ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2015 р. Справа № 39816/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Кудєрової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор Центр Галичина» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 січня 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор-Центр «Галичина» до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
ТзОВ «Мотор-Центр «Галичина» звернулось до суду з позовом до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції, яким просило визнати протиправними дії посадових осіб відповідача щодо нарахування пені за наслідками податкової перевірки та скасувати нараховану пеню у розмірі 3050,98 грн.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 січня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.
Постанова мотивована тим, що розрахунок пені по податкових зобов'язаннях з податку на прибуток, визначених Тернопільською обєднаною державною податковою інспекцією згідно податкового повідомлення-рішення від 14.03.2011 року № НОМЕР_1, проведено у відповідності з чинним законодавством.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив позивач, вважає, що суд порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповно зясував обставини, що мають значення для справи, і висновки суду не відповідають обставинам справи. Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що спірна пеня всупереч вимогам законодавства була нарахована податковим органом за період, що не охоплювався позаплановою перевіркою, за результатами якої було прийняте податкове повідомлення-рішення від 14.03.2011 року № НОМЕР_1. Згідно з нормами податкового законодавства пеня є похідною від штрафної санкції і її складовою частиною, оскільки нараховується у відсотках за порушення платником податків вимог законодавства, в тому числі за несплату у встановлені строки податкового зобовязання. Тому дана пеня в зв'язку з її недоведенням підприємству і не розрахуванням відповідним податковим повідомленням-рішенням є недійсною.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановив суд, в період з 12.01.2011 року до 16.02.2011 року працівники Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції провели документальну планову виїзну перевірку ТзОВ «Мотор-Центр «Галичина» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року до 30.09.2010 року, за результатами якої складено акт від 28.02.2011 року № 692/23-420/32933955.
В акті перевірки зазначається про виявлені під час перевірки порушення позивачем, зокрема, вимог п. 1.22 ст. 1, пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», внаслідок чого занижено податкове зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 15681,00 грн.
На підставі акта перевірки Тернопільська обєднана державна податкова інспекція прийняла податкове повідомлення-рішення від 14.03.2011 року № НОМЕР_1, яким ТзОВ «Мотор-Центр «Галичина» було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на 19601,25 грн., в тому числі 15681,00 грн. за основним платежем і 3920,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Зазначене зобовязання ТзОВ «Мотор-Центр «Галичина» сплатило в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням від 11.03.2011 року № 115.
Відповідно до пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно з положеннями ст. 58 цього Кодексу у разі, коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.
А відповідно до пп. пп. 129.1.1, 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 цього Кодексу після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно з пп. 129.3.1 п. 129.3 цієї статті нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
А згідно з п. 129.4 даної статті пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, відповідно до змісту наведених норм при складанні актів перевірок суми пені не нараховуються і не зазначаються, а про обов'язок сплати платником податків сум пені зазначено у відповідних формах податкових повідомлень-рішень, які вручаються платнику під розписку.
Зокрема, у абзаці 4 текстової частини зазначеного вище податкового повідомлення-рішення від 14.03.2011 року № НОМЕР_1 вказано, що у разі виявлення органом державної податкової служби заниження податкового зобов'язання, на суму такого заниження, нарахованого у цьому податковому повідомленні-рішенні, та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) у день настання строку погашення цього податкового зобов'язання буде здійснено нарахування пені.
Водночас сам розмір пені обчислюється податковим органом в автоматичному режимі за даними облікових карток платника податків.
Відповідно до п. 131.1 ст. 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Як вбачається з акту перевірки і наданого відповідачем розрахунку пені щодо зобовязання, визначеного цим податковим повідомленням-рішенням, грошове зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств було збільшене позивачу в зв'язку з його заниженням у І-IV кварталах 2009 року і І-ІІІ кварталах 2010 року.
З врахуванням встановлених обставин справи і наведених вище положень Податкового кодексу України колегія суддів вважає, що відповідач правомірно нараховував ТзОВ «Мотор-Центр «Галичина» пеню по податкових зобов'язаннях з податку на прибуток, визначених податковим повідомленням-рішенням від 14.03.2011 року № НОМЕР_1, починаючи з періодів, в яких позивач допустив заниження податкових зобовязань з податку на прибуток, до моменту їх повного погашення.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновок суду першої інстанції про те, що Тернопільська обєднана державна податкова інспекція здійснювала нарахування пені ТзОВ «Мотор-Центр «Галичина» відповідно до вимог чинного законодавства, в звязку з чим позов не підлягає задоволенню.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор Центр Галичина» залишити без задоволення.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 січня 2012 року у справі № 2а-3623/11/1970 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор Центр Галичина» до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
ГоловуючийО.М. Довгополов
СуддіЛ.Я. Гудим
ОСОБА_1
Ухвала складена в повному обсязі 23.11.2015 року