ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" листопада 2015 р. Справа № 918/1069/15
Господарський суд Рівненської області в складі судді Пашкевич І.О.,
при секретарі судових засідань Морозу С.Ю.
розглянувши матеріали справи за позовом Здолбунівської міської ради Рівненської області
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею
за участі представників:
від позивача: Рощенко О.О. (довіреність від 15.01.2015 року);
від відповідача: ОСОБА_4 (договір від 20.11.2015 року);
відповідач: ФОП ОСОБА_2
Статті 20, 22, 91 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.
Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.
Обставини справи: У вересні 2015 року Здолбунівська міська рада Рівненської області (далі Рада) звернулась до господарського суду Рівненської області з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі Підприємець), у якій просила внести зміни до договору на право тимчасового користування землею від 26.03.1999 року укладеного між Радою та Підприємцем, виклавши ч.1 п. 2.1 в наступній редакції: "Оренда землі є платною. Орендна плата за користування землею розраховується згідно рішення міської ради №1102 від 23.04.2014 року "Про затвердження порядку надання в оренду земельних ділянок із земель Здолбунівської міської ради" і справляється в розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки земель міста, що становить 22 103,50 грн згідно розрахунку, що додається.
Орендна плата вноситься у такі строки: 1/12 частини річної орендної плати на р/р 33216812700172, місцевий бюджет м.Здолбунів в УДК Рівненської області 22586360 МФО 833017 помісячно не пізніше 15 числа наступного місяця".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Ради №844 було затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель міста Здолбунів, яке набрало чинності 1 січня 2014 року. 23 квітня 2014 року рішенням Ради №1102 було затверджено порядок надання в оренду земельних ділянок із земель Здолбунівської міської ради, яким встановлені принципи визначення розмірів орендної плати за землю на території міста Здолбунів. Зокрема п. 2.3 Порядку визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки комерційного використання для обслуговування кафе становить 5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.
Враховуючи прийняття Радою зазначених актів, остання звернулась до відповідача з пропозицією внести зміни до спірного договору, з чим Підприємець не погодився, що стало підставою для звернення позивачем з даним позовом до суду.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 10 вересня 2015 року порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 06 жовтня 2015 року.
05.10.2015 року відповідачем через відділ канцелярії суду подано клопотання про припинення провадження у справі, мотивоване тим, що, на думку відповідача, спірна земельна ділянка передана у постійне користування для ДГТО "Львівська залізниця", тому право володіти та користуватися даною ділянкою не належить позивачу. З огляду на зазначене, Підприємець стверджує, що Рада не є належним позивачем по справі, відтак даний спір не може бути розглянутий до внесення змін до відповідних документів.
Заслухавши представника позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку, що подане Підприємцем клопотання є безпідставним та не грунтується на нормах процесуального права, а тому до задоволення не підлягає.
У судовому засіданні 06.10.2015 року оголошувалась перерва до 09.10.2015 року, 09.10.2015 року до 13.10.2015 року, 13.10.2015 року до 20.10.2015 року, 17.11.2015 року до 20.11.2015 року.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 20.10.2015 року строк розгляду справи за клопотанням відповідача, продовжено на 15 днів.
20.11.2015 року відповідачем у судовому засіданні подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній заперечує проти задоволення позовних вимог, та крім іншого, вказує, що після отримання пропозиції щодо внесення змін до договору оренди Підприємець звернувся до Ради з листом про зменшення орендної плати, відповідь на який не надана. Тобто, відповідач вважає, що фактично між сторонами не існує спору.
У судовому засіданні 20.11.2015 року позивач підтримав позовні вимоги з підстав зазначених в позовній заяві та наполягав на їх задоволенні. Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав зазначених у відзиві.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд
ВСТАНОВИВ:
26 березня 1999 року на підставі рішень виконавчого комітету Здолбунівської міської ради від 23.12.1998 року №335 та від 26.03.1999 року №125 між Радою та Підприємцем було укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) (далі Договір, а.с. 10-11), за умовами якого Рада надає, а Підприємець приймає в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 0,10 гектарів (інших угідь) згідно з планом землекористування, що додається, строком на 40 років для обслуговування кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" в АДРЕСА_2 і для обслуговування складських приміщень та льоху в АДРЕСА_1 (п. 1.1, 1.2 Договору).
Відповідно до п. 2.1 Договору плата за землю вноситься землекористувачем щоквартально у вигляді орендної плати: ділянка №1 - із розрахунку 38 копійок за квадратний метр в рік; ділянка №2 - із розрахунку 13,6 копійок за квадратний метр в рік у розмірі 258,78 грн в рік не пізніше щоквартально до 15 числа наступного за звітним кварталом місяця.
Рішенням Ради №844 від 05.06.2013 року було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Здолбунів із показниками базової вартості та грошової оцінки 1м.кв. забудованих земель в розрізі економіко-планувальних зон з показниками наведеними в додатку №1 (а.с. 12).
23 квітня 2014 року рішенням Ради №1102 було затверджено порядок надання в оренду земельних ділянок із земель Здолбунівської міської ради (далі Порядок). Пунктом 4 зазначеного рішення вирішено після затвердження порядку надання в оренду земельних ділянок із земель Ради провести перерахунок орендної плати суб'єктам господарської діяльності.
Пунктом 1.5 Порядку врегульовано, що останній регламентує правила та порядок визначення розміру орендної плати з врахуванням грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п. 2.2, ч. 21 п. 2.3 Порядку розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється відповідно до їх функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон м. Здолбунів згідно з нормативною грошовою оцінкою. Річний розмір орендної плати за земельні ділянки комерційного використання, зокрема, за земельні ділянки, що не ввійшли до переліку становить 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №01/13-379, станом на 16.06.2015 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою для обслуговування кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" та обслуговування складських приміщень та льоху у АДРЕСА_1, площею 1 000 кв.м. складає 442 069,91 грн (а.с. 23).
Згідно з розрахунком орендної плати до Договору оренди земельної ділянки Здолбунівської міської ради та Підприємцем по АДРЕСА_1 (в межах м. Здолбунів), розмір орендної плати в рік становить 22 103,50 грн (а.с. 24 зворот).
04.08.2015 року позивачем надіслано на адресу відповідача лист № 02/11-528 з пропозицією внести зміни до Договору в частині орендної плати, та додано проект Додаткової угоди підписаної зі сторони Ради (а.с. 21-24).
28.07.2015 року відповідачем у відповідь на лист № 02/11-528 від 04.08.2015 року, направлено позивачу лист від 27.07.2015 року, з проханням зменшити орендну плату за земельну ділянку передану згідно Договору (а.с. 18).
Станом на дату звернення Радою з позовом до суду, додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки відповідачем не підписано.
Факт не підписання додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі у частині збільшення розміру орендної плати слугував підставою для звернення Ради з позовом до суду про внесення змін до ч. 1 п. 2.1 Договору.
При прийнятті рішення, суд керувався наступним.
Відповідно до част. 2 ст.792 ЦК України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі", розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Частиною 1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст.144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Як зазначалося вище, рішенням Ради №844 від 05.06.2013 року було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Здолбунів. Рішенням Ради №1102 від 23.04.2014 року було затверджено порядок надання в оренду земельних ділянок із земель Здолбунівської міської ради, яким вирішено після затвердження порядку надання в оренду земельних ділянок із земель Ради провести перерахунок орендної плати суб'єктам господарської діяльності та врегульовано, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки комерційного використання, зокрема, за земельні ділянки, що не ввійшли до переліку становить 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Вищезазначені рішення Ради на даний час є чинними, а тому в силу статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" підлягають обов'язковому виконанню всіма землекористувачами міста Здолбунів.
Відповідно до ст.18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 -7 років.
Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до част.4 ст.188 ГК України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Водночас, відповідно до п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 року № 6, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до частин 1-3 ст.188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 ЦК України).
Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Що стосується тверджень відповідача, що у даній справі відсутній предмет спору, оскільки спірна земельна ділянка передана у постійне користування для ДГТО "Львівська залізниця", а позивач не має права розпоряджатися останньою, то відповідач не надав будь яких належних доказів на підтвердження вказаних обставин. Відтак, оскільки суд не знайшов підстав для припинення провадження у даній справі, а твердження наведені відповідачем у даному клопотанні та відзиві спростовуються наявними у справі доказами та є такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. Крім того, Договір укладений між Радою та Підприємцем на момент прийняття рішення у даній справі є чинним, не визнаний в установленому порядку недійсним, тому суд не може прийняти до уваги твердження відповідача про те, що Рада не є належним позивачем у справі.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є правомірними, ґрунтуються на Договорі та Законі, а відтак підлягають задоволенню з покладенням на відповідача витрат по оплаті судового збору на підставі статті 49 ГПК України в розмірі 1 218 грн 00 коп.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору на право тимчасового користування землею від 26.03.1999 року укладеного між Здолбунівською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та викласти ч.1 п. 2.1 в наступній редакції: "Оренда землі є платною. Орендна плата за користування землею розраховується згідно рішення міської ради №1102 від 23.04.2014 року "Про затвердження порядку надання в оренду земельних ділянок із земель Здолбунівської міської ради" і справляється в розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки земель міста, що становить 22 103,50 грн (двадцять дві тисячі сто три грн 50 коп.) згідно розрахунку, що додається.
Орендна плата вноситься у такі строки: 1/12 частини річної орендної плати на р/р 33216812700172, місцевий бюджет м.Здолбунів в УДК Рівненської області 22586360 МФО 833017 помісячно не пізніше 15 числа наступного місяця".
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Здолбунівської міської ради Рівненської області (35700, Рівненська обл., м. Здолбунів, вул. Приходька, 1, код ЄДРПОУ 05391130) судовий збір у розмірі 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено "25" листопада 2015 року.
Суддя Пашкевич І.О.