ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2015 року № 813/4645/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лейко-Журомської М.В.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Золочівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку, Реєстраційної служби Золочівського районного управління юстиції про визнання недійсними змін до установчих документів
ВСТАНОВИВ:
Золочівська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку, Реєстраційної служби Золочівського районного управління юстиції, служби в якому просить з врахуванням уточнення позовних вимог: визнати недійсними проведені ТзОВ «Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку» зміни до установчих документів, повязанні із зміною місцезнаходження з Київської області, Голосіївський район, м.Київ, проспект Академіка Глушкова, 44 на АДРЕСА_1, та з АДРЕСА_2 на АДРЕСА_3; зобовязати Реєстраційну службу Золочівського районного управління юстиції внести запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, повязаних із зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку» з Київської області, Голосіївський район, м. Київ, проспект Академіка Глушкова, 44 на АДРЕСА_4.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що ТзОВ «Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку» перебуває на обліку в Золочівській ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області, та статут ТзОВ «Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку» містить недостовірні відомості щодо місцезнаходження підприємства за адресою: м. Золочів, вул. В. Івасюка, буд. 14, офіс 1, тому Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців також містить недостовірну інформацію.
В судовому засіданні у якому був присутнім представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач 1 в судове засідання не прибув, належним чином повідомленний про час, дату та місце проведення судового засідання.
Відповідач 2 в судове засідання не прибув, належним чином повідомленний про час, дату та місце проведення судового засідання, подав пояснення на адміністративний позов , та клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідно до статтей 71 та 128 КАС України розгляд справи завершується за наявними у справі доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі факти, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців ТзОВ «Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку» має зареєстроване місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_5.
З метою здійснення податкового контролю Золочівською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області листом від 11.03.2015 р. № 756/65/7/11-0030 скеровано запит на встановлення місцезнаходження платника податків до Оперативного управління ДПІ у м. Червонограді ГУ ДФС у Львівській області, акт обстеження юридичної (фактичної) адреси.
Оперативним управлінням ДПІ у м. Червонограді ГУ ДФС у Львівській області на вищевказаний запит повідомлено, що ТзОВ «Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку» за вказаною адресою, а саме м.Золочів, вул.Кутузова, буд.10, офіс 1 не знаходиться, оскільки відсутній будинок з зазначеним номером.
Як встановлено з матеріалів справи, 27 березня 2015 року Товариством «Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку» внесено зміни до установчих документів, а саме змінено адресу на АДРЕСА_6.
З метою здійснення податкового контролю Золочівською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області повторно листом від 03.04.2015 року № 1618/141/7/1319-11-0032 скеровано запит на встановлення місцезнаходження платника податків до Оперативного управління ДПІ у м. Червонограді ГУ ДФС у Львівській області та скеровано запит до Золочівського міжрайонного бюро технічної інвентаризації про реєстрацію технічної документації за адресою АДРЕСА_7.
Оперативним управлінням ДПІ у м. Червонограді ГУ ДФС у Львівській області на вищевказаний запит надано довідку про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків від 03.04.2015 р. № 1618/141, у якій вказано, що «ТзОВ Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку» за вказаною адресою не знаходиться, а за даною адресою знаходиться Золочівська середня школа №2. Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації листом від 01.04.2015 року №19 повідомлено, що за адресою АДРЕСА_8 знаходиться будівля школи.
Судом встановлено, що позивач також звертався з запитом до Відділу освіти Золочівської РДА щодо укладення договорів оренди приміщення з ТзОВ «Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку». На вказаний запит листом від 01.04.2015 року №395 Відділ освіти Золочівської РДА повідомив про відсутність укладених договорів оренди приміщень з ТзОВ «Український центр оптимальних рішень в інформатиці та звязку».
Золочівською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області прийнято рішення № 24086242 від 17.08.2015 року про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням .
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Тобто, повноваження державного реєстратора полягають у засвідченні певних фактів, передбачених чинним законодавством, при надходженні до нього певного пакету документів (від заявника чи поштою). Усі реєстраційні дії проводяться державним реєстратором на підставі поданого уповноваженою особою пакету документів передбаченого відповідною статтею Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців".
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" державний реєстратор проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до частин 1, 2, 4, 6 статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передача реєстраційних справ здійснюється, зокрема, в разі: зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці; утворення, зміни меж або ліквідації адміністративно-територіальної одиниці. Передача реєстраційних справ у випадку, який передбачено абзацом другим частини першої цієї статті, здійснюється на підставі державної реєстрації відповідних змін до установчих документів юридичної особи або державної реєстрації зміни місця проживання фізичної особи - підприємця. За наявності підстави, що передбачена абзацом другим частини першої цієї статті, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця зобов'язаний надіслати поштовим відправленням за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи або за новим місцем проживання фізичної особи - підприємця. Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити поштовим відправленням юридичну особу або фізичну особу - підприємця про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
Відповідно до вимог статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", 06.03.2015 року реєстраційну справу юридичної особи ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв»язку " було передано до реєстраційної служби Золочівського районного управління юстиції у Львівській області у звязку зі зміною місцезнаходження юридичної особи.
Частиною 1 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Запис про проведення державної реєстрації юридичної особи може бути визнаний недійсним у випадках наступного з'ясування обставин, що згідно зі ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" були підставою для відмови у державній реєстрації, тобто підстави, які унеможливлюють засвідчення факту створення юридичної особи.
Також суд зазначає, що відповідно до ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Водночас, ч. 7 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Тобто, під час здійснення реєстраційних дій, в тому числі щодо реєстрації зміни місцезнаходження, державний реєстратор не має права перевіряти достовірність поданих відомостей та вимагати інших документів, ніж ті, що передбачені чинним законодавством, в тому числі щодо підтвердження фактичного місцезнаходження юридичної особи.
Таким чином, документи, подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, відповідають вимогам положень ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", отже, державний реєстратор при вчиненні державної реєстрації змін до установчих документів шляхом внесення запису про державну реєстрацію змін до установчих документів, діяв на підставі та в межах своїх повноважень, відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Щодо посилання позивача на відсутність юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням, як на підставу для скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Отже, відсутність особи за місцем її знаходження, що зазначене в Єдиному державному реєстрі, є підставою для припинення юридичної особи, а не для скасування запису про внесення змін до установчих документів. (аналогічна правова позиція викладена в Ухвалі Вищого адміністративного суду від 20.02.2015 року у справі № К/800/42875/13)
Підпунктом 21.1.1 пункту 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивачем належних доказів в обґрунтування позову суду не надано.
Враховуючи вищезазначене, керуючись приписами наведеної норми процесуального закону та враховуючи встановлені під час судового розгляду обставини спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з сторін не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати з сторін не стягуються.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 23 листопада 2015 року
Суддя Лейко-Журомська М.В.