ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2015 р.м.ОдесаСправа № 523/12622/15-а
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Пепеляшков О.С.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси на постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 21 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси, третя особа Департамент соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати з дати прийняття рішення Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси від 28 травня 2015 року за № 4723/54 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону України від 28 лютого року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 28.05.2015р. за правилами статті 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси компенсувати ОСОБА_1 всі пенсійні виплати, починаючи з 28.05.2015р.
Постановою Суворовського районного суду м. Одеси від 21 вересня 2015 року адміністративний позов було задоволено частково.
Визнано протиправними рішення управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси №4723/54 від 28.05.2015р. щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 28 травня 2015 року пенсію на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, у звязку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав її задоволення.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, серії А № 366685, виданим 03.03.2007р., та має право на пільги, встановлені Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Управління з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До заяви про призначення пенсії були надані копія паспорту та ідентифікаційного номеру, копію трудової книжки з зазначенням трудової діяльності, та, як вказує відповідач, додані необхідні довідки.
Після розгляду заяви про призначення пенсії та на підставі наданих документів Управлінням було винесено рішення №4723/54 від 28.05.2015р. про відмову в призначені пенсії позивачу, в зв'язку з тим, що відсутні первинні документи, що підтверджують факт участі у роботі по ліквідації аварії на ЧАЕС, а саме відсутня довідка про період участі наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, яка видається лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що дії відповідача по відмові у призначенні позивачу пенсії на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є такими, що не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.
За змістом частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до пункту другого частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1986 році, а саме, з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, відносяться до категорії 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно частини третьої статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
На підставі 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років. І саме до цієї категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відноситься позивач, про що свідчить видане йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
У пункті 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Таким чином, відповідно до пункту 7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Отже, призначаючи пенсію на пільгових умовах, необхідно врахувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
Зокрема, особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи можна надавати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Позивачем надано копії наступних документів, зокрема:
- довідки, виданої Українською державною корпорацією Автомобільного транспорту від 23.10.1992 р. за вих. № 5/19-4-94, відповідно до якої водії Одеського обласного управління вантажного автотранспорту було направлено в зону аварії на ЧАЕС для перевезення цементу та бетоніту с залізничної станції Вільча безпосередньо до Чорнобильської АЕС;
- довідки, виданої Українською державною корпорацією Автомобільного автотранспорту від 11.04.1996 року за № 2/0-8-93п з якої вбачається, що Основна робота водіїв була в перевезенні цементу із залізничної станції Вільча Південно-Західної залізниці безпосередньо на чорнобильську АЕС. Місцем проживання водіїв були залізничні пасажирські вагони на станції Вільча;
- довідки за № 27 від 27.03.1997р., видана ОСОБА_1, в тому що він дійсно працював в Одеському автотранспортному підприємстві 15062;
- довідки за № 19/032 від 03.11.1992р. надана Одеським територіально-виробничим об'єднанням автомобільного транспорту, з якої вбачається, що водії Одеського АТП -15162 були направлені в зону аварії ЧАСЕС для перевезення цементу та бетоніту;
- виписки з розпорядження № 21 від 03.07.1986р., відповідно до якого ОСОБА_1 було направлено у відрядження до ст.. Вільча, працювати на цементовозі а/м ЗІЛ-І3О з 03.07.1986р. по 14.07.1986року;
- посвідчення про відрядження за № 002120 від 03.07.1986р. ОСОБА_1;
- картка обліку доз опромінення за № 497 ОСОБА_1 з 04.07.1986р. по 12.07.1986р.;
- довідки за формою № 122 від 21.05.2015р.за № 59, видана ОСОБА_1 про те, що він має право отримання пенсійне забезпечення на пільгових умовах, про необхідність наявності якої зазначає УПФ в своєму рішенні від 28.05.2015р.
Отже, ОСОБА_1 надав достатньо документів для підтвердження факту того, що він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у період з 01 липня 1986 року по 30 грудня 1986 року працював у зоні відчуження не менше 5 календарних днів, а тому має право на призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 55 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто, із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до частини третьої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій за віком особам, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, статей 83,84,87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Варто зазначити, що пенсійний орган зводить спір до встановлення статусу громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, що не відноситься до компетенції відповідача.
Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що документи, надані позивачем дають йому право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси залишити без задоволення, а постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 21 вересня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян