ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" листопада 2015 р.Справа № 924/1382/15
Господарський суд Хмельницької області у складі: головуючий суддя Шпак В.О., судді Гладюк М.В., Смаровоз М.В., розглянувши матеріали
за позовом Публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України" м.Київ
до Комунального підприємства „Південно-Західні тепломережі" м. Хмельницький
про стягнення 276 781,08 грн., з яких 40980,25 грн. - 3% річних, 235800,83 грн. - інфляційні
Представники сторін:
від позивача: Безпалюк О. Л. - за довіреністю від 18.04.2015 р.
від відповідача: не з'явився
Cуть спору:
Позивач - Публічне акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України" м.Київ звернувся із позовом до Комунального підприємства „Південно-Західні тепломережі" м. Хмельницький про стягнення 276 781,08 грн., з яких 40980,25 грн. - 3% річних, 235800,83 грн. - інфляційні.
В обґрунтування позовних вимог посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору купівлі-продажу природного газу №14/2376/11 від 30.09.2011р. щодо оплати за спожитий природний газ.
Відповідач в судовому засіданні 08 жовтня 2015 року ат у відзив і на позов за вхідним № 05-22/10237/15 від 22.09.2015 року заперечує проти позовних вимог.
В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що 30 вересня 2011 року між НАК „Нафтогаз України" та комунальним підприємством „Південно-Західні тепломережі" було укладено договір №14/2376/11 на куплю-продаж природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням та релігійними організаціями. Згідно умов договору оплата за газ здійснюється покупцем шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний рахунок здійснюється до 14 числа наступного за місяцем поставки.
Строк дії договору встановлений з моменту його підписання сторонами і діє в частині поставки газу до 31 грудня 2012 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Борг за використаний природний газ був повністю погашений в три етапи : 07 грудня 2012 року в сумі 1817233,84 грн., 07 квітня 2014 року в сумі 2854500,00 гри. і 15 жовтня 2014 року в сумі 728876,07 грн.
Штрафні та фінансові санкції, які було стягнуто рішеннями господарської о суду Хмельницької області від 03.07.2012р. у справі №11/5025/641/12 в сумі 176255,29 грн. та від 26.03.2014р. у справі 924/19/14 в сумі 428810,62 грн. - разом 605065,91 грн. погашені повністю 18 грудня 2014 року згідно з Договором про організацію взаєморозрахунків №1070/30 від 05.12.2014р.
04 грудня 2012 року між Національною акціонерною компанією „Нафтогаз України", комунальним підприємством „Південно-Західні тепломережі", Головним управлінням казначейської служби України у Хмельницькій області, Головним фінансовим управлінням Хмельницької облдержадміністрації укладений Договір №457/517з від 04.12.2012р.предметом якого була організація проведення сторонами розрахунків відповідно до статті 23 Закону України „Про Державний бюджет України на 2012 рік» та постанови Кабінету Міністрів
України від 11 червня 2012 р. №517 „Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування".
12 лютого 2014 року між Національною акціонерною компанією „Нафтогаз України", комунальним підприємством „Південно-Західні тепломережі", Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, Департаментом фінансів Хмельницької облдержадміністрації укладений Договір № 88/30 від 24.09.2014 р. предметом якого була організація та проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до пункту 24 статті 14 та п.2 ст.16 Закону України „Про Державний бюджет України на 2014 рік" та Постанови КМУ №30 від 29 січня 2014 року „Про затвердження Порядку та умов надання у 2014 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування"
24 вересня 2014 року між Національною акціонерною компанією „Нафтогаз України", комунальним підприємством „Південно-Західні тепломережі", Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, Департаментом фінансів Хмельницької облдержадміністрації укладений Договір № 356/30 від 24.09.2014 р. предметом якого була організація та проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до п.2 ст.16 Закону України „Про Державний бюджет України на 2014 рік" та Постанови КМУ №30 від 29 січня 2014 року „Про затвердження Порядку та умов надання у 2014 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування".
05 грудня 2014 року між Національною акціонерною компанією „Нафтогаз України», комунальним підприємством „Південно-Західні тепломережі", Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, Департаментом фінансів Хмельницької облдержадміністрації укладений Договір № 1070/30 від 05.12.2014 р. предметом якого була організація та проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до п.2 ст.16 Закону України „Про Державний бюджет України на 2014 рік" та Постанови КМУ №30 від 29 січня 2014 року „Про затвердження Порядку та умов надання у 2014 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування".
