:017:00010 загальною площею 0,1390 га. 8.Зобов'язати ОСОБА_5 повернути земельну ділянку з кадастровим номером 6822489100:12:017:0009 загальною площею 0,0953 га та земельну ділянку з кадастровим номером 6822489100:12:017:00010 загальною площею 0,1390 га Хмельницькій облдержадміністрації.
Прокурор Камянець-Подільського району в інтересах Хмельницької державної адміністрації
в судовому засіданні позов підтримала. Просила позов задовольнити. Суду пояснила, що в даному випадку це земля водного фонду, державна експертиза землевпорядної документації фактично не проведена, що земля належить Хмельницькій державній адміністрації, строк звернення до суду не пропущений, тому вона просила поновити строк звернення до суду, позов задовільнити в повному обємі. Визнати незаконним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 63/2007-р від 06.02.2007 «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5, орієнтовною площею 0,12 га, що розташовані на території Устянської сільскої ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів, з метою передачі у власність для ведення садівництва; розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 64/2007-р від 06.02.2007 «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині надання дозволу ОСОБА_5 замовити в проектній організації розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 0,20 га, що розташована на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів, з метою надання в оренду для сінокосіння; визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 385/2007-р від 29.05.2007 «Про передачу у власність земельних ділянок на території Устянської сільської ради» в частині надання у власність земельної ділянки площею 0,0953 га для садівництва ОСОБА_5; визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації №340/2007-р від 15.05.2007 «Про надання в оренду земельних ділянок для сінокосіння» в частині надання в оренду терміном на 49 років земельної ділянки площею 0,1390 га для сінокосіння ОСОБА_5, що розташовані на території Устянської сільської ради за межами населених пунктів; визнати недійсним державний акт серії ЯГ №977703 про право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 6822489100:12:017:0009, площею 0,0953 га, який зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею; визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 30.05.2007, укладений між Кам'янець-ГІодільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_5 щодо передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6822489100:12:017:00010 загальною площею 0,1390 га.; зобов'язати ОСОБА_5 повернути земельну ділянку з кадастровим номером 6822489100:12:017:0009 загальною площею 0,0953 га та земельну ділянку з кадастровим номером 6822489100:12:017:00010 загальною площею 0,1390 га Хмельницькій облдержадміністрації.
Представник Хмельницької обласної державної адміністрації ОСОБА_6 направила суду лист з дорученням у якому позов прокурора підтримала у повному обсязі, просила справу розглядати без неї.
Представник Камянець-Подільської районної державної адміністрації ОСОБА_2 в судовому засіданні позов прокурора заперечила. Вважає, що прийняті рішення та розпорядження Камянець-Подільської райдержадміністрації щодо виділення земельних ділянок ОСОБА_5 є законними.
Представник відповідача ОСОБА_5 ОСОБА_1 в судовому засіданні позов заперечив. Суду пояснив, що вимоги прокурора безпідставні, не грунтуються на законі з пропущенням строку позовної давності. Що земля ОСОБА_5 була надана на законних підставах і не може бути повернена Хмельницькій обласній державній адміністрації, так як ОСОБА_5, укладаючи договір оренди сумлінно його виконує і ніяких неправомірних дій при отриманні земельної ділянки не вчиняв. Окрім того, зазначає, що прокурор пропустив строки звернення до суду.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: землевпорядна організація ПП Фірма «ЗЕМЛЯ» ОСОБА_3 в судовому засіданні позов заперечив. Суду пояснив, що земельна ділянка ОСОБА_5 була надана на законних підставах відповідно до вимог тоді чинного законодавства. При цьому він предявив суду фотодокументи розташуваня земельних ділянок.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: відділу Держземагентства у Камянець-Подільському районі Хмельницької області ОСОБА_4 в судовому засіданні позов заперечила, посилаючись на те,що земельна ділянка ОСОБА_5 надана на законних підставах і повертати її власнику не має підстав.
Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, заслухавши сторони, доводи прокурора Камянець-Подільського району в інтересах Хмельницької державної адміністрації, заперечення представника відповідача, третіх осіб, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації №63/2007-р від 06.02.2007 "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» надано дозвіл 8 громадянам України (в тому числі ОСОБА_5В.) замовити в проектній організації розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 0,12 га кожному, що розташовані на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів, з метою передачі у власність для ведення садівництва.
Розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 64/2007-р від 06.02.2007 «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» надано дозвіл 8 громадянам України (в тому числі ОСОБА_5В.) замовити в проектній організації розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 0,20 га кожному, що розташовані на території Устянської сільскої ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів, з метою надання в оренду для сінокосіння.
