Справа № 304/803/15-а
Провадження № 2-а/304/18/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2015 року м. Перечин
Перечинський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого - судді Шешені М. О.,
при секретарі Гарайдич Р.А.,
з участю представника позивача прокурора
ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи служби у справах дітей
Перечинської РДА ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом прокурора Перечинського району Закарпатської області в інтересах дитини позбавленої батьківського піклування ОСОБА_4 до адміністрації Перечинської загальноосвітньої школи інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - служба у справах дітей Перечинської РДА, Перечинський професійний ліцей, про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В :
До Перечинського районного суду Закарпатської області із вищезазначеним позовом звернувся прокурор, у якому просить: 1) Визнати неправомірною бездіяльність адміністрації загальноосвітньої школи інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної державної адміністрації щодо не донарахування та невиплати випускнику ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги у розмірі визначеному ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування»; 2) Зобовязати адміністрацію загальноосвітньої школи інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної державної адміністрації нарахувати і виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразову грошову допомогу, передбачену ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування», у розмірі 6998 грн.00коп. Адміністративний позов мотивує тим, що відповідачем при складанні кошторису для виплати грошової допомоги взагалі не було враховано вимоги ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування» та виплачено ОСОБА_4 чомусь тільки 718грн.00коп., що є не припустимим та порушує конституційні права на соціальний захист останнього.
У судовому засіданні представник позивача прокурор Когут О.В., та ОСОБА_4 заявлені позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити, при цьому посилаючись на обставини викладені у позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 проти задоволення даного позову заперечила та просила у такому відмовити, при цьому посилаючись на обставини викладені у письмових запереченнях, які вона надала суду та які приєднані до матеріалів справи. Також звернула увагу суду та те, що заявлений адміністративний позов прокурора фактично є необгрунтованим та таким, що суперечить Порядку нарахування та виплати одноразової грошової допомоги випускникам закладу, який передбачений Постановою КМУ від 05 квітня 1994 року за № 226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Вважає дії адміністрації загальноосвітньої школи інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної державної адміністрації правомірними та такими, що не суперечать закону.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору служби у справах дітей Перечинської РДА ОСОБА_3 вирішення даного позову залишила на розсуд суду.
Перечинський професійний ліцей, як третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, свого представника у судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце проведення такого був повідомлений своєчасно і належним чином.
Суд, заслухавши учасників процесу, які зявилися, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
Так, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 є дитиною, яка позбавлена батьківського піклування та який до 17 червня 2014 року навчався у Перечинській загальноосвітній школі інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної державної адміністрації.
Також встановлено, що після закінчення навчання у Перечинській загальноосвітній школі- інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської ОДА адміністрацією даного закладу ОСОБА_4 було нараховано та виплачено грошову допомогу всього у розмірі 718 грн.00коп.
Так, відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно із частиною 1 статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13 січня 2005 року № 2342-ІV (далі ОСОБА_5 № 2342-ІV) держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.
Частиною 7 статті 8 вказаного Закону встановлено, що випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабінетом Міністрів України. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.
Витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком (частина 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13 січня 2005 року № 2342-ІV).
Порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 39-9 вказаного Закону).
Матеріальне забезпечення та зокрема, виплата грошової допомоги регламентується підпунктом 1 пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 1994 року №226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Вказана допомога є соціальною гарантією держави у підтримці певної соціальної категорії дітей, позбавлених батьківського піклування.
Разом з цим, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13 січня 2005 року № 2342-ІV передбачено, що Закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону. ОСОБА_5 набрав чинності з 02 лютого 2005 року.
Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» установлено прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць для дітей віком від 6 до 18 років у сумі 1 286 грн.00коп.
Таким чином, розмір одноразової допомоги особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які закінчили навчання у 2014 році, повинен бути не менше 7 716 грн.00коп.
Разом із тим, адміністрація Перечинської ЗОШ інтернату І-ІІ ступенів при складанні кошторису для виплати грошової допомоги випускнику школи-інтернату ОСОБА_4 керувалася чомусь виключно п.п.1 п.13 постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 1994 року № 226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», що є неприпустимим.
Тому, суд з урахуванням викладеного, виходячи з положень ст.ст.15,16 ЦК України, Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування», з урахуванням загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними, приходить до висновку, що випускнику ОСОБА_4 має бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога саме у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
За таких обставин бездіяльність адміністрації загальноосвітньої школи - інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної державної адміністрації щодо не донарахування та невиплати випускнику ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги у розмірі визначеному ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування» слід визнати неправомірною, та зобовязати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразову грошову допомогу, передбачену ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування», у розмірі заявленої позовної вимоги 6998 грн.00коп.
Керуючись ст.ст.1, 2,3,17,18,69,70-72,86,159,160,163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов прокурора Перечинського району Закарпатської області в інтересах дитини позбавленої батьківського піклування ОСОБА_4 до адміністрації Перечинської загальноосвітньої школи інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської ОДА, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору служба у справах дітей Перечинської РДА, Перечинське професійний ліцей, про стягнення коштів - задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність адміністрації Перечинської загальноосвітньої школи інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної державної адміністрації щодо не донарахування та невиплати випускнику ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги у розмірі визначеному ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування».
Зобовязати адміністрацію Перечинської загальноосвітньої школи інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної державної адміністрації нарахувати і виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразову грошову допомогу, передбачену ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування», у розмірі 6998 (шість тисяч девятсот девяносто вісім) грн.00коп.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Головуючий:ОСОБА_6