ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2015 року м. Київ К/800/36431/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ситникова О.Ф.(суддя-доповідач),
Малиніна В.В.,
Швеця В.В.,
провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13 травня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2013 року, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у призначені і виплаті йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12 травня 2007 року та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України призначити та виплатити йому одноразову грошову допомогу відповідно до законодавства.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13 травня 2013 року адміністративний позов задоволено.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2013 року залишено без змін постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13 травня 2013 року.
Міністерства внутрішніх справ України не погодилось з постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13 травня 2013 року та ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2013 року і звернулось до суду з касаційною скаргою, в який просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, суд, в межах ст. 220 КАС України, прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлені наступні обставини.
Позивач з 1970 року проходив службу в органах внутрішніх справ та у 1995 році був звільнений зі служби у запас Збройних сил України за віком, згідно з п. 64 "а" Положення проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2012 року, яка набрала законної сили, задоволено позов ОСОБА_4 в частині зобов'язання УМВС України в Житомирській області прийняти від позивача заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю та подати до МВС України висновок щодо можливості проведення виплати такої грошової допомоги в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 року.
Вказаною Постановою Кабінету Міністрів України затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції.
З метою виконання постанови суду, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в лютому 2013 року направило до Міністерства внутрішніх справ України висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю у розмірі 66355,20 грн. Проте Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області відмовило у призначенні виплати і повернуло документи позивача до УМВС України в Житомирській області, посилаючись на те, що він не отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідач, відмовивши у призначенні виплати, діяв протиправно, оскільки проігнорував право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, визначене судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Відповідно до частини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 № 707 було затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції. Пунктом 2 цієї постанови було установлено, що виплати згідно з цією постановою здійснюються з 1 січня 2007 за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання Міністерства внутрішніх справ.
Частиною 2 пункту 1 Порядку одноразова грошова допомога виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі чотирирічного грошового забезпечення інвалідам II групи.
Пунктом 2 Порядку передбачено, що виконанням службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, є виявлення та розкриття злочинів, розшук осіб, що їх вчинили.
Відповідно до пункту 3 Порядку розмір грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення за останньою посадою, яку особа рядового або начальницького складу займала на день загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), установлення інвалідності.
До грошового забезпечення, виходячи з якого здійснюється розрахунок грошової допомоги працівнику міліції, включається посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років та щомісячна надбавка в розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років) згідно із законодавством.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2012 року встановлено, що II група інвалідності позивачу була встановлена у зв'язку з отриманням у період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Аналізуючи вказані обставини по справі та застосовуючи відповідні норми матеріального права, суд касаційної інстанції погоджується з висновком судів попередніх інстанцій щодо необґрунтованості відмови Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки інвалідність ОСОБА_4 настала в період його проходження служби в органах внутрішніх справ під час виконання службових обов'язків.
Суди першої та апеляційної інстанцій правильно встановили обставини справи, повно дослідили докази по справі та ухвалили рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків суду першої та апеляційної інстанції, тому підстави для скасування або зміни рішень відсутні.
Відповідно до ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 231 КАС України, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а по?станову Житомирського окружного адміністративного суду від 13 травня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді: О.Ф. Ситников
В.В. Малинін
В.В. Швець