Постанова № 53289092, 04.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2015
Номер справи
753/569/15-а
Номер документу
53289092
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 753/569/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Колесник О.М.

Суддя-доповідач: Петрик І.Й.

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 листопада 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Петрика І.Й.,

суддів: Ключковича В.Ю.,

Собківа Я.М.,

При секретарі Валяєвій Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва на постанову Дарницького районного суду м. Києва від 21 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 пред'явила позов до Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі міста Києва, в якому просить: визнати дії відповідача щодо відмови в проведенні донарахування до розміру призначеної пенсії, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в сумі 5 700 грн., індексація у розмірі 2 676,13 грн. за період з 01.04.2012 року по 28.03.2014 року - протиправними; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в сумі 5 700 грн., індексація у розмірі 2 676,13 грн. за період з 01.04.2012 року по 28.03.2014 року, зобов`язати відповідача включити в розрахунок пенсії позивача заробіток для обчислення пенсії матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань та допомогу на оздоровлення; зобов`язати відповідача здійснити виплату заборгованості за недоврахування пенсії матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань та допомоги на оздоровлення за період з 01.04.2012 року по 28.03.2014 року в сумі 5 700 грн., індексація у розмірі 2 676, 13 грн. позивачу; зобов`язати відповідача здійснити виплату різниці між перерахованою та отриманою позивачем пенсією, обчислюючи з 31.03.2014 року, тобто з часу виходу на пенсію.

Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 21 вересня 2015 року позов задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким у задоволені позовних вимог позивачу відмовити.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, з 31.03.2014 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Позивач 16.07.2014 р. звернулася до відповідача з заявою, згідно із якою просила при нарахуванні їй пенсії, як державному службовцю, включити в розрахунок «інші виплати», які вказані у довідці №13/2-51 від 28.03.2014, та на які нараховувалися відповідні внески.

Відповідач листом від 16.07.2014 р. №3973/06 відмовив ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку пенсії як державному службовцю.

Не погоджуючись із вказаною відмовою відповідача, позивач звернулась із даним позовом до суду.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Із такою правовою позицією суду першої інстанції колегія суддів частково погоджується із огляду на наступне.

Ст.37 Закону України «Про державну службу» визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 2 ст. 33 того ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У відповідності зі ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч. 1 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Згідно з ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у тому числі, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення. Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, а саме: оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, враховуючи вищевикладене, аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входять в структуру оплати праці державних службовців.

Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. У відповідності з нормою цієї статті Кодексу суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

В постанові Верховного Суду України від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13 викладена наступна правова позиція: отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Проте, як вбачається із матеріалів справи, позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії 16 липня 2014 року.

У відповідності до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

У відповідності до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з 01.08.2014 року, а не з 18 червня 2014 року.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів, не погоджується з висновками суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу відповідача необхідно задовольнити частково, а постанову суду - змінити: в абзаці 6 резолютивної частини постанови слова «з 18 червня 2014 року» замінити на «з 01 серпня 2014 року», оскільки постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права. В решті постанову - залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 196, 198, 201, 205, 207 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва на постанову Дарницького районного суду м. Києва від 21 вересня 2015 року задовольнити частково.

Постанову Дарницького районного суду м. Києва від 21 вересня 2015 року змінити: в абзаці 6 резолютивної частини постанови слова «з 18 червня 2014 року» замінити на «з 01 серпня 2014 року».

В іншій частині постанову Дарницького районного суду м. Києва від 21 вересня 2015 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Петрик І.Й.

Судді: Ключкович В.Ю.

Собків Я.М.

Головуючий суддя Петрик І.Й.

Судді: Ключкович В.Ю.

Собків Я.М.