Справа № 344/9913/15-а
Провадження № 2-а/344/436/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2015 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Бабій О.М.,
секретаря Орнат Л.І.,
за участі представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Департаменту містобудування та архітектури виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії, стягнення судових витрат, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача мотивуючи тим, що віє членом садового товариства «Бистриця-Надвірнянська» та йому на праві приватної власності належить земельна ділянка № 5 площею 0,122 га. у цьому товаристві. 17.03.2015 року він звернувся до відповідача про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки. 31.03.2015 року відповідач відмовив позивачу у видачі паспорта у звязку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки діючому генеральному плану міста, оскільки ділянка призначена для садівництва, та розташована на території зелених насаджень загального користування та на території пішохідних зон. Позивач вважає таку відмову незаконною оскільки він є власником земельної ділянки, отримав довідку з містобудівного кадастру, розробив робочий проект, дозвіл на будівництво надало садове товариство. Відповідач необґрунтовано та незаконно відмовив позивачу у видачі будівельного паспорту.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав з мотивів наведених в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити, оскільки згідно діючого генерального плану міста, який був затверджений раніше, ніж позивач набув у власність земельну ділянку, земельна ділянка позивача призначена для садівництва, розташована на території зелених насаджень загального користування та на території пішохідних зон, тому там не можна проводити будівництво будь яких будинків.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно, повно та обєктивно дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.
Позивач є членом Івано-Франківського садового товариства «Бистриця-Надвірнянська» (а.с.18) та власником земельної ділянки № 5а на території цього товариства загальною площею 0,122 га. (а.с.12-17). Протоколом засідання правління СТ «Бистриця-Надвірнянська» від 25.10.2014р. №10 заява ОСОБА_3 щодо дозволу на будівництво садового будинку згідно статуту СТ була задоволена (а.с.19).
17.03.2015 року позивач звернулася до відповідача стосовно надання будівельного паспорту, однак листом від 31.03.2015 року йому було відмовлено у наданні будівельного паспорту у звязку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки діючому генеральному плану міста, а саме: ділянка призначена для садівництва, розташована на території зелених насаджень загального користування та на території пішохідних зон (а.с.24).
Департаментом містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради видано Довідку з містобудівного кадастру до якої додано фрагмент схеми генерального плану міста (а.с.20-23).
Позивачем замовлено робочий проект садового будинку, який не погоджений головним архітектором міста та іншими контролюючими органами (а.с.25-53).
Відповідно до ст. 316-319 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та вправі вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
За правилами ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (зі змінами), забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.
У своїй відповіді Департамент чітко вказав, що призначенням земельної ділянки є садівництво.
Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватись на підставі будівельного паспорту.
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Генеральним планом міста визначено, що земельна ділянка віднесена до земельних ділянок призначених для садівництва.
Також, у договорі купівлі-продажу земельної ділянки від 14.03.2014 року у п. 1.4 чітко зазначено: вид користування для індивідуального садівництва та цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби (а.с.13).
У договорі дарування земельної ділянки від 17.12.2014 року у п. 1.4 також зазначено цільове призначення земельної ділянки для садівництва (а.с.16).
Надання будівельного паспорта здійснюється спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Згідно наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011р. "Порядок видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки" (зі змінами), забудовник, для отримання будівельного паспорту, звертається до відповідного спеціального уповноваженого органу містобудування і архітектури з письмовою заявою щодо намірів забудови земельної ділянки. Органи містобудування та архітектури визначають відповідність намірів забудови земельної ділянки чинній містобудівній документації у частині функціонального, цільового, будівельного та ландшафтного використання земельної ділянки.
На виконання вимог вказаного Закону, наказом Мінрегіонбуду від 05.07.2011 року №103 затверджено "Порядок видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки", яким, зокрема, визначено додатки до заяви. До заяви замовником повинні додаватися: засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою; засвідчена в установленому порядку згода співвласника земельної ділянки (житлового будинку) на забудову зазначеної земельної ділянки; ескіз намірів забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, фасади, максимальні відмітки висотності, відстані від сусідніх земельних ділянок); проект будівництва (за наявності).
Відмова відповідача у видачі будівельного паспорту не порушує та обмежує права власника позивача на користування, володіння та розпорядження своїм майном земельною ділянкою, оскільки він, укладаючи договір купівлі-продажу та договір дарування земельних ділянок знав про цільове призначення вказаної земельної ділянки.
Відмова відповідача не перешкоджає позивачу вільного володіти, користуватися ( у межах цільового призначення) та розпоряджатись своєю земельною ділянкою.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач, у даному випадку, діяв на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконання, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Виходячи із наведеного, суд вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, відповідно до, ст. ст. 19 Конституції України, ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст. 316-319 Цивільного кодексу України, ст. ст. 2, 6-12, 71 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 до Департаменту містобудування та архітектури виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії, стягнення судових витрат відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 30 листопада 2015 року.
Суддя Бабій О.М.