Справа № 755/11119/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" грудня 2015 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Арапіної Н.Є.
з секретарем Оверчук Т.І.,
за участі
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Новицької А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду Дніпровського району м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
позивач звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду Дніпровського району м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивує тим, що 23 грудня 2013 року звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років, однак їй було відмовлено через ненадання документів, які підтверджують проходження державної акредитації медичними закладами. Оскільки предметом даного спору є зарахування часу роботи медичною сестрою до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, позивач вважає безпідставним посилання відповідача на обов'язковість державної акредитації закладів охорони здоров'я для отримання даного виду пенсії, з огляду на те, що на працівника медичного закладу не може бути покладена відповідальність за несвоєчасне проведення акредитації відповідного закладу охорони здоров'я.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 квітня 2015 року касаційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 02 липня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року скасовано. Зі змісту ухвали Вищого адміністративного суду України від 09 квітня 2015 року вбачається, що до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховується зокрема, робота на посадах лікарів та середнього медичного персоналу, які офіційно набули статусу закладу охорони здоров'я на підставі державної акредитації. Для правильного вирішення спору необхідно було встановити обставини щодо проходження медичними закладами, у яких працювала позивач державної акредитації, а саме: ТОВ «Геракс» у період з 01 квітня 1996 року по 02 січня 1998 року, ПП «ДАО» у період з 05 січня 1998 року по 31 серпня 1996 року, ТОВ «Санодент» у період з 01 вересня 1998 року по 18 лютого 2000 року, з 14 березня 2000 року по 27 листопада 2003 року та ТОВ «Медична клініка-Валерія» з 03 червня 2013 року.
Позивач в судове засідання не з»явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Представництво інтересів здійснювала ОСОБА_1
Представник позивача ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги. Дала пояснення,аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва Новицька А.О позов не визнала. Підтримала письмові заперечення, в яких зазначено, що відповідно до пункту 1 Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 756 (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин), державна акредитація закладу охорони здоров'я - це офіційне визнання статусу закладу охорони здоров'я, наявність в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантіям високої якості професійної діяльності. Також згідно з п. 2 зазначеного порядку заклад офіційно набуває статусу закладу охорони здоров'я тільки на підставі державної акредитації (а.с. 114-117).
Суд, перевіривши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
23 грудня 2013 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва з заявою про призначення пенсії за вислугу років та надала трудову книжку, згідно якої вона працювала з 01.08.1977 по 09.11.1981 - медичною сестрою в дитячій спеціалізованій клінічній лікарні №14, з 18.11.1981 по 13.03.1996 - старшою медичною сестрою стоматологічного відділення в міській студентській поліклініці, з 01.04.1996 по 02.01.1998 - старшою медичною сестрою в ТОВ «Геракс», з 05.01.1998 по 31.08.1998 - старшою медичною сестрою в ПП «ДАО», з 01.09.1998 по 18.02.2000 , з 14.03.2000 по 27.11.2003 - старшою медичною сестрою в ТОВ «Санодент», з 03.06.2013 - медичною сестрою в ТОВ «Медична клініка-Валерія» (а.с. 7-12).
Згідно листа Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва від 10 січня 2014 року позивачу роз'яснено, що для зарахування періодів роботи старшою медичною сестрою та медичною сестрою в ТОВ «Геракс», ТОВ «Санодент», ТОВ «ДАО» та ТОВ «Медична клініка-Валерія», необхідно надати документи в яких зазначено, що вони є закладами охорони здоров'я та здійснюють медичну практику (а.с. 13-14).
Згідно ліцензії Міністерства охорони здоров»я України товариство з обмеженою відповідальністю «Медична клініка-Валерія» здійснює медичну практику з 17 вересня 2009 року по 17 вересня 2014 року, з 11 травня 2010 року по 17 вересня 2014 року (а.с.16,17).
Згідно акредитаційного сертифіката Медичний центр товариства з обмеженою відповідальністю «Медична клініка-Валерія» віднесено до першої акредитаційної категорії, термін дії акредитаційного сертифіката з 29 травня 2013 року до 29 травня 2016 року(а.с.18).