На підставі цих розпоряджень проектною організацією - приватним підприємством фірмою «Земля» виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_5 для ведення садівництва та для сінокосіння на території Устянської сільської ради за межами населеного пункту с. Баговиця Кам'янець- Подільського району Хмельницької області.
Розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації №385/2007-р від 29.05.2007 «Про передачу у власність земельних ділянок на території Устянської сільскої ради» передано у власність громадянам України (в тому числі ОСОБА_5В.) земельні ділянки для ведення садівництва, що розташовані на території Устянської сільскої ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів та дозволено виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки.
Розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 340/2007-р від 15.05.2007 «Про надання в оренду земельних ділянок для сінокосіння» надано в оренду терміном на 49 років земельні ділянки для сінокосіння, що розташовані на території Устянської сільської ради за межами населених пунктів громадянам України (в тому числі ОСОБА_5В.) та встановлено орендну плату за земельні ділянки в розмірі 35,00 грн. в рік за 1,00 га кожному, яку вносити в рівних частках щомісячно, до 30 числа наступного за звітним періодом на розрахунковий рахунок Устянскої сільської ради.
На підставі зазначених розпоряджень ОСОБА_5 отримав державний акт серії ЯГ №977703 про право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 6822489100:12:017:0009, площею 0,0953 га, який зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею за № 0107755910194 від 15.06.2007. Окрім того, між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_5 укладено договір оренди земельної ділянки від 30.05.2007 щодо передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6822489100:12:017:0010, загальною площею 0.1390 га в оренду для сінокосіння на 49 років.
Зазначені розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають визнанню незаконними та скасуванню.
Згідно із ч.І ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України та ст.7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Підстави для набуття права власності на земельну ділянку встановлені ст. 116 ЗК України, відповідно до якої громадяни та юридичні особи набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтями 2, 8 Цивільного кодексу України встановлено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
У пункті 12 Розділу X Перехідних положень ЗК України (чинному на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень) зазначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч.З ст.122 ЗК України (чинної на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання, ведення водного господарства та будівництва об'єктів пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
Так, відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянину ОСОБА_5 для ведення садівництва та для сінокосіння на території Устянської сільської ради за межами населеного пункту Баговиця Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, виданого державного акту й договору оренди, земельна ділянка, площею 0,0953 га, за кадастровим номером 6822489100:12:017:0009 надана ОСОБА_5 для ведення садівництва (цільове призначення вказаної земельної ділянки відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі 3.4., категорія земель - землі іншого призначення), а земельна ділянка, площею 0,1390 га за кадастровим номером 6822489100:12:017:0010 надана в оренду для сінокосіння (цільове призначення вказаної земельної ділянки відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі - 6, категорія земель - землі водогосподарського призначення).
Разом з тим, співставленням ситуаційної схеми проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ОСОБА_5, експлікації земель за ф.6 ЗЕМ, а також плану-схеми розташування земельних ділянок, розробленого спеціалістами землевпорядної організації ТОВ Кайлас-К» вказані земельні ділянки розташовані в межах прибережної захисної смуги Дністровського водосховища.
Згідно ст.4 Водного кодексу України, ст.58 Земельного кодексу України до земель водного фонду, окрім інших, належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж річок та навколо водойм.
Статтями 85, 88 Водного кодексу України, статтями 59, 84 Земельного кодексу України передбачено, що землі прибережних захисних смуг перебувають виключно у державній та комунальній власності і можуть надаватися лише в користування та для спеціально визначених цілей.
Пунктом «д» ч.4 ст.84 ЗК України передбачено, що землі водного фонду із земель державної власності не можуть передаватись у приватну власність крім випадків, визначених цим Кодексом.
Отже, надання земель прибережної захисної смуги уздовж Дністровського водосховища у приватну власність законодавством не передбачено.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду України по справах № 6-14цс14 від 21.05.2014 та № 3-41гс14 від 02.09.2014.
Пунктом «а» ч.2 ст.61 Земельного кодексу України передбачено, що в прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво.
Окрім того, при прийнятті вказаних розпоряджень Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією допущено й інші порушення законодавства.
Враховуючи те, земельна ділянка за кадастровим номером 6822489100:12:017:0009, площею 0,0953 га розташована в межах прибережної захисної смуги Дністровського водосховища та відноситься до категорії земель водного фонду, надання її для ведення індивідуального садівництва із земель іншого призначення, без зміни у встановленому законом порядку її цільового призначення, є порушенням вимог земельного законодавства.
Так, відповідно до змісту ст.20 Земельного кодексу України надання (передача) земельної ділянки громадянам та юридичним особам відбувається згідно з їх цільовим призначенням.
