ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" лютого 2011 р. Справа № 2a-18/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Скільський І.І.,
при секретарі Бурда М.Р.,
за участю:
представника прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_1Є,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Відритого акціонерного товариства „Нафтохімік Прикарпаття
до Державної податкової інспекції у Надвірнянському районі
про скасування податкових повідомлень-рішень від 10.12.2010 року № 0000041500/0 та № 0000051500/0,-
ВСТАНОВИВ:
05 січня 2011 року Відкрите акціонерне товариство „Нафтохімік Прикарпаття звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі про скасування податкових повідомлень-рішень від 10.12.2010 року № 0000041500/0 та № 0000051500/0.
04.02.2011 року представником позивача уточнено позовні вимоги шляхом подання заяви, згідно якої просить скасувати податкові повідомлення рішення ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області № 0000041500/0 та № 0000051500/0 від 10.12.2010 року, оскільки в тексті позовної заяви в результаті описки невірно вказано номер одного із оскаржуваних податкового повідомлення рішення (№ 00051500).
10.02.2011 року заступник прокурора Івано-Франківської області реалізував своє процесуальне право на представництво інтересів держави та у відповідності до ч.2 ст.60 КАС України вступив у розгляд адміністративної справи.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, та пояснив, що в результаті проведеної відповідачем перевірки складено акт про порушення позивачем вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, а саме несвоєчасно сплачено акцизний збір з нафтопродуктів за період з 01.06.2008 року по 28.10.2010 року. Вважає вказані в акті порушення безпідставними, оскільки всі узгоджені податкові зобов`язання з акцизного збору з нафтопродуктів за період з 01.06.2008 року по 28.10 2010 року позивачем своєчасно сплачено, що підтверджується копіями платіжних доручень, що містяться в матеріалах адміністративної справи. Однак, відповідачем протиправно в порушення вимог податкового законодавства, зокрема п.7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зараховано сплачені суми не в рахунок сплати узгоджених сум податкових зобов`язань за конкретний вказаний період, а в рахунок сплати податкового боргу в порядку календарної черговості його виникнення. Такі дії відповідача ВАТ „Нафтохімік Прикарпаття вважає протиправними, оскільки відповідно до п.7.7 ст.7 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов`язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов`язковими платежами) у рівних пропорціях, а також не встановлено право чи обов'язок податкового органу самостійно змінювати призначення платежу. Представник позивача просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого позову заперечила з підстав, викладених у письмовому запереченні. Пояснила, що твердження позивача про те, що п.7.7 ст.7 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами не встановлено право чи обов'язок податкового органу самостійно змінювати призначення платежу, вважає безпідставними. Зазначила, що даним пунктом встановлений єдиний порядок сплати та зарахування податків для всіх податків та органів державної податкової служби. Крім того вказала, що податкові органи мають право здійснювати зарахування таких податкових платежів в автоматичному режимі на погашення в першу чергу податкового боргу, незважаючи на бажання платника податків спрямувати кошти на сплату поточних надходжень всупереч законодавчо встановленій черговості зарахування таких платежів у рахунок погашення податкового боргу. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник прокуратури Івано-Франківської області проти позову заперечила та зазначила, що оскаржувані податкові повідомлення рішення є законними та обґрунтованими.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши та оцінивши надані суду письмові докази та інші матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги обґрунтовані, а позов є таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 29.11.2010 року ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ „Нафтохімік Прикарпаття, щодо своєчасності сплати акцизного збору з нафтопродуктів до бюджету за період з 01.06.2008 року по 28.10.2010 року. За результатами проведеної відповідачем перевірки складено акт № 4543/15-00152230 від 29.11.2010 року. Перевіркою встановлено порушення вимог п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, а саме несвоєчасно сплачено акцизний збір з нафтопродуктів за період з 01.06.2008 року по 28.10.2010 року.
На підставі вищезазначеного акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000041500/0 від 10.12.2010 року за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов`язання за платежем акцизний збір з бензину моторного для автомобілів, передбаченого п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами та на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 773 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 45 452 435, 85 грн., застосовано до ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття»штрафні санкції в розмірі 50% у сумі 22 726 217,93 грн.