Відповідно до умов договорів „Про організацію взаєморозрахунків" №457/517з в 04.12.2012р., №88/30 від 12.02.2014р., №356/30 від 24.09.2014р., №1070/30 від 05.12.2014р. сторони дійшли згоди погасити заборгованість відповідача перед позивачем за природний газ за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевому бюджету для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню.
За своїм змістом вказані вище договори є домовленістю між сторонами, які їх уклали. спрямованою на встановлення і зміну їх цивільних прав та обов'язків, та за своєю правовою природою є багатосторонніми договорами (ст. 626 Цивільного кодексу України).
Окрім того відповідач звертає увагу суду на те , що фінансовій стан на сьогоднішній день є таким, що підприємство не має можливості покрити повністю всі свої поточні витрати на виробництво теплової енергії, а тим більше покрити штрафні та фінансові санкції для яких відсутнє джерело фінансування.
В тарифах на теплопостачання встановлених НКРЕКП в 2014 році в цілях зменшення навантаження на споживачів не закладено прибуток яким би можна було покрити витрати, що виникають в разі зростання цін на матеріали, роботи та послуги в процесі здійснення господарської діяльності до моменту перегляду або виникнення не передбачуваних витрат. Отримання фактичного прибутку підприємством також неможливе, оскільки різниця в тарифах покриває тільки понесені фактичні витрати за нормами і нормативами а інші витрати крім енергоносіїв враховуються з обмеженням за правилами встановлення тарифів, тобто вся економія витрат веде лише до зменшення різниці в тарифах на покриття понесених витрат.
Відповідач зазначає, що ситуація, яка склалась на підприємстві виглядає так, що з однієї сторони,, підприємству необхідно 100% розрахуватись за спожитий природний газ, повністю і своєчасно сплатити податки до бюджету, здійснювати своєчасно виплати заробітної плати працівникам, обов'язково відновлювати мережі та обладнання котелень які вже досить старі і мають зношеність 61,4% (первісна вартість за балансом 49071,0 тис.грн., знос 30112,0 тис.грн.).
Перед підприємством Постановами уряду поставлена задача по економії палива, тобто зменшити споживання природного газу на 30% в порівнянні до попереднього опалювального сезону. Для виконання поставленої задачі необхідно впроваджувати заходи з енергозбереження які також потребують чи малих коштів. А з другої сторони до 2014 року тарифи на теплопостачання не відповідали економічно обґрунтованим витратам майже на 40%, а встановлені тарифи в 2014 році за швидкими інфляційними процесами знову не покривають повністю витрат. У підприємства постійно дефіцит обігових коштів. З державного бюджету невчасно відшкодовується різниця в тарифах, так на протязі 2013 року кошти не виділялись зовсім і в 2015 році з державного бюджету різниця в тарифах для теплопостачальних підприємств не виділялась також. Сам процес перегляду тарифів проходить досить довго до декількох місяців за складністю розрахунків та кількості підтверджувальних документів необхідних хія визначення правильності витрат. Також діюча Постанова КМУ від 08 червня 2014 року №217 негативно впливає на господарську діяльність підприємства, оскільки підприємство не розпоряджається коштами, які надходять на поточні рахунки від усіх категорій споживачів, а це веде до неможливості своєчасних розрахунків за зобов'язаннями усіх інших платежів. ПАТ Ощадбанк самостійно перераховує кошти НАК „Нафтогаз" за відсотками складеними як середньорічна питома складова в тарифі вартості газу, а решту коштів перераховують на інші потреби підприємства. За вісім місяців 2015 року за надані послуги з теплопостачання на поточний рахунок підприємства надійшло 45,7 млн. грн. з яких оплата за газ склала 33.6 млн. грн. решта коштів в сумі 12,1 млн. грн. направлена на поточні рахунки підприємства, для здійснення господарської діяльності підприємства потреба в коштах за цей період складає 21.0 млн. грн., в тим числі: на заробітну плату з відрахуваннями - 9,3 млн. грн., на оплату електроенергії - 4,7 млн. грн., водопостачання - 2,0 млн. грн., інвестиції - 2,0 млн. грн. інші матеріальні витрати - 3,0 млн. грн. За невиконання рішень суду - наприклад несплати штрафних санкцій виконавча служба вчинить арешт рахунків підприємства і тоді підприємство підпадає під загрозу зупинення діяльності.
КП "Південно-Західні тепломережі" добросовісно вживало всіх можливих заходів для виконання зобов'язання в частині погашення боргу. Однак, отримуючи лише часткову оплату за надані послуги відповідно до встановлених тарифів (які не відповідають їх фактичній вартості», та не отримуючи своєчасно відшкодування з бюджету різниці в тарифах, і не маючи можливості вплинути на цей процес, КП "Південно-Західні тепломережі" не було спроможне повністю розраховуватись з Позивачем за поставлений газ.
