Постанова № 54013537, 25.11.2015, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
25.11.2015
Номер справи
361/4043/15-а
Номер документу
54013537
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 361/4043/15-а

Провадження № 2-а/361/260/15

25.11.2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2015 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючої судді Маценко Н.П.

при секретарі Телепі Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області про зобовязання вчинити дії

в с т а н о в и в:

У червні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом, в якому просила зобовязати ОСОБА_2 соціального захисту населення нараховувати розміри державної допомоги пари народженні дитини у помісячних платежах за формулою розміру ціни таких платежів кратними 1,04167 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з 01.02.2015 року по теперішній час; зобовязати відповідача у подальших платежах враховувати розмір прожиткового мінімуму відповідно до місяця нарахування (проплати) допомоги; зобовязати відповідача нарахувати їй до виплати та виплатити у повному обсязі недоплачену суму допомоги по догляду за другою дитиною за період з 01.02.2015 року по теперішній час у розмірі прожиткового мінімуму відповідно до помісячних платежів; визнати незаконними дії відповідача щодо зупинення виплат державної допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобовязати ОСОБА_2 виконати донарахування, сплатити недоотриману суму державної допомоги, про індексувавши їх суму відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення».

Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Броварської РДА у частині визнання незаконною відмови нарахувати державну допомогу по догляду за другою дитиною за період з 23 листопада 2012 року по 03.02.2013 року; зобовязання нарахувати державну допомогу по догляду за другою дитиною з 23.11.2012 року по 03.02.2013 року у розмірах прожиткового мінімуму місяця проплати; визнання незаконними помісячних нарахувань державної допомоги при народженні дитини; зобовязання нараховувати (перерахувати) розміри державної допомоги при народженні дитини в помісячних платежах за формулою розміру ціни таких платежів кратними 1.04167 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з 01.12.2012 року по 08.12.2014 року нарахувати та виплатити у повному обсязі недоплачену суму допомоги; визнання незаконними виплати державної допомоги по догляду за дітьми із розмірі 130 грн. на місяць незаконними; зобовязання нараховувати до виплати та виплатити у повному обсязі недоплачену суму допомоги по догляду за першою дитиною за період з 01 червня 2012 року по 12 лютого 2013 року у розмірі прожиткового мінімуму відповідно до щомісячних платежів; зобовязати нараховувати до виплати та виплатити у повному обсязі недоплачену суму допомоги по догляду за другою дитиною за період з 23.11.2012 року по 08.12.2014 у розмірі прожиткового мінімуму відповідно до помісячних платежів; зобовязання відновити нарахування допомоги по догляду за дитиною з 01.07.2014 року та нарахувати до виплати та виплатити у повному обсязі несплачену суму допомоги залишено без розгляду.

Одночасно ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2015 року закрито провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області у частині зобовязання ОСОБА_2 нараховувати до виплати та виплатити у повному обсязі недоплачену суму допомоги по догляду за другою дитиною за період з 09.12.2014 року по 31.01.2015 у розмірі прожиткового мінімуму відповідно до помісячних платежів; зобовязання ОСОБА_2 нараховувати (перерахувати) розміри державної допомоги при народженні дитини в помісячних платежах за формулою розміру ціни таких платежів кратними 1.04167 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з 09.12.2014 року по 31.01.2015 року нарахувати та виплатити у повному обсязі недоплачену суму допомоги.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21.11.1992 року вона має право на державні допомоги у розмірах передбачених ст. ст. 12 та 15 вказаного Закону.

Одночасно будучи застрахованою особою у системі загальнообовязкового державного соціального страхування відповідно до ст. 43 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 року має право на обсяг допомоги у розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом. Перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, яка народилася 12.02.2010 року, вона 23.11.2012 року народила другу дитину, при цьому державну допомогу по догляду за нею відповідач призначив лише з 13.02.2013 року по 22.11.2015 року у сумі 130 грн. Визначивши розмір допомоги у такому розмірі, відповідач грубо порушив норми ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» та ст. 43 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням".

Далі вказує, що починаючи з липні 2014 року відповідач достроково призупинив виплату допомоги по догляду за дитиною. Такі дії останнього грубо порушують її права та суперечать нормам вищевказаних статей.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, дав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_4 позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити у їх задоволенні з огляду на підстави викладені у запереченнях.

Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається із матеріалів справи позивач є матірю двох дітей: ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2.

Наказом Семиполківського НВК «ОСОБА_5 ступенів ДНЗ» № 66 від 07.05.2010 року ОСОБА_1 надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 10.05.2010 року по 12.02.2013 року.

Наказом № 27-к від 11.02.2013 року ОСОБА_1 вчителю англійської мови надано соціальну відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 13.02.2013 року по 22.11.2015 року.

У звязку з вищевказаним ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Броварської РДА є особою, застрахованою в системі соціального загальнообовязкового державного соціального страхування, як працююча жінка.

Заявляючи вимогу про зобовязання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною позивачка посилається на норми ЗУ "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми».

Статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» передбачалося, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI від 28 грудня 2007 року були внесені відповідні зміни до Закону №2811-ХІІ та Закону №2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХII від 21 листопада 1992 року його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 року було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону України №107-VI від 28 грудня 2007 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в тому числі й пункт 25 розділу II Закону №107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону №107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 року , а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХII від 21 листопада 1992 року.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 №835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року №2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 року призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року №1751 саме на виконання Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХII від 21 листопада 1992 року (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону №2154-VI, тобто на виконання Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 року не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 року на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Разом з тим, 28.12.2014 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообовязкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», який набрав чинності з 1 січня 2015 року.

Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Таким чином, оскільки закон, положеннями якого передбачалося право ОСОБА_1 на отримання допомоги в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом, втратив чинність з 01.01.2015 року, позовні вимоги щодо здійснення перерахунку за період з 01.02.2015 року по день постановлення судового рішення на підставі вищевказаного Закону який втратив чинність задоволенню не підлягають.

Частиною 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачалося, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

27 березня 2014 року прийнято ЗУ Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні. Пунктом 7 розділу ІІ даного Закону внесені зміни у Закон України Про державну допомогу сімям з дітьми та виключено розділ IV Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Вказані зміни згідно із п. 2 Прикінцевих положень Закону України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні набрали чинності з 01 липня 2014 року.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 208, що набрала чинності 04 липня 2014 року, виключено розділ Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку із Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, яким визначалися умови призначення і виплати даного виду державної допомоги сімям з дітьми. Отже з 01 липня 2014 року правові підстави для виплати такого виду допомоги позивачці відсутні.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову у їх задоволенні з огляду на викладені вище обставини.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 70, 159-163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області про зобовязання вчинити дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.

Суддя Н. П. Маценко