Крім того, податковим повідомленням-рішенням № 0000051500/0 від 10.12.2010 року за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов`язання за платежем акцизний збір за платежем акцизний збір з інші нафтопродукти, передбаченого п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами та на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 821 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 41 637 170, 53 грн., застосовано до ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття»штрафні санкції в розмірі 50% у сумі 20 818 585,27 грн.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем самостійно задекларовано податкові зобов`язання з акцизного збору з нафтопродуктів згідно наданих ним розрахунків акцизного збору за період з 01.06.2008 року по 28.10 2010 року. (а.с.25-99). Податкові зобовязання товариства по акцизному збору з нафтопродуктів, визначені ним у цих розрахунках, перераховано шляхом безготівкового переказу на рахунок державного казначейства згідно платіжних доручень:
- №228 від 23.06.2008р. на суму 5240923,86 грн. (з бензинів моторних) за травень 2008р.; - №229 від 23.06.2008р. на суму 7213057,53 грн. з відміткою призначення платежу оплата акцизного збору з інших нафтопродуктів за травень місяць 2008 року; - №152 від 09.07.2008р. на суму 1500000,00 грн.(з бензинів моторних) за червень 2008р.; - №283 від 29.07.2008р. на суму 2095278,21 грн.( з бензинів моторних) за червень 2008р.; - № 284 від 29.07.2008р. на суму 4466140,19 грн. ( інші нафтопродукти ) - за червень 2008р.; - №110 від 08.08.2008р. на суму 1000000,00 грн. (інші нафтопродукти)- за липень 2008р.; - №247 від 26.08.2008р. на суму 2841479,91 грн.(з бензинів моторних) - за липень 2008р.; - №248 від 26.08.2008р. на суму 1144410,97 грн.(інші нафтопродукти)- за липень 2008р.; - №196 від 18.09.2008р. на суму 500000,00 грн. (інші нафтопродукти) за серпень 2008р.; - №290 від 30.09.2008р. на суму 2438317,18 грн.( з бензинів моторних) за серпень 2008р.; - №291 від 30.09.2008р. на суму 2423024,15 грн. ( інші нафтопродукти ) за серпень 2008 р.; - №254 від 24.10.2008р. на суму 200000,00 грн. (з бензинів моторних)- за вересень 2008р.; - №271 від 29.10.2008р. на суму 456354,98 грн.(з бензинів моторних) - за вересень 2008р.; - №272 від 29.10.2008р. на суму 443503,92 грн. (інші нафтопродукти)за вересень 2008р.; - №65 від 11.11.2008р. на суму 300000,00 грн. (з бензинів моторних) за жовтень 2008р.; - №256 від 28.11.2008р. на суму 808699,32 грн. (з бензинів моторних) за жовтень 2008р.; - №257 від 28.11.2008р. на суму 770707,56 грн.(інші нафтопродукти) за жовтень 2008р.; - №158 від 18.12.2008р. на суму 300000,00 грн.(інші нафтопродукти) за листопад 2008р.; - №192 від 26.12.2008р. на суму 5542078,83 грн. (з бензинів моторних) - за листопад 2008р.; - №193 від 26.12.2008р. на суму 2516588,52 грн. (інші нафтопродукти)- за листопад 2008р.; - №68 від 29.01.2009р. на суму 3531693,38 грн.(з бензинів моторних) - за грудень 2008р.; - №69 від 29.01.2009р. на суму 10117732,74 грн.(інші нафтопродукти)- за грудень 2008р.; - №1 від 02.03.2009р. на суму 38389,24 грн. (інші нафтопродукти) за січень 2009р.; - №2 від 02.03.2009р. на суму 7792754,89 грн.( з бензинів моторних) за січень 2009р.; - №237 від 25.03.2009р. на суму 406477,27 грн.(з бензинів моторних) за лютий 2009 р.; - №238 від 25.03.2009р. на суму 393319,59 грн. (інші нафтопродукти)- за лютий 2009р.; - №191 від 27.04.2009р. на суму 405339,27 грн.(з бензинів моторних) - за березень 2009р.; - №192 від 27.04.2009р. на суму 978347,95 грн. (інші нафтопродукти)за березень 2009р.; - 171 від 27.05.2009р. на суму 119767,45 грн. (з бензинів моторних) за квітень 2009р.; - №172 від 27.05.2009р. на суму 2773529,37 грн. (інші нафтопродукти) за квітень 2009р.; - №155 від 23.06.2009р. на суму 123632,15 грн. (з бензинів моторних) за травень 2009р.; - №156 від 23.06.2009р. на суму 1124255,58 грн.(інші нафтопродукти) за травень 2009р.; - №241 від 30.07.2009р. на суму 18839668,97 грн.(з бензинів моторних) за червень 2009р.; - №242 від 30.07.2009р. на суму 5485023,67 грн. (інші нафтопродукти) - за червень 2009р.; - №206 від 26.08.2009р. на суму 2150644,64 грн. (з бензинів моторних)- за липень 2009р.; - №207 від 26.08.2009р. на суму 1595155,34 грн. (інші нафтопродукти) - за липень 2009р.; - №164 від 28.09.2009р. на суму 79241,73 грн.(з бензинів моторних)- за серпень 2009р.; - №165 від 28.09.2009р. на суму 1218147,09 грн. (інші нафтопродукти) за серпень 2009р.; - №169 від 28.10.2009р. на суму 34285,14 грн.