Враховуючи вищевикладене просить відмовити в задоволені позовних вимог.
В судовому засіданні 23 листопада 2015 року повноважний представник позивача підтримав вимоги викладені у позові та наполягав на його задоволені.
Повноважний представник відповідача в засідання суду не з`явився.
Враховуючи вищевикладені обставини суд рахує за необхідне розглянути справу за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
30.09.2011р. між Національною акціонерною компанією „Нафтогаз України" (продавець) та Комунальним підприємством „Південно - Західні тепломережі" (покупець) укладено договір №14/2376/11 на купівлю-продаж природного газу (надалі - договір).
Згідно п.п.1.1 договору передбачено, що продавець зобов'язується передати у власність покупцю у IV кварталі 2011 року та в 2012 році імпортований природний газ (за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, ввезеного на митну територію України ПАТ „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України", далі - газ), для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням та релігійними організаціями, а покупець зобов'язується приймати та оплачувати газ на умовах цього договору.
Газ, що продається за цим договором, використовується покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням та релігійними організаціями.
Продавець передає покупцеві з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2012 року газ в обсязі до 40500 тис. куб. м. (п.п.1,2, 2.1 договору).
Згідно п.п.3.4, 3.5 договору передбачено, що не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобов'язується надати продавцю підписані та скріплені печатками покупця та газорозподільного (газотранспортного) підприємства три примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 8-го числа зобов'язується повернути покупцеві та газорозподільному (газотранспортному) підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаного уповноваженим представником та скріплений печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Акти є підставою для остаточних розрахунків між сторонами. Кількість теплової енергії, що відпускається для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання визначається окремими приладами обліку теплової енергії, які встановлені у споживача теплової енергії.
Відповідно до п.п.5.1, 5.2 договору передбачено, що ціна (граничний рівень ціни) на природний газ та послуги з його транспортування установлюються НКРЕ. Ціна за 1000 куб. м природного газу становить 1091 грн. з урахування збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного гачу за регульованим тарифом та без урахування податку на додану вартість.
До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 1091грн., крім того ПДВ - 20%, всього 1309,20грн.
Вказаним договором передбачено, що оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця наступного за місяцем поставки газу. При невиконанні покупцем вимог, передбачених у п.6.1 цього договору, продавець має право обмежити передачу газу покупцеві або припинити передачу газу до повного погашення заборгованості за переданий газ по цьому договору. (п.п.6.1, 6.2 договору).
Згідно п.п.7.2 договору передбачено, що у разі невиконання покупцем умов пункту 6.1. цього договору продавець має право не здійснювати доставку газу покупцю або обмежити поставку пропорційно до кількості несплачених обсягів з наступною поставкою цих обсягів при умові їх оплати та наявності технічної можливості. У разі невиконання покупцем пункту 6.1. умов цього договору він у безспірному порядку зобов'язується сплатити продавцю крім суми заборгованості пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу, а за прострочення понад 30 (тридцять) днів додатково сплатити штраф у розмірі 7 (семи) відсотків від суми простроченого платежу.
11.10.2011р. сторони підписали додаткову угоду №1 до договору №14/2376/11, згідно якої погодили нову редакцію п. 5.2 договору, а саме: ціна за 1000 куб. м природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням становить 1091 грн. з урахування збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та без урахування податку на додану вартість. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 1091 грн., крім того ПДВ - 20%, всього з ПДВ - 1309,20 грн.
Ціна за 1000 куб. м природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями становить 1248,74 грн. з урахування збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та без урахування податку на додану вартість. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 1248,74 грн., крім того ПДВ: на газ - 0%, на послуги з транспортування 20% - 60,46грн., всього з ПДВ - 1309,20 грн.
01.08.2012р. сторони підписали Додаткову угоду №2 до договору №14/22376/11, згідно якої п.2.1 статті 2 договору виклали в новій редакції: продавець передає покупцеві у 2011 році природний газ у обсязі 1798, 249 тис. куб.м та у 2012 році до 11850тис.куб.м. З 01.07.2012р. викласти п.п.5.2 договору в новій редакції: "Ціна за 1000 куб. м природного газу становить 1091грн. з урахування збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та без урахування податку на додану вартість. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 1091 грн., крім того ПДВ - 20% - 218,20грн., всього з ПДВ - 1309,20 грн.
