Ухвала суду № 54510016, 16.12.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2015
Номер справи
815/4399/15
Номер документу
54510016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 грудня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/4399/15

Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

03 серпня 2015 року ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0019111701 від 21 липня 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 527598,18грн. прийнято на підставі акту перевірки №3803/15-52-17-01/НОМЕР_1 від 06 липня 2015 року за порушення вимог п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України безпідставно, оскільки позивачем до перевірки були надані усі первинні документи, підтверджуючі походження товару та його оплату, що підтверджується викладеною у п.2.9 акту перевірки інформацією.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року позов задоволений.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідачем встановлено порушення позивачем п.12 ст.3, ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у звязку із встановленням нездійснення позивачем належного обліку товарних запасів, так як у книзі обліку доходів і витрат, наданій до перевірки, відсутня інформація про сплату, кількість та найменування товару отриманого для його продажу, тобто не обліковані товарні запаси у порядку, встановленому законодавством, суми витрат безпосередньо повязані з отриманням в цей день виручки за місцем їх реалізації на загальну суму 263799,09грн., що в свою чергу є порушенням п.177.10 ст.177 та п.178.6 ст.178 Податкового кодексу України. /т.2 а.с.87-89/

Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач зареєстрований у встановленому законодавством порядку як фізична особа - підприємець, та знаходиться на обліку в органах податкової служби як платник податків. / т.1 а.с.10,11/

На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 розділу І, пп. 77.1 ст. 77 розділу ІІ глави 8 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року, наказу ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області № 381 від 21 травня 2015 року плану-графіка проведення документальних планових перевірок субєктів господарювання на ІІ квартал 2015 року, службовою особою відповідача проведено документальну планову виїзну перевірку діяльності позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2013 року по 31 грудень 2014 року з питань дотримання законодавства про єдиний внесок за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2014 року, результати якої оформлено актом №3803/15-52-17-01/НОМЕР_1 від 06 липня 2015 року. /т.1 а.с.12-43/

У ході проведення перевірки було встановлено порушення позивачем вимог п.12 ст.3, ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки позивач не здійснював належного обліку товарних запасів, так як у книзі обліку доходів і витрат наданій до перевірки, відсутня інформація про сплату, кількість та найменування товару, отриманого для його продажу, тобто не обліковані товарні запаси у порядку, встановленому законодавством, сума витрат безпосередньо повязані з отриманням у цей день виручки за місцем їх реалізації на загальну суму 263799,09грн.

На підставі акту перевірки, ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0019111701 від 21 липня 2015 року про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 527598,18грн. /т.1 а.с.56/

Разом з тим, пунктом 177.10 ст.177 Податкового кодексу України встановлено, що фізичні особи - підприємці зобов'язані вести ОСОБА_2 обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма ОСОБА_2 обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Для реєстрації ОСОБА_2 обліку доходів і витрат фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник ОСОБА_2 у разі обрання способу ведення ОСОБА_2 у паперовому вигляді. Фізичні особи - підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Форму ОСОБА_2 обліку доходів і витрат затверджено наказом ДПА України №481 від 16 вересня 2013 року «Про затвердження форми ОСОБА_2 обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність та Порядку її ведення».

Пунктом 178.6 статті 178 вказаного Кодексу передбачено, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Для реєстрації ОСОБА_2 обліку доходів і витрат фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник ОСОБА_2 у разі обрання способу ведення ОСОБА_2 у паперовому вигляді.

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Цивільного кодексу України, до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

Пунктом 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що субєкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобовязані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Відповідно до статті 6 вказаного Закону (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), облік товарних запасів фізичною особою-підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, та юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Крім цього, ведення обліку товарних запасів фізичними особами підприємцями також передбачено пп. 3.2 п. 3 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України № 481 від 16 вересня 2013 року (надалі Порядок № 481).

Пунктами 1,5 вказаного Порядок № 481 встановлено, що фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - самозайняті особи), зобовязані вести ОСОБА_2 обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати. Записи у ОСОБА_2 виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід.

Відповідно до п. 6 Порядку № 481, самозайняті особи заносять до ОСОБА_2 відомості в такому порядку: у графі 1 зазначається дата запису; у графі 2 відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг); у графі 3 вказується сума повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) та/або повернутої передплати; графа 4 розраховується як різниця між отриманим доходом від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності (графа 2) та сумою повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) (графа 3); у графі 5 зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо повязані з отриманим доходом. Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг; у графі 6 відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо повязані з отриманням доходу за підсумками дня; у графі 7 відображається сума витрат на оплату праці та нарахування на оплату праці найманих осіб, понесені у звітному місяці; у графі 8 відображається сума фактично понесених інших витрат, безпосередньо повязаних з одержанням доходу, які не зазначені в графах 6 та 7, зокрема, витрати на сплату послуг, звязку, орендних та комунальних платежів тощо; у графі 9 зазначається сума чистого оподатковуваного доходу, яка розраховується як різниця між сумою доходу за звітний період (графа 4) та сумою понесених витрат від провадження господарської або незалежної професіональної діяльності (графи 6, 7, 8).

Як вбачається з матеріалів справи, у ході проведення перевірки податковою зроблено висновок про порушення позивачем вимог п. 12 ст. 3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». У звязку із тим, що ФОП ОСОБА_1 не здійснював належного обліку товарних запасів, так як в книзі обліку доходів і витрат наданій до перевірки відсутня інформація про сплату, кількість та найменування товару отриманого для його продажу, тобто не обліковані товарні запаси у порядку, встановленому законодавством, сума витрат безпосередньо повязаних з отриманням у цей день виручки за місцем їх реалізації на загальну суму 263799,09грн.

Однак, судовим розглядом встановлено, що під час проведення перевірки позивачем відповідно до вимог п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України було надано усі необхідні первинні документи, підтверджуючі походження товару та його оплату, що в свою чергу відображено й у акті перевірки та ОСОБА_2 доходів і витрат.

Крім того, відповідачем у ході проведення перевірки було зазначено, що позивачем в декларації з податку на доходи фізичних осіб за 2014 рік правильно визначені суми загального оподатковуваного доходу, документально підтверджених витрат та чистого оподатковуваного доходу, що є підтвердженням правильного ведення позивачем ОСОБА_2 обліку доходів і витрат у спірному періоді.

З урахуванням встановлених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем не доведено правомірності застосування до ФОП ОСОБА_1 на підставі ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» фінансової санкції у подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, оскільки викладені відповідачем доводи стосовно встановлених порушень є безпідставними.

Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.

Керуючись, ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: О.І. Шляхтицький