(з бензинів моторних)- за вересень 2009р.; - №170 від 28.10.2009р. на суму 902092,98 грн. (інші нафтопродукти) за вересень 2009р.; - №214 від 23.11.2009р. на суму 28918,68 грн. (з бензинів моторних) за жовтень 2009р.; - №215 від 23.11.2009р. на суму 5191217,39 грн. (інші нафтопродукти) за жовтень 2009р.; - №262 від 28.12.2009р. на суму 2473873,33 грн. (з бензинів моторних) за листопад 2009р.; - №263 від 28.12.2009р. на суму 397883,39 грн. (інші нафтопродукти) за листопад 2009р.; - №70 від 27.01.2010р. на суму 204757,79 грн. (з бензинів моторних) за грудень 2009р.; - №71 від 27.01.2010р. на суму 207417,49 грн. (інші нафтопродукти) за грудень 2009р.; - №109 від 25.02.2010р. на суму 1031416,91 грн. (з бензинів моторних) за січень 2010р.; - №110 від 25.02.2010р. на суму 54158,42 грн. (інші нафтопродукти) за січень 2010р.; - №218 від 29.03.2010р. на суму 613023,77 грн. (з бензинів моторних) за лютий 2010р.; - №217 від 29.03.2010р. на суму 118082,74 грн. (інші нафтопродукти) за лютий 2010р.; - №117 від 08.04.2010р. на суму 100000,00 грн. (з бензинів моторних) за березень 2010р.; - №174 від 22.04.2010р. на суму 160000,00 грн. (інші нафтопродукти) за березень 2010р.; - №234 від 28.04.2010р. на суму 24965,91 грн. (з бензинів моторних) за березень 2010р.; - №233 від 28.04.2010р. на суму 257692,04 грн. (інші нафтопродукти) за березень 2010р.; - №242 від 31.05.2010р. на суму 29364,04 грн. (з бензинів моторних) за квітень 2010р.; - №241 від 31.05.2010р. на суму 7025,09 грн. (інші нафтопродукти) за квітень 2010р.; - №232 від 27.05.2010р. на суму 250000,00 грн. (з бензинів моторних) за травень 2010р.; - №247 від 27.07.2010р. на суму 434407,66 грн. (з бензинів моторних) за червень 2010р.; - №246 від 27.07.2010р. на суму 517651,51 грн. (інші нафтопродукти) за червень 2010р.; - №186 від 27.08.2010р. на суму 1852094,22 грн. (з бензинів моторних) за липень 2010р.; - №185 від 27.08.2010р. на суму 1410391,68 грн. (інші нафтопродукти) за липень 2010р.; - №32 від 28.09.2010р. на суму 8507088,79 грн. (з бензинів моторних) за серпень 2010р.; - №31 від 28.09.2010р. на суму 14863170,10 грн. (інші нафтопродукти) за серпень 2010р.; - №193 від 26.10.2010р. на суму 2828047, 97 грн. (з бензинів моторних) за вересень 2010р.; - №192 від 26.10.2010р. на суму 2539938,92 грн. (інші нафтопродукти) за вересень 2010р.; - № 221 від 30.11.2010р. на суму 4445269,59 грн. (з бензинів моторних) за жовтень 2010 року. (а.с. 12-24, 110-129 ).
Сплачені товариством суми податкових зобовязань з акцизного збору з нафтопродуктів відповідач зараховував в рахунок погашення податкового боргу, який виник раніше (рішення суду у справі № А-1/237-14 від 06.05.2008), та пені шляхом самостійного його перерозподілу, а не в рахунок сплати податкових зобов'язань за вказані в платіжних дорученнях періоди, що підтверджується зворотнім боком облікової картки ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття" (а.с.165 - 202). Вказані обставини сторонами визнаються і не заперечуються, а отже, не підлягає доказуванню.
Відповідно до п.7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення, за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Як визначено підпунктом 7.1.1 пункту 7.7 статті 7 цього Закону, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку, а грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України від 20.05.99 №679-XIV "Про Національний банк України" Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
З наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону вважаються сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 даного Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
За таких обставин, суд вважає, що самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
Крім цього, суд зазначає, що зазначене положення викладене в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України №358/13/13-09 від 17.03.2009 року. Поряд з цим аналогічна позиція зазначена Верховним Судом України у постановах від 01.12.2009 року та 08.12.2009 року (адміністративні справи №09/223 та №09/225).
Оскільки чинним законодавством України не передбачено застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення, то у вказаних випадках до платника податків вживаються передбачені Законом заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судов рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган ісцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекцї у Надвірнянському районі Івано-Франківської області №0000041500/0 та №0000051500/0 від 10.12.2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ВАТ „Нафтохімік Прикарпаття 6,80 грн. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Скільський І.І.
Постанова складена в повному обсязі 18.02.2011 року.