30.11.2012р. між сторонами підписано Додаткову угоду №3 до договору №14/2376/11, згідно якої сторони виклали п.7.2 договору в новій редакції: у разі невиконання покупцем умов пункту 6.1 цього договору, продавець має право не здійснювати поставку газу покупцю або обмежити поставку пропорційно до кількості несплачених обсягів з наступною поставкою цих обсягів при умові їх оплати та наявності технічної можливості. У разі невиконання покупцем умов п. 6.1. цього договору, він у безспірному порядку зобов'язується сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
На виконання умов договору №14/2479/11 позивач потягом жовтня 2011р., з листопада по грудень 2012р. поставив відповідачу природний газ обсягом 4135111,763тис. куб. м. на загальну суму 13 425 517,38 грн., що підтверджуються актами приймання-передачі природного газу: №23973хмН від 31.10.2011р. на суму 2 354 267,59 грн., від 30.11.2012р. на суму 495443,17грн., б/н від 30.11.2012р. на суму 1 841 337,44 грн., б/н від 30.11.2012р. на суму 3 328 800,72грн., б/н від 31.12.2012р. на суму 5 405 668,46грн. Вказані акти приймання-передачі природного газу належним чином підписані, скріплені печатками підприємств.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 03 липня 2012 року по справі 11/5025/641/12 позов Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" м. Київ до комунального підприємства „Південно-Західні тепломережі" м. Хмельницький про стягнення 2 141291,69 грн. задоволено частково.
Стягнуто з комунального підприємства „Південно-Західні тепломережі" (м. Хмельницький, вул. Курчатова, 17/1, код ЄДРПОУ 36123019) на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 20077720) 1817233,84 грн. (один мільйон вісімсот сімнадцять тисяч двісті тридцять три гривні 84 коп.) основного боргу, 69620,41 грн. (шістдесят дев'ять тисяч шістсот двадцять гривень 41 коп.) пені, 63603,19 грн. (шістдесят три тисячі шістсот три гривні 19 коп.) - 7% штрафу, 28391,40 грн. (двадцять вісім тисяч триста дев'яносто одна гривня 40 коп.) 3% річних, 14640,29 грн. (чотирнадцять тисяч шістсот сорок гривень 29 коп.) інфляційних нарахувань, 42534,25 грн. (сорок дві тисячі п'ятсот тридцять чотири гривні 25 коп.) витрат по оплаті судового збору.
В стягненні 83100,80 грн. пені, 63603,18 грн. - 7% штрафу та 1098,58 грн. - 3% річних відмовлено.
Постановами Рівненського апеляційного господарського суду від 19 вересня 2012 року та Вищого господарського суду України від 28 лютого 2013 року, рішення господарського суду області від 03 липня 2012 року залишено без змін.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 26 березня 2014 року по справі 924/14/14 позов Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ до Комунального підприємства "Південно-Західні тепломережі" м. Хмельницький про стягнення 4515320,97 грн. задоволено частково.
Стягнуто з комунального підприємства „Південно-Західні тепломережі" (м. Хмельницький, вул. Курчатова, 17/1, код ЄДРПОУ 36123019) на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 20077720) 3 833 624,07 грн. (три мільйони вісімсот тридцять три тисячі шістсот двадцять чотири гривні 07 коп.) основного боргу, 210 954,18грн. (двісті десять тисяч дев'ятсот п'ятдесят чотири гривні 18 коп.) пені, 35 592,25 грн. (тридцять п'ять тисяч п'ятсот дев'яносто дві гривні 25 коп.) - 7% штрафу, 182 264,19 грн. (сто вісімдесят дві тисячі двісті шістдесят чотири гривні 19коп.) 3% річних, 68 662,41грн. (шістдесят вісім тисяч шістсот шістдесят дві гривні 41 коп.) витрат по оплаті судового збору
У стягненні 35 592,25 грн. штрафу, 210 954,18грн. пені та 10 339,86грн. інфляційних втрат, відмовлено.
Постановами Рівненського апеляційного господарського суду від 14 травня 2014 року та Вищого господарського суду України від 02 липня 2014 року, рішення господарського суду області від 26 березня 2015 року залишено без змін.
Позивач в позовні заяві стверджує, що відповідачем зобов'язання щодо оплати отриманого природного газу та названі рішення суду у повному обсязі не виконані, він зобов'язаний сплатити на користь Позивача суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми:
- 3 % річних від несвоєчасно сплаченої заборгованості за період прострочення з 24 грудня 2013 року по дату остаточного розрахунку, складають 40980,25 грн.