Згідно ліцензії Міністерства охорони здоров»я України приватне підприємство «ДАО» здійснює медичну практику з 11 листопада 2010 року(а.с.19).
Згідно ліцензії Міністерства охорони здоров»я України товариство з обмеженою відповідальністю «Геракс» здійснює медичну практику з 22 листопада 2005 року по 22 листопада 2010 року (а.с.20).
Згідно листа Міністерства охорони здоров'я України від 25 листопада 2015 року повідомлено, що за інформацією Головної акредитаційної комісії при Міністерстві охорони здоров'я заклади, що створені юридичними особами (ТОВ «Геракс» ПП «ДАО» та ТОВ «Санодент» акредитацію не проходили. Медичний центр товариства з обмеженою відповідальністю «Медична клініка-Валерія» акредитовано та віднесено до першої акредитаційної категорії. Термін дії акредитаційного сертифіката з 29 травня 2013 року до 29 травня 2016 року (а.с.135).
Згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники охорони здоров'я мають право на пенсію за вислугу років при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів, незалежно від віку.
Посади, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», затверджено Постановою Кабінету Міністрів України «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років»від 04 листопада 1993 року № 909 (зі змінами та доповненнями внесеними Постановою Кабінету Міністрів від 26.09.2002 р. № 1436).
Згідно п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»та Постанови Кабінету Міністрів України «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» від 04 листопада 1993 року № 909 наголошують на тому, що право на пенсію за вислугу років мають саме працівники закладів охорони здоров'я.
Пункт 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 765 «Про затвердження Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я »дає визначення державної акредитації, згідно з яким це офіційне визнання статусу закладу охорони здоров'я, наявність в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантії високої якості професійної діяльності.
Отже з вищевикладеного вбачається, що для можливості встановлення статусу закладу охорони здоров'я певний заклад повинен пройти державну акредитацію.
Згідно п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 15липня 1997 року № 765 передбачено, що у разі прийняття рішення про віднесення закладу до відповідної категорії акредитаційна комісія, яка проводила акредитацію, видає йому акредитаційний сертифікат (додаток № 2). Термін дії акредитаційного сертифіката визначається головною акредитаційною комісією, але він не повинен перевищувати трьох років. Чинним законодавством чітко передбачено порядок встановлення статусу закладу охорони здоров'я та затверджено форму документу, який даний факт підтверджує (акредитацій ний сертифікат). Іншого чинним законодавством не передбачено.
Згідно ст. 1 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01 червня 2000 року № 1775 ліцензія-документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку у разі його встановлення Кабінетом Міністрів України за умови виконання ліцензійних умов.
Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, ліцензії товариства з обмеженою відповідальністю «Геракс», приватного підприємства «ДАО»,товариства з обмеженою відповідальністю «Медична клініка-Валерія» лише засвідчують їх право на провадження виду господарської діяльності та не встановлюють статус закладу охорони здоров'я.
Щодо наявності акредитаційного сертифіката у Медичного центру товариства з обмеженою відповідальністю «Медична клініка-Валерія» з терміном дії з 29 травня 2013 року до 29 травня 2016 року, то періоду роботи позивача у цьому закладі недостатньо для отримання права на пенсію за вислугою років.
Тому адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду Дніпровського району м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає, оскільки для зарахування до вислуги років періоду роботи позивача у вищезазначених закладах немає законних підстав.
Керуючись ст.46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», постановою № 765 від 15 липня 1997 року Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку державної акредитації закладу охорони здоров»я», постановою № 909 від 04 листопада 1993 року Кабінету Міністрів України " Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров"я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років" (зі змінами, внесеними постановою № 1436 від 26 вересня 2002 року Кабінету Міністрів України), ч.2 ст.3, ст.ст.9, 11, 14, 71,94, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду Дніпровського району м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Повний текст постанови виготовлений 15 грудня 2015 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя