Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 50/32315.06.09 За позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва до товариства з обмеженою відповідальністю „Українська кефалева рибна
компанія”
Третя особа Печерська районна у м. Києві державна адміністрація
про припинення юридичної особи
Суддя Головатюк Л.Д.
Представники:
від позивача Чорномиз А.М. (дов. №1078/9/10-209 від 06.02.2009)
від відповідача не зявились
від третьої особи не зявились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до господарського суду м. Києва з позовною заявою до відповідача про припинення підприємницької діяльності, оскільки згідно витягу з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, в розділі статус відомостей про юридичну особу, внесено запис про відсутність товариства з обмеженою відповідальністю "Українська кефалева рибна компанія" за місцем знаходження, статус не підтверджено.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 21.04.2009 порушено провадження у справі №50/323, призначено до розгляду на 25.05.2009 та залучено до участі у справі на стороні відповідача третю особу без самостійних вимог на предмет спору Печерську районну у місті Києві державну адміністрацію.
25.05.2009 в судовому засіданні було оголошено перерву на 29.05.2009 для подання додаткових доказів по справі.
Представник відповідача у судове засідання 29.05.2009 не зявився, вимог ухвали суду не виконав, письмових доказів, пояснень та заперечень по суті спору не надав, позовну вимогу по суті у будь-який інший процесуальний спосіб не заперечив, клопотань про відкладення розгляду справи та наявності у нього поважних причин щодо неявки у судове засідання не повідомив.
Представник 3-ї особи в судове засідання також не з”явився, але через канцелярію суду подав клопотання щодо розгляду справи без його участі.
Представник позивача в судове засідання 29.05.2009 з'явився, дав пояснення по справі, однак не подав суду довідкУ з ЄДРПОУ із записом про відсутність товариства з обмеженою відповідальністю "Українська кефалева рибна компанія" за своїм місцезнаходженням.
Розгляд справи був відкладений на 15.06.2009.
Представник позивача в судове засідання 15.06.2009 з'явився, дав пояснення по справі, проте не подав суду довідку з ЄДРПОУ із записом про відсутність товариства з обмеженою відповідальністю "Українська кефалева рибна компанія" за своїм місцезнаходженням, однак подав заяву про зміну підстав позову, вказавши, що відповідач не подає протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, що, в свою чергу, є підставою для подання заяви про припинення підприємницької діяльності відповідача, та надав суду докази неподання товариством з обмеженою відповідальністю «Українська кефалева рибна компанія »протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, що підтверджено довідкою № 6625/9/15-709.
Суд прийняв до уваги дану заяву та визнав її такою, що підлягає задоволенню.
Представник відповідача у судове засідання 15.06.2009 повторно не зявився, вимог ухвали суду не виконав, письмових доказів, пояснень та заперечень по суті спору не надав, позовну вимогу по суті у будь-який інший процесуальний спосіб не заперечив.
Особи, які беруть участь у розгляді справи, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (див. Роз'яснення Президії ВАСУ від 18.09.1997 № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").
Відповідач клопотань про відкладення розгляду справи та наявності у нього поважних причин щодо неявки у судове засідання не повідомив, що дає підстави визначити причини його неявки до суду неповажними.
За таких обставин, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.
Представник 3-ї особи в судове засідання також не з”явився, але через канцелярію суду подав клопотання щодо розгляду справи без його участі.
Суд вважає достатніми матеріали справи для розгляду по суті справи у відсутності відповідача та третьої особи, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Українська кефалева рибна компанія” зареєстровано Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією 30.11.2007 за адресою: 01024, м. Київ, Печерський район, вул. Академіка Богомольця, буд. 6, код ЄДРПОУ 35573087, що підтверджується доказами, поданими позивачем, зокрема довідкою ДПІ № 6625/9/15-709 та не спростовані відповідачем.
На час вирішення даного спору відповідач про зміну свого місця проживання (місцезнаходження) ні позивача, ні орган реєстрації, ні державного реєстратора не повідомляв, що підтверджується довідками і відомостями, наданими позивачем та третьою особою.
Відповідач не подає до податкового органу податкових декларацій та документів фінансової звітності з грудня 2007, що підтверджується довідкою Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва та не спростовано відповідачем.
Спір по справі виник з причин того, що відповідач, незважаючи на відсутність податкового боргу, більше року не подає органам державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності.
З огляду на встановлені обставини справи господарський суд міста Києва вважає можливим врахувати доводи позивача та задовольнити заявлений позов з наступних підстав.
Відносини припинення юридичної особи та скасування її державної реєстрації регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” та іншими законодавчими актами.
При цьому, саме Закон України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” є спеціальним законодавчим актом, який регулює відносини державної реєстрації та припинення юридичних осіб.
Також, саме Закон України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” встановлює наслідки за неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності у вигляді припинення юридичної особи.