У випадку передачі громадянам у приватну власність земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності, межі якої не встановлені в натурі або цільове призначення якої змінюється, обов'язковим є розроблення проекту землеустрою про відведення земельної ділянки.
Разом з тим, ОСОБА_5, при наданні у приватну власність та в оренду земельних ділянок розроблявся проект землеустрою без зміни цільового призначення, що є порушенням ст.ст.22 п.З Земельного кодексу України та Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 677.
Згідно ст.31 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, відмови у реєстрації земельної ділянки або визнання реєстрації недійсною.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду України по справах №6-123цс13 від 13.11.2013 та№ 6-35цс14 від 15.05.2014.
Крім того, статтею 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» установлено, що обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Відповідно до вимог ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України та ст.35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» лише позитивні висновки державної експертизи землевпорядної документації є підставою для прийняття органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування відповідного рішення. Реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи, без позитивних висновків державної експертизи забороняється.
Як перевірено судом, відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 25.04.2007 №1101 землевпорядна документація по зазначених земельних ділянках не в повній мірі відповідала вимогам чинного на той час законодавства України, встановленим нормам і правилам та повернута на доопрацювання. Фактично така експертиза не доопрацьована та фактично відсутня.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України по справі 6- 11цс13 від 22.05.2013.
Згідно зі ст.321 ЦК України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.
З огляду на викладене, розпорядження райдержадміністрації суперечать законодавству, порушують цивільні права та інтереси, що згідно зі ст.21 ЦК України, ст.152 ЗК України та ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» є підставою для визнання їх незаконними та скасування у судовому порядку.
Відповідно до пункту 11 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04.2004 №7 розглядаючи позови про захист прав власників земельних ділянок і землекористувачів (про усунення перешкод у користуванні ними тощо), суд має перевіряти законність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки іншій особі без вилучення (викупу) її в позивача в установленому порядку і за наявності для цього підстав ухвалювати рішення про його недійсність.
Згідно ч.4 ст.122 ЗК України (чинної на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень) розпорядником вказаних земельних ділянок є Хмельницька обласна державна адміністрація.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України (в редакції чинній на момент :рийняття спірних розпоряджень), зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Частинами 1, 3 ст. 215 ЦК України, передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.
Аналогічний спосіб захисту прав на земельні ділянки передбачено п. «в» ч.3 ст. 152 ЗК України.
З огляду на викладене, розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації мають бути визнані незаконними та скасованими з підстав перевищення органом виконавчої влади своїх повноважень при розпорядженні землями, а договір оренди земельної ділянки має бути визнаний недійсним.
Оскільки в даному випадку спірна земельна ділянка вибула з власності та користування держави всупереч вимогам законодавства та поза волею належного розпорядника - Хмельницької обласної державної адміністрації, тому існують всі підстави для повернення їх державі згідно ст.ст. 387, 388 ЦК України.
Із змісту ч.ч. 2, 3 ст. 152 ЗК України, ч. 1 ст. 387 ЦК України вбачається, що власник земельної ділянки може звернутися за захистом до суду.
Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту судом цивільного права є відновлення становища, яке існувало до порушення.
Вищевказані обставини незаконної передачі земель водного фонду державної власності викликають необхідність повернення спірної земельної ділянки Хмельницькій облдержадміністрації.
З огляду на викладене, способом відновлення становища, яке існувало до вилучення земельних ділянок державної власності із земель водного фонду на користь ОСОБА_5 є їх повернення у розпорядження Хмельницької облдержадміністрації.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладена функція представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Право звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено також ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст.45 Цивільного процесуального кодексу України.
Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є шхзність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Обираючи форму представництва прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Статтями 14 Конституції України та 373 ЦК України встановлено, що земля є основним нацональним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Незаконне надання у власність та в користування ОСОБА_5 спірної земельної ділянки державної власності порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом предявлення цього позову.
Згідно зі ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 177, 181, 324 ЦК України земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, вказаний спір є приватноправовим та виник із відносин, урегульованих нормами цивільного права, які пов'язані зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.
Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01.03.2013 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», земельні відносини, суб'єктами яких є :: фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю.
Отже, спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі ст. 15 ЦПК України розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Оскільки позовні вимоги стосуються визнання незаконними та скасування розпоряджень, визнання недійсним державного акту, що стосуються одного й того ж майна - спірної земельної ділянки, що має наслідком повернення цього майна законному власнику, то згідно із ст.ст. 15, 6. 126 ЦПК України ці вимоги необхідно розглядати в одній справі, як нерозривно пов'язані між собою.
З огляду на те, що спірні земельні ділянки розташовані в Кам'янець-Подільському районі, позов відповідно до приписів ст.114 ЦПК України пред'являється до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про знесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства» 4176-УІ від 20.12.11 визначено, що протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом особа має право звернутися до суду з позовом, зокрема, про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.
