Ухвала суду № 53628640, 18.11.2015, Вижницький районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
713/2067/15-а
Номер документу
53628640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 713/2067/15-а

Провадження №2-а/713/42/15

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.11.2015 м. Вижниця

Суддя Вижницького районного суду Чернівецької області Кибич І.А., перевіривши адміністративний позов військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах ОСОБА_1 до Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт про стягнення заборгованості з виплати заробітної плати,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач військовий прокурор Чернівецького гарнізону в інтересах ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом про стягнення заборгованості з виплати заробітної плати до Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт. Просить визнати протиправною бездіяльність Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт щодо невиплати ОСОБА_1 заробітної плати за жовтень 2015 року та зобовязати ОСОБА_2 міський комунальний виробничий трест зеленого господарства та протизсувних робіт (код 05432767) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за період проходження військової служби за жовтень 2015 року, у звязку із призовом в Збройні Сили України на підставі Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» №303/2014 від 17.03.2014 року. Зазначає, що відповідачем нарахована заробітна плата за жовтень 2015 року в сумі 6067,41 грн., однак не виплачена

Перевіривши матеріали адміністративного позову суд приходить до наступного.

У відповідності до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушення з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З аналізу вказаної правової норми слідує, що справою, яка підсудна адміністративному суду є спір принаймні між двома учасниками публічно-правових відносин щодо цих відносин, якщо хоча б однією зі сторін цього спору є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а цей спір передано на вирішення адміністративного суду шляхом звернення з адміністративним позовом.

За правилами положень п.1 ч.2 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.

Питання предметної підсудності врегульовано положеннями статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; 5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті; 6) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.

Відповідно до вимог ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Субєкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках встановлених законом.

Відповідно до п.21 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», якщо орган державної влади та/або орган місцевого самоврядування (суб'єкт владних повноважень) бере участь у справі не на виконання своїх владних повноважень, а з інших правових підстав; не здійснює владних управлінських функцій щодо іншого учасника спору (наприклад, надання згоди іншому співвласнику житлового будинку на виконання переобладнання та перепланування), то залежно від змісту вимог і суб'єктного складу сторін справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства відповідно до вимог статті 15 ЦПК. Ураховуючи положення статті 1 ЦПК та статті 2 КАС, не є публічно-правовим і розглядається у порядку цивільного судочинства спір між органом державної влади та/або органом місцевого самоврядування (суб'єктом владних повноважень) як суб'єктом публічного права та суб'єктом приватного права - фізичною особою, в якому управлінські дії суб'єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав фізичної особи. У такому випадку це спір про право цивільне, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб'єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного та адміністративного права.

Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, даний спір виник з підстав не виплати позивачу ОСОБА_1 середнього заробітку на час проходження ним військової служби за жовтень 2015 року у розмірі 6067,41 грн., що порушує його право на своєчасне та повне одержання заробітної плати, а відповідач ОСОБА_2 міське комунальне виробничий трест зеленого господарства та протизсувних робіт не є органом державної влади та/або органом місцевого самоврядування, субєктом владних повноважень.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

З огляду на приписи п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, у даних правовідносинах відсутні ознаки публічно-правового спору, предметом даного позову є трудові відносини, що вирішуються в порядку цивільного судочинства.

Частиною 2 ст. 4 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З урахуванням зазначених обставин даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.

Враховуючи викладене у відкритті провадження по даній справі необхідно відмовити, позовну заяву з доданими матеріалами повернути позивачу, розяснивши, що дана справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Керуючись ст. 109 КАС України, Суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах ОСОБА_1 до Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт про стягнення заборгованості з виплати заробітної плати.

Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Роз'яснити позивачу, що дана справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Розяснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області протягом пяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: І. А. Кибич