Постанова № 54602692, 24.12.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2015
Номер справи
516/183/15-а
Номер документу
54602692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 грудня 2015 р. Справа № 516/183/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Мислива Л.М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді ОСОБА_1судді ОСОБА_2судді ОСОБА_3

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області на постанову Теплодарського міського суду Одеської області від 01 вересня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

У липні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України в Біляївському районі Одеської області про (з урахуванням уточнень):

- визнання неправомірними дій щодо утримання з 01 лютого 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати з розміру призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нарахованої йому пенсії;

- зобовязання видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_4 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01 лютого 2015 року;

- стягнення недоотриманої суми пенсії з 01 лютого 2015 року по 31 серпня 2015 року в сумі 6127,80 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що з 01 лютого 2015 року з його чорнобильської пенсії неправомірно утримується податок на доходи фізичних осіб.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що від діє згідно з ст. 164 ч.2 п.19 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року, якою передбачено, що податок на доходи фізичних осіб справляється з суми пенсій або щомісячного довічного утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення за ставкою 15%.

Постановою Теплодарського міського суду Одеської області від 01 вересня 2015 року позов ОСОБА_4 задоволено.

Визнано неправомірними дії УПФ України у Біляївському районі Одеської області щодо утримання з 01 лютого 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати розміру призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нарахованої пенсії ОСОБА_4

Зобовязано УПФ України у Біляївському районі Одеської області видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_4 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати розміру призначеної та нарахованої пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 лютого 2015 року.

Стягнуто з УПФ України у Біляївському районі Одеської області на користь ОСОБА_4 недоотриману суму пенсії з 01 лютого 2015 року по 31 серпня 2015 року в сумі 6127,80 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, УПФ України у Біляївському районі Одеської області подало апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

ОСОБА_4 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорія, що підтверджується посвідченням серії А №003052 від 27.04.2015р., тимчасовою вкладкою до даного посвідчення №10; пенсійним посвідченням №2282117575 від 16.03.2010р., виданим Пенсійним фондом України. Як вбачається з довідки до акту огляду МСЕК серії 2-18ОБ №073892 від 28.01.2004р., позивачу встановлена 2 група інвалідності, захворювання повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач звернувся до УПФ України у Біляївському районі Одеської області з письмовою заявою від 13.02.2015р. з проханням не утримувати з його пенсії по інвалідності другої групи, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, податок на доходи фізичних осіб з 01 лютого 2015р., та провести донарахування суми утриманої пенсії за лютий 2015р. та виплатити суму разом з виплатою пенсії у березні 2015р.

06.05.2015р. відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви, посилаючись на п.164.2.19 ч. 164.2 ст. 164, п. 163.1.1 ч. 163.2 ст. 163 підпунктами 1.1, 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу.

Згідно повідомлення Державної Фіскальної Служби України від 05.06.2015р. №13574, адресованого Управлінню Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, сума пенсії, якщо її розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), у 2015 р. 3654 грн., включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується за ставками, встановленими п.167.1 ст. 167 Податкового Кодексу (15/20 відсотків). При цьому, норми Кодексу не розрізнюють види пенсії та категорії осіб, які її отримують. Статтею 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11передбачено виконання державою обовязку щодо відшкодування шкоди, зокрема, у разі пошкодження здоровя або втрати працездатності громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Отже, у розумінні Кодексу доходи у вигляді відшкодування шкоди та пенсії окремими видами доходів платника податку. Незалежно від виду пенсії та категорії осіб, які її отримують, сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) в частині перевищення у 2015р. 3654 грн. включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, та оподатковується на загальних підставах.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що згідно з пп.165.1.3 ст. 165 ПК України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому, враховуючи, що чорнобильською пенсією позивачу відшкодовується шкода, заподіяна йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця пенсія не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу позивача.

В апеляційній скарзі УПФ України у Біляївському районі Одеської області вказується, що суд першої інстанції знехтував обґрунтування Державної фіскальної служби України, яким керувалося управління у спірних правовідносинах, та згідно з яким, чорнобильська пенсія не вважається відшкодуванням шкоди.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та не приймає доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до пп.165.1.3 п.165.1 ст. 165 ПК України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.

Статтею 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується, зокрема, на принципі соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з ч.1 ст. 13 цього Закону, держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за:

1) пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

2) втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою;

3) матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.

Відповідно до абзацу першим п.85 «Правових позиції, висловлених судовою колегією в цивільних справах Верховного Суду України в зв'язку з аналізом причин перегляду судових рішень у цивільних справах у 1996 році від 01.12.97 року», при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, слід мати на увазі, що відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, віднесеним до категорії осіб, які постраждали внаслідок цієї катастрофи (п.1 ст. 14) і визнані інвалідами, та сім'ям, які втратили годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, завдана цим шкода відшкодовується призначенням державної пенсії та виплатою додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячної компенсації сім'ї за втрату годувальника.

З матеріалів справи вбачається, що позивач отримує чорнобильську пенсію як інвалід ІІ групи, захворювання повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Таким чином, чорнобильською пенсією позивачу відшкодовується шкода, заподіяна йому внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Отже, обґрунтування надане в листі Державної фіскальної служби України від 16 квітня 2015 року (а.с.11), згідно з яким, чорнобильська пенсія не вважається відшкодуванням шкоди, та яким керувався відповідач у спірних правовідносинах, є безпідставним.

З огляду на викладені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що згідно з пп.165.1.3 п.165.1 ст. 165 ПК України, чорнобильська пенсія позивача не включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що відповідача належить зобовязати зробити належний перерахунок та виплату позивачу пенсії без встановлення зобовязання відповідачу приймати розпорядження з цього приводу.

Також, колегія суддів вважає, що розрахувати конкретний розмір недоплаченої позивачу пенсії повинен відповідач.

Враховуючи, що суд першої інстанції правильно вирішив справу, але з помилковим застосуванням норм процесуального права, колегія суддів на підставі п.1 ч.1 ст. 201 КАС України, вважає необхідним змінити рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.2 ч.1 ст. 198; п.1 ч.1 ст. 201; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області - залишити без задоволення.

Постанову Теплодарського міського суду Одеської області від 01 вересня 2015 року змінити, виклавши її резолютивну частину в наступній редакції:

«Адміністративний позов ОСОБА_4 - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області щодо утримання з 01 лютого 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати розміру призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нарахованої пенсії ОСОБА_4.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області з 01 лютого 2015 року зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_4 пенсію, призначену та нараховану відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без утримання сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, за вирахуванням сум пенсії, які вже були виплачені ОСОБА_4 за період з 01 лютого 2015 року.

Відмовити в задоволенні інших позовних вимог».

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Л ОСОБА_1 Суддя: ОСОБА_2 Суддя: ОСОБА_3