При цьому, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України № 4176-УІ від 20.12.11 передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення : порядку здійснення судочинства» № 4176-УІ від 20.12.11 офіційно опублікований в газеті «Голос України» № 6 від 14.01.12.
Враховуючи те, що прокурору району про існування спірних правовідносин, а саме про порушення вимог земельного та водного законодавства стало відомо з листа землевпорядної організації ТОВ «Кайлас-К», який надійшов до прокуратури району 03.04.2015 (№1517вх-15) журналу вхідної кореспонденції прокуратури Кам'янець- Подільського району), а тому строк звернення до суду підлягає поновленню.
Згідно ст.58 Земельного кодексу України, ст.4 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними слугами вздовж річок та навколо водойм.
Як передбачено ч.1, п. «в» ч.2, ч.3 ст.60 ЗК України, ст.ст. 88, 89 ВК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.
Статтями 85 ВК України, ст.ст.59, 84 ЗК України визначено, що землі прибережних захисних смуг перебувають виключно у державній та комунальній власності і можуть надаватися лише у користування та для спеціально визначених цілей.
Згідно п. «д» ч.4 ст.84 ЗК України землі водного фонду із земель державної власності не можуть передаватися у приватну власність, крім випадків, визначених цим Кодексом.
В силу п. «а» ч.2 ст. 61 ЗК України в прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і заліснення), а також садівництво і городництво.
Суд критично оцінює вимоги представника відповідача ОСОБА_5 щодо застосування строку позовної давності за позовними вимогами прокурора. При цьому суд враховує, що позовна давність строк, в межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст.256 ЦК України).
Ст.257 ЦК України визначено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Як передбачено ч.1 ст.261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалась або могла довідатись про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Враховуючи те, що прокуратурою району про існування спірних правовідносин, а саме про порушення вимог земельного та водного законодавства стало відомо з листа землевпорядної організації ТОВ «Кайлас-ка», яки надійшов до прокуратури Камянець-Подільського району 03.04.2015 року, тому строк звернення до суду з вищенаведених підстав підлягає поновленню.
Суд також критично оцінює заперечення інших відповідачів та третіх осіб щодо позову, оскільки явно вбачається грубе порушення прав держави України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі ст. 121 Конституції України,
ст. 36-1 Закону України Про прокуратуру»,
ст.ст. 4,85,88, 89 ВК України,
ст.ст. 58,59,60,61,84,94,116, 118, 122. 126 ЗК України,
ст.ст. 21, 328, 373 ЦК України,
керуючись ст.ст.3,10,15,30,208 -210, 212 -214 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Поновити прокурору Камянець-Подільського району строк звернення до суду в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації до Камянець-Подільської районної державної адміністрації, ОСОБА_5, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: землевпорядна організація ПП Фірма «ЗЕМЛЯ» та відділ Держземагентства у Камянець-Подільському районі Хмельницької області про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, визнання недійсним договору оренди землі, зобовязання повернути земельні ділянки.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 63/2007-р від 06.02.2007 «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5, орієнтовною площею 0,12 га, що розташовані на території Устянської сільскої ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів, з метою передачі у власність для ведення садівництва.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 64/2007-р від 06.02.2007 «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині надання дозволу ОСОБА_5 замовити в проектній організації розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 0,20 га, що розташована на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району за межами населених пунктів, з метою надання в оренду для сінокосіння.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 385/2007-р від 29.05.2007 «Про передачу у власність земельних ділянок на території Устянської сільської ради» в частині надання у власність земельної ділянки площею 0,0953 га для садівництва ОСОБА_5
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації №340/2007-р від 15.05.2007 «Про надання в оренду земельних ділянок для сінокосіння» в частині надання в оренду терміном на 49 років земельної ділянки площею 0,1390 га для сінокосіння ОСОБА_5, що розташовані на території Устянської сільської ради за межами населених пунктів.
Визнати недійсним державний акт серії ЯГ №977703 про право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 6822489100:12:017:0009, площею 0,0953 га, який зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 30.05.2007, укладений між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_5 щодо передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6822489100:12:017:00010 загальною площею 0,1390 га.
Зобов'язати ОСОБА_5 повернути земельну ділянку з кадастровим номером 6822489100:12:017:0009 загальною площею 0,0953 га та земельну ділянку з кадастровим номером 6822489100:12:017:00010 загальною площею 0,1390 га Хмельницькій облдержадміністрації.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Камянець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення, а якщо особи не були присутні під час проголошення рішення, то протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Камянець-Подільського
міськрайонного суду: ОСОБА_7