Відповідно до вищевказаних обставин, саме норми Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” підлягають застосуванню до спірних відносин між позивачем і відповідачем щодо припинення юридичної особи відповідача за неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 9 Закону України від 25.06.1991 № 1251-ХІІ “Про систему оподаткування” встановлено, що платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів).
Згідно зі ст. 247 Господарського кодексу України у разі здійснення субєктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього субєкта та його ліквідації.
Відповідно до ч. 15 ст. 58 Господарського кодексу України скасування (припинення) державної реєстрації субєкта господарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на підставі рішення суду у випадках визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству, установчих документів, або здійснення діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, або в інших випадках, передбачених законом. Скасування державної реєстрації припиняє господарську діяльність і є підставою для здійснення заходів щодо ліквідації субєкта господарювання.
Згідно з ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності субєкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осібзасновників субєкта господарювання чи їх правонаступників, за рішенням суду.
Відповідно до ч. 6 зазначеної статті, ч. 2 ст. 247 Господарського кодексу України субєкт господарювання ліквідується у разі скасування його державної реєстрації у випадках, передбачених законом.
Згідно до ч. 1 ст. 33 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов”язків іншим юридичним особам - правонаступникам в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками(учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” однією з підстав для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Пунктом 17 ч. 1 ст. 11 Закону України від 04.12.1990 № 509-ХІІ “Про державну податкову службу в Україні” встановлено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися у передбачених законом випадках до суду або арбітражного суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.
Як встановлено судом відповідач не подає до податкового органу податкових декларацій та документів фінансової звітності з грудня 2007 року, чим порушує вищезазначену норму Закону України „Про систему оподаткування”, що є підставою для застосування господарським судом до відповідача санкцій, передбачених ч. 1 ст.33 та. ч.2 ст.38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”.
За встановлених обставин, враховуючи вищенаведені правові норми, господарський суд міста Києва вважає, що позовні вимоги позивача належно обґрунтовані і достатньо мотивовані, у зв”язку з чим підлягають задоволенню, а підприємницька діяльність відповідача підлягає припиненню.
Відповідно до ч.5 ст.38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” суд призначає у рішенні щодо припинення юридичної особи у звязку з її ліквідацією комісію з припинення та встановлює строк і порядок її роботи.
Згідно з ч.6 ст.38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” у разі якщо в судовому рішенні щодо припинення юридичної особи у звязку з її ліквідацією не призначена комісія з припинення, державний реєстратор не пізніше трьох робочих днів від дати надходження такого судового рішення вносить до Єдиного державного реєстру запис, в якому вказує як голову комісії з припинення юридичної особи керівника органу управління або засновника юридичної особи.
Отже, вказані правові норми передбачають повноваження суду призначати комісію з припинення юридичної особи за умови можливості такого призначення. В іншому випадку ст.38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” покладає зобовязання з встановлення голови такої комісії на державного реєстратора.
Як вбачається з матеріалів справи судом було залучено до участі у справі в якості третьої особи відповідну державну адміністрацію, викликано в судове засідання державного реєстратора. Позивача і вказаних осіб було зобовязано подати суду відомості про осіб, яких вказані особи пропонують і погоджують призначити членами комісії з припинення відповідача. Проте, ні позивач, ні відповідна державна адміністрація зазначених відомостей суду не подали. Представники відповідача, в тому числі керівники органу управління або засновники відповідача взагалі до суду не зявились.
За цих обставин суд дійшов висновку, що незважаючи на всі вжиті судом заходи, призначити в судовому рішенні комісію з припинення відповідача є неможливим. В цьому разі зобовязання з встановлення голови комісії з припинення відповідача покладається на державного реєстратора.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, суду не надав.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача. Зокрема, з останнього підлягає стягненню 85 грн. державного мита та 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.4, 33, 49, 75, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Припинити юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю „Українська кефалева рибна компанія” (01024, м. Київ, Печерський район, вул. Академіка Богомольця, буд. 6, код ЄДРПОУ 35573087) у звязку з ліквідацією, не повязаною з банкрутством юридичної особи.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Українська кефалева рибна компанія” (01024, м. Київ, Печерський район, вул. Академіка Богомольця, буд. 6, код ЄДРПОУ 35573087) з будь-якого рахунку (виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення) до Державного бюджету України 85 (вісімдесят пять)грн. 00коп. державного мита та 312 ( триста дванадцять) грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Зобовязати державного реєстратора за місцем знаходження відповідача створити ліквідаційну комісію для здійснення заходів щодо припинення юридичної особи у звязку з її ліквідацією, внести до Єдиного державного реєстру запис про судове рішення, провести державну реєстрацію припинення юридичної особи відповідно до чинного законодавства та повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та юридичну особу, щодо якої прийняте судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.
Видати накази.
Рішення розіслати сторонам, а після набрання ним законної сили державному реєстратору Печерської районної у місті Києві державної адміністрації.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
СуддяЛ.Д. Головатюк
Дата підписання рішення
18.06.2009