- сума, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів, за період прострочення з 24 грудня 2013 року по дату остаточного розрахунку, становить 235800,83 грн.
Загальна сума, що підлягає стягненню відповідача, становить 276781,08 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності суд враховує таке:
Статтею 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України є, зокрема, договори. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з частиною 1 статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України "Про теплопостачання" державна підтримка у сфері теплопостачання надається відповідно до обсягів коштів, передбачених законом про Державний бюджет України та місцевими бюджетами на відповідний рік, а також коштів на проведення науково-дослідних робіт з удосконалення систем теплопостачання та енергозбереження.
Згідно з п.24 ст.14 та п.2 ст.16 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 р. № 30 затверджено Порядок та умови надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.
Зазначений Порядок та умови визначають механізм перерахування і надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (п. 1.1 Порядку).
Відповідно до п.4 Порядку підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню або надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні під час здійснення розрахунків за придбану/реалізовану на оптовому ринку електричну енергію та відступлення прав вимоги щодо заборгованості за природний газ на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору.
Учасниками розрахунків є територіальні органи Казначейства; Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, обласні, міські у м. Києві та Севастополі фінансові управління, фінансові управління районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій чи структурні підрозділи з питань фінансів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад (далі - місцеві фінансові органи); надавачі послуг; Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її філії, дочірні підприємства і компанії; суб'єкти господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом; підприємства, що здійснюють передачу та постачання електричної енергії (далі - енергопостачальники); державне підприємство "Енергоринок"; державне підприємство "НЕК "Укренерго"; енергогенеруючі компанії та їх кредитори - постачальники вугільної продукції; державне підприємство "Вугілля України"; вугледобувні підприємства; Держрезерв. Учасниками розрахунків можуть бути підприємства, установи, організації та інші суб'єкти господарювання незалежно від форми власності. Із суб'єктами господарювання, що здійснюють постачання природного газу, та енергопостачальниками проводяться розрахунки з погашення кредиторської заборгованості за спожиті енергоносії (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій).
Проаналізувавши положення Порядку та умови, зміст договорів про організацію взаєморозрахунків, та норми законодавства, зокрема, ст.ст.627-629 Цивільного кодексу України, №457/517з в 04.12.2012р., №88/30 від 12.02.2014р., №356/30 від 24.09.2014р., №1070/30 від 05.12.2014р., судом вбачається, що сторони дійшли згоди погасити заборгованість відповідача перед позивачем за природний газ за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевому бюджету для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню.
Оскільки, договорами про організацію взаєморозрахунків передбачалося не лише надання державою коштів на погашення вказаної заборгованості, але й змінювалися строки виконання боржником грошових зобов'язань перед кредитором, які виникли на підставі договору купівлі-продажу природного газу від №14/2376/11
За змістом підпунктів 2, 3 п. 10 договору про організацію взаєморозрахунків сторони зобов'язалися не вчиняти до проведення взаєморозрахунків дій з погашення заборгованості відповідно до договору; перерахувати кошти наступній стороні не пізніше наступного дня після нарахування коштів на їх рахунок.
Договори набули чинності і державою профінансовано погашення заборгованості. Договори не передбачали можливості існування між сторонами інших грошових зобов'язань та підстав для інших грошових вимог.
Беручи до уваги те, що відповідачем було перераховано грошові кошти у терміни, встановлені договорами про організацію взаєморозрахунків, підстав для застосування позивачем положень ч.2 ст.625 ЦК України, оскільки строки виконання грошового зобов'язання не було порушено.
Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного суду України за № 924/1265/13 від 25 березня 2015 року, постановах Вищого господарського суду України по справах 924/1265/13, 924/1572/14.
Згідно частини 1 статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Статтями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до частини 1 статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На підставі зазначеного вище, суд приходить до висновку, що позов є необґрунтованим та непідтвердженим належними доказами, тому не підлягає задоволенню.
У зв'язку із відмовою в позові, витрати по оплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 44,49,82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
В позові Публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України" м.Київ до Комунального підприємства „Південно-Західні тепломережі" м. Хмельницький про стягнення 276 781,08 грн., з яких 40980,25 грн. - 3% річних, 235800,83грн. - інфляційних відмовити.
Повний текст складено 30 листопада 2015 року.
Головуючий суддя В.О. Шпак
Суддя Ю.В. Гладюк
Суддя М.В. Смаровоз
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу, м.Київ, вул. Б.Хмельницький, 6
3 - відповідачу. м.Хмельницький, вул. Курчатова 17/1і рекомендованим із повідомленням