ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2015 року м. Київ К/800/41598/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
Калашнікової О.В.,
Васильченко Н.В.,
Леонтович К.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 17 квітня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2014 року у справі № 247/1053/14-а за позовом ОСОБА_4 до управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи: державне підприємство "Торезантрацит", державне підприємство "Донвуглереструктуризація" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи: державне підприємство "Торезантрацит", державне підприємство "Донвуглереструктуризація", в якому просила, з урахуванням уточнення позовних вимог: визнати протиправною відмову управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо надання ОСОБА_4 пільг для придбання побутового палива; зобов'язати відповідача надати ОСОБА_4 пільгу на тверде паливо з урахуванням вимог ст. 48 Гірничого Закону та Бюджетного кодексу України за 2013 рік.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вона більше 20 років пропрацювала на вугледобувних підприємствах. Вийшла на пенсію 27 липня 1999 року з підприємства шахта Річна "Шахтоуправління Волинське" державного підприємства "Торезантрацит", у зв'язку з чим має право на отримання безкоштовного палива на побутові потреби. ДП "Донвуглереструктуризація" відмовляє позивачеві у прийомі документів про виписку вугілля у зв'язку з тим, що шахта "Річна" ліквідована. Управління соціального захисту населення Торезької міської ради у наданні ОСОБА_4 пільг на придбання побутового палива відмовляє, оскільки, згідно записів у трудовій книжці, остання звільнена з підприємства "Шахтоуправління Волинське", яке станом на сьогоднішній день є діючим.
Постановою Торезького міського суду Донецької області від 17 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2014 року, позовні вимоги задоволені.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення судом, вивчивши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м. Тореза та отримує пенсію за віком. Позивач працювала на шахтоуправлінні "Волинське". У зв'язку з виділенням шахти "Річна" із складу шахтоуправління переведена телефоністкою. Відповідно до архівної довідки позивач звільнена з дільниці зв'язку шахти "Річна" шахтоуправління "Волинське" Торезького виробничого обєднання з видобутку антрациту "Торезантрацит".
Позивач звернулась до відповідача із заявою про отримання компенсації за тверде паливо за 2013 рік. Відповідач листом від 20 грудня 2013 року №09/3231 відмовив їй у наданні пільги на тверде пічне побутове паливо згідно ст. 48 Закону № 1127-XIV з посиланням на те, що позивач вийшов на пенсію з підприємства шахта Річна "Шахтоуправління Волинське" державного підприємства "Торезантрацит".
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 19 листопада 2002 року № 669 Державне відкрите акціонерне товариство "Шахтоуправління "Волинське" дочірнього підприємства державної холдингової компанії "Торезантрацит" реорганізовано шляхом виділення з його складу структурного підрозділу шахти "Річна" та створенням на його базі державного підприємства "Шахта "Річна". Визначено, що останнє є правонаступником майнових прав та обов'язків державного відкритого акціонерного товариства "Шахтоуправління "Волинське", пов'язаних з діяльністю його структурного підрозділу "Шахта "Річна" згідно з розподільчим балансом.
Після виділення шахти "Річна" зі складу державного відкритого акціонерного товариства "Шахтоуправління "Волинське", відокремлений підрозділ "Шахтоуправління "Волинське" увійшло до складу державного підприємства "Торезантрацит" на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 7 березня 2003 року №120.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 5 жовтня 2005 року № 506 "Про припинення діяльності ДП "Шахта "Річна" шляхом ліквідації" її було передано для здійснення фізичної ліквідації до державного підприємства "Донвуглереструктуризація" та зобов'язано забезпечити працівників окремих категорій населення побутовим вугіллям у період ліквідаційних робіт.
У проекті ліквідації шахти "Річна" державного відкритого акціонерного товариства "Шахтоуправління "Волинське" передбачається, що після ліквідації шахти, забезпечення вуглеотримувачів ліквідованих шахт безкоштовним вугіллям проводиться правонаступником.
Згідно листа відособленого підрозділу "Шахтоуправління "Волинське" державного підприємства "Торезантрацит" від 26 грудня 2013 року № 01-2397 ОСОБА_4 працювала на шахті "Річна", яка входила до складу Шахтоуправління "Волинське". З 1 січня 2003 року шахта "Річна" була виведена зі складу Шахтоуправління "Волинське". Правонаступником Шахтоуправління "Волинське", пов'язаних з діяльністю шахти "Річна" є державне підприємство "Шахта "Річна". В 2005 році державне підприємство "Шахта "Річна" припинила свою діяльність шляхом ліквідації та передачі до складу державного підприємства "Донвуглереструктуризація", яке після закінчення робіт з ліквідації шахти "Річна" передала відповідачу списки осіб, що мають право на пільги по забезпеченню вугіллям на побутові потреби, в тому числі, позивача.
Також судами встановлено, що діюче підприємство Шахтоуправління "Волинське" державного підприємства "Торезантрацит" не є правонаступником виділеної з його складу і ліквідованої шахти "Річна".
Згідно довідки відособленого підрозділу "Шахтоуправління "Волинське" державного підприємства "Торезантрацит" від 24 грудня 2013 року № 01-2371/1: "Шахтоуправління "Волинське" Торезького виробничого об'єднання з добичі антрациту "Торезантрацит" 28 червня 1996 року перетворене у державне відкрите акціонерне товариство "Шахтоуправління "Волинське"; 30 грудня 1996 року підприємство перетворено в державне відкрите акціонерне товариство "Шахтоуправління "Волинське", дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Торезантрацит"; 7 березня 2003 року підприємство реорганізовано шляхом злиття і утворення державного підприємства "Торезантрацит".
Задовольняючи позовні вимоги суди виходили з того, що позивач працювала на ліквідованому підприємстві ДП "Шахта "Річна", соціальний захист колишніх працівників якого протягом процедури ліквідації був покладений на державне підприємство "Донвуглереструктуризація". Після внесення до єдиного державного реєстру запису про припинення ДП "Шахта "Річна" без визначення правонаступника, позивач набула право на пільги на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету згідно ст.48 Гірничого Закону України та Порядку №77.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Частиною 5 ст.48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, яка після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, а саме, пенсіонери, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок.
Частиною 8 ст. 48 цього Гірничого закону України особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
Порядком надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 (далі Порядок №77) встановлено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.
Згідно п.4 Порядку №77 для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).
Отже вірним є висновок судів, що відповідач є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо.
У відповідності до ч.5 ст.111 Цивільного кодексу України юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Судами встановлено, що згідно витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державне підприємство "Шахта "Річна" перебуває в стані припинення.
Згідно Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 грудня 2012 року № 1078 затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти "Річна", яким роботи з ліквідації шахти "Річна" визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації.
Актом прийому - передачі списку вуглеотримувачів шахти "Річна" від 3 січня 2013 року відповідачу переданий список вуглеотримувачів, які забезпечувалися вугіллям державним підприємством "Донвуглереструктуризація", та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із ст.48 Гірничого Закону України, в тому числі із зазначенням персональних даних позивача.
Враховуючи наведене суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області відхилити.
Постанову Торезького міського суду Донецької області від 17 квітня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно
Помічник судді Ю.М. Дрибас